Testler

Akvaryum su kalitesini iyileştirmek, akvaryum canlıları için hayati önem taşır. Bu yüzden bazı aksesuarlara ihtiyacınız var. Bunlardan biri de akvaryum testleri oluyor. En iyi ve en kaliteli akvaryum test kiti çeşitleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Akvaryum PH Testleri Ne İşe Yarar?

Akvaryum suyunun pH seviyesinin ölçülmesi son derece önemlidir çünkü balıkların yaşamı için ideal olan bir su pH seviyesi bulunur ve buna ek olarak su içerisindeki çeşitli maddelerin de ölçülmesi için testlerin kullanımı mümkündür. pH testleri sayesinde akvaryum içerisinde yaşayan balıkların uygun bir pH içerisinde olup olmadığı ölçülebilir. Bunun için JBL EasyTest 6im1 Tatlı Su Akvaryumları İçin 50 Adet Test Şeridi gibi bir ürün işinizi görebilir.

Balıkların sağlıklı bir yaşam alanında olması, onların sularının temiz olmasından ve aynı zamanda sağlıklı koşullara sahip olmasından gelir. Örneğin akvaryumun temizliğinin yapılması, bakımının düzenli şekilde sağlanması gibi etkenler; balıkların akvaryum içerisinde sağlıklı ve uzun süreli bir hayat yaşayabilmesine olanak tanımaktadır. Bunun içinse akvaryum içindeki pH seviyesini ölçmeye olanak tanıyacak olan pH ölçer testlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu testler sayesinde akvaryum suyunun balıklar için uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Aksi takdirde balıkların düşük ya da yüksek pH içerisinde daha yavaş hareket etmesi, halsiz ve iştahsız olması ya da daha solgun görünmesi olası hale gelir. Bu da onların sağlıklarının suyun pH seviyesinden etkilendiğinin en büyük göstergesidir.

Akvaryum Test Kiti Nedir?

Su içerisinde farklı ürünlerin ölçülmesi için test kitleri mevcuttur. Suyun pH seviyesi, metal dengesi ve benzeri pek çok durum aslında akvaryum test kitleri ile kolay şekilde ölçülebilir. Suyun değerlerini ölçmeye yarayan bu test kitleri dijital ya da kağıt stick formda olabilir. Bu iki test de balıkların yaşam alanlarının çeşitli değerlerini ölçmek için tercih edilebilecek olan ürünlerdir ve aynı zamanda balıkların su içerisinde sağlıklı yaşama sahip olması için gereken farklı özelliklerin de ölçülmesine olanak tanır. Örneğin, JBL Pro AquaTest Nitrit Test Kiti (50 Testlik) tam olarak böyle bir üründür.

Amonyağın, pH seviyesinin, kalsiyum dengesinin, tuzluluk oranlarının ve daha pek çok farklı su dengesinin ölçülmesi için etkili olan akvaryum test kitleri sayesinde akvaryumların iç dengelerini bilmek mümkün olabilir. Bu sayede balıklar için daha yaşanabilir bir alan sağlamak söz konusu olabilecektir çünkü kimi balıklar için yüksek tuzluluk oranı gerekir, kimisi kalsiyum dengesinin yüksek olduğu alanlarda yaşayabilir. Bu tip durumlarda akvaryum test kitleri kullanıldığında balığınızın bu alanda sağlıklı şekilde yaşamını devam ettirip ettiremeyeceğini görmeniz de mümkün hale gelir. Ayrıca amonyak ve benzeri maddeler balıkların yaşamı için zararlı olduğundan dolayı bu ürünlerin su içerisinde yer alması halinde suyun temizlenmesi ve değiştirilmesi önemlidir. Test kitleri sayesinde bu tip ürünlerin de su içerisinde hangi oranda yer aldığını bilmek mümkün olabilecektir.

Akvaryum Ölçüm Cihazlarının Avantajları

Ölçüm cihazları sayesinde otomatik olarak suyun iç dengesinin bilinmesi mümkün olabilir ve tek seferlik bir kullan – at tipi test olmadığı için uzun süreli şekilde bu ölçüm cihazlarının kullanılması da mümkün olabilecektir. Bu ölçüm cihazları sayesinde akvaryumların su içi dengelerinin 7/24 bilinmesi söz konusudur çünkü su içerisinde devamlı olarak takılı olan bu ölçüm cihazları sürekli şekilde ölçüm yapar. Bu sayede su içerisinde meydana gelen bir pH değişimi ya da olası iç denge değişimleri nedeniyle herhangi bir sorun yaşamak da söz konusu olmaz.

Ani şekilde yükselen amonyak seviyelerine göre suyu değiştirmek ya da temizlemek dahi mümkün olabilir. Bu nedenle de ölçüm cihazları anlık şekilde ölçüm sağladığı için akvaryumlarda yer alması önerilen ürünlerden biridir. JBL Proscan Yedek 24 Adet Test Çubuğu da bu tarz bir amaca hizmet eder.

Doğru ve net şekilde ölçüm sağlaması ile bilinen ölçüm cihazları özellikle de seviyelerine göre sayılar ile orantılı şekilde bir ölçüm sağladığından dolayı akvaryum içi dengenin çok daha net şekilde bilinmesine olanak tanır. Bundan dolayı da akvaryumlarda ölçüm cihazlarının kullanımı önerilir ve bu sayede ölçüm cihazlarından net bilgiler elde etmek mümkün olabilir.

Akvaryum Su Testi Nasıl Yapılır?

Akvaryumların içerisinde su testi yapmak isterseniz farklı yolları deneyebilirsiniz. Stick formunda olan kağıt ölçerler mevcuttur. Bu ölçerler kağıt üzerindeki ibarelere göre ölçüm sağlar ancak her zaman kesin şekilde bir ölçüm sağlamak söz konusu değildir. Bu kağıt ölçüm ürünleri genellikle bir seferlik kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmıştır ancak yine de uygun fiyatlıdır ve kısa süre içerisinde net bilgi elde etmek adına son derece yararlı olan ürünlerdir. Bu ürünleri kullanırken suyun içine daldırmak ve bir süre bekletmek yeterlidir.

Suya uygulanacak test için eğer ölçüm cihazları tercih ediliyorsa ölçüm cihazlarının 7/24 su içerisinde kalması mümkündür. Su içerisinde bırakabileceğiniz ölçüm cihazları, devamlı şekilde ölçüm sağlar ve eğer değerlerin olması gerekenden yüksek ya da olması gerekenden düşük olduğunu fark ederseniz anlık şekilde akvaryum suyunu değiştirmeniz de mümkün hale gelebilir. Genellikle aşırı yüksek miktarda amonyak olduğu durumlarda bu uygun olacaktır çünkü amonyak balıklar için ciddi oranda zehirleyici olabilir. Bu testler uygulandığında ise balıkların sağlıklı şekilde yaşamına devam etmesi söz konusu olacaktır.

Testler ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Test Kiti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Test kitinin farklı maddeleri ölçmesine dikkat etmek gerekir. Tuzluluk oranından pH seviyesine ve amonyak seviyesinden kalsiyum seviyesine kadar ölçüm yapan oldukça geniş skaladaki ölçüm cihazlarını satın alabilirsiniz. Yine de genel olarak lazım olacak olan temel ölçüm durumları pH ve amonyak seviyeleridir. Çünkü suyun tuzluluk oranının çok sık ve çok yüksek miktarda değişmesi ya da kalsiyum seviyesinin bir anda değişmesi pek olası değildir ancak amonyak seviyesi ciddi ölçüde zehirleyici olabileceği gibi balıkların olduğu alanda hızla artması da son derece olasıdır. pH seviyelerindeki ani değişimleri için ya da suyu değiştirdikten sonra suyun pH seviyesini değerlendirmek adına pH ölçen bir ölçüm aleti almakta da yarar vardır. Bu sayede suyun pH seviyesini ve amonyak düzeyini ölçerek balıklar için sağlıklı bir alan sunmak da mümkün hale gelebilir.

Akvaryum Testlerinin Önemi Nedir?

Balıkların sağlıklı bir alanda kendi doğal yaşam alanlarının dengesine uygun şekilde yaşaması için akvaryum testlerinin önemi büyüktür. Akvaryum testleri genellikle suyun iç dengesini anlamak için gereklidir ancak balıkların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi adına da akvaryum testlerinin önemi büyüktür. Dengeli ve aynı zamanda balıkların yaşam alanlarında olması gerektiği gibi bir orana sahip olan sular, birkaç gün boyunca balıklarınız için son derece sağlıklı bir ortam sunabilir. Sonrasında ise balıklarınızdan dolayı suyun iç dengesinin giderek değişmesi söz konusu olabilecektir.

Testlerin uygulandığı akvaryum suları tanka dökülmeden önce kontrol edilebilir, içerisindeki suyun oranları ölçülebilir ve yüksek kalsiyum, amonyak ya da pH sahibi olan suların kullanılması konusunda bir durum değerlendirmesi yapılabilir. Özellikle de yüksek amonyak seviyesine sahip olan suların asla akvaryumlarda tutulmaması ve bulundurulmaması gerektiği söylenmektedir çünkü amonyak balıkların zehirlenmesine ve ölümüne yol açan tehlikeli bir maddedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR