ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Tavşan Kafesleri

En iyi tavşan kulübeleri, tavşanınıza dinlenmek ve oynamak için güvenli ve rahat bir alan sağlar. Kaliteli, sağlam ve uzun ömürlü tavşan kafesi modelleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tavşan Kafesi ile Tavşanınıza Konforlu Bir Alan Sağlayın

Tatlı dostumuz tavşanların yaşadığı ortama tavşan kafesi denilmektedir. Tavşanlar günlerinin büyük bir bölümünü kafeste geçirdikleri için kafesi onlara uygun seçmeniz ve içine uygun aksesuarları koymanız gerekir. Tavşan kafesinin büyüklüğü ve içerisine koyduğunuz aksesuarlar onun mutluluğu ve sağlığı için önemlidir. Tavşanın egzersiz yapacağı alana sahip olması şarttır. Bu alan sayesinde kendisine hem eğlenebileceği hem de dinlenebileceği bir ortam yaratacaktır. Tavşan kafesinin dışında da zıplayabileceği ve koşabileceği alanların olacağından emin olmalısınız. Kafesin dar olması veya kafesin basit aksesuarlar ile dizayn edilmiş olması tavşan bakımında olumsuz sebeplerin başında gelir.

Tavşan kafesi öncelikle kaliteli ve büyük boyutta olmalıdır. Özellikle kafes dışarıda yer alıyorsa tavşanınızı kötü hava şartlarına karşı da muhafaza etmelisiniz. Standart bir tavşan kafesinin boyutu 180x60x60 olmalıdır. Tavşanların kafeslerinde huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kafesin onun yaşam koşullarına uygun şekilde olması önemli bir detaydır. Tavşanın konforlu biçimde yaşayabilmesi adına beslenme, oyun, tuvalet gibi aktivitelerini kolaylıkla gerçekleştirmeleri için yeterli büyüklükte bir kafes sağlamalısınız. Orta boydaki bir tavşan için ideal kafes 60-75 cm eninde, 75 cm boyunda ve 45-60 cm yüksekliğinde olmalıdır. Dolayısıyla tavşanın yaşam alanı 0,20 -0,30 m3 olacaktır. Tavşanınızı beslemek adına almayı planladığınız kafes standart kafeslerin ancak dörtte biri büyüklüğünde olduğu için daha büyük kafes almanız gerekiyor.

Tavşan kafesinin düzenli bir şekilde temizlenmesi gerektiği için öncelikle uygun bir malzemeden yapılmış olanları tercih etmelisiniz. Bu açıdan düşünüldüğünde tavşan kafesi ahşap gibi ürünler, popüler seçenekler arasındadır. Kafesin içerisinde tavşanınızın oturması ve dinlenmesi için ayrı ayrı bölümleri hazırlamalısınız. Gününün birçoğunu kafeste geçireceğinden bu bölüme ait zeminin tavşanın ayaklarına zarar vermeyecek havlu ya da tahta malzemeyle kaplanması gerekebilir. Eğer zemini havlu ile kaplamaya karar verdiyseniz tavşanın bunu kemirmeyeceğinden emin olmalısınız.

Kafesinizin zemini temiz kalsın istiyorsanız biraz uğraşıp, bir kabı içine koyarak o kaba tuvaletini yapmasını öğretebilirsiniz. Tavşanınız için en ideal ısı 26 derecedir. Bu sebeple kafesin konumu onu soğuktan koruyacak, ancak iyi hava alan ve yüksek olan bir yerde olmalıdır. Hava olaylarına karşı yüksek koruma sağlayan tavşan kafesi çeşitleri idealdir.

Tavşan Kulübesi Modelleri ZOO’da!

Tavşan kulübeleri, tüylü arkadaşınıza yemek, uyumak ve oynamak için güvenli bir yer sağlayacak çeşitli boyut ve tasarımlarda gelir. Bir tavşan kafesi seçmek basit bir iş gibi görünse de, kafese karar vermeden evvel bazı detayları göz önünde bulundurmalısınız. Tavşanların bakımı kedi ve köpeklerden daha kolay olsa da yine de rahatça yaşayabilecekleri bir alana ihtiyaçları vardır.

En iyi iç mekan tavşan kulübeleri, sarkık kulaklı arkadaşlarını yakın tutmak isteyenler için harika bir seçenektir. Yine de birçok kişi tavşanlarının ihtiyaçlarını karşılayan, aynı zamanda az bakım gerektiren ve temizlemesi kolay olan bir dış mekan tavşan evi tercih eder. Bir dış mekan tavşan kafesi tercih ediyorsanız, hava koşullarına dayanıklı, sağlam ve toksik olmayan bir ürün seçtiğinizden emin olun. Izgaralı tavşan kafesi çeşitleri de iyi bir alternatiftir.

İyi bir tavşan kafesi, yüksek düzeyde güvenlik sunarak tavşanınızın yırtıcılardan korunmasını sağlar. Bu genellikle, köpeklerin, kedilerin, tilkilerin ve diğer vahşi hayvanların dışarıda tutulduğundan emin olmanızı sağlar. Aynı zamanda havadar ve konforlu bir alan yaratır. Tavşanınıza üst düzey konforlu bir kafes sağlamak ve hava şartlarından zarar görmesini önlemek için kesinlikle bölmeleri olan, geniş ve sağlam bir kafes edinmelisiniz. Bu nedenle, tavşan evi çeşitleri için ZOO koleksiyonunu incelemenizi tavsiye ederiz. En iyi tavşan kafesini seçtikten sonra, yumuşak zemin, bol miktarda yiyecek ve su, bir tavşan tuvaleti ve en iyi tavşan oyuncaklarından birkaçı ile kafesi doldurarak tavşanınız için harika bir alan elde edebilirsiniz.

Evcil Tavşanınız İçin En İyi Tavşan Kafesini Keşfedin!

Tavşanınız için bir kafes alacağınız zaman öncelikli olarak tavşanınızın sağlığı için uygun malzemeden üretilip üretilmediğini kontrol etmelisiniz. Örneğin boyası çıkabilecek şekilde üretilmiş olan metal kafesler tavşanınızın sindirimini zorlaştırabilir, tavşanınızın kafesi kemirmesi sonucu boyadan kaynaklı şekilde rahatsızlanması mümkündür. Bu nedenle de kafesin metallerinin boyasız olması ve paslanmayacak yapıda olması oldukça önemlidir. Bir kafes seçeceğiniz zaman tavşanınızın boyut ve ırk özelliklerine uygun olması gerekir. Tavşanınız büyük bir yapıdaysa ve vücudu yetişkinlik döneminde gelişecekse kafesinin de daha geniş şekilde tercih edilmesi gerekir. Bu sayede tavşanınız büyüdüğünde yeniden kafes almanız gerekmez ya da tavşanınızın kafes içinde sıkışıp kalmasına neden olmazsınız.

Tavşanınızın boyutuna uygun bir kafes bulduktan sonra kafesin çeşitli özelliklerine dikkat etmelisiniz. Örneğin suluğun ve yemliğin nereye koyulabileceği, kaydırak, tırmanma oyuncağı, kemirme oyuncağı gibi ürünlerin kafes içinde kullanılıp kullanılamayacağı gibi durumlara özellikle dikkat etmeniz gerekebilir. Bu nedenle de kaydırak, tırmanma ürünleri ve benzeri aksesuarlar kafesle kullanılabiliyorsa buna uygun bir alanı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kafesin iç yapısının dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir. Örneğin ince plastik malzemeden üretilen kafeslerin dayanıklı olmayabilir, tavşanınızın rahatlıkla dolaşmasını önleyebilir. Bu nedenle de kafesin üretildiği malzemenin dayanıklı yapıda olması ve kolay hasar almaması uzun süreli kullanım için önemlidir.

Tavşanınızın sadece kafesin içinde rahat hareket etmesi gerekmez. Aynı zamanda tavşanınızın kafes içinde egzersiz yapabilmesi de gerekmektedir. Bu nedenle de onun kafes içinde yürüyüp tırmanma ve benzeri hareketler yapabilmesine imkan sağlayan bir alan olması gereklidir. Bu alana aksesuarlar, oyuncaklar, yem kabı ve suluk eklendiğinde ne kadar yer kalacağını hesaplamalısınız. Kafesin kapsının sağlam şekilde kapanabilmesi ve içeriden açılmaması gereklidir. Kafes kapısının sağlamlığı, tavşanınızın kaçmasını önler. Bu nedenle de dışarıdan kolaylıkla açılabilen, kapağını tutmadığınızda sabit şekilde açık durabilen kilitli bir kapıya sahip kafesleri tercih etmeniz önerilir.

Tavşan kafesi alırken aksesuarlar ile kullanılabilirlik, kafesin kapısının özellikleri, kafesin hangi malzemeden üretildiği gibi pek çok detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Satın alacağınız kafesteki en önemli iki özellik üretilen malzeme ve kafesin boyutudur. Eğer hangi boyutta bir kafes alacağınıza karar veremiyorsanız veterinerinize tavşanınızın ne kadar büyüyeceğini ve ona uygun olan kafes  boyutunun hangisi olduğunu da danışabilirsiniz.

Tavşan Kafesleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Tavşan Kafesi Şart Mı?

Tavşan bakımı bir hayli zor olabiliyor. Tavşan bakımında tuvalet ve koku probleminin önüne geçmek için ideal bir tavşan kafesi edinmek çok önemlidir. Elbette tavşanların kendilerini mutlu hissetmeleri ve kendilerine ait bir alanda yaşamaları için onlara uygun bir tavşan kafesi sağlamalısınız. Ayrıca bu sevimli hayvanlar şirinlikleriyle her türlü zorluğunu unutturmaktadırlar. Fakat daha iyi koşullarda kalabilmeleri için mutlaka onlara kafes sunulması gerekir. Kafeslerin büyük olması daha güzel bir yaşam ortamı sağlamaktadır. Küçük kafesler tamamen bir hapis hayatı yaşatmaktadır.

Tavşanlara gün içerisinde dışarıya çıkartmak gibi aktiviteler sunulabilir ancak ev içinde veya tek kaldığı zaman mutlaka kafes içerisine konulması şarttır. Özellikle kafes yerine artık tavşan kulübeleri bulunuyor. Kafesten daha büyük ve tam bir ev gibi görünen bu kulübeler ile tavşanlara çok daha ferah bir ortam sunulabilir. Tavşan eğer kulübe veya kafeste kalıyor ise sıcaklık, güneş ile birebir bırakılmaması gerekir. Sadece gezdirmek için güneşe çıkartılabilir.

Tavşan kafesinin bakımı da önemli bir noktadır. Kafes bakımı için sıcaklık ile birebir kalmaması, düzenli olarak yem ve suyunun içerisine bırakılması, günlük olarak tuvaletinin temizlenmesi ve kafesin, kulübenin temizlenmesi önemlidir. Tavşanlar kemirmeyi severler bu nedenle kafes içerisine kemirmelik oyuncaklar bırakılabilir. Tuvalet kabına alıştırmak için kabın sadece tek bir yerde ve tuvalet için uygun olması gerekir. Bunların yanı sıra kafesin veya kulübenin içerisine tavşanların kazabileceği karton koli gibi eşyalar bırakılabilir. Kafesin zemininin demir olmaması da önemlidir. Çok hassas hayvanlar oldukları için demirler tavşanların patilerini acıtır. Demir olmayacağı gibi düz de olmamalıdır. Kare ızgara şeklinde kafesler veya zeminler tercih edilebilir.

Tavşan Kafesinin İçine Ne Koyulur?

Tavşan kafesi edinmek yalnızca başlangıçtır. Kafesin içine gerekli tüm malzemeleri eklemelisiniz. Tavşanlar için taban malzemesi, tavşanlarınızın ayakları ile kafesin zemini arasında bir koruma katmanı sağlar. Soğuk dönemlerde ekstra sıcaklık da sağlayabilir. Yüksek kaliteli tavşan yatakları saman, tahta veya sıkıştırılmış kağıttan yapılabilir. Önemli olan, herhangi bir yatak takımının tozu azaltmak için işlendiğinden emin olmaktır. Ayrıca, muhafazayı temiz tutmak için tavşanlarınızın yatağını düzenli olarak değiştirin.

Tavşanlarınız her gün taze yiyecek ve suya sahip olmalıdır. Bir tavşan su şişesi, tavşanlarınıza temiz su sağlayabilir. Her gün tavşan kafesi içinde yeterli su olup olmadığını kontrol edin. Bu özellikle sıcak iklimlerde önemlidir. Tavşanların çoğu sıkılmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle tavşan kafesine tavşan oyuncakları da eklemelisiniz. Yine de, tavşanların dişleri her zaman büyüdüğü için çiğnemeyi sevdiklerini unutmayın. Hemen hemen her şeyi çiğneyecekler. Bu yüzden onlara verdiğiniz her şeyin çiğnenebilir olduğundan emin olun. Son olarak, tavşanlar ne kadar sosyal olursa olsun, onların da huzurlu ve sessiz zamanlara ihtiyaçları vardır. Tavşan kafesinin içinde, bir tavşan kutusu veya tavşanınızın yalnız ve gözden uzak kalabileceği başka bir alanı mutlaka olmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR