Sürüngen Taban Malzemeleri

Sürüngen besliyorsanız, sürüngen taban malzemesi satın almanız, evcil hayvanınızın mutlu, sağlıklı ve huzurlu yaşamasını sağlayacaktır. Kaliteli sürüngen taban malzemeleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sürüngen Taban Malzemeleri ile Evcil Hayvanınıza İdeal Bir Yaşam Alanı Sağlayın

Sürüngenlerin sağlığı için tercih edilmesi gereken bu taban malzemeleri akvaryum içindeki nem dengesini sağlar ve koku oluşumunu da önler. Akvaryum içinde idrar ya da dışkıya veya yemlere bağlı şekilde ağır kokular meydana gelebilir. Talaş ve benzeri sürüngen taban malzemeleri ise bu kokuyu hapseder. Bu sayede akvaryumdan kötü kokular gelmesi önlenebilir. Örneğin, Exo Terra Doğal Ekvator Ormanı Sürüngen Taban Malzemesi bu açıdan ideal bir üründür.

Tercih edilen taban malzemesi yalnızca koku önlenmesini de sağlamaz. Aynı zamanda akvaryum içindeki sıvı emişi de sağlar. Bu sayede idrar, dışkı ya da dökülen sulardan kaynaklanan sıvıların akvaryum içinde sıvı şekilde kalması önlenebilir. Emilen sıvı kolaylıkla temizlenebilir. Özellikle de talaş ve kum ürünler bu konuda oldukça iyi şekilde iş görmektedir. Akvaryum içinde sıvının kalması hem kötü kokuya neden olabilir hem de sıvıları temizlemek zor olabilir. Bu sebeple de tercih edilen sürüngen taban malzemesinin emici olması temizliği de kolaylaştıran bir diğer yarardır. Bunun için Exo Terra Forest Bark Sürüngen Taban Malzemesi de edinebilirsiniz.

Akvaryum içinde tercih edilen sürüngen taban malzemeleri ayrıca sürüngenlerin hareket etmesini kolaylaştırır. Hiç taban malzemesi kullanmayan bir akvaryum içinde yaşayan yılanlar çok zor şekilde hareket edecektir. Benzer şekilde bir kertenkele de taban malzemesi olmadan rahat şekilde hareket etmekte zorlanacaktır. Eğer taban malzemesi tercih ederseniz sürüngeniniz için uygun yaşam alanını sunacağınız gibi onun kolay şekilde hareket etmesini de sağlayabilirsiniz. Sürüngenlerin içinde yaşadığı alanın sıcaklığının da dengelenmesini ve sabit kalmasını sağlayan taban malzemeleri sayesinde akvaryum içi sıcaklığın aşırı azalması gibi problemler ortadan kaldırılabilir. Yani aslında akvaryum içi sıcaklığın dengelenmesi için de taban malzemeleri son derece etkilidir. Ek bir ekipmana gerek duymadan akvaryum içi ısıyı dengelemeniz elbette mümkün olmayabilir ancak tercih edilen sürüngen taban malzemesi de bu sıcaklığın dengesine katkıda bulunmaktadır.

En Kaliteli Sürüngen Taban Malzemeleri ZOO’da!

Farklı sürüngen türleri için pek çok farklı taban malzemesi bulunmaktadır. Bu malzemeler sürüngenlerin kendilerini doğal yaşam alanlarında hissetmesi için doğal olacak şekilde seçilen ve paketlenen ürünlerdir. Örneğin bir kertenkele için taban malzemesi olarak doğal kum tercih edilebilir. Bu taban malzemesi hem kertenkelenin kendini doğal ortamında hissetmesini sağlar hem de doğal yaşam alanındaki konfor ve sağlık koşullarını ona sağlar. Ayrıca taban malzemeleri sürüngenlerin doğal güdülerine de hitap eden bir karaktere sahiptir. Bu nedenle de onlara doğal yaşam alanını birebir olacak şekilde sunmak sürüngeninizin mutluluğu ve sağlığı için önemli olduğundan kullanılması gereken ürünler arasında yer alır. Bu yüzden Exo Terra Jungle Earth Sürüngen Taban Malzemesi de, bu kategorideki popüler ürünler biridir.

Sürüngenler için tercih edilen farklı taban malzemelerinin her biri yalnızca doğal yaşam alanını oluşturmakla kalmaz. Aynı zamanda sürüngenlerin doğal yaşam alanı içinde doğal şekilde davranmalarına da yardımcı olur. Örneğin kazma, yumurtalarını saklama, sürünme gibi farklı güdüsel eğilimler ve fiziksel yeterlilikler bu taban malzemeleri sayesinde gerçekleştirilebilir. Bir sürüngenin kendini doğal alanında gibi hissederek buna uygun şekilde hareket etmesi hem sağlığı hem de mutluluğu için son derece önemlidir. Sürüngenlerin doğal yaşam alanında hissetmesi elbette ki önemlidir ancak taban malzemesinin onlar için sağlıklı yaşam alanını da oluşturması gerekir. Örneğin tercih edilen taban malzemesi bir kum ise bu kumun sürüngen için uygun ısıyı ve uygun rahatlığı sağlaması gerekir. Bir kaplumbağa için toprak tercih edilirse kaplumbağanız bundan pek memnun olmayabilir. Doğal yaşam alanında bir kum alanda ise kaplumbağanız için taban malzemesi olarak kumu tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sayede onun için uygun ısıyı sağlamanız daha kolay hale gelir, sürüngen bu alanda daha rahat şekilde hareket eder, güdüsel yeterliliklerini ve fiziksel aktivitelerini gerçekleştirmesi çok daha kolay hale gelir. Bunun için Exo Terra Coco Husk Sürüngen Taban Malzemesi gibi bir ürün tercih edebilirsiniz.

Kimi sürüngenler yumurtalarını gömmek ve saklamak ister. Örneğin kaplumbağalar yumurtalarını gömüp gözden uzak olacak şekilde saklarlar. Bunun içinse toprak ya da talaş gibi taban malzemeleri pek uygun değildir. Kum gibi kolay kazılabilen ve yumurtaların kolaylıkla içinde barınabileceği alanlar yaratmak hem yavrular için gereklidir hem de sürüngenin doğal güdülerini gerçekleştirmesine yardımcıdır.

Kimi taban malzemeleri yüksek emişe sahiptir. Exo Terra Doğal Bamboo Orman Sürüngen Taban Malzemesi tam da böyle bir üründür. Örneğin talaş gibi taban malzemeleri yüksek emiş gücüne sahip olduğundan kullanılan alanda ıslaklık kalmasını önler ve idrar ya da dışkı gibi ürünlerin kolaylıkla emilmesini sağlayarak daha kolay temizlik sağlar. Ayrıca sıvıyı emeceği için tercih edilen alanda koku oluşma olasılığını talaş gibi taban malzemeleri ile en aza indirmek mümkün olabilmektedir. Kazma, gömme, oyma gibi güdülere hitap eden bu farklı taban malzemeleri sürüngene yönelik şekilde seçilmelidir. Ayrıca tercih edilen alan içindeki nemin de dengelenmesini sağlayan farklı taban malzemeleri sayesinde gerçek anlamda sürüngeniniz için doğal bir yaşam alanı sağlamanız ve onun sağlığını desteklemeniz mümkün olabilmektedir.

Sürüngen Taban Malzemeleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Sürüngen Taban Malzemesinin Faydası Nedir?

Sürüngen taban malzemeleri sayesinde sürüngeniniz için doğal yaşam alanını oluşturmanız mümkün olabilmektedir. Ona kendi doğal yaşam alanını vermeniz aslında hem güdülerini eyleme geçirebilmesini sağlar hem de sürüngenin sağlığı korur. Bu sebeple de taban malzemelerinin tercihi oldukça önemlidir. Sürüngenin çeşidine göre de taban malzemesinin ne olacağı değişiklik gösterebilir. Farklı sürüngenler için farklı taban malzemelerinin seçilmesi gerekmektedir. Bu tercih sırasında ise sürüngenin kendi doğal yaşam alanı gözden geçirilmeli, güdüleri ön plana alınarak düşünülmelidir.

Taban malzemesi hem doğal yaşam alanını oluşturur hem de doğal güdülerin eyleme dökülebilmesini sağlar. Örneğin taban malzemesi olan bir akvaryum içindeki kaplumbağa yumurtalarını kazarak koyabilir. Benzer şekilde bir kertenkele toprağı ya da kumu kazarak güdülerine yönelik olacak şekilde hareket edebilir. Bunlar her ne kadar önemli görülmese de sürüngenin kendini doğal alanında hissetmesi onun sağlığı ve mutluluğu için son derece önemlidir.

Sürüngen Taban Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sürüngenlerin hayatlarını sağlıklı devam ettirebilmeleri için taban malzemesi kullanımı çok önemlidir.  Sürüngenlerin yaşam alanları için en uygun taban malzemesi: emici, estetik açıdan güzel ve sürüngen tarafından yutulması halinde kolaylıkla sindirilebilen olanıdır. Fakat sürüngen taban malzemesi olarak odun talaşı, sedir talaşı, mısır koçanı veya saksı toprağı gibi malzemeleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. İguana kafes ve teraryumlarında kullanılabilecek en uygun taban malzemesini seçerken dikkat etmeniz gerekenleri açıklayalım.

Sürüngen taban malzemelerinden biri olan kahverengi bitki toprağı taban malzemesi, toksik madde içermediğinden granül formdadır. Sürüngen teraryumlarının yanında canlı bitki yetiştirmeye uygun olan bu malzemeler teraryumun tabanına yayılarak sürüngenler için en ideal barınma ortamını oluştururlar. Taban malzemesi seçerken bir diğer dikkat edilecek ürün ise talaşlı taban malzemesi seçimidir. Doğal ağaç parçalarından oluşan bu malzemeler, sürüngen kafesinin içindeki kötü kokunun oluşmasını engeller. Sürüngen teraryumları için seçilecek humuslu topraklar su tutuşunu optimize ederler. Sürüngenlerin doğal yaşamlarını oluşturmaya yardım eden bu sürüngen taban malzemesi, aynı zamanda sürüngenlerin doğal kazma ve yuva yapma içgüdüsünü harekete geçirmektedir.

Sürüngenlerin kafes ve teraryumları için seçilecek taban malzemeleri yukarı da bahsedilenlerle sınırlı değildir. Sürüngenlerin yaşadıkları ortamda kendilerini doğal ortamlarında hissetmeleri, gerginlikten ve stresten uzak kalmaları için çok önemlidir. Bu sebeple kullanılan taban malzemesi, sürüngenlere kendi doğal ortamlarındaymış gibi hissettirmelidir. Aynı şekilde dışkılarını bu taban malzemeleri kötü kokuları engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Teraryumunuz için doğru materyali seçmek için aydınlatma, havalandırma ve ısı faktörlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Son olarak sürüngen taban malzemesini seçerken, beslediğiniz sürüngenin özelliklerine ve yaşam şartlarına göre taban malzemesi seçmelisiniz. Bununla beraber taban malzemesi doğal olmalıdır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR