₺105,77 KDV Dahil
₺187,94 KDV Dahil
%44 İndirim
%44İndirim
Ücretsiz Kargo
₺120,00 KDV Dahil
₺144,00 KDV Dahil

Sürüngen Taban Malzemeleri

Sürüngenler isimlerinde de anlaşılabildiği gibi devamlı olarak zemin ile temas halinde olan canlılardır. Vahşi doğada kendileri için zararlı olacak zeminlerde hareket etmeyi tercih etmezler. Kendilerine uygun alanlara doğru hareket edip yaşamlarına bu alanlarda devam ederler. Ancak evlerde beslenen sürüngenler için böyle bir seçenek söz konusu olmamaktadır.
Kafes ya da akvaryumların içerisinde beslenen sürüngenler için uygun zeminler oluşturulmazsa sürekli olarak dostlarımız kendileri için uygun olmayan zeminlerde hareket etmek zorunda kalacaklardır. Bu da çok ciddi bir sorun anlamına gelmektedir. Bunun yaşanmaması adına sürüngen taban malzemeleri üretilmektedir.
Ağaç kabuklarının düz olmayan yapısı sürüngenler için son derece uygundur. Sürüngenlere sürtünme alanı oluşturan zeminler çok daha rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlar. Cam yüzeyler pürüzsüz yapılarıyla sürüngenler için oldukça zor hareket edilen alanlar olur. Bu doğrultuda sürüngen taban malzemeleri olarak ağaçlardan elde edilen özel ürünler tercih edilir.
Ceviz ya da kayın gibi ağaçlardan elde edilen taban malzemeleri kafes ve akvaryumların tabanlarına rahatlıkla serilebilir. Oldukça ekonomik olan bu ürünler istenen miktarda kullanılabilmektedir. İstenirse belirli alanlara fazla eklenerek bu alanlarda küçük tepeciklerin oluşturulması da sağlanabilmektedir.
Bilindiği üzere kumlar da sürüngenler için muhteşem alanlardır. Sürüngen türlerinin çok büyük bir kısmı çöllerde yaşamına devam edebilir. Bu doğrultuda akvaryum ve kafeslerde kullanılacak olan kumlar da sürüngenler için muhteşem bir taban malzemesi olacaktır.
Genellikle çöl kumu olarak tanımlanan sürüngen taban malzemeleri kullanılmaktadır. Herhangi bir kum getirilerek zemine yayıldığında istenen olumlu etkiler ortaya çıkmaz. İnşaat kumları sürüngen canlılar için uygun değildir. Birçoğu deniz kumu üzerinden zaman geçirmekten de hoşlanmayacaktır.