Balık

Yapılan araştırmalar balıkları seyretmenin insan sağlığı için çok yararlı olduğunu ortaya koymaktadır. İnsanlar akvaryumlarını seyrettiklerinde streslerinden kurtulur ve kan basınçları azalır. Birçok sağlık merkezinde akvaryumların kullanılmasının da sebebi budur.
Balıklar son derece narin canlılardır. Bakımlarında yapılan hatalar kısa süre içerisinde hayatlarını kaybetmelerine sebep olabilmektedir. Balıklar için uygun bir yaşam alanı hazırlanırsa bakım işlemleri insanları çok fazla zorlamaz ve huzurlu bir şekilde balık yetiştiriciliği yapılabilir. Basit bir cam fanus alıp düzenli olarak balık yemi atmak balık bakmak anlamına gelmeyecektir.
Balık almayı düşünüyorsanız ilk olarak gerekli ekipmanları hazır hale getirmeniz gerekiyor. İşe balıklardan önce ekipmanları alarak başlayabilirsiniz. Alınması gereken malzemelerin ilk sırasında her zaman akvaryumlar yer alır. İlk defa akvaryum alacaksanız çok büyük olmayan ürünlerden başlamanız doğru bir seçim olur.
Tecrübeli bir balık yetiştiricisiyseniz ya da hali hazırda küçük bir akvaryumunuz varsa daha büyük bir akvaryum alarak içerisine akvaryum malzemeleri ile doldurabilirsiniz. Besleyeceğiniz balık türü ve konumlandıracağınız alana göre akvaryumlarınıza karar verebilirsiniz.
Akvaryumlarda muhteşem balıklarınızın olmasını istiyorsanız belli başlı malzemeleri satın almanız gerekli. Alınacak olan akvaryum malzemeleri ile birlikte dilediğiniz balığın yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.
Akvaryumlarda hava motorları, iç ve dış temizlik filtresi, akvaryum ısıtıcı ve akvaryum aydınlatmaları olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bunların yanı sıra arka fonlar, çeşitli bitkiler ya da zeminde özel taşlar da kullanılabilmektedir. Doğru malzemeler uygun fiyatlarla satın alınırsa bakmaya doyum olmayan akvaryumlar oluşturulabilir.
Balık yemlerinin seçimi yapılırken en önemli etmen hiç kuşkusuz balıkların türüdür. Balıkların türüne göre ebatları değişiklik gösterdiğinden yemler her balık için uygun olmaz. Beslediğiniz balıklara uygun yemler almanız gerekli olacaktır.
Balık yemlerinin içerikleri de son derece önemlidir. Protein içerikli balık yemi alırsanız balıklarınızın en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Sürekli olarak yüzdükleri için protein içerikli yemler vücutlarının hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra fosfor içeren yemler de sıklıkla tercih edilebilir.
Akvaryumlarda balık beslenecekse en küçük detaylara dahi dikkat edilmesi gerekir. Çünkü balıklar narin canlılardır ve uygun bir şekilde bakılmadığına yaşamlarını yitirebilirler.
Balık bakımı için alınan akvaryumlarda aydınlatma çok önemli bir etmendir. Tercih edilen akvaryum aydınlatması her zaman balık ve bitki türleri ile uyumlu olmalıdır. Bunun yanı sıra balıkların sahip oldukları rengi öne çıkaran ışıklar tercih edilir.
Işığın akvaryumda konumlandırılmasının ardından kesinlikle gölge oluşmasına izin vermemeniz gerekli. Aksi halde akvaryumda huzursuzluklar oluşabilecektir. Kullanılacak olan ampullerin en az 1 tanesinin güneş ışığı renginde olması şarttır.
Akvaryumlarda tercih edilecek olan filtrelerin akvaryum ebadına uygun seçilmesi gerekir. Genellikle akvaryum içerisindeki suyu saatte 2-3 defa temizleyebilecek bir akvaryum filtresi önerilir. 100 litrelik bir akvaryum için saatlik debisi 200-300 litre arasında olan filtreler yeterli olur.
Filtreler günün 24 saati çalışmaya devam edeceğinden ciddi şekilde elektrik harcayabilir. Elektrik tasarrufu yapabilen bir filtre satın alınmazsa uzun vadede çok daha yüksek harcamaların çıkışı söz konusu olur.