Stokta Yok!
₺599,90 KDV Dahil
₺799,90 KDV Dahil

En İyi Akvaryum Isıtıcı Modelleri ZOO’da!

Balıklarınıza ideal bir akvaryum ısısı sağlamak için bazı ürünleri edinmeniz gerekir. Akvaryum ısıtıcı ve akvaryum soğutucu modelleri, tam olarak bu amaca hizmet eder. En iyi akvaryum soğutucu çeşitleri ve ısıtıcı modelleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Akvaryum ısıtıcı, pek çok akvaryum balığı için seçenekten ziyade gerekli bir ekipmandır. Hem tatlı suda hem de tuzlu suda yaşam süren balıkların büyük bir kısmı akvaryum ısıtıcıya ihtiyaç duyar. Diğer canlılara kıyasla balıklar, kendi vücut ısı dengelerini sağlayamaz ve ayarlayamaz, bu sebeple de akvaryum ısıtıcının önemi büyüktür. Yalnızca Minjiang MJ-100 Akvaryum Isıtıcı 100 Watt gibi bir ürünle ideal akvaryum ısısı elde etmeniz çok kolay.

Balıklar, vücut ısısını dengede tutabilmek için içerisinde yaşam sürdükleri suya güvenirler. Bu sebeple de akvaryumun düzenli olarak sabit bir ısıda korunuyor olması son derece önemlidir. Balıkların çoğu, yaşamlarını stressiz ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için sıcak suya ihtiyaç duyarlar. Eğer yıl boyunca sıcaklık derecesi yüksek olan bir yerde yaşamıyorsanız, beslediğiniz balıklar için akvaryum ısıtıcıya ihtiyaç duyacaksınız.

Balıklar, kendi doğal yaşamlarındaki ortamı hissedebilmek için akvaryum ısıtıcısına gerek duyarlar. Akvaryum ısıtıcı, akvaryum suyunu yükseltir ve çoğu durumda 24-26 derece aralığında tutar. Duruma göre akvaryum derecesini kendi kendine ayarlayan akvaryum ısıtıcı, ayrıca entegre olan bir termostatın yardımıyla da suyun sabit bir derecede kalmasına imkan tanır. Sudaki ısı değişimleri balıkları strese sokabilir ve uzun vadede ölümlerine bir yol açabilir. Bu sebeple de balıkların sağlığı ve uzun ömrü için her akvaryumda bir tane akvaryum ısıtıcının olması oldukça önemlidir. Bunun için Eheim Jager Akvaryum Isıtıcısı 100 Watt tercih edebilirsiniz. Eğer akvaryumunuz daha büyük boyutlu ise Eheim Jager Akvaryum Isıtıcısı 300 Watt satın almanız doğru olacaktır.

Akvaryum su sıcaklığının sürekli olarak 24 ila 26 derece arasında olduğundan emin olunan sıcak iklimde yaşanılıyorsa, akvaryum ısıtıcısına ihtiyaç kalmaz. Piyasada birçok çeşitte akvaryum ısıtıcı bulunur. Alınacak akvaryum ısıtıcı, akvaryumun boyutuna ve beslenen balıkların cinsine göre özel üretilmiştir. Bu ısıtıcılar arasında suyun içerisine yerleştirilebilen, suya daldırılabilen, filtreli ve in-line olmak üzere 4 tanedir. Su içerisine yerleştirilebilen akvaryum ısıtıcı, akvaryum suyuna yerleştirilen veya suyun altına konularak tamamen dibine yerleştirilen ısıtıcılardır. Bu ısıtıcılar, filtrenin giriş kısmına yan tarafına yerleştirilir ve böylece su akvaryuma geldiği zaman suyu hemen ısıtır. Bu ısıtıcı ayrıca LED ışıklı olabilmektedir. Bu LED ısıtıcı, ısıtıcının çalıştığı zamanları işaret vermek için vardır.

Suya daldırılabilen akvaryum ısıtıcı, aynı zamanda akvaryum içine asılabilen ısıtıcı olarak da bilinir. Akvaryumun tepe kısmından asılır ve genelde cam bir tüpten meydana gelen ısıtma, akvaryum suyunu ısıtması için suyun üstüne oturtulur. Akvaryum sahipleri tarafından en yaygın olarak bu ısıtıcı kullanılır. Genelde balık akvaryumunda bu parça, akvaryumla birlikte satışa sunulur ve ayrı şekilde almaya gerek kalmaz. Filtreli akvaryum ısıtıcı, akvaryum filtrelerinde kendiliğinden bulunan entegre vardır. Akvaryum suyu, bu filtreden geçtiği esnada suyu aynı zamanda ısıtır ve akvaryuma transfer eder. In-line akvaryum ısıtıcı, akvaryumda pompa ve filtrenin ara kısmına yerleştirilir ve bu kısımdan akvaryuma geri gelen suyu ısıtır.

Akvaryum ısıtıcı, balıkların ihtiyaç duyduğu ısıyı sağlayan küçük elektrikli bir cihazdır. Çoğu akvaryum balık türü tropikal olduğu için akvaryum ısıtıcı bir zorunluluktur. Eğer tropikal bir bölgede yaşam sürmüyorsanız balıklar için akvaryum ısıtıcıya ihtiyacınız var demektir. Aksi halde balıklar soğuktan ve bağışıklık sistemlerinin zayıflamasında dolayı ölebilir. Balıklar hemen ölmeseler de su sıcaklığının soğuk olmasından dolayı strese girerek daha az aktif hale gelirler ve daha az hareket etmeye başlarlar. Hem tatlı suda hem de tuzlu suda yaşayan balıkların akvaryum ısıtıcı kullanması gereklidir. Akvaryum ısıtıcı olmayan bir akvaryumda tropikal balıkları sağlıklı bir biçimde yaşam süremezler. Bunun sebebi ise akvaryum içindeki ısının sürekli değişiyor olmasıdır. Akvaryum ısıtıcı sayesinde hem akvaryum suyu her zaman sabit bir ısıda olacak hem de soğuk kış aylarında akvaryum içindeki suyun ısınması sağlanacaktır. Tetra HT 100 Watt Akvaryum Isıtıcı da bunu elde etmenizi kolaylaştıracak bir üründür.

Akvaryum ısıtıcı, balıkların stressiz ve sağlıklı uzun yaşam sürmelerine yardımcı olur. Çünkü balıklar vücut ısı dengesini kendileri sağlayamazlar. Bu yüzden de akvaryum ısıtıcının faydası çok büyüktür. Akvaryum ısıtıcı balıklara kendi doğal yaşamlarındaki ısıyı sağlar. Akvaryum su ısısını yükselterek çoğu zaman 24-26 santigrat derece aralığına gelmesini sağlar. Duruma göre de akvaryum ısı derecesini kendi kendine ayarlayabilen akvaryum ısıtıcı, aynı zamanda entegre olan bir termostat yardımı ile suyun stabil kalmasını sağlar. Suyun soğuk olması balıkları hasta edip, uzun vadede ölümlerine yol açabilmektedir. Bundan dolayı da balıkların sağlığı ve uzun ömürlü olması için akvaryum ısıtıcının faydası çok büyüktür.

İlgili Kategori: Akvaryum Isıtıcı

Akvaryum Soğutucu Çeşitleri ile Balıklarınızı Koruyun

Akvaryum soğutucu, soğuk su balık türleri için akvaryum sıcaklığını düşürmede kullanılan önemli bir ekipmandır. Bir başka kullanım alanı ise resif akvaryumlarının soğutulmasıdır. Akvaryum suyunun istenilen ısıda tutulması için akvaryum soğutucuya ve termostata ihtiyaç duyulur. Akvaryum soğutucu modelleri, soğuk su balıklarını besleyenler tarafından sıkça tercih edilir. Bu soğutucuların bazen de resif akvaryumlarında kullanılması gerekir. Çünkü akvaryumdaki resifler için kullanılan VHO floresanlar, T5 floresanlar ve lambalar akvaryum suyunun ısınmasına sebep olurlar. Sabah akvaryum ışığını yaktığınızda normal olan su sıcaklığı, öğleden sonra balıkları strese sokacak kadar ısınabilir. Akvaryumun su sıcaklığını dengelemek için Ista Çapraz Çıkışlı Soğutma Fanı Plus tercih edebilirsiniz.

Isınan akvaryum suyunun stres dışında bir dezavantajı daha vardır. Akvaryum suyu ısındıkça içindeki çözünmüş oksijen miktarı da giderek azalır. Böylece kalabalık bir akvaryum içindeki havasızlık balık ölümlerini de beraberinde getirir. Soğutucuya gerek olan bir akvaryum için balıkları akvaryuma koymadan önce gereken ekipmanları almalısınız. Bazı akvaryum soğutucuları buzdolabı prensi ile çalışır ve bu akvaryum soğutucuları için borulara ve pompalara da ihtiyaç duyulur. Tesisat kurulduktan sonra akvaryum soğutucunun su sıcaklığını stabil tutup tutulmadığı test edilir. Eğer stabil bir durumdaysa balıkları akvaryum suyuna aktarabilirsiniz.

Akvaryum su ısısı fan kullanarak da düşürülebilir. Bunun için Ista Çapraz Çıkışlı Soğutma Fanı Extend tercih edebilirsiniz. Soğutucu fanlar sayesinde sıcaklığı birkaç derece aşağıya çekmek oldukça faydalı olacaktır. Ancak soğutucu fanın kullanılması akvaryumda buharlaşmayı artırır. Böyle durumda buharlaşan akvaryum suyunu daha sık tamamlamak gerekir. Büyük akvaryumlar için, buzdolabı prensibi ile çalışan akvaryum soğutucuları tercih edilir. Buzdolabı prensibiyle çalışan soğutucular, içinden geçen suyu soğutarak akvaryuma verir. Bu soğutucular için pompaya ve bağlantı borularına da ihtiyaç duyulur. Akvaryum soğutucularından termoelektrik soğutucu da bir seçenektir. Sessiz bir şekilde çalışan bu soğutucu daha çok küçük akvaryumlarda tercih edilmektedir. Bu akvaryumun verimli şekilde çalışabilmesi için su döngüsünün olması gerekir. Akvaryumunuz küçük boyutlarda ise soğutucu olarak Ista Çapraz Çıkışlı Soğutma Fanı Basic edinebilirsiniz.

Ayrıca, dalgıç akvaryum soğutucusu da vardır. Bu soğutucu için su borusuna ihtiyaç duyulmaz. Akvaryum büyük ise ve alan problemi yoksa bu akvaryum soğutucudan alınabilir. Her akvaryum boyutuna ve türüne göre farlılık gösteren akvaryum soğutucuları balıklar için bir gereklilik olup, oldukça önem arz etmektedir. Akvaryumda sağlıklı ve stressiz balık yetiştirmek için bakım, temizlik ve filtre gibi malzemelerle uygun bir ortam sağlamak ve balıkların türüne uygun yemlerden kullanmanın yanı sıra akvaryum su ısısının da balıkların yaşayabileceği düzeyde olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı akvaryum su soğutucuya ihtiyaç duyulur. Akvaryum soğutucu, özellikle de yaz sıcaklıklarında su sıcaklığında artmasıyla beraber ihtiyaç duyulan bir üründür. Yükselen akvaryum su sıcaklığı, suda bulunan oksijeninde hemen tükenmesine sebep olacaktır. Akvaryum balıkları ve diğer canlıları için ise bu istenmeyen bir durumdur. Akvaryum soğutucu sayesinde akvaryum serin tutulur ve balıklar strese girmez. Böylece balık ölümlerinin de önüne geçilmiş olur.

İlgili Kategori: Akvaryum Soğutucu

Akvaryum soğutucu sayesinde akvaryum suyu stabil bir düzeyde olur. Balıklar için uygun ısıda olan su, stressiz ve uzun ömürlü yaşamalarına olanak sağlar. Böylece soğuk suları seven balıklar ve diğer canlılar için uygun bir yaşam alanı sağlanmış olur. Akvaryum soğutucuları, akvaryum soğutma motoru, akvaryum soğutma fanı olmak üzere ikiye ayrılabilir. Akvaryum soğutma fanları, akvaryumda pervane mantığıyla çalışır ve akvaryum suyunun 2-4 derece soğumasına olanak tanır. Akvaryum dışına takılan bu fanlar, akvaryum suyunu dışarıdan soğutmaya yardımcı olmaktadır. Akvaryum soğutma fanı, akvaryum soğutma motorundan daha ekonomik çözüm sunmaktadır. Eğer özel bakım istemeyen tropikal balıklarına bakmıyorsanız ya da akvaryum çok büyük değilse akvaryum fanlarından tercih edilebilir.

En İyi Akvaryum Isıtıcı Modelleri ZOO’da! ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Soğutucu Gerekli Mi?

Akvaryum soğutucu, akvaryum balıkları için gerekli olan çok önemli bir ekipmandır. Akvaryum balıkların yaşamlarını sürmesi için en önemli unsurların başında suyun ısısı gelmektedir. Akvaryum su ısısı, beslenen akvaryum balık türüne göre değişiklik gösterir. Bazı balıklar sıcak akvaryum suyuna ihtiyaç duyarken bazı balık türleri de soğuk akvaryum suyuna ihtiyaç duyarlar. Eğer akvaryum suyu balıklara ve diğer canlılara uygun bir ısıda olmazsa ya da aniden ısınır, aniden soğursa balıklar strese girebilir, hastalanabilir ve hatta uzun vadede ölümlerle karşılaşılabilir. Bu yüzden akvaryum soğutucu, balıklar ve diğer canlılar için soğutucu gereklidir. Akvaryum soğutucu, akvaryum suyunda ideal bir ısı oluşturur. Balık türlerinin kimisi için sıcak ve soğuk su değişimleri etkileyici olmaz. Bu durum da ise akvaryum soğutucu kullanmak gerekir. Balık türlerinin geneli soğukkanlı özellik gösterir. Balıklar kendi vücut ısı dengelerini kontrol edemez ve suyun ısısını akvaryum sahiplerinin kontrol altına alması gerekir. Bu durumda ise akvaryumda yaşam süren balıkların metabolizmaları da fonksiyonel olarak çalışır.

Akvaryum soğutucuları, özellikle de yüksek sıcaklığına sahip olan mevsimlerde akvaryum su sıcaklığının artmasıyla beraber ihtiyaç duyulur. Yükselen akvaryum su sıcaklığı, akvaryum suyundaki oksijenin çabuk bitmesine neden olur. Bu durum ise akvaryum balıkları için istenmeyen bir şeydir. Akvaryum suyunu, akvaryum soğutucu ile gereken ısıda tutarak istenmeyen balık ölümlerinin de önüne geçilmiş olur. Son olarak serin suları seven tuzlu su balıklarının, karideslerin ve diğer canlıların yaz aylarından ani yükselen su sıcaklıklarından korunması gerekir. Pek çok akvaryum sahibi, akvaryum içine buz atarak suyun sıcaklığını düşürmeye çalışır. Balıklarda ve diğer canlılarda iç parazit hastalıklarına neden olacak bu uygulama oldukça yanlış bir uygulamadır. Balıkların ve diğer canlıların sağlığını riske atmamak için en doğrusu akvaryuma uygun bir akvaryum soğutucu almak olacaktır.

Akvaryum Isıtıcı Gerekli Mi?

Akvaryum ısıtıcı, her akvaryumda bulunması gereken önemli bir ekipmandır. Özellikle tropikal balıkların yaşam sürdüğü akvaryumlar için kesinlikle bulundurulması gereken akvaryum ürünleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Hem tuzlu suda hem de tatlı suda yaşam süren balıklar ve diğer canlılar akvaryum ısıtıcıya ihtiyaç duyar. Akvaryum ısıtıcı, özellikle soğuk mevsimlerde akvaryum içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Akvaryum suyunda yaşam süren balık türlerinin alışık oldukları ısıdan daha soğuk ısıda yaşamaları, balıkları hareketsizleştirir ve canlılığını kaybettirir. Hangi balık türü besleniyorsa mutlaka o balık türünün alışık olduğu akvaryum ısısı korunmalıdır.

Çoğu akvaryum balık türü için akvaryum ısıtıcı kullanmak bir gerekliliktir. Hem tuzlu su hem de tatlı su balıklarının çoğu ısıtıcı bulunan bir akvaryum ister. Çünkü balıklar kendi vücut ısısını dengeleyemez ve bundan dolayı yaşamlarını sürdürmeleri için akvaryum ısıtıcıya ihtiyaç duyarlar. Akvaryumda yaşam süren balıklar için akvaryum ısısının dengeli ve sabit olması çok önemlidir. Bu sebeple de akvaryumu düzenli şekilde sabit bir sıcaklıkta tutmak gerekir. Balıkların büyük bir çoğunluğu sıcak suda yaşamayı tercih ederler. Bu sebeple de iklimi düzenli sıcak olan bir ülkede yaşamıyorsanız akvaryumda ısıtıcı bulundurmak balıklar için hayati önem taşımaktadır.

Balıkların büyük bir kısmı, yaşam sürdüğü akvaryum suyunun doğal yaşamına benzemesini yeğler. Bu sebeple de akvaryumda akvaryum ısıtıcı olması gerekir. Akvaryum su ısıtıcı akvaryum su sıcaklığını yükselterek ortalama 24-26 santigrat derece seviyesinde sabit tutar. Elbette akvaryum ısıtıcı çeşitliliği farklılık gösterir. Kendi kendine akvaryum sıcaklığını ayarlayan, termostat sayesinde akvaryum suyu sıcaklığını sabit derecede tutmayı sağlayan ısıtıcılardan almak gerekir. Eğer balıkların yaşadığı akvaryumda sürekli olarak ısı değişimi yaşanırsa balıklar strese girer ve hastalanır. Ve hatta bu durum uzun süre devam ederse balıklarına ölümü bile meydana gelebilir. Bundan dolayı akvaryum ısıtıcı balıklar için hayati bir önem taşır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR