₺355,90 KDV Dahil
₺436,42 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Ücretsiz Kargo
₺323,55 KDV Dahil
₺436,42 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺335,55 KDV Dahil
₺379,50 KDV Dahil
%12 İndirim
%12İndirim
Ücretsiz Kargo
₺329,55 KDV Dahil
₺436,42 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺355,55 KDV Dahil
₺436,42 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo
₺338,55 KDV Dahil
₺436,42 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
₺383,41 KDV Dahil
₺440,00 KDV Dahil
%13 İndirim
%13İndirim
Ücretsiz Kargo
₺349,55 KDV Dahil
₺436,42 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺916,55 KDV Dahil
₺1.500,00 KDV Dahil
%39 İndirim
%39İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.265,75 KDV Dahil
₺1.350,00 KDV Dahil
%6 İndirim
%6İndirim
Ücretsiz Kargo
₺952,55 KDV Dahil
₺1.449,00 KDV Dahil
%34 İndirim
%34İndirim
Ücretsiz Kargo
₺982,55 KDV Dahil
₺1.038,68 KDV Dahil
%5 İndirim
%5İndirim
Ücretsiz Kargo
₺983,55 KDV Dahil
₺1.154,41 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
₺898,55 KDV Dahil
₺1.499,00 KDV Dahil
%40 İndirim
%40İndirim
Ücretsiz Kargo
₺982,55 KDV Dahil
₺1.218,67 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo

Yaş Kedi Maması

Sevimli dostlarımız kedilerin yaşamlarındaki en önemli unsur beslenmektir. İyi beslenen bir kedi sağlıklı ve mutlu olur. Kedilere verilebilecek pek çok türde ve markada mama bulunur. Bunlardan biri de yaş maması çeşitleri. Kedinize sunabileceğiniz en kaliteli yaş mamalar ZOO’da!

En İyi Yaş Kedi Maması Çeşitleri

Kedi yaş mamaları genelde sebze, et, mineraller, çeşitli tahıllar ve yağlar kullanılarak üretilir. Bu maddeler ise mama ve suyun jelleşmesi için eklemeler yapılıp karıştırılarak elde edilir. Hem yapım yöntemi hem de içerisindeki besin bileşenleri, kedilerin sağlığını en iyi şekilde destekler. Yaş kedi mamalarının faydaları saymakla bitmez. İçerdiği nem sayesinde mideden böbreklere, bağırsaklardan sindirim sistemine kadar adeta şifa niteliğindedir. Örneğin, Felix Tavuklu Havuçlu Kedi Yaş Maması, Gourmet Gold Okyanus Balığı ve Sebzeli Kedi Yaş Maması gibi kaliteli yaş mama türleri, kedinizin sağlığını olumlu anlamda etkiler.

Yaş mama sindiriminin diğer mamalara oranla daha kolay olması, kedilerin doğal yaşamlarındaki beslenmelerini taklit ederek psikolojik ve bedensel olarak dinç olmalarını sağlar. Bu faydalarının yanı sıra kedinizle iletişim kurmanızı kolaylaştırır ve aranızdaki sevgi bağını kuvvetlendirir. Kedilere olan bu tür yararları, kediler için yapılan deneylerle ortaya çıkmıştır. Kediler diğer vahşi arkadaşlarıyla karşılaştırıldığında evcil kedi sahipleri onlara yaş mama verdiği zaman doğada anneleri tarafından hazır olan av ile ödüllendirilen kedilerle aynı tepkileri veriyorlar. Yaş mamaların içeriğinde bulunan yüksek su oranı, az su tüketen kedilerin böbrek ve idrar keseleri için önemlidir ve koruyucudur. Yaş mamaların içindeki yağların sindirilmesi, özümsenmesi daha fazla olduğundan derinin ve tüylerin sağlığı da gelişir. Felix Sığır Etli ve Domatesli Kedi Yaş Maması gibi besleyici ürünlerle kedinizin yeteri miktarda besin bileşeni almasını sağlayabilir ve aynı zamanda onun nemli kalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Kedilerin bazıları yaş mamayı avlanarak elde ettiğini düşünüyor ve bundan çok büyük keyif alıyor. Bunun sonucunda ise sahipleri ile yakın bağlar kurup yaş mamayla daha fazla buluşmayı amaçlayan tepkiler veriyorlar. Kedinizin bir anlığına sürünmelerini, ayağa kalkmalarını ve yuvarlanmalarını gözünüzün önüne getirin. Bunun sebebini artık biliyorsunuzdur, her biri yaş mamanın sayesinde olan zekice hamlelerdir. Kedi yaş mama diğer mamalara oranla daha zengin bir aroma verdiğinden dolayı tat yerine ağırlıklı olarak koku duyusu ile hareket eden kedilere büyük yarar sağlamaktadır. Kedilerin koku alma duyuları ortalama insana göre çok daha güçlüyken insana göre kedininkinde yirmi kat daha fazla tat tomurcuğu vardır.

Kediler için yaş mamalar aynı zamanda proteinleri çeşitlendirmenin en kolay yollarından biridir. Genellikle devamlı şekilde aynı kuru mamalardan beslenen kediniz için tavuk, hindi, kuzu, balık, sığır, karides gibi farklı protein kaynaklarının her biri birbirinden daha faydalıdır. Ancak proteinleri yaş mamalarla çeşitlendirmek bedeninin hepsinden yeterli şekilde faydalanması hususunda daha sağlıklı olacaktır. Soslu, ezmeli ya da jöleli seçeneklerin her birinden denemesini sağlayarak içgüdüsel olarak hangi mama için daha heyecanlı ve hazır hissediyorsa onu tespit edip onu vermelisiniz. Kediniz soslu mamaları tercih ediyorsa, ona Purina Gourmet Gold Parça Sığır Etli Soslu Yaş Kedi Maması sunabilirsiniz.

Kediler kısırlaştırıldıkları zaman kilo almaya meyilli hale gelirler. Sizler yaş mama ile beraber kedinin tükettiği miktarları daha iyi şekilde kontrol edebilirsiniz. Tüketme miktarını kontrol altına aldığınız zaman kedinin kilo almasını ve obezite gibi sorunlar ile karşılaşmasını da engellemiş olursunuz. Kedi kısırlaştırıldıktan sonra cinsellik hormonları da salgılanmayı bırakacaktır. Bu hormonların salgılanmaması kedide iştah açıklığına ve kedinin ihtiyacı olan enerjinin azalmasına sebep olacaktır. Bu yüzden yaş mamanın kediler için önemi büyüktür ve sabit kilolarını korumalarına yardımcıdır. Çeşit çeşit farklı tatlara sahip olan yaş mama vardır. Bunların sonucunda kedi yaş mama yemekten sıkılmayacak ve mümkün olduğunca da iyi beslenecektir.

Yaş mamaların içeriğinde kediler için herhangi bir zararlı madde bulunmaz. Fakat piyasa da bulunan farklı kalitedeki ve markadaki yaş mamaları almadan önce etiketini okumalı ve kedinize en uygun olanını seçmelisiniz.  Kedinize alışveriş yaparken sepete yeterli şekilde yaş mama eklediğinizden her zaman emin olmalısınız. ZOO koleksiyonunda yer alan kaliteli ve güvenilir yaş kedi maması çeşitlerine göz atabilirsiniz. Bunlar arasında; Miglior Gatto Av Hayvanlı Yaş Kedi Maması 24 Adet, Miglior Gatto Kuzu Etli ve Ciğerli Yaş Kedi Maması, Felix Karışık Yaş Yetişkin Kedi Maması, Royal Canin Instinctive Gravy Yaş Kedi Maması 12 adet gibi ürün seçeneklerini de sayabilirsiniz.

Lezzetli ve Besleyici Yaş Kedi Mamaları ZOO’da!

Sevimli dostlarımız kedileri ne ile besleme konusunda sahipleri genelde kararsız kalırlar. Çok iyi bir kedi maması sadece kediyi en iyi şekilde beslemekle kalmamalı, eğitmenizin kolay olduğu ve kedinin yemeyi isteyeceği bir şey olmalıdır. Aynı zamanda kedinin tüm potansiyel sağlık problemlerini kontrol altında tutmalıdır. Yaş mama bu ihtiyaçları gidermeye yardımcı harika bir seçenektir.

Yaş mamalar, diğer mamalara göre çok farklı süreçlerde üretilir. Genel olarak sebzeler, et yan ürünleri, tahıllar, yağlar ve mineraller, su ve jelleştirme maddeleriyle karıştırılırlar ve sonra püre bir kıvam haline getirilmek üzere öğütülürler. Böylelikle yaş mamalar bir et parçası gibi görünürler ve etrafı sos ya da jel ile doldurularak kabın içerisine yerleştirilirler. Bu süreç koşullarından dolayı yaş mamanın önemi büyüktür. Kedilerin çoğu, sos ve jel içeren taze yaş kedi mamasını beğenerek tüketir. Örneğin, Royal Canin Instinctive Jelly Yaş Kedi Maması, birçok ırktan kedi için muazzam bir tat ve besleyicilik sunar. Aynı şey Miglior Gatto Kümes Hayvanlı ve Havuçlu Yaş Kedi Maması ve benzer ürünler için de geçerlidir.

Yaş mama, diğer besinlere ek olarak kedinin günlük su alımını artırmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra yaş mamanın aroması, yeme konusunda seçici olan kedilerin ilgisini çekmektedir. Pek çok kedi gerekli olan sıvı miktarını su içerek almaz ve içtikleri suya takviye olarak tükettikleri mamaların içerisindeki sudan yararlanırlar. Yaş kedi mamasının en önemli yararlarından birisi kediye ekstra suyu sağlayıp yalnızca vücut su dengesini korumakla kalmaması ve idrar yolu, böbrek gibi organlarda da sağlık problemlerinin oluşma olasılığını büyük bir seviyede azaltmasıdır. Bir diğer önemli konu da idrarın içindeki atıkları seyreltmiş olması ve idrar taşı oluşumunu ortadan kaldırmasıdır. Bununla beraber kediler doğal olarak daha çok idrara çıkacaklar ve vücutta böbrek oluşumu ihtimalini azaltacaklardır. Kedinizin böbrek sağlığı için Miglior Gatto Somonlu Ton Balıklı Yaş Kedi Maması, Miglior Gatto Pro Biftekli Yaş Kedi Maması, Sheba Pouch Somon Balıklı Yetişkin Kedi Yaş Maması, Cat Menue Hindi Etli Kedi Yaş Maması, Proart Somonlu Ezme Yetişkin Yaş Kedi Maması gibi ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Yaş mamalar, hazırlama ve sunma kolaylığı açısından düşünüldüğü zaman da iyi bir seçenektir. Yaş mamalar, diğer mamalara göre sindirme konusunda daha yüksek oranda protein ve yağ, daha düşük oranda ise karbonhidrat içerirler. Yaş mamaların içindeki yağların sindirilmesi ve özümsenmesi daha yüksek olduğundan kedi derisinin ve tüyünün gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Yaş mamaların sindirilmesi daha iyi olduğundan kedi kum kutusundaki dışkı miktarındaki azalmayı fark edebilirsiniz. Kediler doğal yaşamlarından avcılıklarıyla doğru orantılı olarak farklı beslenirler. Mesela bir gün çekirge bir ertesi gün küçük bir ispinoz kuşu. Farklı besin arayış duygusunun tatmini için kedilere farklı besinleri sunmak gerekmektedir. Bu tatları ise farklı lezzete sahip olan yaş mamalar ile sağlamak mümkündür. Kediyi farklı lezzetler ile beslemek onu tat bağımlısı olmaktan koruyacak ve herhangi bir besin bileşeni eksikliğine bağlı olarak yetmezlik hastalığı, gıda alerjisi ve çeşitli böbrek hastalıklarının gelişmesini engelleyecektir.

Yaş Kedi Maması ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Yaş Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sevimli dostlarımız kedilere yaş mama alırken bir yandan sağlığını koruyacak diğer yandan ise onu daha iyi konuma getirecek mamaları almamız gerekir. Bu sebeple yaş kedi maması satın almadan önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle düşük proteine sahip olan yaş mamalardan uzak durmalısınız. Kediler doğuştan etçil canlı grubunda yer alırlar. Bu sebeple de protein oranı yüksek olan yaş mamaları tercih etmeniz gerekiyor. Kedi yaş mamalar arasından tercihinizi kedinin günlük protein ihtiyacını karşılayabilecek içeriğe sahip olanlardan yana kullanmalısınız. 

Tüylü arkadaşınızın karbonhidrat tüketimine dikkat etmelisiniz. Uzmanlar, karbonhidratların sağlıklı kedinin beslenmesinde az bir rol oynaması gerektiğini vurgulamaktadır. Kedinize yaş mama alırken karbonhidrat oranları daima az olmalıdır. Bununla beraber alacağınız yaş mamada mısır, buğday, pirinç, soya vb. nişastalı besinlerin de az olmasına dikkat etmelisiniz. Kedinizin alerji belirtilerine karşı uyanık olmalısınız. Bazı kediler doğuştan beri tahıllara karşı alerjik olabilir. Yaş mama almadan önce kedinizin hangi besinlere karşı alerjik olduğunu tespit etmelisiniz.

Son olarak alacağınız ıslak mamanın yeterli seviyede sıvı barındırdığından emin olmalısınız. Bazı yaş mamaların üzerinde her ne kadar ıslak ibaresi bulunsa da içeriğinde yeterli su bulunmamaktadır. Bu da kedinize ıslak mama almanın amacından sapmaktadır. İdeal bir yaş mamadaki sıvı oranı %75 olmalıdır. Ayrıca kedinizin yalnızca içindeki et parçalarını değil aynı zamanda dışındaki sosu da yemesi çok önemlidir. Yeterince ıslak olmayan yaş mamalar kedinize istediğiniz faydayı sağlamayacaktır.

Yaş Kedi Maması Kediye Ne Sıklıkla Verilir?

Kediler için yaş mamalar iyi beslenmelerine yardımcı olacak mamalardan biridir. Kediler yaş mamaları çok severler ve paketinin açılma sesini duyar duymaz harekete geçerler. Yaş mamalar taze, lezzetli ve harika kokarlar. Çünkü yaş mamalar, et ve et ürünleri, tahıl ve balık gibi besin değerleri yüksek olan gıdalardan elde edilirler. Yaş mamaların içerisinde diğer mamalara göre daha az karbonhidrat bulunur ve bu da kedilerin, tükettikleri mamaları hazmetmelerini kolaylaştırır. Nem deposu olarak da öne çıkan kedi yaş mama çeşitlerinin kedilere sunulma sıklığı da büyük önem arz eder.

Yaş mamalar, proteinin en yumuşak halidir. Kedilerin birçoğu bu mamaları bir an önce tüketmek için sahiplerinin üzerine bile tırmanabiliyorlar. Kediler de haklı çünkü yaş mamalar onlar için hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçenek. Kediye ne zaman vermeniz gerektiğini bilmek için yaş mamanın kedi üzerindeki etkisini gözlemlemelisiniz. Kediniz sağlıklı kilosunda olan ve yaş mamaları düzgün şekilde sindirebilen bir kedi ise haftada en az 2-3 kere bu mamalardan tüketebilir. Aynı zamanda aldığınız yaş mama paketlerinin üzerinde beslenme tabloları ve kedinin günlük mama ihtiyacı yazmaktadır. Kedinin yaşı, cinsi ve hareket düzeyi ne kadar mama tüketmesi konusunda değişiklik gösterebilir. Kedilerin çoğu genelde az az fakat sık sık yerler. Bundan dolayı porsiyonunun tamamını bitirmezse endişeye kapılmayın. Kediyi gözlemleyerek ona mama verme zamanını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR