Papağan Yemi

Papağanlar harika arkadaşlardır ve uygun şekilde bakıldığında uzun ve sağlıklı hayatlar yaşayabilirler. Papağanınızın sağlıklı ve mutlu olması, uzun yıllar yaşayabilmesi için tükettiği yem çok önemlidir. Kaliteli papağan yemleri arıyorsanız; en iyilerini ZOO’da bulabilirsiniz!

En İyi Papağan Yemleri ZOO’da!

Köpekler, kediler ve tavşanlardan sonra papağanlar da popüler evcil hayvanlar olarak bilinir. Papağanlar, tüm şaşırtıcı çeşitleriyle, genellikle renkli bir arkadaş isteyen insanlar için ilk tercihtir. Papağanlar zeki, ilgi çekici, eğlenceli ve şefkatlidir. Bakımı nispeten kolaydır ve onlarla düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuz sürece size onlarca yıllık eğlence ve dostluk sağlayacaktır. Ancak papağanlardaki hastalıkların bir numaralı nedeni ne yazık ki yetersiz beslenme. Bunun nedeni, diğer birçok evcil hayvan türü gibi papağanların da karmaşık beslenme gereksinimlerine sahip olmasıdır. Doğru vitamin, mineral ve diğer temel besin dengesini sağlamak her zaman kolay değildir.

Yetersiz beslenmenin semptomları, halsizlik ve tüy çekme gibi nispeten hafif durumlardan, bilişsel bozukluk ve organ yetmezliği gibi çok daha şiddetli koşullara kadar değişebilir. Bu seviyeye gelmese bile, yetersiz beslenen bir kuş, hayatının çoğunu kendini iyi hissetmeyerek geçirebilir.

Papağanların da diğer kuşlar gibi bazı özel beslenme gereksinimleri vardır. Papağan yemleri, papağanın cinsine göre seçilmelidir. Örneğin, Afrika papağanı besliyorsanız, Versele Laga Afrika Papağanı Yemi iyi bir seçim olabilir. Ya da papağanınız Avustralya papağanı ise onun için çok lezzetli ve besleyici olan Versele Laga Avustralya Papağan Yemi satın alabilirsiniz.

Cennet sultan papağanı için de birçok marka sağlıklı ve kaliteli yem üretmektedir. Garden Mix Platin Cennet Sultan Papağanı Yemi ya da diğer markaların sultan papağan yemleri arasından seçim yapabilirsiniz. Aradığınız tüm papağan yem çeşitleri için sayfamızı incelemeniz yeterlidir!

Papağanlar İçin Zengin İçerikli Yemler

Papağandaki vitamin eksikliği, hastalıkların en önemli nedenleri arasındadır. Bu durum, genellikle papağanın beslenmesindeki taze meyve ve sebze eksikliğinden kaynaklanır. Papağan yemi seçerken vitamin ve mineral destekli olanlara yatırım yapmanız önemlidir. Örneğin, Vitakraft Menu Paraket Yemi gibi ürünler, papağanınızın gereksinim duyduğunu besin bileşenlerini sunar.

Kuşlar için A vitamini dokuların büyümesi ve onarımı, gözlerin düzgün çalışması, işitme ve kemikler için çok önemlidir. A vitamini eksikliğinin erken belirtileri pullu ayakları ve solmuş tüyleri içerir, ancak tedavi edilmeden bırakılırsa, en kötü semptomlar gelişebilir. Bunlar arasında nefes almada güçlük ve gözlerin, boğazın ve burun kanallarının çevresinde üretilen mukus eksikliği yer alır. Kronik bir A vitamini eksikliği çok ciddi hastalıklara yol açabilir, bu nedenle bu vitamini yüksek olan yiyeceklerin düzenli olarak sağlanması kesinlikle çok önemlidir. Papağan vitamini gibi ek takviyeler ile papağanınızın A vitamini eksikliğini giderebilirsiniz. Aynı şekilde kaliteli papağan yem çeşitleri edinerek, bunu sağlayabilirsiniz.

B vitamini eksikliği, özellikle B6, B9 ve B12, papağanınızın yiyecekleri parçalamasını ve besinleri emmesini çok zorlaştırır. B vitaminlerinin varlığı, çiftleşme ve tüy dökme gibi dönemlerde kuşların stresle baş etmesini sağlar ve bu da genel sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. EuroGold Papağan Yemi gibi kaliteli markalara yönelmeniz, papağanınızın sağlığını koruyacaktır.

Kuşlar, kalsiyum gibi temel mineralleri emmelerine yardımcı olmak için nispeten yüksek D vitamini seviyelerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, bu temel besin maddesinin eksikliği, düşük yumurta üretimi, yumuşak kabuklar, yumuşak veya aşırı büyümüş gagalar, kırıklar, nöbetler ve bükülmüş dizler dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. İnsanlar gibi, papağanlar ve diğer kuşlar da D vitamini edinmek için güneş ışığına güvenirler. Ön bezlerinden yağ salgılarlar ve tımarlarken yağı tüylerinin her tarafına yayarlar. Bununla birlikte, iç mekanda tutulan evcil kuşlar, yeterli D vitamini seviyeleri elde etmek için güneş ışığına yeterli erişim sağlayamazlar. Bu nedenle bir besin takviyesi almaları şarttır. Bu açıdan düşünüldüğünde papağana sunulan yemin yeteri oranda D vitamini içermesi önemlidir.

Kalsiyum, kemik ve gaga yapısının yanı sıra bağ dokusu ve tüy yapısı için de çok önemlidir. Ruh halinde de rol oynar ve kaygı ile bağlantılıdır. Kısacası, kuşunuzun beslenmesinde yeterli kalsiyum olmasını sağlama ihtiyacı küçümsenemez. Bu yüzden evcil hayvanınızı neyle besleyeceğinize karar verirken bu dikkate alınmalıdır. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olan papağan yemleri arıyorsanız, Gold Wings Papağan Yemi, EuroGold Papağan Yemleri, Garden Mix Papağan Yemleri, Jungle Organik Kuş Darısı ve sayfamızdaki diğer papağan yemlerine göz atabilirsiniz.

Protein, kasların ve dokuların yapı taşlarını oluşturur. Bu da papağanınızın beslenme düzenindeki bir eksikliğin kas tonusunun azalmasına neden olabileceği anlamına gelir. Bu, uçamama, diğer fiziksel aktiviteleri gerçekleştirememe ve sonunda can sıkıntısı ve depresyona neden olabilir. Buradaki zorluk, kuşların sağlıklı olmak için bir dizi proteine ​​ve amino aside ihtiyaç duyması ve bunların hepsinin tek bir kaynaktan elde edilememesidir. Bu yüzden papağan için yem satın alırken, ürünün protein değerlerine de odaklanmalısınız.

Papağanlar zeki yaratıklardır ve eğlenmezlerse çok geçmeden sıkılırlar. Farklı renk, doku ve tatlara sahip farklı yiyecekler, onlarla etkileşime giremediğinizde evcil hayvanınız için uyarılma ve zenginleşme sağlar. Papağan ödül yemleri, eğitim sırasında kasıtlı olarak katılım oluşturmak için de kullanılabilir. Bir başka önemli zenginleştirme türü de yiyecek aramadır. Vahşi doğada papağanlar genellikle günde birkaç saat yiyecek aramak için zaman harcarlar. Yiyecek arama oyuncaklarını ikramlarla birleştirmek papağanların saatlerce meşgul kalmalarını ve eğlenmelerini sağlayabilir.

Kaliteli Papağan Yemleri ile Kuşunuzu Mutlu Edin

Dünyada birçok kuş çeşidi vardır. Bu kuş çeşitlerinden bir tanesi de papağandır. Diğer canlılarda olduğu gibi papağanların da en birinci temel ihtiyacı besindir. Sağlıklı ve uzun yaşayabilmeleri için yediği besinler çok önemlidir.

Enerji küpü olan papağanların yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları tüm gıda, vitamin ve mineralleri barındıran özel papağan yemleri vardır. Bu yemler papağana gereken enerjiyi sağlamaktadır. Yemler organik ürünlerden elde edilerek üretilmiş ve papağanın ihtiyaç duyacağı besinler ile desteklenmiştir. Bu yemleri papağanın türüne, cinsine ve yaşına göre ayırt ederek seçebilirsiniz. Ürünlerin içinde kimyasal ve katkı maddesi bulunmayanlarını tercih etmelisiniz. Güvenilir ve sağlıklı papağan yemi türleri için sayfamıza göz atabilirsiniz!

Yemlerin içerisinde soya fasulyesi, ay çekirdeği, yulaf, sarı mısır, mangosin, pirinç, arpa, yer fıstığı, mercimek, bezelye, firik, tatlı su yosunu, deniz yosunu, biberiye özü, aloe vera protein tozu, deniz tuzu, yarık otu tohumu kabuğu tozu, lesitin, karbonat, kalsiyum, aktif kil, tokoferol, aspir yağı, keten, chia tohumu, susam yağı, çörekotu, ruşeym, maş fasulyesi ve kinoa gibi bileşenler vardır.

Papağanlar darı yemini çok severler. Papağan sahipleri olarak kuşunuzun ihtiyacı olan darı, buğday ve ay çekirdeği içerikli yemleri de tercih edebilirsiniz. Tüm papağanların beğenerek yiyebileceği yem karışımlarından birisi de içeriğinde tahıl patlağı, kuşburnu, kabak çekirdeği, çam tohumu ve kurutulmuş biber tohumu bulunanıdır. Ayrıca içerisinde %8 oranında vitamin, mineral ve amino asit olanı papağanların vazgeçilmezidir. Bu içeriklere sahip olan yemleri tercih ederek papağanınızı mutlu edebilirsiniz. Papağanın beslenme alışkanlıklarına bakarak biyolojik ve fiziksel ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayan yemler üretilir. Sizler de bu yararlı yemleri alarak papağanınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlayabilirsiniz.

Papağan Yemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Papağanlar Ne Sıklıkla Yem Yer?

Papağanlar küçük, eğlenceli ve aktif kişiliklere sahip olan evcil hayvanlardır. Bu papağanları doğru beslemek sağlıkları açısından çok önemlidir. Ayrıca papağanları düzgün ve doğru bir şekilde beslemek onların iyi olmalarını ve gelişmelerini sağlayacaktır. Papağanları beslemek için ona en uygun papağan yemi seçerek başlamalıyız. Daha sonra papağana düzenli ve yeterli miktarda besin alması için program oluşturmak gerekir.

Papağanınız yavru ise elle beslemeniz doğru olacaktır. Yavru papağan için aldığınız yem paketinin üzerinde yazan yaşına ve cinsine uygun verilmesi gereken gramajı dikkate alarak besleyebilirsiniz. Uzman veterinerlere göre papağanlara yem gün içinde bir sabah bir de akşam olmaz üzere 2 kez verilmesi gerekir.

Papağan Yemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her kuş sahibinin bildiği üzere kuş yemi seçmek çok ciddi bir konudur. Kuşun cinsi ne olursa olsun ona uygun yemi seçerken hassas davranmak gerekir. Bu kuşlardan birisi de papağandır. Papağanları sadece bir kuş diye düşünmek yanlış algı olur. Olağanüstü yeteneklerine ve sahiplerine olan bağlılıkları ile bilinen papağanlar, yüzlerce farklı renk kombinasyonu ve karakteristik özellikleri ile bilinirler. Çok çeşitli papağan türü olduğu için papağan yemi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey papağanın cinsi olur. Buna ek olarak papağanlar çekirdek gibi bazı kabuklu yemleri çok severler.

Papağanlar yaradılışları gereği fıstık, fındık ve meyve gibi besinleri de çok severler. Bu tip besinler, günlük yiyecek ihtiyaçlarını karşılar. Papağanları farklı papağan yem türleri ile beslemek onların doğal döngüsü için çok önemlidir.

Papağanlar için yem seçerken içerisinde beyaz darı, kara buğday, sarı darı, ay çekirdeği, kırmızı darı ve buğday olan yemlerden seçilmesine özen gösterilmelidir. Papağanın cinsine has yemler olacağından kuş yemi seçerken onun cinsine uygun olanını özenle bulmalısınız. Aynı şekilde yetişkin bir papağan ile yavru papağanın yemi de farklı olur. Bu sebeple kuş yemi seçerken papağanın yaşını göz önüne almalısınız. Eğer papağanınız yeni gelişmekteyse ona özel satılan yemleri tercih etmelisiniz. Yavru papağan için yavru papağan yemlerinden satın alabilirsiniz.

Papağanın yediği besinlerden alması gereken günlük organikler vardır. Özellikle de içinde A vitamini bulunan yemler papağanlar için çok yararlıdır. Yemlerin içeriğine bakarak ona en uygun organiği bulmalısınız. Ayrıca bazı yemlere karşı papağanınızın alerjisi olabilir. İçeriğinde alerjisi olabilecek besinleri barındıran yemleri tercih etmemelisiniz. Son olarak papağanınız çok enerjik ve serbest zaman geçiren bir papağansa ona enerji değeri yüksek olan yemlerden sağlamalısınız.

Papağanların Su İhtiyacı Ne Kadar?

Papağanınızın doğru şekilde beslenmesini sağlamak ve bu nedenle uzun, sağlıklı, mutlu bir yaşam şanslarını artırmak için önemli olan bir diğer konu da temiz içme suyudur. Su, bir kuşun vücudundaki hemen hemen tüm süreçlerde yer alır, bu nedenle hayatta kalmaları için çok önemlidir. Aslında papağanlar, atıkların uzaklaştırılması, solunum ve buharlaşma yoluyla kaybedilenlerin yerine koymak için her gün vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 5'i kadar su tüketmeliler.

Papağanınızın suluğundaki suyu her gün değiştirmeniz de önemlidir. Bunu yapmazsanız, sevgili evcil hayvanınız içine dışkılama yapabilir, banyo yapabilir ya da yiyecek atabilir. Bu da suyun sağlıksız hale gelmesine yol açabilir. Bu, bakterilerin hızla çoğalabileceği ve muhtemelen tüylü arkadaşınız için her türden hastalığa neden olabileceği mükemmel bir ortam yaratabilir. Papağanı mükemmel durumda tutmak için her gün taze ve temiz su sağlamanız çok önemlidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR