Kedi

Kediler evcil hayvan dendiğinde ilk akla gelen iki canlıdan bir tanesi. Birçok kişiye göre evlerde beslenebilecek olan en doğru canlı. Henüz yavruyken alınan kediler hayatınızı baştan sonra değiştirmeyi başarabilir. Onunla geçirdiğiniz zaman günün bütün stresini atmanızı sağlar. Kedilerin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi bakımlarının kolay olmasıdır. Kediler maması, suyu ve kumu olduğunda başka bir şeye ihtiyaç duymadan yaşamlarına devam edebilirler. Kedilerin doğru bir şekilde gelişmesi için kedi maması ve diğer ürünleri doğru seçmek gerekmektedir.
Yavru kediler ilk etapta anneleri tarafından beslenirler. İlk etapta anneleri kolostrum olarak isimlendirilen ve süte benzeyen bir sıvıyı yavrularına verir. Bu sıvı bağışıklık sistemini güçlendiren özel bir sıvıdır. Ardından da sütle besleme aşamasına geçilir. Kediler 4 haftayı geçtiklerinde kedi maması ihtiyacı hissetmeye başlayacaklardır. Kedi mamaları satın alınırken tam bir besleme sunabilen mamaların seçilmesi gerekir. İlk etapta sütten kesilen kedilerin bağışıklık sistemi düşebileceğinden bağışıklık sistemini geliştiren mamaların alınması gereklidir. Sonrasında enerji veren ve daha besleyici mamalara geçiş yapılabilir.
Kedi sahiplenecekseniz belli başlı eşyalarını satın almanız gerekiyor. Bunların başında kedi kumu gelirken mama kapları ve su kaplarının da ilk etapta alınması gerekir. Kedi taşıma çantası, tarak ve rulo gibi kedi bakım ürünleri de kedinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemli eşyalardır. Tırmalama tahtası kediler için en önemli eşyalardan bir tanesidir. Kediler yapıları gereği tırmalama ihtiyacı duyarlar. Eğer bu tahtadan almazsanız eşyalarınızı tırmalayabilir ve zarar verebilir. Son olarak onunla zaman geçirirken kullanabileceğiniz küçük kedi oyuncakları alabilirsiniz.
Kedilerin bakımında en önemli aşama tüylerinin taranmasıdır. Eğer düzenli olarak tüylerini taramazsanız kedinizin boğazında bir tüy yumağı oluşacaktır ve kısa sürede hasta olmasına sebep olur. Düzenli olarak taranan kediler çok daha rahat bir yaşam sürerler. Uzun tüylü kedilerin her gün taranması gerekebilir. Kısa tüylü kediler ise haftada 1 defa taranırsa kedi bakımı tamamlanmış olacaktır. Kediler oldukça titiz canlılar oldukları için yıkanmalarına gerek duyulmaz.
Kedilerin ve sahiplerinin beraber zaman geçirebilmesi için en doğru seçenek oyuncaklar olacaktır. Kedi oyuncağı olarak isimlendirilen ürünler kedilerin çok daha güzel vakit geçirmesini sağlarken sahipleri ile arasındaki ilişkileri geliştirir. Kedi oyuncaklarının ilk sırasında lazer kalemler gelir. Duvara tutulan lazerler kediler için muhteşem bir oyuncaktır. Tırmalama oyuncakları da kediler için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Normal şartlarda ihtiyaçlarını ağaçlarla karşılayan kediler evde tırmalama oyuncaklarını tercih ederler.
Kediler her zaman asil bir duruşa sahip olan canlılardır. Asil ve zarif hareketleri her zaman insanları etkilemeyi başarır. Ancak bazı durumlarda bu asalet kedi hastalıkları sebebiyle bozulmaya başlar. Kedilerde mantar enfeksiyonu, kedi aknesi, saçkıran, tüy kaybı, alerjik döküntüler, pire ısırığı ya da kulak miteları görülebilir. Bu sorunlar kedileri ve sahiplerini huzursuz edeceğinden düzenli olarak ilaçların kullanımı gerekli olmaktadır. Kedilerin aşılarının eksiksiz yapılmasının dışında kullanılan bakım ürünleri ile bu hastalıklara yakalanması büyük oranda engellenecektir. Hastalığın ortaya çıkmasının ardından uygulanabilecek ilaç tedavileri de bulunur.