Kuş Kumu

Evcil kuşunuzun tüy ve sindirim sağlığı için kuş kumu kullanmanız gerekir. En iyi kuş kumu çeşitleri için ZOO’nun ürün koleksiyonunu inceleyebilirsiniz!

Kaliteli Kuş Kumu Çeşitleri ZOO’da!

Kanatlı dostlarımızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri için dengeli beslenmeleri gerekir. Kuşların çeşitlerine göre formüle edilen kuş yemleri en önemli ihtiyaçlarının başında gelir.  Fakat bu yemler tek başına yeterli değildir ve çeşitli takviyelerin olması gerektiği bilinmektedir. Bu takviyelerden birisi de kuş kumudur. Örneğin, Rotipet Mineralli Kuş Kumu Grit, kuşunuzun sağlığını destekleyecek önemli ürünlerden biridir.

Kuşlar dişleri olmayan ve sindirim sistemleri kursak adındaki anatomik bölgede olan canlılardır. Yedikleri besinler kursağa ulaştığında yumuşayarak taşlık bölüme gider. Bu bölümde besinler iyi bir şekilde öğütülür ve sindirim sürecinin tamamlanması için bağırsaklara gönderilir. Bu karışık sindirim sürecine yardımcı olan ürünlerden biri de kuş kumudur. Kuş kumunun birçok çeşidi vardır. Bu kumların sevimli dostlarımıza verilmeleri önerilir ve beslenmelerinde çok katkı sağladığı kabul edilir. 

Kuş kumu, kanatlı dostlarımız için üretilen özel bir besin değildir. Fakat onların tükettiği besinleri rahatlıkla sindirmeleri için çok yardımcı bir üründür. Kuşlarda insanlarda olduğu gibi mide yer almaz.  Sindirim, yukarıda da bahsedildiği gibi kursak ve taşlık bölümde gerçekleşir. Taşlık bölüm girintili ve çıkıntılı yapıdadır. Yiyecekler bu girinti ve çıkıntının sayesinde iyi bir şekilde öğütülür. Ancak taşlık bölümün görevini tam olarak yerine getirmesi için kumlara ihtiyacı vardır. Bu sebepten dolayı mutlaka kuş kumunun kullanılması gerekir.  Kanatlı dostlarımızın sindirim sistem yükünü üstlenen bu kumlar, yiyecek olmasalar da besleyicidirler. Bu sebeple kuş kumları hem sindirime yardımcı olurlar hem de kuşların bünyelerine yararlı olan mineral ve vitaminleri sağlarlar. Gerekli mineral ve vitaminleri alan kuşlar sağlıklı tüylere ve iskelet yapısına sahip olurlar. Bunu sağlamak için Rotipet Anasonlu Mineralli Kuş Kumu Grit edinebilirsiniz.

Kuş kumu, diğer evcil canlıların kullandığı gibi alanın zeminine yayılarak kullanılmamaktadır. Kuş kumu eğer kafesin zeminine döküldüyse anında müdahale edilmelidir. Çünkü kuşların yemleriyle beraber tükettikleri kuş kumlarına dışkıları bulaşabilir. Bu da kuşunuzun hastalanmasına hatta hayatlarının riske girmesine neden olabilir. Peki kuş kumu nereye konulmalıdır? Kuş kumu, kuş yemliklerine bir miktarda eklenmelidir. Çünkü kuşlar, yemle karıştırılan kumu da yem gibi kolaylıkla tüketirler.  Son olarak kuş kumu fazla tüketildiğinde sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşılabilir. Bu sebeple kuş kumunu haftada 1-2 kez kuşunuza vermeniz yeterli olacaktır.

Kuş Kumu ile Kuşunuzun Sağlığını Koruyun

Kuşlar mide ile değil taşlık ve kursak kısmı ile sindirim gerçekleştirirler. Taşlık bölümünün ise sağlıklı şekilde sindirimi gerçekleştirebilmesi için minik taşlara ihtiyacı vardır. Bu da kuş kumu ile desteklenebilmektedir. Yani aslında kuş kumu kuşların sindirimini kolaylaştıran ve sindirimin sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olan bir üründür. Bu kumların farklı pek çok yardımı da vardır. Örneğin kuşların sağlığı için gerekli olan mineral ve vitaminleri içerebilir, kum içeriğinde yer alan bu tür farklı içerikler bağışıklığı destekler.

Kuş kumu; sindirimi ve bağışıklığı destekleyen özel yapısı sayesinde kuşların sağlığını korumaya yardımcıdır. Kuşların rahat şekilde sindirim gerçekleştirebilmesi için kumunu düzenli olarak alması gerekir. Bu ürün her ne kadar besleyici ya da doyurucu bir ürün olmasa da bağışıklığı destekleyen vitamin ve mineral içeriklerine de sahip olması son derece önemlidir. Bu açıdan düşünüldüğünde Versele Laga Prestige Kuş Kumu, Versele Laga Prestige Grit Mercan Kırıklı Kömürlü Kuş Kumu gibi bir ürün tercih etmeniz yararlı olacaktır. Kuşların kumunun zemine yayılması onların sağlığı için zararlı olabilir. Bu nedenle de kuşların kumunun ayrı bir yemlik ile konulması ya da yemlerin içine karıştırılması onlar için daha sağlıklı olabilir. Zemine yerleştirilen kumları kuşunuz tüketirse dışkıları da yiyebilir. Bu da pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Bu sebeple özellikle de yemliğin içine koyulan ve yem ile karıştırılan kuş kumu kuşların daha kolay ve sağlıklı şekilde tüketebilmesini sağlar. Haftada birkaç kez verilecek olan kuş kumu kuşların sağlığını destekler ancak kuş kumunun fazla verilmesi, sindirim sistemini yorabilir ve rahatsızlıklara da yol açabilir. Bu nedenle de haftanın birkaç gününde verilebilecek olan kuş kumu sonrasında düzenli şekilde yenilenmelidir. Yemliğin içine karıştırılması kuşların daha düzenli şekilde tüketmesine yardımcı olabilecektir.

Kuş kumu, içerdiği vitamin ve mineraller ile kuşların eklemlerini, tüy sağlığını ve genel bağışıklığını destekler. Bu nedenle de yalnızca mamalar ya da ek vitaminler ile değil aynı zamanda kuş kumları ile de kuşunuzun tüy ve eklem sağlığını destekleyebilirsiniz. Jungle Bird Grit Kuş Kumu ile kuşunuzun tüy sağlığını korumanız mümkün. Tüylerin dökülme dönemlerini sağlıklı atlatması ve aynı zamanda daha sağlıklı tüylere sahip olması için kuş kumu kullanılabilir. Bu ürünler vitamin ve mineral desteği sağladığı için tüylerin dökülürken bir yandan sağlıklı şekilde yenilenmesine yardımcı olabilir.

Kuş Kumu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kuş Kumunun Önemi Nedir?

Kuş kumu, kanatlı dostlarımızın sindirimini kolaylaştırmaya yardımcı olan bir üründür. Bilindiği üzere kuşlar, kuru taneli yemleri taşlıklarının sayesinde öğütebilir ve sindirmeye hazır hale getirebilir. Bunu bir değirmen gibi düşünebilirsiniz. Taşlıkta olan kumun zamanla azalmasıyla yemler sağlıklı bir şekilde öğütülemeyebilir. İşte bu nokta kanatlı dostlarımız için özel üretilen kuş kumları devreye girmektedir.

Kuş kumu, kanatlı dostlarımıza iki çeşit halinde kullanıma sunulur. Birincisi organik yapıda olan kumlardır. Bu kumlar kolaylıkla çözülebilir bir yapıya sahiptir. İkincisi ise istiridye kumu ya da mürekkep balığıdır. Bu kumlar ise anorganik yapıda oldukları için çözülemezler. Kuş kumları genelde kafes içinde bulunan yemliklere konulup, yemlerle birlikte verilir.

Kuş Kumu Ne İçin Kullanılır?

Kuş kumları, kuşların rahatlıkla ulaşabilecekleri yerlere konulmalıdır. Kafes içine asarak kullanılabilecek kum çeşitleri vardır. Mürekkep balığı kemiği gibi besinler bir yandan gaga taşı olarak kullanılır diğer yandan ise kuş kumu görevi görür.

Kafesin içerisine kolaylıkla asılan bir formda olan bu kum kuşlarını tercih edebilirsiniz. Bundan dolayı kuş kumu kafesin neresine konulur sorusunun cevabını aramanıza da gerek kalmaz. Diğer bir yöntemse yemliğin içine kum konulmasıdır. Kuşlar için özel hazırlanan yemlikler sahipleri tarafından kuş kumluğu olarak kullanılabilir. Kafesin içine yeni bir yemlik asabilir ve kuş kumu olarak bu yemliği kullanabilirsiniz. Kafese asmak için hazır halde sunulan kuş kumlarını kuşunuz için tercih edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR