Açık Köpek Maması

Köpeğinizi sağlıklı tutmanın birçok unsuru vardır. Bunlar, köpeğinize yeterince egzersiz, oyun süresi ve tabii ki yiyecek vermeyi içerir. Beslenmenin, köpeklerimizin yaşamları üzerinde paha biçilmez bir etkisi olur. Kaliteli ve sağlıklı köpek mamaları ile beslenmek onların refahı ve mutluluğu için önemli. ZOO’daki lezzetli ve besleyici açık köpek mamaları ile köpeğinizin sağlığını destekleyebilirsiniz!

Açık Köpek Maması Çeşitleri ile Sevimli Dostunuzun Sağlığını Koruyun

Her köpek ebeveyni, sevimli dostunun kaliteli ve sağlıklı beslenmesini ister. Kaliteli bir açık köpek maması seçmek, evcil hayvanınızı yaşam boyu iyi bir beslenmeye teşvik eder ve alerji, beslenme yetersizlikleri, deri ve tüy bozuklukları ve obezite gibi birçok sorunu önlemeye yardımcı olabilir. Köpekler için beslenme gereksinimleri, yaş, cins ve sağlık gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin, yaşlı evcil hayvanların yavru köpeklerden farklı gereksinimleri vardır ve diyabet, böbrek hastalığı ve diğer sağlık sorunları olan hayvanlar belirli mamalardan tüketmelidir. Yetişkin köpeğiniz için Royal Canin Mini Adult Yetişkin Açık Köpek Maması ya da Paw Paw Biftekli Yetişkin Açık Köpek Maması gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde yavru köpeğiniz için ona uygun olan mamaları satın almanız büyük önem arz eder. Yavru köpeğinize sunmak için Paw Paw Kuzu Etli Yavru Köpek Maması gibi ürünler seçebilirsiniz.

Her evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarına güçlü kemikler ve kaslar, sağlıklı eklemler, bol enerji, dengeli sindirim sağlığı ve kilo kontrolü için en iyi beslenmeyi sağlamak için kaliteli bir beslenme düzeninin önemini bilmelidir. Doğru beslenme, köpeklerin sağlıklı cildi ve tüyleri için de önemlidir ve evcil hayvanınızın cildi ve tüyleri, hayvanın genel sağlığı için kritik öneme sahiptir. Sağlıklı cilt daha esnektir ve bir evcil hayvanda tesadüfi kesikler ve sıyrıklar oluştuğunda daha çabuk iyileşebilir. Aynı şekilde sağlıklı cilt pirelere, akarlara ve bitlere karşı dirençlidir. Kalın bir kaplama cildi korur ve ciltten emilebilecek kimyasallardan toksik kontaminasyon riskini en aza indirir. Ayrıca hem sıcak hem de soğuk aşırı sıcaklıklara karşı üstün yalıtım sağlar. Bu yüzden köpeğinizin deri ve tüy sağlığını destekleyen açık köpek maması satın almalısınız. Enjoy Kuzu Etli Pirinçli Yetişkin Köpek Maması ya da ProPlan Medium Adult Somonlu Yetişkin Köpek Maması gibi yiyecekler iyi bir tercih olabilir.

Tüyler düzensiz, ince veya kuru olduğunda ve cilt kuruyup elastikiyetini kaybettiğinde, evcil hayvanlar deri ve tüyün sağladığı faydaları kaybeder. En sağlıklı deri ve kürk için gerekli olan tam beslenme, hayvanın türü, cinsi, yaşı, genel sağlığı ve genel durumuna bağlı olarak evcil hayvandan evcil hayvana değişiklik gösterecektir. Ne tür bir evcil hayvanınız olursa olsun, beslenme düzeninin sağlıklı cildi ve tüyleri desteklemek için birkaç temel besin bileşeni içermesi gerekir.

Protein, tüy ve deri esas olarak proteinden oluşur ve protein açısından zengin bir beslenme şekli, hayvan büyüdükçe ve tüy dökerken deri ve tüyün düzgün bir şekilde yenilenmesini sağlar. Uygun omega-3 ve omega-6 yağ asitleri cilt hücrelerini ve hücre zarlarını dolgun ve sağlıklı tutar ve kürkü aşırı hasardan korur. A, B, C ve E gibi farklı vitaminler, deri ve kürkün kolayca büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur ve hayvanın aldığı besinden en iyi şekilde yararlanabilmesi için yağ metabolizmasını iyileştirir. Çinko, sağlıklı proteinleri ve yağ metabolizmasını desteklemek için gereklidir ve evcil hayvanınızın tüylerindeki pigmentleri esnek ve gür tutmak amacıyla bakır bileşeni gereklidir.

Genel olarak, dengeli, sağlıklı bir diyet, evcil hayvanınızın sağlıklı cildi ve tüyü için ihtiyaç duyduğu her şeyi içermelidir. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın diyet kısıtlamaları varsa, gıda alerjileri, hassasiyetleri, bulunabilirliği veya diğer endişeler nedeniyle, cildini ve tüylerini mümkün olan en iyi durumda tutmak için uygun beslenmeyi sağladığınızdan emin olmak önemlidir. Besin bileşenleri açısından zengin olan açık köpek maması olarak; ProPlan Açık Köpek Maması, Enjoy Açık Köpek Maması, Paw Paw Açık Köpek Maması, Royal Canin Açık Köpek Maması gibi ürünlere yatırım yapabilirsiniz.

Yüksek kaliteli, besleyici bir diyet, evcil hayvanınızın cildinin ve tüylerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden açık köpek maması çeşitleri köpek beslenmesinde önemlidir. Evcil hayvanınızın beslenme ihtiyaçları ve ortaya çıkan özel durumlar hakkında veterinerinize danışın. Hayvan proteinlerinin ve yan ürünlerinin (organ etleri) evcil hayvanınız için en zengin, en kolay sindirilebilir protein ve yağ asitleri kaynakları olduğuna dikkat ederek, farklı evcil hayvan yiyeceklerinin etiketlerini okuduğunuzdan emin olun. Sağlıklı ikramlar da dikkate alınmalıdır ve evcil hayvanınızın normal öğünlerini, gerekirse cilt ve tüy bakımı için ekstra vitamin ve minerallerle tamamlamaya yardımcı olabilir.

Her zaman evcil hayvanınızın cildini ve tüylerini dikkatlice izleyin. Düzenli tımar, tüylerinin ve cildinin durumuna aşina olmanıza yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda aşırı dökülme, yaralar veya yağlılık gibi gelişmekte olan sorunlar olup olmadığını daha çabuk fark etmenizi sağlar. Sevimli dostunuzun daha sağlıklı olması için açık köpek mamalarını da içeren bir beslenme düzeni sağlayabilirsiniz. Ayrıca, evcil hayvanınızın beslenme şeklini nazikçe ve kademeli olarak değiştirmeniz önemlidir.

Lezzetli Açık Köpek Maması Çeşitleri ile Tüylü Arkadaşınızı Mutlu Edin

Sevimli, sadık ve afacan dostlarımız köpeklerin sağlıklı beslenmeleri sahipleri için büyük bir sorumluluktur. Köpeğin sağlığını korumak, ona kaliteli bir hayat sunmak ve en önemlisi de ömrünü uzatmak istiyorsak onlara lezzetli, sağlıklı ve besin değeri yüksek olan kaliteli mamaları satın almalıyız. Aynı zamanda bu mamaları yeterli ölçülerde ona vermeliyiz. Aksi taktirde kalitesiz ve sağlıksız mamalarla köpeğin ihtiyacı olandan az veya çok beslemek onun sağlığını bozacak ve yaşam süresini kısaltacaktır. Açık mamalar doğru şekilde formüle edildikleri zaman köpekler tarafından ömür boyu kullanılmaya tamamen uygundur. Bu mama türleri senelerdir piyasada vardır ve oldukça popülerdir. Açık mamalar gün boyunca mama kaplarında kalmaya karşı çok dayanıklıdır. Evde olmayan köpek sahipleri için idealdir. Yemeğini hemen bitirmeyen köpeklerin önünde mamayı bırakmak zorunda kalıyorsanız eğer, bunu yaş mamayla yapamazsınız. Aksi takdirde gıda zehirlenmesi olur.

Köpekler, bayatlayan mamaları yemeyi sevmezler. Bu sebeple açık mamaları mutlaka hava almayan bir kabın içerisinde muhafaza etmelisiniz. Buzdolabınızda saklamanıza gerek yoktur. Oda ısısında tutulması yeterli olacaktır. Sıcak ortamlar her besin için olduğu gibi açık mamalar için de çok zararlıdır. Açık mamalar güneşe maruz bırakılmamalıdır. Açık mamayla çok daha iyi yağ dengesi ve protein oluşturulabilir. Ayrıca üretim aşamasında ilave mineral ve vitaminin yanı sıra başka besin takviyeleri kullanılabilir. Bunun sayesinde ırka göre özelleştirilebilir.

Royal Canin Köpek Maması, Paw Paw Köpek Maması, Enjoy Köpek Maması gibi kaliteli ve zengin bileşimli ürünleri seçmek, evcil hayvanın sağlığı ve mutluluğu açısından çok önemlidir. Açık mamanın kullanımı kolaydır. Mama kabının temizliği açısındansa hem kolaylıkla temizlenir hem de çevre temizliği çok kolay yapılır. Açık mama, köpekler diş ve diş eti problemlerini korumak adına çok iyi sonuçlar verir. Ayrıca köpek ödül maması yerine kullanımı da mümkündür. Satın aldığınız açık mamanın kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Eğer köpeğinizin ağzı kötü kokmuyorsa, tuvalete çıkarken bir gariplik olmuyorsa, tüyleri parlak ve canlı ise aldığınız açık mamanın kaliteli olduğu anlaşılır. Açık mamayı tükettikten sonra sevimli dostunuzun dışkısı çok katı ve kuru olmamalıdır. Bu gibi problemlerle karşılaşmazsanız eğer aldığınız açık mama kalitelidir.

Açık köpek maması; yaşlı köpek maması, yavru köpek maması, yetişkin köpek maması ya da kısırlaştırılmış köpek maması gibi değişik hayat evrelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir. Açık mamaların içeriğinde et ve et unu, mısır buğdayı gibi besinler bulunur. Açık mamalarda sıkça bulunan bir besin de biberiyedir. Kanseri önleyen bir maddedir. Biberiyenin herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Açık mamaların içerisinde düşük bir oranda bulunmaktadır. Açık mamaların içerisinde bulunan bira mayasının yararlı olup olmadığına dair tartışmalar vardır. Fakat çok faydası bulunan bir mayadır. Köpeğin bağışıklık sistemine destek olur. Yaralarının iyileşmesini hızlandırır, stresini azaltır ve sindirim sistemine yarar sağlar. Açık mamaların çok çeşitli formlarında bulunan selenyum, köpek için çok gerekli bir mineraldir. Selenyum, köpek tüylerinin sağlığı için başlıca mineraldir. Köpekler açık mamalardan selenyum mineral gereksinimlerini de karşılamaktadırlar.

Açık Köpek Maması ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Açık Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Açık köpek mamalarını satın almadan önce aldığınız yerin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Bu tür mamaların içindeki besinlerin büyük kısmı hangi protein kaynağından elde ediliyor bunu öğrenmelisiniz. Kalitesiz ve sağlıksız mamalar genelde ölmüş, ölmek üzere, hasta veya sakat hayvanların etlerinden üretilebiliyor. Bununla beraber içeriği yüksek oranda arpa ve işlenmiş mısırdan oluşuyor. Bu sebeple ucuza kaçmanız köpeğinizin sağlığını tehlikeye sokacaktır.

Hemen hemen her köpek kendisinden sonra gelen köpeklere diş hastalığı bırakır. Diş hastalığı geçiren köpeklere açık ve kuru mamalar oldukça faydalıdır. Sert taneli ve tam öğütülüp preslenen mamalar diş temizliğine ve diş sağlığına yardımcı olur. Bu sebeple aldığınız mamaların tam öğütülmüş olup olmadığını sorarak almalısınız.

Tam ve dengeli mamaları tercih etmelisiniz. Çünkü köpeğin tüm hayati fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Köpeğinin yaşı, kilosu ve ırkı mama seçiminde çok dikkat edilmesi gereken noktalardır. Özellikle kısırlaştırılan köpekler için açık mama seçiminde çok özen gösterilmelidir. Bazı sağlıksız açık mamaların içinde mısır şurubu, mısır glüteni gibi maddeler vardır. Bunlar köpek için çok zararlıdır. Köpekler için zararlı bileşenler içeren açık mamalardan uzak durulmalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre köpek mamalarının içinde soya ürünleri olduğu tespit edilmiştir. Soya ürünleri köpeğe alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebeple soya ürünü içeren kuru mamalar alınmamalıdır. Açık mamada katkı maddesi bulunmamalıdır ve doğal antioksidanları içermelidir. Açık mama alırken A, D, B1 vitaminleri ve mineralleri içeren mamaları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde iyot, kalsiyum, fosfor, demir gibi maddeleri içeren kuru mamalar almalısınız.

İnsan sağlığına çok zararlı olan GDO, açık köpek mamasında da bulunmamalıdır. Açık mamaların taze olmaları konunun asıl temelini oluşturmaktadır. Taze olmayan, son tarihi geçmiş ve raflarda uzun bir süre bekleyen açık mamalar köpeklerin hoşuna gitmez. Köpeğinizin dışkısında sertlik, katılık varsa eğer bu kullandığınız açık mamanın kalitesiz olduğu anlamına gelir. Bu sebeple açık mamaları verdiğiniz köpeğinizi sıklıkla takip etmeli ona göre mama tercihi yapmalısınız.

Açık Köpek Maması Köpeğe Ne Sıklıkla Verilir?

Sevimli dostlarımız köpeklere açık mamanın az ya da çok verilmesi onlarda farklı davranışları tetikleyebiliyor. Mama az verildiğinde aşırı korumacı tutum gösterirken çok verildiği zaman gömerek saklama gibi problemleri ortaya çıkarabiliyorlar. Aynı zamanda mamayı sahiplenmeye geçerek saldırganca davranabiliyorlar. Bu gibi durumlarda ne köpeğe dokunabilirsiniz ne mamasını yediği sırada yanından geçebilirsiniz.

Sevimli dostlarımıza verdiğiniz açık mama miktarı ve sıklığı, köpeğin yaşına göre değişmektedir. Eğer köpeğiniz yavru ise onu günde 3 kere beslemeniz veterinerler tarafından önerilmektedir. Tabii ki sizler açık mamayı vermeden önce veterinere danışıp, doğru bilgiyi almanız daha iyi olacaktır. Yetişkin bir köpeğe açık mama, gün içerisinde harcayacağı enerjiyi karşılamak için sık sık ama az az beslenme biçimi olarak uygulanabilir. Farklı bir yöntem ise günde 2 kez düzenli olarak aynı saatlerde köpeğe açık mama vermektir.

Köpeğinize diyet ve zayıflama yaptırıyorsanız sabah veya akşam tek öğün verilmesinin de önerildiği olmaktadır. Beslenme zamanları, alışkanlıkları ve köpeğe verilen açık mama her zaman değiştirilmektedir. Çünkü köpeklerin çoğu hareket ederek ve farklı aktiviteleri yaparak yaşamlarını sürdürürler ve mutlu olurlar.

Köpeklere alınan çeşitli açık mama ambalajlarının üzerinde ne kadar verilmesi gerektiğine dair bilgiler yer almaz. Bu sebeple açık köpek mamasını güvenilir bir yerden temin etmelisiniz. Alırken içeriği hakkında sorular sormalı ve tatmin olduğunuz ölçüde satın almalısınız. Aksi taktirde köpeğinizin sağlığını olumsuz şekilde etkileyecektir.

Son olarak köpeğinize açık mama verme sıklığını onların hareketlerine, işaretlerine, genel sağlık durumuna ve ne kadar yediğine yemediğine bakarak verebilirsiniz. Bunun için iyi bir gözlem yapmanız gerekmektedir. Mesela tüyleri genel sağlığı hakkında ipuçları verir. Eğer tüyleri parlak ve sağlıklı duruyorsa beslenmesi yeterlidir. Aynı şekilde olması gerekenden az ya da fazla beslendiği zaman cildinde kızarıklık, yara olabilir. Köpeğin ne sıklıkla beslenmesi gerektiğini anlamanın bir diğer yolu ise dışkısıdır. Eğer köpek verdiğiniz mamayı rahatça sindiriyorsa dışkısı az olacaktır. Bu gibi durumları gözlemleyerek ne kadar sık mama verip vermeyeceğinize sizler karar verebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR