Kuş Sağlığı ve Bakımı

Kuşunuzun sağlığını desteklemek ve onun iyi koşullarda yaşamasını sağlamak için bakım ve sağlık ürünleri tedarik etmeniz çok önemlidir. Evcil kuşunuz için aradığınız tüm kuş sağlık ve bakım ürünleri ZOO’da!

Kuş Sağlığı ve Bakımında Vazgeçilmez: Gaga Taşı

Kanatlı dostlarımız kuşlar, doğal yaşamlarında ihtiyaçlarını kendileri karşılarsalar da ev içerisinde onları kafese kapatarak ihtiyaç duyduklarını ona sahiplerinin sunması gerekir. Mutlu ve sağlıklı bir kuşun hayatını sürdürebilmesi için kafesin içinde onun kolay bir şekilde ulaşabileceği yemin ve suyun olduğu gibi gaga taşının da olması gereklidir. Çevrece bilinenin aksine gaga taşları yalnızca gagayı törpülemekle kalmayıp, kuşların yaşamı için önem arz etmektedir. Gaga taşı genel anlam için kullanılan bir tanımdır. Kireç taşı, mineral blok gibi farklı adlarla da adlandırılır.

Gaga taşı, kanatlı dostlarımız için olmazsa olmaz kuş bakım ürünleridir. Bir kuş sahiplenmeye karar verildiği zaman türü her ne olursa olsun ve hangi boyda bir kuş olursa olsun alınması gereken bir kuş malzemesi listesinde ilk sırada gaga taşı yer alır. Kuşların gagalarına hayati önem arz eden organ demek doğru olur. İster bir kanarya, isterse bir kanarya, muhabbet kuşu ve hatta ağaçkakan olsun bütün kuşlar için yemek yemesi, tohum toplaması, tohum kırması, ağaç içerisinde kendine yuva yapması, tırmanabilmesi, tüylerini temizleyebilmesi ve daha birçok işlevi için gagasının sağlıklı olması ve bakımı için büyük önem taşıyan malzemeye gaga taşı denilmektedir.

Gaga taşı ayrıca kuşların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılama konusunda da etkin bir rol oynar. Özellikle gaga, tırnak ve vücudun fonksiyonlarının doğru şekilde çalışmasında gerekli olan vitaminleri ve mineralleri kafes içinde kuşlara sağlanması şarttır. İşte böyle durumlarda yine gaga taşından elde edilecek mineraller için kafese doğru bir gaga taşı alınmalıdır. Bunun için Jungle Grit Kuşlar İçin Mineralli Küçük Gaga Taşı tercih edebilirsiniz.

Gaga taşı çok fonksiyonlu bir kuş bakım malzemesi olduğundan dolayı hem gaganın törpülenmesine yardımcı olur hem de kanatlı dostunuzun sağlığı için gereken mineraller içerir. Kuşların gagaları, tıpkı tırnaklarında olduğu gibi yaşamı boyunca uzayan canlı dokulardan oluşmaktadır. Doğal yaşamlarında yaşayan kuşlar, ağaçların dallarına ve kayalara tırmanıp yem toplarken gagaları doğal bir şekilde törpülenir. Fakat kafesin içerisindeki kuş, sert keratin yapıda olduğu için gagasının uzaması kuşun yem yemesini ve su içmesini engeller ve kuş yetersiz şekilde beslendiği için hayati tehlikeye girer. Aynı zamanda uzayan gaga bir yere takılıp kırılarak kanamaya sebep olur. Kanatlı dostlarımızın kanamaları genelde daha geç durduğundan dolayı bu tür kanamalar tehlike arz eder. Bu sebeple gaga boyunun düzenli bir şekilde kısaltılması gerekir.

İlgili Kategori: Gaga Taşı

Kanarya ve muhabbet kuşları gibi küçük kafes kuşlarında bu işlemler için küçük bir tırnak makası kullanılması doğru olur. Papağanlar için bu işlem için büyük bir tırnak maması ya da zımpara makinası gibi araç kullanılması gerekebilir. Fakat gaga kesme işlemi sırasında kuşlar stres olacağından, daha doğal yollarla gaganın törpülenmesi en iyi çare olacaktır. Bu işlem için ise gereken kuşa kaliteli bir gaga taşını almaktır.

Canlıların hepsinin tek gayesi doğmak, büyümek ve yaşam boyu nesillerini devam ettirebilmektir. Kanatlı dostlarımız kuşlarda bu yaşam felsefesi ile yaşarlar. Bu döngüde ise önemli unsur sağlıklı beslenmektir. Kuşların sağlıklı üreyebilmeleri için özellikle besin maddelerinin önemi büyüktür. Bu yaşam döngüsünü kafes içerisinde sürdüren kuşlar için yem ve su kadar önemli olan bir unsurda gaga taşıdır. Gaga taşı, kuşun gagasının bakımını sağlamanın yanı sıra kuş için gereken minerallerin karşılanması gibi hayati bir önem taşıyan bir malzemedir. Kuşunuzun gaga boyutuna göre dilerseniz; Jungle Grit Kuşlar İçin Mineralli Büyük Gaga Taşı da tercih edebilirsiniz.

Gaga taşı, doğal veya doğala en yakın olan bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Özellikle piyasada bulunan kireç veya alçıdan yapılmış gaga taşları, kuşa faydadan çok zarar vermektedir. Kalamar kemiği veya içinde iyot, kalsiyum ve fosfor ile formüle edilen gaga taşlarından olmalıdır. Gaga taşı kafese asılabilmeli ve kuş tarafından kolay şekilde ulaşılabilir konumda olmalıdır. Aynı zamanda kolay parçalanan veya çok sert olan bir gaga taşı olmamalıdır. Gaga taşının sürekli kullanılmasıyla üzerinde meydana gelen tükürükler ve gaga parçaları zamanla kontamine olacağı için gaga taşı sık sık değiştirilmelidir. Bu süre ise yaklaşık olarak aylık veya iki aylık periyotlarda olmalıdır. Gaga taşı içeriğinde mutlaka kuşlar için gerekli olan mineralleri bulundurmalıdır. Özellikle kuş gözlemlenmeli ve vitamin, mineral eksikliğinde artış olduğu zamanlarda gaga taşı kafese asılmalıdır. Bu tür zamanlar ise; kuşların çiftleşme dönemleri, gelişme dönemleri, yumurtlama dönemleri, tüy dökme dönemleri ve yavru besleme dönemleridir.

Gaga taşı, ayrıca farklı ebatlara ve yapılara sahip olabilmektedir. Genelde yuvarlak şekilde üretilseler de farklı hatlara sahip olan gaga taşları da olabilir. Farklı şekilde olan gaga taşları arasından en çok mürekkep balığı kemiği tercih edilir. Kalamar kemiği de denilen bu taş tamamen doğal olduğu için kuş için herhangi bir risk oluşturmaz. Aynı zamanda sindirilebilir olması açısından kuş için iyi bir besin kaynağı olmaktadır. Diğeri bir çeşit ise mineral bloğudur. Mineral blokları deniz yosunlarının, kalamar kemiğinin ve minik taşların preslenmesiyle oluşmaktadır. Bu bloklar sert yapısından dolayı kuşların gagalarını düzeltmeleri için en uygun gaga taşı olarak bilinirler. Alçıdan yapılan gaga taşları vardır fakat bu taşlar kuşun sağlığı için risk oluşturabilmektedir. Genelde kuş sahipleri bu alçılı gaga taşlarını tercih etmezler. Bunların yanında kuşun sindirim sistemine destek olunması için kuş kumu da tercih edilmelidir. Kuş kumunun sayesinde yem tüketen kuşlar daha sonra kuş kumundan tüketir ve sindirimleri böylece rahatlar. Kuş kumunun kullanılmaması halinde kuşta uzun vadede sindirim rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir.

Gaga taşının içeriğinde mutlaka kalsiyum ve fosfor oranı çok yüksek olmalıdır. Özellik açısından pek çok gag taşı olduğu için beslenen kuş sayısına ya da kuşun büyüklüğüne göre gaga taşı alınmalıdır. Gaga taşlarının bazısı daha yumuşak formlara sahipken bazıları ise daha sert formda olabilmektedir. Bu sebeple daha sert forma sahip olan gaga taşları kuşun gagasının sağlığı açısından daha faydalı olabilmektedir.

Kuş Sağlığını Destekleyen Ürün: Kuş Kumu

Kanatlı dostlarımız kuşların dişleri olmadığından dolayı besinleri sindirmeleri ağızda başlamaz ve tükettikleri yiyecekler ilk kursağa gelir. Kursaktaki salgıların sayesinde besinler yumuşak bir hal alarak sonra taşlık bölümüne iletilir. Taşlık bölümü kuşların yediği yiyeceklerin öğütülmesini sağlar. Yiyecekleri ezer, sindirime hazır hale getirerek bağırsak bölümüne iletir. Kuşların sindirim sistemi kısaca bu şekildedir. Ancak bu sindirim sisteminin problemsiz ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için kuş kumunun kullanılması çok önemlidir. Kuş kumu, kanatlı dostlarımız için özel bir besin değildir fakat tüketildiği zaman yiyeceklerin kolay bir şekilde sindirilmesi için çok yardımcı olan bir üründür. Evcil kuşunuz için kaliteli bir kuş kumu arıyorsanız; Rotipet Mineralli Kuş Kumu Grit harika bir seçim olacaktır. Ürün, özellikle muhabbet kuşları için idealdir.

Kanatlı dostlarımız kuşlarda insanlarda olduğu gibi mide bulunmaz. Sindirim sistemi taşlık ve kursak adı verilen bölümlerde gerçekleşmektedir. Kuşların taşlık bölümleri girintili çıkıntılı yapıdadır. Kuşların tükettiği besinler bu girinti çıkıntı sayesinde iyi bir şekilde öğütülür. Ancak taşlık bölümün tam anlamıyla işlevini yerine getirebilmesi için minik minik taşlara ihtiyacı vardır. Bundan dolayı da kuş kumu kullanılması gereklidir. Kuşların sindirim sistemi yükünü hafifleten kuş kumları her ne kadar yiyecek bir besin görevi görmeseler de kuşlar için besleyici olduğu aşikardır. Bunun sayesinde kuşun bir yandan sindirimine yardımcı olurken diğer yandansa kanatlı dostlarımızın bünyeleri için faydalı olan vitamin ve mineraller almasını sağlar. Gereken vitamini ve minerali alan kuşlarsa sağlıklı bir iskelet yapısı ve tüylere sahip olur. Kuş kumunun yapısında yer alan özel bileşimler, etkisini daha artırır. Örneğin, Rotipet Anasonlu Mineralli Kuş Kumu da bu özel ürünlerden biridir.

Kuş kumu, diğer evcil canlılara özel üretilen kumlar gibi yaşadığı evin veya ortamın zeminine yayılarak kullanılmaz. Eğer kuş kumu kafesin zeminine yayılırsa sahibi tarafından hemen müdahale de bulunulmalıdır. Çünkü kuşların yemleriyle beraber tükettikleri kuş kumlarında da dışkılar bulunabilir. Buda kuşların hastalanmasına ve hatta yaşamlarının tehlike altına girmesine sebep verebilir. Kuş kumu, kuşların yemliklerine paket üzerinde yazan miktarlarda ya da veterinerden alınan bilgi doğrultusunda uygun miktarlarda eklenirse yeterli olacaktır. Çünkü kuşlar, yemle beraber karıştırılan kumu da yem olarak algılarlar ve kolayca tüketirler.

İlgili Kategori: Kuş Kumu

Bunların yanı sıra kuşa kumun ne sıklıkla verilmesi gerektiği konusu da çok önemlidir. Kuş kumunun çok fazla tüketilmesinden dolayı da sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşılması muhtemeldir. Bu sebeple en ideal olanı kumu haftada birkaç kez vermektir. Aynı zamanda kuş kumunun hijyen açısından düzenli şekilde değiştirilmesi de çok önemlidir.

Kanatlı dostlarımızın sindirim sistemlerini destekleyen ve sağlıklı iskelet yapısına sahip olmalarına imkan sağlayan kuş kumları iki çeşitte üretilmektedir. Bu kumlardan biri midye kabuğu gibi doğal besinlerden üretilen kuş kumudur. Diğeri ise doğada çözünmesi çok kolay olmayan taş parçalarından üretilen kuş kumlarıdır. Muhabbet kuşları için ya da diğer kuş türleri için tercih edilen ideal kuş kumu mide kabuğundan üretilir. Aynı şekilde kum taşı içerikli olanlarsa daha büyük boy kuşlara uygun ve güvercin kumu olarak da kullanılabilenlerdir.

Kuş kumu arasından en dikkat çeken kum ise midye kabuklu olanlardır. Çünkü bu ürünlerin içeriğinde yüksek oranlarda vitamin ve mineral yer almaktadır. Bu kumlar kuşların sağlıklı sindirime sahip olmalarını sağlamakla kalmaz ayrıca kemik yapılarını destekleyerek güzel bir tüy görünümü sağlarlar. Kuş kumları ayrıca farklı aromalar da içermektedir. Bu doğrultuda çilekli ve anasonlu başta olmak üzere farklı aromalarda üretilen ürünler arasından da seçim yapılabilir ve kafes içerisinde meydana gelen pis kokuları önleyebilirsiniz. İster kanarya ister papağan veya başka bir kuş besliyor olun, Versele Laga Prestige Kuş Kumu sayesinde kuşunuzun sağlığını destekleyebilirsiniz.

Kuş kumu, kanatlı dostlarımızın sindirimi için faydalı olan ve olmazsa olmaz olan ürünlerdir. Ancak kuş kumu alırken organik olmayan kumların alınması kuşta bazen tıkanmalara neden olabilir. Bundan dolayı kuş kumu alırken mutlaka kumun organik olanı tercih edilmelidir. Bazı alçıdan üretilmiş kuş kumları, kuşun midesinde birikim ve balçıklaşmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden doğru kuş kumunu alma konusunda kararsız kaldığınızda veteriner hekimden destek almalısınız. Kuşların bazıları mineral ve vitamin eksikliğinde gereğinden fazla kum tüketirler. Bu durumda yem yeme oranları azalır ve taşlık bölümdeki oranlarda taşın lehine döndüğü için tıkanmalar şekillenir.

Kuş kumu alırken kumun kaliteli olduğuna da dikkat edilmelidir. Bunun için ise paketin üzerinde yazan açıklamalar dikkatle okunmalıdır. Kuşlar için en uygun olan kum çeşitleri ağırlıklı olarak istiridye kabuğundan ve mürekkep balığı kabuğundan üretilen organik kumlardır. Bu kumlar kuşların sindirim sistemlerini desteklemenin yanında kuşa canlılık kazandırır ve enerji verirler. Yine kuşların tüylerinin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlarlar.

Son olarak bu bilgilerin yanı sıra kumu, kanatlı dostunuza ayrı bir kasenin içerisinde veriyorsanız eğer yenilebilecek miktarı ayarlamak için tüketimini takip etmeli veya kumu sürekli şekilde kafes içerisinde bırakmamalısınız. Aksi taktirde kuş gereğinden daha fazla tüketerek hastalanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı vakit derhal veteriner hekime gidilmelidir.

Kuş Sağlığı ve Bakımı ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Kuş Kumunun Kuşlara Faydaları Neler?

Kuş kumu, bütün kuşların sindirim sistemleri için oldukça önemli bir etkendir. Kuşların sindirim sistemleri insanların ve diğer canlıların sindirim sistemlerinden farklı çalışır. Mesela memeli canlılarda soluk borusundan mideye geçen besinler midede sindirilip ardından bağırsaklara gönderilir. Fakat tüm kuşlarda sindirim bundan farklı olarak 2 aşamada gerçekleşir. Kuşların midesi yoktur yalnızca kursak ve taşlık bulunur. Taşlık bölümü ise girintili, çıkıntılı bir yapıdadır. Kuşların yediği besinler ise bu girinti ve çıkıntının sayesinde iyice öğütülür. Fakat taşlık bölümünde iyi bir şekilde işlevini yapması için minik minik taşlara ihtiyaç duyar. Bu durumda ise kuş kumu devreye girer ve bu işlevi yerine getirir. Kanatlı dostlarımızın sindirim sistemi yükünü hafifleten kuş kumu, kuşlar için her ne kadar besin değeri görmese bile kuşlar için besleyici olduğu doğrudur. Bu sayede kuşların bir yandan sindirimine yardımcı olurken diğer bir yandan ise kışların bünyeleri için yararlı olan vitaminleri ve mineralleri almasına olanak sağlar. Kuş kumundan gereken vitaminleri ve mineralleri alan kuşlar ise daha sağlıklı bir iskelet yapısına ve tüylere kavuşur.

Bütün bunların yanında kuş kumları, kuşun sindirim sistemine destek olur. Kuş kumları sayesinde yem tüketen kuşlar daha sonra kum tüketerek sindirim sistemlerini oldukça rahatlatırlar. Kuş kumu alınmaması halinde uzun vadede sindirim rahatsızlıkları söz konusu olabilmekte; hatta bu durum kuşların ölümüyle bile sonuçlanabilmektedir. Kuş kumları, kuşun sindirim sistemini desteklemenin yanı sıra kuşa enerji vererek canlılık kazandırır. Aynı zamanda kuşun tüylerinin daha sağlıklı, canlı ve parlak görünmesine de yardımcı olur.

Gaga Taşının Kuşlara Faydaları Neler?

Gaga taşı, kuşlar için gerekli olan bir bakım ürünüdür. Tüm kuş türleri için çok önemli bir ekipman olan gaga taşı, kafes içerisinde mutlaka olması gerekir. Bu taşlar içerisinde genelde kalsiyum ve birtakım mineralleri barındırır. Kalsiyum, kanatlı dostlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu besinler arasındadır. Kuşlar doğal yaşamlarında değil de kafes içerisinde yaşadıkları için kalsiyum eksikliği yaşarlar. Bu tarz kalsiyuma sahip olan gaga taşları, kanatlı dostunuzun sağlıklı şekilde karşılaması gereken kalsiyum oranını almasının en iyi yoludur. Mutlu ve sağlıklı bir kuş tüm ihtiyaçlarını yalnızca yedikleri yemlerden karşılayamaz. Özellikle kalsiyum gibi mineralleri gaga taşlardan gagalama yoluyla alırlar ve stabil bir şekilde tutarlar.  Kalsiyum blokları adı da verilen bu gaga taşları, tüm ihtiyaç duyulan mineralleri birleştirmenin en harika yoludur.

Kuşlara özel üretilen yemlerle bazı mineral ve vitaminler karşılansa da ekstra yiyeceği ve besin alacağı için kilo problemleri yaşanacaktır. Bu sebepten dolayı kuş gaga taşlarının kullanılması oldukça faydalı oluyor. Kuşların vitamin ve mineral eksikliği yaşamasının bir sebebi de oldukça seçici davranmalarından kaynaklanır. Bu sebeple yemlerindeki bazı besinleri tüketmiyor olabilirler. Bu yüzden gaga taşının sayesinde kuşların hem gaga sağlığını kontrol altına alınır hem de vitamin ve mineral gibi besin takviyeleri tamamlanır.

Kalsiyum eksikliği olan kuşların kemiklerinde zayıflık ve deformasyonlar meydana gelebilir. bu durum ise herhangi bir düşme veya istenmeyen durumların yaşanması durumunda kemiklerde çatlama, kırılma ihtimallerinin artmasına sebep olabilir. Gaga taşlarının sağladığı vitamin ve minerallerin sayesinde besinler tam şekilde emilir ve değerleri her haliyle sağlıklı eder. Gaga taşının sayesinde kuşlarda doğurganlık artar ve yumurta kabukları oldukça sağlamlaşır. Gaga taşındaki vitamin ve mineral takviyesiyle kuşun tüy sağlığının artması ve renginin canlı ve parlak olması sağlanabilir. Aynı zamanda kuşlar ve papağanlar; parazit, viral ve bakteri gibi enfeksiyonlara karşı daha dirençli bir hale gelirler.

Gaga taşı kuşların vitamin ve mineral eksikliğini karşılamada etkin rol oynaması özellikle kuşun, tırnak ve vücudunun fonksiyonlarının etkili ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Mürekkep balığı taşı olarak da adlandırılan gaga taşları vardır. Bu gaga taşları kafes içerisinde sürekli olarak bulunmalıdır. Mürekkep balığı taşları oldukça zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda yavaş yavaş kuşlar tarafından öğütüldüğünden dolayı oldukça uzun süreli bir performans sağlamaktadır.
Gaga taşından elde edilecek bu faydalardan dolayı mutlaka kafes içerisinde bir gaga taşı bulundurulmalıdır.

Kuş Tüy Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğal yaşamlarından uzakta kafes içerisinde baktığınız bir kuşun, yediğine içtiğine dikkat edildiği gibi tüy bakımına da dikkat edilmelidir. Kuşun tüy bakımı için temizliği hem kafes içerisinde hem de kanatlı dostunuzun kendinde sağlanması gerekir. Kuşlar, kafesin içinde eğlenmeyi ve tabiri caizse içini dağıtmayı çok severler. Özellikle de yemlerini tüketirlerken kafes içine bu yemlerden dökerler. Bu sebeple kafesi 2-3 gün içinde genel olarak bir temizlemek gerekir. Bununla beraber kuşun dışkıları da kafesten atılmalı ve kuşa kafes içerisinde hijyenik bir ortam sunulmalıdır. Ayda bir ise kuşu kafesten çıkararak hem kuşu hem de kafesin içerisinde yer alan oyuncak ve diğer malzemeleri temizlemek gerekir.

Kuşa düzenli olarak yaptırılan duş, tüyü için özel alınan bakım spreylerinin ve özel şampuanların kullanımı ve gaga bakımı yapılmasıyla kuşu hijyen, sağlıklı ve güvende tutmak gerekir. Fakat kuşlar narin ve uçabilen canlar olduğu için tüy bakımı için ilk etapta veterinere danışmalı ve tüy bakımının nasıl ve ne sıklıkla yapılmasını öğrenmelisiniz. Kuşlarda duş olayına bakıldığı zaman özellikle doğal yaşamlarında yaşayan kuşlar düzenli şekilde yağmur suyuyla yıkanırlar. Hatta bazen ise su birikintisi olan nehirlerde, göllerde ve denizlerde yıkanan kuşlara da tanık oluruz. Kuşları banyo yapmak onlar için içgüdüsel bir olaydır ve kuşlar kendi bakımlarını hep yapmak isterler. Kanatlı dostlarımız için uçmak en önemli aktivitedir ve tüy bakımlarının yapılması, tüylerinin sağlıklı olması dolayısıyla bu durum sağlıklı uçmalarına olanak sağlar. Kuşu düzenli banyo yaparak onu ölü tüylerinden arındırır ve kendi tüylerini koparması gibi istenmeyen durumları azalır. Böylelikle kuşların tüyleri canlılık kazanarak sağlıklı görünür.

Kuşların yemine bir miktar karıştırdığınız kuş kumu sayesinde de tüylerine ekstra bir canlılık ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Kuş kumları yalnızca kuşların sindirimine yardımcı olmakla kalmaz onların tüylerine de fayda sağlar. Kuş kumu sayesinde gereken vitamini ve minerali alan kuşun tüylerinde gözle görülür fark olacaktır. Çünkü kuş kumları kuşun tüyüne oldukça yararlı bir üründür. Kuş kumlarından kuşa uygun olanını ve doğal olanını almak hem sindirimini kolaylaştıracak hem de tüy bakımından istenilen verimi almasını sağlayacaktır.

Tüy bakımı için özel üretilen bakım spreyleri ve şampuanları da kuşun tüylerine ekstra bir temizlik ve parlaklık kazandırır. Banyo sırasında kullanılan bu ürünlerin sayesinde kuşların tüyleri değil ayrıca solunumu da iyileşir. Ev içerisinde kafeste yaşayan kuşlar doğadaki nemden de uzak olurlar. Bu nemi ise kuşu ıslatarak veya banyo yaparak da sağlayıp gereksinim duyduğu verimi artırabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR