Gaga Taşı

Kafeste bakılan kuşlar için gaga taşı çok önemlidir. Kuşunuzun sağlığını korumak için gereksinim duyduğunuz gaga taşı çeşitleri ZOO’da!

Gaga Taşı ile Kuşunuzun Sağlığını Destekleyin

Kuşlar doğada gagalarını doğal şekilde törpüleyebilir ve ayrıca mineral, vitamin gibi ihtiyaçlarını da farklı pek çok alandan karşılayabilir. Kafeste yaşayan ve evde bakılan kuşlar ise gagalarını doğal şekilde törpüleyemez ve mineralleri ona sizin vermeniz şarttır. Kuşunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamanız için onu gaga taşı kullanımına teşvik etmeniz ve kuş kumunu da tüketmesi için yemi ile karıştırmanız önerilmektedir. Küçük boyutlu kuşlar için Jungle Grit Kuşlar İçin Mineralli Küçük Gaga Taşı edinebilirsiniz.

Kuşlar doğal ortamlarında ağaçlara tırmanırken, kabuklu yemişleri kırarken ya da yerken ve daha pek çok şekilde gagalarını törpüleyebilir. Kuşların gagası tıpkı bir tüyleri ya da tırnakları gibi canlı bir yapıya sahip olduğundan büyümeye ve uzamaya devam eder. Bu durumda da kuşunuzun gagasının çok büyümesi onun yem yemesine, su içmesine ve rahat şekilde hareket etmesine engel olabilir. Eğer doğal ortamda yaşamıyorsa kuşların gagalarını törpülemesi için özel ürünlere ihtiyacı vardır. Bu sayede rahat şekilde yem yiyebilir, su içebilirler. Bu yüzden de gaga taşını kullanmaları önerilir. Gaga taşının kullanımı hem gaganın şekillenmesini sağlar hem de gaganın uzadıkça törpülenmesine yardımcıdır. Yani aslında gaga taşının kullanımı sayesinde kuşunuz doğal ortamında yapacağı gibi kendi bakımını yapar ve kendi gagasını kolaylıkla törpüleyebilir. Bu nedenle de bakımın daha zahmetsiz ve aslında daha sağlıklı olması için gaga taşı kullanılması gerekir.

Gaga taşları çeşitli mineralleri içerir. Bu sayede de kuşunuzun sağlığını bir ek katkıda bulunmaktadır. Sindirimin kolay olması, sağlığın korunması, eklem ve tüylerin sağlığı için her hayvanın mineralleri yeteri kadar alması gereklidir. Kuşların gerekli vitamin içeriklerini ve mineralleri alabileceği ortamlardan biri de gaga taşı ve kuş kumlarıdır. Bu iki ürün de hem sindirimi kolaylaştıran hem de sağlığa destek sağlayan karakteri ile kuş bakımında vazgeçilmez ürünlerden biridir. Kuşların gagalarını gaga taşı olmadan da olması gerektiği boyuta getirmek oldukça zordur. Uzayan ve gereğinden çok büyüyen gaga kuşların yem tüketmesini engelleyeceği gibi çeşitli yaralanmalara da neden olabilir. Örneğin uzayan ve ucu sivrileşen gaga bir yere takılabilir ve kuşunuzun gagasının kırılmasına da neden olabilir. Bu tip durumlarda kuşların kanamaları geç duracağı için tehlikeli durumlara yol açabilmektedir.

Kuşunuzda gaga taşı tercih etmeniz hem mineral desteği sağlar hem de gaganın törpülenmesine yardımcıdır. Bu nedenle de kuşunuzun bakımına destek olması için gaga taşlarını kullanmanız önerilmektedir. Kuşunuz içgüdüsel olarak gaga taşında gagasını törpüleyecektir. Bunun eğitimi için özel bir çaba sarf etmenize gerek yoktur.

En İyi Gaga Taşı Modelleri ZOO’da!

Kuşların kafes içerisinde sağlıklı ve huzurlu yaşamaları için belirlenen ihtiyaçları onlara sunmamız gerekir. Sağlıklı bir kuşun hayatını sürdürebilmesi için kafesin içine onun rahatlıkla ulaşabileceği suyu ve yemi koyduğumuz gibi kumu ve gaga taşını da koymalıyız. Tüm kuş türleri için gaga taşını ZOO’da bulabilirsiniz. Örneğin, kuşunuz bir papağan ise ona Jungle Grit Kuşlar İçin Mineralli Büyük Gaga Taşı sunabilirsiniz. Gaga taşı, yalnızca gagayı törpülemekle kalmaz kuşunuz için hayati bir önem arz eder. Gaga taşı, aynı zamanda kuşunuzun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılama konusunda etkin rol oynar. Aynı zamanda kuşun tırnaklarının ve vücut fonksiyonlarının çalışmasında bu mineraller sağlanmalıdır. Bu sebeple kafesin içerisine uygun bir gaga taşı asılmalıdır. Bütün canlıların yaşam amaçları doğmak, büyümek ve nesillerini devam ettirebilmektir. Kuşlarda bu yaşam felsefesiyle yaşarlar. Bu döngüde en önemli unsurlardan biri de sağlıklı bir şekilde beslenmeleridir. Özellikle de sağlıklı bir şekilde üremeleri için besin maddeleri önem arz etmektedir.  Bu yaşam çemberinde kuşlar için yem ve su kadar doğru seçilen gaga taşı da çok önemlidir. Gaga taşı, kuşların gaga bakımından gerekli mineral maddelerinin karşılanmasına kadar önem arz eden üründür. Gaga taşı seçerken taşın doğal veya doğala yakın ürünler olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle de piyasada bulunan alçı veya kireçten yapılan gaga taşları kuşunuza faydadan çok zarar verir. Kalamar kemiği veya içine iyot, fosfor ve kalsiyumla formüle edilen gaga taşlarını tercih etmelisiniz.

Gaga taşı kafese asılmalı ve kuşunuz tarafından kolaylıkla ulaşılmalıdır. Gaga taşı kolay parçalanabilir veya çok sert olmamalıdır. Gaga taşının kuşunuz tarafından ısırıldığında üzerinde kalan tükürük ve gaga parçaları zamanla kontamine olacağı için gaga taşı sık sık değiştirilmelidir. Değiştirme süresi bir ayda ya da iki ayda bir olmalıdır. Gaga taşı içerisinde mutlaka gereken mineralleri barındırmalıdır. Özellikle de kuşun vitamin ve mineral gereksinimlerinin olduğu dönemlerde mutlaka kafese takmalısınız. Bu dönemler; çiftleşme dönemi, gelişme dönemi, yumurtalama dönemi, yavru besleme dönemi ve tüy döküm dönemleri olmak üzere 5’e tanedir. Kuşunuzun gaga sağlığına ve genel vücut sağlığına destek olabilmek için kafesinizin içerisine mutlaka uygun gaga taşını asmalısınız.

Gaga Taşı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Gaga Taşı Gerekli Mi?

Kuş kafeslerine eklenen malzemelerden biri olan gaga taşı, kuşunuzun sağlığını desteklediği için gereklidir. Bunlar aynı zamanda kuşlara mineral desteği sunar. Gaga ve tırnak sağlığı, kuşların vücutlarının sağlıklı kalması için bu mineralli gaga taşlarının sağlanması önemlidir. Bununla birlikte, gaga taşı, kuşların gaga sağlığını da destekler. Gagası uzayan kuşların mama tüketimi zorlaşabilir. Bu durum kuş sağlığını olumsuz anlamda etkileyebilir.

Gaga Taşı Nasıl Olmalı?

Gaga taşları, kuşunuz için önemli minerallerin karşılanması hususunda yardımcı olmaktadır. Tercih edeceğiniz gaga taşının doğal olması veyahut doğala yakın malzemelerden üretilmiş olması çok önemlidir. Bu yüzden gaga taşı alımını güvenli yerlerden yapmalısınız. Ayrıca, gaga taşının kafese iyi bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Gaga taşının kolayca parçalanmamasına ve aşırı sert olmamasına da dikkat etmeniz gerekir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR