Guinea Pig Yemleri

Guinea pig besliyorsanız, sevimli dostunuzun tükettiği yemlere önem vermelisiniz. Kaliteli ve besleyici Guinea pig yemleri için sayfamızı incelemeniz yeterli!

Taze ve Sağlıklı Guinea Pig Yemleri

Guinea piglerin beslenmelerinin düzenli olması, yeteri kadar besin içeriğini düzenli şekilde tüketmeleri son derece önemlidir. Kuru mamalarla, kuru otlarla, sebze ve meyvelerle düzenli şekilde beslendiği zaman guinea pigler sağlıklı gelişim gösterebilirler. Özellikle de kuru mamaların ve kuru otların yoğunlukta olduğu bu beslenme programı içinde özellikle de koyu ve yeşil yapraklı sebzeler ile az şekerli meyveler de yer alır. Bu sayede dengeli bir beslenme sağlanabilir. Bu sevimli canlıların beslenme piramidinin en yoğun alanını kuru otlar ve kuru mamalar oluşturur. %60’lık bir yoğunluğa sahip olan bu ürünler guinea piglerin lif tüketimini sağlar. Lif tüketimi ise hem sindirim sisteminin iyi şekilde çalışmasını destekler hem de dişlerin törpülenmesini ve temizlenmesini sağlar. Bu nedenle de kuru otlar beslenme için son derece önemli bir yere sahiptir. Bu kuru otların ilaçlanmamış olması da ayrıca önemlidir. İlaçlanmış olan kuru otlar zehirleyici etkiye sahip olabileceği için tercih edilmemelidir.

Kuru mamalar yani guinea pig yemleri de ayrıca gelişim ve genel sağlığın desteklenmesi için son derece önemlidir. Hem vitamin hem de mineral bakımından oldukça zengin olan guinea pig yemleri farklı pek çok vitamin ve mineralin tek bir öğünde dengeli ve yeterli şekilde alınmasını sağlar. Ayrıca bu mamalar sayesinde guinea piglerin bağışıklıkları da desteklenebilir ve genel sağlıkları iyileştirilebilir. Kuru mamaların günlük şekilde ve düzenli olarak yeterli miktarda verilmesi gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlanabilir. İshal ve benzeri sindirim problemleri ile karşılaşıldığı zaman kısa süreliğine taze sebze ve meyvelerin oranını azaltmak gerekebilir, yeterli vitamin ve mineral alınmadığı zaman kuru mamalar ile beslenmenin önemi gözler önüne çıkabilir. Bu sebeple de guinea piglerin her koşulda en yoğun besleneceği ürünler aslında kuru mamalar ve bunlara ek olarak kuru otlardır.

Taze sebze ve meyveler doğal ve katkısız şekilde vitamin ve mineral tüketimini sağlar. Bunun yanı sıra pek çok sebze ve meyve yüksek su içeriğine sahip olduğundan dolayı guinea piglerin su ihtiyaçlarının da desteklenmesine katkı sağlar. Biber, domates, havuç, maydanoz, dereotu gibi farklı sebzeleri yemekten hoşlanan guinea piglere ayrıca koyu ve yeşil yapraklı sebzeleri vermeniz önerilir. Ayrıca taze meyvelerin de verilmesi guinea piglerin beslenmelerini destekler ve vitamin alımlarını hem lezzetli hem de sağlıklı hale getirir. Guinea piglere kesinlikle avokado, çikolata, fasulye, patates, süt ürünleri, et, kabuklu kuruyemiş ve benzeri ürünlerin verilmemesi önerilir. Bu ürünler hem alerjik reaksiyonlara neden olabilen ürünlerdir hem de guinea piglerin tüketimi için uygun besin içeriğine sahip değillerdir. Eğer guinea pigin ev içinde bu tip ürünleri bilmeden tükettiğini düşünüyorsanız mutlaka veteriner desteği almanız gerekmektedir.

En İyi Guinea Pig Yem Çeşitleri ZOO’da’!

Guinea pig için yemin tazeliği ve uygunluğu önemli bir detaydır. guinea piginize sunmak için yem arıyorsanız; ZOO’da yer alan ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin, Vitakraft Menü Ginepig Yemi ile evcil hayvanınızın sağlığını en iyi şekilde desteklersiniz. Yemlerin boyutunun guinea piginiz için uygun boyutta olması gerekir. Örneğin yavru bir guinea pig için büyük taneli yemleri tercih ederseniz bu, onun eksik beslenmesine neden olur. Benzer şekilde yemlerin boyutu kadar içeriğinde yer alan besin içeriklerinin dengeli olması da önemlidir. Her bir vitamin, mineral, tahıl içeriği de dengeli ve yeterli olmalıdır. Dengeli şekilde beslenen guinea piglerin olası sağlık problemlerinden uzak kalması da mümkün olabilmektedir.

Yemlerin içeriklerinde yapay tatlandırıcıların, kimyasal renklendiricilerin, kimyasal koruyucu ve benzeri ürünlerin olmaması gerekir. Guinea pig yemlerinde yer alan içeriklerin doğal, bitkisel kaynaklı ve kimyasal içermeyen yapıda olması gereklidir. Bu sayede doğal içerikler ile beslenen guinea piginiz doğal yaşam alanındakine benzer şekilde besleneceği için herhangi bir sağlık sorunu yaşama riski de en aza inebilecektir. Kuru otlar dişlerin temizliğini sağlar ve törpülenmesine yardımcı olur. Ayrıca yüksek lif içeriği sayesinde guinea piglerin sindirimlerinin sağlıklı şekilde fonksiyonunu sürdürebilmesine yardımcıdır. Bu otların ise ilaçlanmamış ve herhangi bir işlem görmeden kurutulmuş olması gerekmektedir.

Sebze ve meyvelerin seçimi sırasında bu ürünlerin doğru değerlendirilmesi gerekir. Örneğin guinea piglere özellikle de yeşil ve koyu yapraklı sebzeleri vermeniz önerilmektedir. Buna ek olarak domates, havuç, biber, salatalık, maydanoz gibi farklı sebzelerin de guinea piglere verilmesi mümkündür. Yine de özellikle yeşil ve koyu yapraklı sebzeler guinea piglerin gelişimine büyük katkı sağlar ve C vitamini tüketimi açısından da önemli bir yere sahip oldukları söylenebilir. Guinea piglerin beslenme programlarının yaklaşık %60’ını kuru mamalar yani guinea pig yemleri ve kuru otlar oluşturur. Bu iki içerik yoğun şekilde verilmelidir. Bu içeriklere ek olarak suyun da sık sık içilmesi önemlidir. Beslenmenin %25’lik bir kısmını ise sebzeler oluşturur. Sebze seçimi sırasında farklı içeriklere dikkat edilmesi gerekir. Kalan %15’lik kısmı ise az şekerli meyveler oluşturur. Bu meyvelerin her biri hem su içeriği ile hem de yoğun vitamin içeriği ve antioksidan özelliği ile guinea piglerin sağlığını korumaya yardımcı işleve sahiptir.

Guinea Pig Yemleri

ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Guinea Pig Yemleri Nasıl Olmalı?

Guinea piglerin yemlerinin içeriğinin besleyici, vitamin bakımından zengin ve katkısız olması gerekir. Yapay ve kimyasal herhangi bir maddenin içerikte yer almaması son derece önemlidir. Ayrıca yapay renklendirici gibi ürünlerin de yem içeriğinde yer almaması guinea piglerin doğal ve sağlıklı şekilde beslenmesine katkı sağlar. Bu yemler guinea piglerin günlük beslenme programlarının büyük bir kısmını oluşturur. Bu sebeple de onların iyi şekilde beslenmesi aslında kuru yemlere bağlı olduğundan besleyici ve dengeli içeriğe sahip olması gerekmektedir.

Kuru mamaların yani guinea pigler için üretilen yemlerin içeriğinde pek çok farklı vitamin, mineral gibi besin içeriği yer alır. Guinea pigler elbette ki taze sebze ve meyveler sayesinde sağlıklı şekilde beslenebilir ve vitamin içeriği tüketebilir. Ancak kimi zaman mevsim koşullarından dolayı ya da meyve ve sebzelerin içeriklerinin yetersizliğinden dolayı vitamin ve mineral ihtiyacı yalnızca sebze ve meyveler ile iyi şekilde karşılanamayabilir. Durum böyle olunca da guinea pig yemlerinin içeriklerinin besleyici ve dengeli olması gerekmektedir. Dengeli içeriği sayesinde eksik kalan vitamin ve minerallerin tüketimini sağlayan yemler aslında guinea piglerin iyi şekilde beslenmelerini sağladığı gibi bağışıklıklarının da güçlenmesine yardımcı içeriği sayesinde yavruluk döneminden itibaren sağlığı destekler.

Guinea Pig Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Guinea piglerin beslenmesinde farklı ürünlerin çeşitli şekillerde verilmesi ve beslenmenin de hem dengeli hem de düzenli olması son derece önemlidir. Yeterli şekilde beslenen guinea pigler hem yeterli gelişimi gösterebilirler hem de sağlıklı şekilde büyüyebilirler. Ayrıca bu canlıların tüketmemesi gereken birbirinden farklı ürünleri de onlara vermemeniz aslında sağlıklarını korumaya dair en önemli adımlardan biri olabilecektir.

Bu sevimli canlıların beslenme programlarının büyük bir bölümünü kuru otlar ve kuru mamalar yani guinea pig mamaları oluşturur. Bu canlıların beslenmelerinde en çok alana sahip olan ve günlük olarak en yüksek miktarda tüketilmesi gereken ürünler bunlardır. Kuru mamalar yani guinea pig yemleri hem zengin vitamin içeriğine sahiptir hem de mineral içeriği dengeli şekilde korunur. Bu yemlerin içeriğindeki farklı ürünler sayesinde tek seferde guinea piginizin yeterli ve dengeli şekilde beslenmesi mümkün olabilir. Buna ek olarak ilaçlanmamış kuru otların da guinea piglerin hem sindirimi hem de dişlerinin sağlığı için önemi büyüktür.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR