Akvaryum Ekipman ve Aksesuarları

Akvaryum ekosistemi için tercih edebileceğiniz birçok ürün var. Bu ürünler sayesinde daha ihtişamlı bir görünüm elde ederken, balıklarınız için harika bir yaşam alanı sağlayabilirsiniz. Aradığınız tüm akvaryum ekipman ve aksesuarları için sayfamıza göz atabilirsiniz!

Akvaryum Arka Fonlar

Akvaryum ekipmanları söz konusu olduğunda arka fonlar oldukça popüler. Akvaryum hobisi için yapılabilecek birçok şey vardır. Akvaryumun içerisinde kullanılan dekorlar gibi aynı zamanda akvaryumu daha estetik gösteren arka fonlar kullanılır. Bu fonlar akvaryuma farklı bir hava katar ve bu hava evin içerisine de yansır. Bundan dolayı akvaryum dekorları arasında sayılabilen akvaryum arka fonları çeşit çeşittir. Çoğu akvaryum sahibi tarafından da sıklıkla tercih edilen dekorlardan biri haline gelmiştir.

Akvaryum arka fonu, balıkların ve diğer canlıların bambaşka bir alanda yaşıyor gibi görünmesine olanak sağlar. Genellikle duvara monte edilen veya duvara yakın bir yere konumlandırılan arka fonlar bazen de akvaryumun bir bölümünün iç yüzeyini kaplayarak akvaryum iç dekoruyla uygun hale getirip, hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Akvaryumda yaşayan canlılara ve evde farklı bir hava katmak için gerekli olan bu ürünlere akvaryum polyesteri, akvaryum arka fonu veya akvaryum fon kağıdı adı verilmektedir. Akvaryum sahibi olarak balıkların ve diğer canlıların akvaryum içinde yüzmesini izlerken aynı zamanda estetik bir manzaraya bakmak ve keyfinizi maksimize etmek için akvaryum fonu alabilirsiniz.

Akvaryum arka fonu, akvaryumla ilgilenen herkesi heyecanlı kılmıştır. İş yerinizde veya evinizde akvaryuma her baktığınızda sizi ferahlatan ve farklı bir heyecan yaratan akvaryum arka fonu sizi daha mutlu edecektir. Akvaryum dekorasyonu, akvaryum hobisi için en zevk veren uğraşlardan bir tanesidir. Akvaryum arka fonu resmi konusunda kullanıcıya hitap edecek birçok seçenek vardır. Bu fonlar her eve, her zevke, her beğeniye ve her akvaryum boyutuna göre farklı üretilmektedir. Akvaryum fonlarından yapışkanlı kağıttan yapılanları, birkaç kolay adımı takip ederek akvaryumun arka kısmına yapıştırabilirsiniz. Böylece kolay ve pratik bir şekilde akvaryum arka fon yapıştırma işlemini kısa bir zamanda tamamlayabilirsiniz.

Akvaryum arka fon çeşitleri her geçen gün teknolojiyle beraber sayıca artmıştır. Mesela 3d akvaryum fon çeşitleri akvaryum sahipleri tarafından sık sık tercih edilen akvaryum arka fon türlerinden biri haline gelmiştir. 3 boyutlu akvaryum fonları yani kısaca 3d akvaryum fonları adı verilen arka fon çeşitleri son zamanlarda akvaryum sahiplerince satın alınan ürünlerdendir. Akvaryuma ve eve daha çarpıcı ve daha gerçekçi bir görüntü sağlamak amacıyla arka fonlardan tercih edebilirsiniz.

İlgili Kategori: Akvaryum Arka Fonlar

Akvaryum Bitki Ekipmanları

Akvaryumlar, balıkların doğal yaşamlarının bir taklididir. Balıkların doğal yaşamlarında yalnızca balıklar olmadığı için akvaryumda da sadece balıkların olması hem balıkların stresli büyümelerine hem de estetik bir görüntüden mahrum kalınmasına neden olur. Akvaryum bitkileri hem suda hem de karada karbon salımı yapan ve havada ya da suda oksijen oranını ayarlayan canlılardan biridir. Bitki bulunmayan akvaryumlarda ise bu denge çeşitli cihazlarla sağlanır. Ancak herhangi bir elektrik kesintisi veya cihazın çalışmadığı günlerde bu denge alt üst olur. Akvaryumunuza bitki eklemek istiyorsanız, bunun için özel olarak üretilen gübrelerden kullanmanız çok önemlidir. Jbl Proscape Fosfat Bitki Gübresi 250 ml bu açıdan ideal bir üründür.

Akvaryum bitkileri, balıkların kaşınma, saklanma, çiftleşme ve sürü halinde doğal yaşamlarında gibi hissettirmeye olanak sağlar. Ayrıca bu bitkiler fotosentez de yapar ve balıkların ve diğer canlıların daha rahat şekilde nefes almalarına imkan tanır. Akvaryuma takılan cihazlar, akvaryum bitkilerinin sağladığı bu doğal havayı vermez. Kaliteli CO2 çıkışı için akvaryum bitkilerinin yanında Ista Cam CO2 Difüzörü de kullanabilirsiniz.

Akvaryum bitkileri, doğada bulunan ulaşılması zor bitkilerdir. Bu bitkilerin çoğu göllerden veya denizden çıkarılan akvaryum bitki kalıntılarından elde edilir. Aynı zamanda her akvaryum balığının yaşadığı doğal ortam farklıdır. Doğal yaşamları deniz olan balıklar, akvaryum bitki çeşitlerinin arasında deniz bitkilerine ihtiyaç duyarken bazı balık cinsleri ise plastik bitkilerle bile yaşamlarını sürebilirler. Ayrıca akvaryum bitkilerini balıkların yiyebilmesi de mümkün olduğundan dolayı alınacak bitkilerin balıkların sevmeyeceği bitki türlerinden olmasına dikkat edilmelidir. Mesela en çok yetiştirilen süs balığı olarak Japon balıkları yetiştirilir.

Japon balıkları, uzun süre yaşayan akvaryum balıkları olsalar da akvaryumda gereken koşullar sağlanmadığı zaman kısa zamanda hayatlarını kaybederler. Japon balıkları için akvaryumda sert yapraklı Amazon ve Anubias bitkileri tercih edilmelidir. Bu bitkiler, çalı şeklinde olup, sudan besinlerini sağlarlar. Bu sebeple bu bitkilerin Japon balığı bulunan akvaryumlarda kök kısımları açıkta kalacak şekilde bağlanmaları gerekir. Su kalitesini desteklemesi, bitkilerin balıklara zarar vermesini önlemesi açısında da Ista CO2 Tablet kullanabilirsiniz. Japon balıkları, kum kazıcı özelliklere sahip olan balıklardan olduğu için bulundukları akvaryumlara yumuşak yapraklı toprağa dikilen bitkilerden alınmamalıdır. Bazı balık türleri ise sürekli toprağı eşeleme eğilimi gösterirler. Bu eşelemeyi, balıklar bazen yemek bulmak için bazen de zevk almak için bitkilerin köküne ulaşarak yaparlar. Bu bakımdan bol kayalı akvaryum tabanlarında yetişen Alacalı Nana Barteri ve su yosunları gibi bitkiler bu tür balıklar için çok yararlı olacaktır. Su yosunları, her akvaryumda olması gereken bir bitki türüdür. Çünkü su yosunları balıklar için hem besin kaynağıdır hem de algleri kolay yetişen ve suyu dengeleyen bir bitkidir. Akvaryum bitkileri için beslenen balık türleri bu bakımdan çok önemlidir. Bu bitkileri akvaryuma ekleyecekseniz, Ista Bitki Tutma Maşası Eğik Uçlu Cımbız kullanmanızda yarar vardır. Böyle bir ürün, bitkinizin duruşunu düzeltmeye, temizlik sırasında kolaylık sağlamaya yardımcı olacaktır. Bitkiyi yapıştırmak istediğinizde ise Ista Bitki Yapıştırıcısı 25’li ürünümüz doğru bir seçimdir.

Akvaryum balık sahipleri, balıklarının üremelerini ister. Ancak balıklara özel bir alan sağlanmadan üreme işlemi olanaksızdır. Çünkü hiçbir canlı yavrusunu orta yerde bırakmayı istemez. Sağlıklı bir büyüme ve üreme için akvaryum bitkilerinin önemi oldukça büyüktür. Son olarak akvaryum için önemi büyük olan bitkiler, doğru zamanlarda gübrelendiğinde, doğru kumlara dikildiğinde ve bu işlem rayına oturduğunda akvaryumda balıkların sağlıklı dolaştığı küçük bir denize sahip olabilirsiniz.

İlgili Kategoriler: Akvaryum Bitki Ekipmanları

Akvaryum Canlı Bitkileri

Akvaryum bitki çeşitleri yapay veya doğal olarak iki çeşittir. Bazı balık türleri yalnızca bitki aradığı için yapay bitkiler tercih edilebilir ama bazı türler için mutlaka canlı bitkiler seçilmelidir. Çünkü canlı bitkiler akvaryum ekosistemi için önemli ve vazgeçilmezdir. Canlı bitkiler hem akvaryum suyuna hem de balıklara çeşitli yararlar sağlamanın yanında estetik olarak da bir hava katar. Ancak canlı bitkiler arasından da akvaryuma ve balıklara en uygun seçimlerde bulunulmalıdır. Aksi taktirde balıklara yarardan çok zarar sağlayacaktır. Akvaryum için alınacak canlı bitkiler önemli ve vazgeçilmez ürünler olduğu için akvaryuma uygun tercihlerde bulunulmalıdır. Canlı bitkiler, kurulan akvaryumun su koşullarına uyum sağlamalıdır. Çünkü canlı bitkilerin her birisinin yaşaması gereken akvaryum su sıcaklığı ve ışık ortamı farklıdır. Eğer akvaryumun ısısı canlı bitki için ideal ısıda değilse başarısız sonuçlar elde edilir.

Akvaryum için birden fazla canlı bitki almayı da isteyebilirsiniz. Aynı şartlarda yetişen canlı bitkilerden tercih ederek balıklar için hem daha pratik bakım imkanı hem de dengeli bir ortam oluşturabilirsiniz.  Bu yüzden aynı habitat bitkilerinden almak çok önemlidir. Alınacak canlı bitkinin boyutları akvaryumun boyutuna uygun olmalıdır. Çünkü canlı bitkilerin bazıları akvaryumun içinde çok iyi yüksekliklere ulaşabilir. Eğer küçük bir akvaryuma sahipseniz canlı bir bitkinin en çok ne kadar büyüyeceği hakkında bilgi sahibi olmak doğru olacaktır. Büyük bir akvaryumsa eğer hızlı büyüyen akvaryum canlı bitkilerinden seçmelisiniz, çünkü bu tür canlı bitkiler suda yavaş büyüyen bitkilere göre alg besinlerini daha hızlı emerler. Bu da balıklar ve diğer canlılar için çok faydalı bir durumdur. Akvaryum için tercih edilecek canlı bitkilerin akvaryum içerisinde konumları da farklılık göstermektedir. Bu sebeple canlı bitkileri koymak istenilen alan belirlenerek canlı bitki türleri arasından taban bitkisi, arka plan bitkisi ve ön plan bitkisi arasından uygun olanlar alınmalıdır. Canlı bitkilerin aynı zamanda su içerisinde yetiştirilmiş olmaları da çok önemli bir detaydır. Suyun içesinde uygun şartlarda yetiştirilmeden satılan bu canlı bitkiler, alınıp akvaryuma konulduğu zaman adaptasyon problemi yaşamaktadır. Bu da canlı bitkilerin yaşamalarına engel olmaktadır. Bu sebeple akvaryum için uygun olan canlı bitki daha önceden su içerisinde yetiştirilmiş bitkilerdir.

Akvaryum hobisine yeni başlanıyorsa eğer ilk başta estetik görüntüden ziyade kolay bakımı yapılan canlı bitkilerden almak en doğrusudur. Çünkü canlı bitkilerin bakımları oldukça farklıdır. Bazı canlı bitkiler çok özel bakımlara ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla zorlu yaşam koşullarına ihtiyaç duymayan, akvaryumda yetişip büyümesi kolay olan ve ekstra bir bakıma ihtiyaç duymayan canlı bitkilerden alınmalıdır. Aksi durumlar ise akvaryum sahiplerini sıkar. Bu sıkılmaların yaşanmaması için canlı bitkilerin bakım şartları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

İlgili Kategoriler: Akvaryum Canlı Bitkileri

Akvaryum Dekorları

Akvaryum hobisine başlayan insanlar için en keyif verici kısım dekorasyon seçimidir. Ancak akvaryumda şık bir ortam oluştururken, akvaryumun boyutunu ve içinde yaşayan balıkların ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Akvaryum dekor ürünlerinin arasından seçim yaparken balıklara ve diğer bitkilere zararı olmayan ve mümkün olduğu kadar balıkların doğal yaşam ortamlarını destekleyen dekor ürünlerine yönelmek oldukça önemlidir. Her akvaryuma ve her zevke uygun dekor ürünler vardır. Önemli olan dekor ürünlerinin canlıların huzurlu ve sağlıklı yaşam sürebilmelerine katkı sağlaması ve göze hitap etmesidir. Örneğin, Marina Betta Dekoru Modern Sanat gibi bir ürün birçok insanın zevkine hitap edebilir ve akvaryumunuzun havasını değiştirebilir.

Akvaryum için dekor ürünlerinden bir tanesi arka fondur. Arka fon seçiminde bulunurken beslenen canlının türüne ve akvaryumun büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Çünkü akvaryum küçükse, balığın yüzme alanı daralır ve bu durum onu olumsuz etkiler. Bir diğer önemli konu ise renk ve desen seçimidir. Rengi ve desenleri açık tonlarda olmamalıdır. Çünkü koyu renge sahip fonlar, akvaryum içindeki diğer dekorlarla ve renkli balıklarla daha iyi uyum sağlayacak ve akvaryumun içinde olup bitenleri görmeyi kolaylaştıracaktır. Koyu renkli arka fonlar, akvaryumda kötü görüntü oluşturan kablo ve filtreleri de kolayca gizleyecektir. Bununla birlikte, akvaryumunuzda hareketli bir dekor ürünü de isteyebilirsiniz. Bunun için VENYS UFO 0-84 Hareketli Akvaryum Dekoru ideal bir seçimdir.

Akvaryum balıklarının ve diğer canlıların yaşamında önemli bir yere sahip dekor ürünlerden biri de kumlardır. Balıkların karakterlerinin gelişmesi ve beslenmesi için oldukça önem arz eden kumların seçimi hafife alınmamalıdır. Akvaryuma seçilecek kum konusunda dikkat edilmesi gereken ilk husus kumun rengidir. Çünkü zemin renginin açık ve parlak olması balıkların çekingen olmalarına neden oluyor. Bir diğer husus ise kumun boyutudur. Akvaryumun boyutuna göre veya içerisinde beslenecek diğer canlılarına türüne göre tabandan yüksekliğine dikkat edilmelidir. Kum seçerken dikkat edilmesi gereken bir özellik de kumun, akvaryum suyunun bazik değerlerini yükselten kalsiyum oranını içerip içermemesidir. Balıkların doğal yaşamları asidik olduğu için böyle bir ortamda huzurlu olamazlar.

Akvaryum dekor ürünlerinin vazgeçilmez parçalarından biri de kayalardır. Ancak dekor için kaya seçerken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Tıpkı kumlarda olduğu gibi bazik sularda yaşamaları doğru olmayan balıklar için mermer ve kireç taşı gibi kalsiyum içerikli dekorlardan kullanmak doğru değildir. Bu tür akvaryum balıkları için bazalt, lav taşları ve granit kullanılması uygun olur. Kaya dekorunda renk seçimi de çok önemlidir. Koyu renkli kayalarda yağ ve metal oksitlerin bulunma olasılığı yüksektir. Bu maddeler ise balıkların ve diğer canlıların ölümlerine neden olur. Bu sebeple alınacak kayalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kaliteli bir akvaryum dekor ürünü arıyorsanız; tercihinizi Trixie Akvaryum Dekoru 7x8 cm ürününden yana kullanabilirsiniz.

Akvaryum dekor ürünleri arasında silikon ve plastik bitkiler, deniz kabukları, ağaç kökleri, sandık ve dalgıç gibi biblolar, Hindistan cevizi kabuğu gibi üremeyi destekleyen ve saklanmayı sağlayan ürünlerde vardır. Bu dekor malzemelerinin akvaryumda yaşayan balıklara ve diğer canlılara zarar vermeyen ve toksik maddeleri içermeyen malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Okyanuslar ve denizler gibi akvaryumlarda da balıkların yaşam alanları desteklenmeli ve sağlıklı yaşamalarına katkı da bulunulmalıdır. Bu sebeple hangi dekor ürünü alınırsa alınsın, mutlaka doğal ve kaliteli olmasına dikkat edilsin. Dekor ürünleri seçiminde kendi zevklerimizden daha çok akvaryum balıklarının yaşamı düşünülmelidir. Ayrıca, akvaryumunuzda olağanüstü bir görüntü elde etmek için Trixie Akvaryum Dekoru İstiridye 9 cm gibi bir seçeneğinizin olduğunu da bilmelisiniz!

İlgili Kategori: Akvaryum Dekorları

Akvaryum Dereceleri

Emek verip kurulan, eve veya iş yerine hoş bir hava katan ve balık ve diğer canlıları beslemenin tadına varılan akvaryumların hoş ve sağlıklı bir ortam halinde sürdürülmesi için birtakım akvaryum malzemelerine ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerden en önemli olanı ise sağlıklı ve stressiz balıklar ve diğer canlılar için önemli olan suyun ideal sıcaklığını yakalamak için gerekli ölçümleri yapan akvaryum derecesidir. Temel akvaryum ekipmanları arasında yer alan dereceler mutlaka kullanılmalıdır. Böyle bir ihtiyacınız varsa, Roxin Akvaryum Derecesi Cam Termometre İnce satın alabilirsiniz.

Akvaryum derecesi, akvaryumdaki balıkların ve diğer canlıların yaşam sürdüğü su şartlarının onların sağlığına uygun olup olmadığını kontrol etmeye yarayan bir üründür. Çünkü akvaryum su ısısı balıklar için oldukça önem arz etmektedir. Akvaryum ısısının derece sayesinde sürekli takip edilmesi olası hastalıklarında önüne geçecektir. Kış aylarında akvaryum suyunun oda sıcaklığında tutulması, yaz aylarında ise suyun serin bir derecede olmasını dereceler yardımıyla takip etmek mümkündür. Balık türlerinin bazıları akvaryum suyunun sıcak olmasına ihtiyaç duyarken bazı türler ise soğuk akvaryum sularında nefes almanın tadına varırlar. Balıkların ihtiyaç duydukları ısıdan fazla sıcak ya da fazla soğuk bir suda yaşam sürmeleri, onları strese sokar ve hastalanmalarına sebep olur. Balıkların strese girmemesi ve sağlık problemleri yaşamaması için derece ile akvaryum ısını kontrol edilebilir ve en uygun ısı ayarlanabilir. Bunun için Liya Askılı Hassas Cam Derece de kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel bir akvaryum ortamı için derece kullanımı kesinlikle gereklidir. Akvaryumun her daim doğru ısıda olması balıkların mutlu ve sağlıklı bir biçimde yaşamasına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda sağlıklı üremeleri için beslenen balıkların türüne göre ideal olan ısının tutturulması gerekir. Yoksa balıkların üremesi pek mümkün olmaz. Bu sebeple akvaryum ısısı sürekli kontrol edilmelidir. Bundan dolayı akvaryum derece çeşitlerinden bir tane alıp akvaryuma yerleştirmek gerekir. Akvaryum derece modelleri birkaç çeşitte ele alınabilir. Bunlar ise akvaryum dijital derece, akvaryum elektronik derece ve akvaryum cam derecedir. Akvaryumunuz küçük ise Liya Mini Hassas Cam Derece tercih edebilirsiniz.

Akvaryum cam termometresi veya akvaryum cam derecesi olarak da bilinen bu akvaryum derece modelleri 0-40 derece arası ısıyı ölçmek için tasarlanmıştır. Cam ve cıvalı çeşitlerde olan akvaryum cam derece çeşitleri akvaryum meraklıları tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bu dereceler askılı ve yapışkanlı olarak üretilir. Akvaryum dijital derece modelleri ise akvaryum suyunun ısısını hassas şekilde ölçmeye yarar. Akvaryum camlarına dış kısımdan yapıştırılarak kullanılan akvaryum dijital dereceler, akvaryum yapışkan derece ve akvaryum şerit derece isteyenler için 3 özelliği de barındıran kullanımı oldukça kolay olan derecelerdir.  Akvaryum derecelerin özel tasarımları sayesinde akvaryum ısısını kolayca okumayı sağlar. Akvaryum elektronik derece modeli ise güneş enerjisiyle çalışır ve çok tercih edilir. Akvaryum suyunun ısısını hem fahrenhayt hem de santigrat olarak gösterme özelliği sayesinde kullanıcıya kolaylık sağlar. Ayrıca, Liya (LCD) Dijital Yapıştırmalı Derece de iyi bir seçim olabilir.

İlgili Kategori: Akvaryum Dereceleri

Akvaryum Kum ve Taşları

Akvaryum kum ve taşları, akvaryumda bulunması gereken ve hafife alınmaması gereken akvaryum dekorları arasında yer alır. Akvaryum kum ve taşları sadece bir dekor olarak düşünmek yanlış olur, aynı zamanda akvaryumun su kalitesi açısından da sağladığı katkılar balıkların ve bitkilerin yaşamlarını olumlu yönde etkiler. Akvaryum su kalitesi için ideal bir akvaryum kumu arıyorsanız; ZOO koleksiyonunda birçok seçenek var. Bunlardan biri de JBL Manado Akvaryum Bitki Kumu 25 lt.

Akvaryum kum ve taşları birçok çeşide sahip olup, balıkların ve diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılar ve farklı beğenisi olan akvaryum sahiplerinin de beklentilerini karşılar. Balıkların ve diğer canlıların gelişimi için kesinlikle kullanılması gereken akvaryum kum ve taş çeşitleri şöyledir: siyah akvaryum kumu, renkli akvaryum kumu, silis kumu, beyaz silis kumu, kuvars kumu, mercan kırığı kumu, beyaz akvaryum kumu, midye kırığı kumu, akvaryum bitki kumu ve renkli akvaryum taşları, akvaryum çakıl taşları, lav kırığı, beyaz akvaryum taşı, dolamit taşı ve falez taşıdır. Popüler bir ürün olan Reeflowers Live Sand Gold Canlı Kum 9 kg de akvaryum su kalitesi için oldukça iyidir.

Pek çok çeşide sahip olan akvaryum kum ve taşları arasından seçim yaparken dikkat etmek gerekir. Çünkü akvaryum kum ve taşları balıkların ve diğer canlıların sağlığı için son derece önemlidir. Akvaryum taşı alırken bitkili akvaryum için lav kırığı tercih edilmelidir. Çünkü lav kırığı bitkili akvaryumlar için filitrasyon sağlar ve oldukça sağlıklı taşlardır. Akvaryum lav taşları ve lav kırığı kumları akvaryumu güzelleştirecek ve koruyacaktır. Akvaryum kum ve taşları seçerken dikkat edilmesi gereken bir husus da balıkların ve diğer canlıların nasıl bir kum ve taş türüne alışkın olduğudur. Aynı zamanda akvaryum kum ve taşlarının balıkların ve bitkilerin yaşam kaliteleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Akvaryum kumlarının bazıları çamurlaşabilmektedir. Bu tür kumlardan almak balıkların yaşam kalitesini ve sağlığını direkt riske atar ve stres olmalarına neden olur. Bunun için JBL Pro Scape Volcano Mineral Akvaryum Bitki Kumu 9 lt de doğru bir seçim olarak öne çıkar.

Akvaryum kum ve taşları seçerken kumun çamurlaşmaya meyilli olmaması gerekir. Çamurlaşmaya meyilli kumlar balıkların sağlıklarını ve solunum sistemlerini oldukça kötü etkilemektedir. Bunun yanı sıra sindirim sistemine bu kumların karışması problemleri bir kademe daha artırmaktadır. Bu sebeple akvaryum kum ve taşların seçimine dikkat edilmelidir. Veterinere veya uzman kişilere danışarak seçim yapılmalıdır.

İlgili Kategori: Akvaryum Kum ve Taşları

Akvaryum Otomatik Yemleme Makineleri

Akvaryum kurmak ve balık beslemek ciddi bir sorumluluk gerektirir. Bin bir emekle beslenen balıklar ve canlılar çok önemlidir. Fakat bazen evde olmayabilir ve onları siz beslemeyebilirsiniz. İş seyahatine, tatile ya da başka bir yere çıkmak durumunda kaldığınızda balıkları beslemesi için birinden ricada bulunmak gerekir. Ancak böyle biri yoksa yardımınıza otomatik balık yemleme makineleri gelir. Bu otomatik balık yemleme makineleri, sizler evde olmadığınız zamanlarda akvaryuma belirli aralıklar ile yem bırakır ve böylece balıkların aç kalmalarını önler. Bunun için Dophin Otomatik Yemleme Makinesi tercih edebilirsiniz.

Akvaryum otomatik yemleme makineleri, akvaryum içinde yaşayan balıklar ve diğer canlılar için ciddi önem arz eden ürünler arasındadır. Özellikle sık sık seyahate veya tatile çıkan ailelerin tercihi olan bu makinelerin bir zamanlayıcısı ve yem haznesi vardır. Yem haznesi doldurulur ve zamanlayıcının sayesinde belirlenen aralıklarla akvaryuma otomatik yem dökülür. Bu işlem, ayarlanan yem miktarı ve zaman aralığı dikkate alınarak sürekli tekrarlar. Böylelikle balıkların istenilen zamanlarda ve istenilen miktarlarda otomatik şekilde beslenmeleri sağlanır.

Otomatik yemleme makineleri, balıklara ve sahiplerine çok avantaj sağlayan makinelerdir. Bu yemleme makinelerinin elektrikli ve pilli modelleri vardır. Fakat pilli bir yemleme makinesinden almayı düşünüyorsanız eğer hiç beklenilmeyen anlarda pilinin bitmesini de göz önünde bulunmalısınız. Bundan dolayı hem elektrikle çalışan hem de pille çalışan otomatik balık yemleme makine modellerinden almak sizler için daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra otomatik balık yemleme makinelerinden ikili balık yemleme makineleri de vardır. Bu yemleme makinelerinin sayesinde yem hazneleri ayrı şekilde programlanmaktadır. Ayrıca, karides gibi canlılar için özel olarak üretilen yemleme makineleri de vardır. Bunlardan biri de Ista Karides İçin Yemleme Kabı Petri Kabı olmaktadır.

Balıkların büyüme evrelerinde ve yaşamlarının devamında çok önemli yere sahip olan ve beslenme düzeni oluşturan otomatik yemleme makineleri birçok çeşidi sayesinde daha da kolay uygulanabilir hale gelmektedir. Birçok çeşitte tasarlanan bu ürünlerin sayesinde balıkların ve diğer canlıların ideal oranlarda beslenmeleri sağlayabilirsiniz. Her akvaryum için uygun olan bu ürünler farklı çalışma prensipleriyle her akvaryum sahibinin beklentisini en iyi şekilde karşılamaktadır. Sizlerde istediğiniz otomatik yemleme makinesini tercih ederek yüksek performansı sunan bu ürünlerle balıkların beslenmesinde hiçbir aksama olmadan hayatlarını sağlıklı şekilde sürmelerini sağlayabilirsiniz.

İlgili Kategori: Akvaryum Otomatik Yemleme Makineleri

Akvaryum Ölçek ve Regülatörleri

Akvaryumların, balıklar ve diğer canlılar için sağlıklı bir yaşam alanı olabilmesi için su değerinin her zamanda doğru oranda olması gerekmektedir. Akvaryum suyunun içeriğindeki fosfat, karbondioksit, nitrat, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi maddelerin ve minerallerin akvaryum balıkları ve diğer canlıları için doğru ölçülerde olması akvaryum bakımın için son derece önemlidir. Akvaryum suyu balıkların ve diğer canlıların yaşam sürecekleri ve beslenecekleri tek alan olduğundan dolayı akvaryum ölçeği mutlaka kullanılmalıdır. Akvaryum ölçeği, belirli aralıklarla akvaryum su değerinin ölçümünde kullanılması gereken akvaryum aksesuarlarının arasında yer almaktadır.

Akvaryum tuz ölçer veya tuzluluk ölçer, PH ölçer ile akvaryum suyunu ölçerek balıklara uygun bir yaşam alanı sağlanabilir. Özellikle deniz akvaryumları ve tuzlu su akvaryumları için kullanılan akvaryum refraktometre modelleri akvaryumun tuzluluk yoğunluğunu ölçme görevi yapmaktadır. Yani refraktometreye tuz ölçer de denilebilir. Tuz ölçer veya tuzluluk ölçer olarak da isimlendirilen refraktometreyle akvaryumdaki tuzluluk derecesini hassas bir doğrulukla ölçebilirsiniz.

Akvaryum suyunun PH değerini ise akvaryum PH ölçer cihazı en doğru şekilde ölçer. Eğer akvaryum suyunda bulunan asitlerin değeri yükselirse balıklar ve diğer canlılar ciddi zarar görür. Bundan dolayı akvaryum PH ölçeri alarak bu riski önleyebilirsiniz. Bitkili akvaryumlar için tercih edilen en uygun ve ideal ürün ise akvaryum suyu test kitidir. Geçici sertlik, PH, NO3, nitrit ve demir ölçümlerinde harika sonuçlar elde edilmesini sağlar. Oldukça pratik olan bu ölçerler akvaryum suyu için önemli değerleri ölçmeyi mümkün kılar. 

İlgili Kategori: Akvaryum Ölçek ve Regülatörleri

Akvaryum regülatörü, tüpteki basıncı kullanılabilecek bir boyuta düşüren, akvaryum içindeki ve dışındaki basıncı gösteren cihaza denir. Bu cihazların üzerinde genelde 2 tane gösterge yer alır. Bu göstergelerin ilki yani tüpe yakın olan gösterge iç basıncı, diğer gösterge ise dış basıncı gösterir. Akvaryum karbondioksit değerlerinin balıklar ve bitkiler için zengin olması gerekir. Bundan dolayı da akvaryum regülatörüne ihtiyaç duyulur. Basınç ölçerle beraber satılan regülatörüler modelleri hassas CO2 basınçlarını göstermektedir. Akvaryum regülatörü, her türlü akvaryum türü için kullanılabilir. Akvaryumdaki yoğun basınç alanlarını ölçer olarak görev yapar. Akvaryumda olası asit değerlerinin yükselmesi sonucunda bu regülatörler sayesinde riski bertaraf edebilirsiniz. Bitkili akvaryumlar için de sık tercih edilen bu ekipmanlar, akvaryum suyundaki PH, geçici sertlik, NO3, nitrit ve demir ölçümleri açısından sonuç elde edilmesine imkan tanır.

Hangi tür akvaryuma sahip olunursa olunsun akvaryum suyuna her zaman dikkat edilmelidir. Akvaryum su değerlerini ölçmek için de akvaryum regülatörüne gerek vardır. Akvaryum balıklarının ve diğer canlıların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için suyun değerinin doğru oranlarda bulunması gerekir. Akvaryum suyunda bulunan fosfat, nitrat, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin akvaryum balıkları ve bitkileri için doğru ölçülerde olması gerekir. Akvaryum suyu balıkların ve bitkilerin yaşam sürecekleri tek alan olduğu için mutlaka akvaryum regülatörüne ihtiyaç duyulur. Böylece akvaryum suyunun değerini belirli aralıklarla ölçer ve balıklara ve bitkilere uygun yaşam alanı sağlamış olursunuz.

Akvaryum Ekipman ve Aksesuarları ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Bitkisi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryum bitkileri akvaryum ekosistemi için çok önemli ve vazgeçilmez ürünlerdir. Bitkiler hem akvaryum suyuna hem balıklara ve diğer canlılara türlü türlü yarar sağlamakla beraber estetik olarak da hava katan ürünlerdir. Ancak akvaryum bitkileri çeşit çeşittir ve bu çeşitler arasından doğru seçimler yapılmadığı zaman balıklara yarardan çok zarar vermeye başlayacaktır. Bunun sonucunda ise akvaryum balıklar için yaşanılması güç bir yer haline dönüşecektir.

Akvaryum için bitki seçiminde bulunurken dikkat edilmesi gereken birçok önemli husus vardır. İlk dikkat edilmesi gereken husus alınacak akvaryum bitkisinin, kurulan akvaryumda bulunan su koşullarına uyumlu olup olmadığıdır. Akvaryum bitkilerinin her birinin yaşaması gereken ışık ortamı ve su sıcaklıkları farklılık gösterir. Eğer yanlış ışık ortamında ve yanlış sıcaklıkta akvaryuma uygun olmayan bitkiyi yetiştirmeye kalkarsanız olumsuz sonuçlar alırsınız. Bu noktada ise akvaryum için birden çok bitkiyi almaya karar verebilirsiniz. Aynı şartlarda yaşam süren bitkiler arasından tercih ederek hem dengeli bir yaşam alanı sağlar hem de kolay bakım imkanı elde edebilirsiniz. Bu sebeple de benzer habitat bitkilerinin seçilmesi oldukça önemlidir.

Akvaryuma alınacak bitkinin boyutlarıyla akvaryumun boyutu çok önemlidir. Çünkü bitkilerin bazıları akvaryum içinde çok yükseklere kadar büyüyebilir. Eğer küçük bir akvaryum için alınacaksa bitkinin en fazla kaç cm boyutlarına ulaşacağı hakkında bilgi sahibi olmak önem bir detaydır. Akvaryum büyükse eğer hızlı büyüyen akvaryum bitkilerinden seçin, çünkü bu bitkiler suda yavaş büyüyen bitkilere kıyasla alg besinlerini daha hızlı emerler. Bu da balıklar ve diğer canlılar için çok yararlı bir durumdur. Akvaryum için tercih edilen bitkilerin konumları da farklılık göstermektedir. Bu sebeple akvaryumda bitkiyi koymak istenilen alanı belirleyip, akvaryum bitkileri arasında taban bitkisi, ön plan bitkisi ve arka plan bitkisi olarak seçimlerde bulunulmalıdır.

Akvaryum bitkisi alınacağı zaman alınan bu bitkinin su içinde yetiştirilmemiş bir bitki olması genelde akvaryum sahipleri tarafından göz ardı edilse de çok önemli olan bir detaydır. Suyun içerisinde uygun şekilde yetiştirilmeden satılan bu bitkiler, akvaryuma suyuna konulduğu zaman genelde adaptasyon sorunu yaşarlar. Bu durum ise bitkilerin yaşamalarına engel olur. Bu sebeple su içerisinde yetiştirilen bitkilerden almaya özen gösterilmelidir. Akvaryum hobisine yeni başlanıyorsa eğer ilk başta hoş görüntüden ziyade kolay bakım sağlayan ürünlerden tercih etmek daha doğru olacaktır. Çünkü akvaryum bitkilerinin bakım şartları farklıdır. Mesela bitkilerin bazıları çok özel bakımlara ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda ise akvaryumla uğraşmaktan sıkılabilir ve balıkların hayatını da tehlikeye sokabilirsiniz. Bu tür problemlerin yaşanmaması için akvaryum bitkilerinin bakım şartları hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Son olarak da akvaryum için seçilen bitkilerin bakımının sabır istediğini bilmelisiniz.

Akvaryum Dekor Temizliği Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve canlı renklere sahip olan balıklar ve diğer canlılar için akvaryumun hijyenine özen gösterilmelidir. Akvaryum suyunun düzenli şekilde değiştirilmesinin yanı sıra akvaryum ekipmanlarının ve camlarının da temiz olması gerekir. Özellikle de yapılması gereken birkaç küçük işlem akvaryumun daha uzun süreli temiz ve berrak kalmasına yardımcı olacaktır. Bunların dışında çok gerekli olan zamanlarda da komple akvaryum temizliği yapmak gerekebilir.

Akvaryum dekor temizliği yapılacaksa eğer ilk önce akvaryumda bulunan ve elektrikle çalışan iç filtre, dış filtre, hava motoru gibi ekipmanların fişini çekerek akvaryumdan almalısınız. Akvaryum ısıtıcıyı çıkarmadan önce bir süre soğumasını beklemelisiniz. Bu durum ısıtıcı camının hasar görmesini önler. Akvaryumun iç çanlarını temizlemelisiniz. İç çanları temizledikten sonra akvaryumun içindeki taşları, yapay bitkileri ve tüm dekoratif eşyaları dışarı çıkartmalısınız. Akvaryum dekor ürünlerini sabunla veya deterjanlarla temizlememek son derece önemlidir. Çünkü bu tip kimyasal içerikli malzemeleri dekorlardan çıkartmak oldukça güçtür. Bu sebeple temizledikten sonra sizin gözünüze hiç deterjan veya sabun kalmamış gibi gözükse de kalan kimyasal içerikli temizleyiciler balıklara ve diğer canlılara zarar verir. Akvaryumdaki dekor ürünlerini temizlerken de sağlam ve kaliteli bir sünger kullanabilirsiniz. Eğer dekorların üzerinde çıkması güç, inatçı lekeler birikmişse burada uygun bir beyazlatıcıya başvurmak gerekiyor. Akvaryum kullanımı için üretilen beyazlatıcının %10’ununu içeren bir sıvı karışımını geniş bir kabın içerisine hazırlayın. Dekor ürünlerini yaklaşık 15 dakika kadar bu karışımın içerisinde bekletin. 15 dakika dolduktan sonra dekor ürünlerinin üzerinde kalan lekeleri bir fırçanın yardımıyla ovalayarak iyice sudan geçirin. Dekor ürünlerinin 2-3 dakika kadar kurumasını sağlayın.

Tüm dekor ürünlerini akvaryumun dışında tutun ve diğer dekor ürünlerinin temizliği bitmeden akvaryuma geri koymayın. Haftada veya ayda birkaç kez yapacağınız bu işlemler suyun ve dolayısıyla akvaryumun geç kirlenmesine ve bulanıklaşmamasına neden olur. Bu sayede de balıkların daha stressiz ve sağlıklı olması sağlanır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR