₺283,75 KDV Dahil
₺505,31 KDV Dahil
%44 İndirim
%44İndirim
Ücretsiz Kargo
₺282,75 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo
₺326,55 KDV Dahil
₺374,50 KDV Dahil
%13 İndirim
%13İndirim
Hediyeli Ürün
₺326,55 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Hediyeli Ürün
₺330,55 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Hediyeli Ürün
₺337,75 KDV Dahil
₺446,88 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Hediyeli Ürün
₺322,55 KDV Dahil
₺499,00 KDV Dahil
%35 İndirim
%35İndirim
Hediyeli Ürün
₺285,75 KDV Dahil
₺505,31 KDV Dahil
%43 İndirim
%43İndirim
Ücretsiz Kargo
₺285,75 KDV Dahil
₺505,31 KDV Dahil
%43 İndirim
%43İndirim
Ücretsiz Kargo
₺308,55 KDV Dahil
₺419,00 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Hediyeli Ürün
₺345,55 KDV Dahil
₺449,00 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Hediyeli Ürün
₺383,55 KDV Dahil
₺450,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
Hediyeli Ürün
₺284,55 KDV Dahil
₺340,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
Hediyeli Ürün
₺233,75 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
%33 İndirim
%33İndirim
Ücretsiz Kargo
Hediyeli Ürün
₺315,75 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
₺295,75 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.145,75 KDV Dahil
₺1.600,00 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Hediyeli Ürün
₺1.143,75 KDV Dahil
₺1.500,00 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Hediyeli Ürün
₺810,75 KDV Dahil
₺990,00 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Hediyeli Ürün
₺410,75 KDV Dahil
₺800,00 KDV Dahil
%49 İndirim
%49İndirim
Hediyeli Ürün
₺348,75 KDV Dahil
₺500,00 KDV Dahil
%30 İndirim
%30İndirim
Hediyeli Ürün
₺810,75 KDV Dahil
₺1.000,00 KDV Dahil
₺110,55 KDV Dahil
₺190,00 KDV Dahil
₺235,55 KDV Dahil
₺500,00 KDV Dahil
%53 İndirim
%53İndirim
Ücretsiz Kargo
₺283,75 KDV Dahil
₺427,35 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
₺805,75 KDV Dahil
₺990,00 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Hediyeli Ürün
₺401,55 KDV Dahil
₺499,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
Hediyeli Ürün

Kedi Kumu

Kedi kumu sayesinde kedinizi ev içinde istenmeyen alanlara tuvaletini yapmaması konusunda eğitebilirsiniz. Kaliteli kedi kumu arıyorsanız, ZOO’nun ilgili sayfasına göz atabilirsiniz.

Kaliteli Kedi Kumu Çeşitleri ZOO’da!

Kedilerin içgüdüsel olarak tuvaletlerini kum, toprak benzeri alanlara yapma alışkanlıkları vardır. Bu nedenle de kedi kumu kedilerin içgüdüsel alışkanlıklarına hitap eden özel bir kedi bakım ürünüdür. Kedi kumu sayesinde kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkmanıza da gerek kalmaz, kediniz konfor alanını terk etmek zorunda kalmamış olur. Kedilerin herhangi bir alana tuvaletini yapmaya alışmasındansa kedi kumuna alışması çok daha kolay bir süreçtir. Bu nedenle de kedinizi dışarıda ya da evin herhangi bir alanında tuvaletini yapmaya alıştırmak yerine kedi kumuna alıştırmanız onun için hem daha sağlıklı olacaktır hem de kedinizin tuvaletini farklı alanlara yapmasını önleyebilirsiniz.

Kediler için kedi kumunun kullanılması, onun tuvalet alanı için hijyen sağlar. Kedinizin kumunu düzenli şekilde değiştirebilirsiniz, evde tuvalet kokusunun oluşmasını ve kokunun yayılmasını da önleyebilirsiniz. Bu yüzden de kediniz için tercih edebileceğiniz en sağlıklı tuvalet ürünlerinden biri kedi kumudur. Kediniz için kedi kumu kullanmanız tuvalet kokusunu hapseder. Tuvaletin kokusunun etrafa yayılmasını engelleyen bu ürünler ayrıca sık sık değiştirildiği zaman kediniz için temiz bir tuvalet ortamı da sunar. Bu temiz tuvalet ortamı kedinizin mikrop kapmasını, tuvaletinden kaynaklı şekilde hastalanmasını, etrafı kirletmesini ve tuvaletindeki kokuları yaymasını önler.

Tercih edilen kedi kumunun özelliklerine göre farklı avantajları olabilir. Örneğin topaklanma yapan ve sıvı emme kapasitesi yüksek olan kedi kumları genel anlamda sıvıları daha iyi çekerek tuvalet kabının içinde tuvaletin kalmasını engeller. Topaklanan kumlar kedinizin tuvaletini emerek kabın kirlenmesinin ve kedinizin yeniden tuvalete girdiğinde kirlenmesinin de önüne geçer. Bu tip farklı özellikler kedilerin hijyenik bir ortamda tuvaletini yapmasını sağlar. Tuvalet kabına koyulacak olan kumlar, evin tuvalet kokusundan uzak kalmasını sağlar. Kimi kumlar özel kokuya sahip olabilir, kimisi kokuyu içine hapsedebilir. Bu sayede kedinizin tuvaletinde mevcut olan kokular evin içine yayılmaz ve tuvalet kabı da koku yapmaz. Bu nedenle evin hijyeni için de kötü kokmaması için de kedi kumu önemlidir.

Kedi kumu kedilerin kolayca alışabileceği bir tuvalet ortamı sunar. Kediler tuvaletini yapmayı ve eşeleyip tuvaletlerini saklamayı ya da belli bir bölgeye tuvaletlerini yapıp bir nevi bölgesini belirlemeyi güdüsel olarak yaparlar. Kedi kumları da bunun için uygun ortamı sunabilmektedir. Kedi kumu çeşitleri oldukça fazladır. ZOO’da yer alan kedi kumu markaları arasında; Cats Best Original Cat Litter Organik Kedi Kumu, Fresh Magic Silika Kedi Kumu, LindoCat Parfümlü Topaklaşan İnce Taneli Kedi Kumu, Mırmır Sabun Kokulu Topaklanan Bentonit Kedi Kumu, Felin Topaklaşan Kedi Kumu Sabun Kokulu gibi ürünler yer alır.

İlgili Kategoriler: Bentonit Kedi Kumu, Kristal Kedi Kumu, Organik Kedi Kumu

Kedi Kumu Türleri Kedinizin Sağlığını Koruyun

Kedi kumu, sevimli dostlarımızın evde konforlu bir şekilde yaşamalarına yardımcı olan ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye yarayan ürünlerdir. Kediler ve sahipleri için yaşamlarını kolaylaştıran bu ürünleri yakından tanımak, kullanımları için oldukça önemlidir. Farklı çeşitlerde üretilen kumlar sevimli dostlarımızın ve bizlerin ihtiyacına cevap vermektedir. Örneğin kediniz hassas bir yapıdaysa, Reflex Hassas Kediler İçin Parfümsüz Topaklanan Kedi Kumu tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, kedinizin idrar problemi oluyorsa, ona Reflex Clinic İdrar Yolu Hastalığı Önceleyen Kedi Kumu sağlayabilirsiniz.

Sevimli dostlarımız kediler için kedi kumu kullanımı doğru yapıldığında hijyen, konfor ve sağlık açısından hem onların hem de sahiplerinin yaşam standartları yükselir. Evde yaşayan kedilerin çoğu dışarıya çıkmazlar, dışarıya çıkan kedilerin ise tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları farklılık gösterebilir. Kediler, köpekler gibi belli bir rutinde tuvalet gereksinimlerini gidermeye alışkın değillerdir. Köpekler gün içerisinde 1-2 kez belli saatlerde tuvaletlerini yaparken kedilerde bu durum böyle değildir. Bu sebeple evde kedi kumunu kullanmak oldukça önemlidir. Bazı kedilerin kum kaplarından beklentisi farklı olabilir. Kum kabını seçerken aynı zamanda kedinizin yaşam alanındaki gereksinimlerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedinizin tuvaletini koymak için özel bir yer ayıramıyorsanız hem kedinizin hem de sizlerin daha rahat etmesi için kapalı tuvaletlerden tercih edebilirsiniz. Tuvaletin büyüklüğüne, kedinizin içinde rahatça hareket edebileceği bir genişlikte olmasına göre karar verebilirsiniz.

Sevimli dostunuzun tuvaletindeki kedi kumunu gün içerisinde birkaç defa kontrol ederek temizlerseniz eğer hem kediniz hem de evin içindeki diğer canlılar için kokusuz ve sağlıklı bir ortam oluşturmuş olursunuz. Kedinizin tuvalet kabını en az 7 cm olacak bir şekilde kumla doldurmalısınız. Kedi kumu kabında bulunan katı atıkları düzenli bir şekilde kedi kumu küreğinin yardımıyla alarak kedinizin tuvalet kabını temizleyebilirsiniz. Kedi kumundan ayıkladığınız topaklar halindeki kirli kumları bir poşete koyalım ve ağzını sıkıca bağlayarak çöpe atalım. Kedi tuvaletindeki eksilen kumu düzenli bir şekilde 7 cm kalınlığına getirmeye özen gösterelim. Kedinizin tuvalet kabını düzenli olarak belirli aralıklarda tamamen boşaltın ve iyi bir şekilde deterjan ya da sabun ile yıkayın. Yıkanan kedi tuvaletini iyice duruladıktan sonra tamamen kurulayıp, tekrardan kedi kumuyla doldurun. Sevimli dostunuz için kedi kumunu bu hassasiyette kullanabilirsiniz. 

En İyi Kedi Kumu Çeşitleri ile Sevimli Dostunuza Hijyenik Bir Alan Yaratın

Kediler oldukça temiz canlılardır ve pis olan kumlardan rahatsız olabilirler. Bu nedenle kediniz tuvaletini dışarıya yapmaya başlar. Kedi kumunu 2 günde bir temizlemeniz gerekmektedir. Kedi kumunu temizlemek kullanılan kuma göre değişkenlik göstermekle beraber yalnızca idrar temizliğinde değişmektedir. Çünkü kaka temizliği genelde el ile yapılmaktadır.  Kedi kumunun önce topaklaşan kısımlarını temizlemeniz gerekiyor. Topak hale gelen kedi kumları daha rahat temizlenmektedir. Bunun içinde kedi kum eleği ya da kedi kum küreğini kullanabilirsiniz. Bu elek sayesinde topaklaşan kumlar elek üzerinde kalacak idrarı daha emmeyen kumlar ise aşağı dökülecektir. Böylelikle topaklaşan kısımları atabilir, kalan kumları ise yeniden kullanabilirsiniz. Kedi kakasını ise bir eldivenin yardımı ile toplayıp atmanız gerekir. Akkum İnce Taneli Pudra Kokulu Topaklanan Kedi Kumu ya da Ever Clean Fast Acting Hızlı Koku Emen Kedi Kumu gibi ürünler tercih etmeniz, koku ve hijyen açısından fark yaratır.

Eğer Fresh Magic Silika Kedi Kumu, Trixie Kedi Silika Granül Kum gibi kristal silika kum kullanıyorsanız bu kum idrarı ve kumu içine hapsedecektir. Eldiven ya da kürekle kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Kum koku bırakmaya başladığında ise kabı 15 günde bir ya da 1 ayda bir tamamen boşaltarak yıkayıp temizlemeniz gerekecektir. Çam kedi kumları çam talaşlarından oluştuğu için kediniz için çok sağlıklı ve temizliği de bir o kadar kolay malzemedir. Kediniz idrarını yaptığında talaşlar tozlaşır ve kumu arada bir salladığınız zaman temiz talaşların yukarıda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kum tamamen tozlaştığı zaman tuvalete dökerek sifonu çekebilirsiniz. Bu kumun doğaya hiçbir zararı bulunmamaktadır. Kumun kabını döktükten sonra sabunla yıkayıp güzelce durulayabilirsiniz. Kakasını ise bir eldivenin yardımı ile toplayabilirsiniz.

Tuvalet kabını ayda en az 1 kere tamamen döküp, kabı sabunla ya da çamaşır suyuyla yıkamalısınız. İyi bir şekilde duruladıktan sonra kabın tamamen kurumasını beklemelisiniz. Yıkama sıklığını azaltmak için tuvalette özel ipli poşetten kullanabilirsiniz. Poşeti kabın kenarından geçirerek üzerini de 7-8 cm yüksekliğe ulaşana dek temiz bir kumla doldurmalısınız. Kedi kumunu kedimiz tuvaletini yaptıktan sonra ne kadar temizlesek de kötü kokular kalacağından kum koku giderici kullanarak bu problemin önüne geçebilirsiniz.  Kedi tuvaletine kumu dökmeden önce kolay kum torbası kullanırsanız eğer pis kumları komple değiştirmek istediğinizde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kedi Kumu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kedi Kumunun Önemi Nedir?

Kediler herkesin bildiği gibi temiz hayvanlardır. Doğa, bu özelliği vahşi doğada kediler için son derece faydalı olarak seçmiştir. Neyse ki, evcil kediler bu davranışı korudu. Vahşi doğada, kediler dışkılarını gömer veya örterler. Böylece daha baskın olan diğer kediler veya yırtıcı hayvanlar etrafta olduklarını anlamazlar. Gizli ve anlaşılmaz kalmalarının bir yolu budur. Çok nadiren kedilerin yıkanması gerekir. Esasen çoğu evde kendi kendini temizleyen tek şey kedidir. Sağlıklı kediler, uyanık oldukları günün %50'sini temizliklerini korumak için kendilerini tımar ederek geçirebilirler. Kediler çok temiz olduğundan ve dolayısıyla çevrelerinin de temiz kalmasını beklerken, tuvalet kutularının da temiz olmasını isterler. Bu yüzden kedi kumunu kedinize mutlaka sağlamalısınız. Aynı şekilde kedi kumunu rutin olarak değiştirmelisiniz. Bakımlı bir tuvalet, bir kedinin yalnızca zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kedi dostlarımızın onu tuvaletini ilgili alana yapması konusunda teşvik eder.

Kedi Kumu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüylü küçük arkadaşınız için hangi kumun en iyi sonucu verdiğini bulmaya çalışırken sabırlı olmalısınız. Farklı doku ve kokularda kedi kumu bulacaksınız ve kediniz için mükemmel kombinasyonu elde etmek biraz zaman alabilir. Kokulu kedi kumları, kokuyu maskeleme eğilimindedir, ancak kediniz kokusuz olanı sevebilir. Birçok kedi sahibi, kolay topaklanan kumu tercih eder çünkü kediniz işini yaptıktan sonra bu tarz kumların dışarı atılması kolaydır. Kum seçiminizin hem sizin hem de kedinizin ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun. Kedinizin sevebileceği kedi kumu türü, yaşına bağlıdır. Yaşlı kediler kum benzeri çöpleri tercih eder. Bununla birlikte, özellikle kum söz konusu olduğunda yavru kedilere dikkat edin çünkü kum parçacıklarını yutma riski vardır ve bu da uzun vadede kedinizde olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Ayrıca, aynı nedenden dolayı yavru kedilerde topaklanan kum kullanılmamalıdır. Küçük kediciklerinizin topaklanan kum kullanmaya başlamadan önce 2 ila 3 aylık olmasını beklemeniz idealdir. Daha gençken, yutamayacakları doğal, pelet bazlı altlık kullanmaları tavsiye edilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR