Kuş

Rengârenk görüntüleri ve hareketli halleri ile muhabbet kuşları evde kendilerini kolayca sevdirebilen canlılardır. Kafes kuşu olan muhabbet kuşları isimlerinden de anlaşılacağı gibi muhabbet etmeyi severler. Genellikle kendi türleri ile muhabbet etmeyi sevdikleri için aynı anda 2 kuş alınması önerilir.
Tek başına kaldıklarında ona yeteri özeni gösterirseniz sizinle de muhabbet eder ve sıkılmaz. Kuşun kafesindeyken hapis olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü bu kuş türü narin olduğundan kendisini kafesteyken güvende hissetmektedir. Her zaman kuş kafesi kullanılmasının sebebi budur.
Kuş sahibi olmayı düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken ilk etmen kafeslerdir. Kuşunuz için harika bir kafes alarak ona ömür boyu mutlu bir yaşam sunabilirsiniz. Kafeslerin belli başlı özelliklerinin olması gereklidir. Aksi halde kuşlar stres içerisinde bir hayat sürerler.
İlk olarak kuş kafesi küçük olmamalıdır. Küçük kafeslerde kuşlar sürekli olarak hasta olurlar. Yan kısımları kapalı olmayan kafesler doğru tercih olur. Telli kafeslerin tercih edilme sebebi budur. Büyük bir kısmı kapalı olduğunda kuş sizi göremez ve kendini yalnız hisseder.
Kuşların kafesini almak yeterli olup. İçerisini dayayıp döşemeniz gerekecektir. Kafeste yemlik ve suluk olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra kuşunuzun durup dinlenebileceği uzun sopalar tercih edilebilir.
Kafeste ayna kullanımı da oldukça yaygındır. Özellikle tek kuş sahibi olan kişiler kafeste kendisini yalnız hissetmemesi için ayna da koyarlar. Ancak kuş kafesi içerisinde ayna kullanımı genellikle kuşları strese sokan bir durum olacaktır. Kafese bir tünek alanı oluşturursunuz tuvaletini her yere yapmaz. Sürekli olarak aynı noktaya tuvaletini yapacaktır.
Muhabbet kuşları başta olmak üzere tüm kuşlar oldukça gizemli canlılardır. Sıkıntılarını çok fazla belli etmezler. Yaşadıkları rahatsızlıkları fark etmek neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple de birçok kuş sahibi farkında olmadan kuşları hastalanır ve yaşamını yitirir. Bu durumun yaşanmaması için bakımlarının kusursuz bir şekilde yapılması gerekir.
Bakımları oldukça kolay olan canlılardır. Yıkanmaları çok doğru olmaz. Kafese su koyup kendisini yıkaması sağlanabilir. Ayrıca rüzgârda ve soğukta kesinlikle bırakılmamalıdır. Kısa sürede yaşamını yitirmesine sebep olabilir.
Evcil hayvanlarda eğitim denildiğinde aklınıza ilk olarak köpekler geliyor olabilir. Ancak kuşlar da eğitim alabilen ve çok daha disiplinli bir şekilde yaşayabilen canlılardır. Verilecek olan kuş eğitimi ile birlikte kuşlar yeni kelimeler öğrenebilir ya da tuvalet eğitimlerini alabilirler. Muhabbet kuşu besleyenler yüksek sesle kitap okuyarak kuşların yeni kelimeler öğrenmesini sağlayabilir. Eğer ele alıştırma eğitimi verilmek istenirse bunun için de ödül mamaları kullanılır. Kafeslerde de verilen ödül mamaları kafes dışında elde tutulursa kuş kısa sürede ele gelecek ve ödül mamasını yiyecektir.
Muhabbet kuşlarını beslemeyi düşünüyorsanız kuş hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekli. Hastalığı erken teşhis etmeniz kuşunuzun minimum seviyede zarar görmesini sağlayabilir. Kuşlarda mantar, sindirim bozuklukları, çiçek, solunum yolu bozukluğu ya da ishal gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Bazıları tüylerinde dökülmelere yol açarken bazı durumlarda kuşlar uçamaz hale gelir. Bazı hastalıklar ile maalesef kuş dostlarımızı kaybetmemiz anlamına gelecektir. Bu sebeple de bakımlarını aksatmadan yapıp gerekli ilaçları kullanmanız gerekli.