Diğer Akvaryum Ürünleri

Akvaryum ürünleri ile balıklarınıza ve akvaryum canlılarına harika bir yaşam alanı sunabilir, onların sağlıklı kalmasını mümkün kılabilirsiniz. Aradığınız ve gereksinim duyduğunuz en iyi akvaryum malzemeleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Akvaryum Yavruluğu Modelleri

Yavruluk, yeni çıkan yavru balıkların güvende kalmasını sağlar çünkü akvaryum içerisinde yer alan her balık aslında yavruları yiyebilir. Buna ek olarak yavrular saklanmak için uygun bir alan bulamayabilir ya da akvaryumda yiyecek bulamayabilirler. Bundan dolayı yavruluk onlara özel bir yaşam alanı sunar ve yavruların belirli bir boyuta gelene kadar güven içinde olmasına olanak tanır. Yavruluğun içerisine yavruların tüketmesi için yem atmanız ve onları büyümeleri için gerekli şekilde beslemeniz mümkündür.

Akvaryum içerisinde yavruların güvende olmaması söz konusudur çünkü yavruların çok küçük olduğu durumlarda yavrular kepçe ile alınamaz, bu nedenle de temizleme sırasında suyla beraber dökülebilir. Ayrıca filtrenin içine bile çekilerek ölmeleri söz konusu olabilir. Bu nedenle de yavruların yavruluk içerisinde kalması, onları güvende tutar ve aynı zamanda ayrı kalarak sağlıklı şekilde gelişmelerine olanak tanır. Bundan dolayı da yavruları akvaryum içerisinde ayrı bir alan sunan yavruluk içerisinde tutmanız ve belirli bir boyuta gelene kadar da bu alandan ayırmamanız önerilmektedir. Yavrular bu alanda gelişip sağlıklı şekilde güvenle büyüyebilirler. Liya Tül Akvaryum Balık Yavruluğu Büyük Boy gibi bir ürün ile çok sayıda yavruyu güvende tutabilirsiniz. Eğer yavru sayısı az ise Liya Küçük Tül Akvaryum Balık Yavruluğu tercih edebilirsiniz.

Akvaryum Kök Gübre Türleri

Nitrat gübresi olarak bilinen kök gübre, köklenmeye ve bitkilerin kaliteli şekilde sağlıkla büyümesine olanak tanır. Köklenmeyi hızlı şekilde sağlıkla sağladığı için buna kök gübre denir. Ayıca akvaryum içerisinde bitkilerin sağlıkla hızlı şekilde gelişmesine de olanak tanıyan kök gübre, kum içerisinde tercih edilir ve bitkinin ekildiği taban malzemesine yerleştirilir. Nitrat gübresi, bitkinin kısa sürede beslenerek gelişmesini sağlar. Bu nedenle de kök gübre içerisinde nitrat gübresi yer almaktadır. Nitrat gübresi sayesinde kökler güçlü şekilde beslenir ve büyür.

Bitkilerin sağlıklı şekilde büyümesi ve gelişmesi, akvaryum içerisinde kaliteli bir fotosentez ağı kurulmasında etkilidir. Akvaryumun genel oksijen dengesinin sağlanması adına da yardımcı olan bitkiler, ayrıca akvaryumda birer dekor olarak tercih edilmektedir. Dekor olarak da kullanılan bitkilerin ise iyi şekilde büyümesi ve çürümemesi ya da hastalanmaması adına kaliteli besinler ile beslenmesi önerilir. Kök gübre de işte tam olarak bu ihtiyacı karşılar ve akvaryum içerisinde yer alan bitkilerin sağlıkla beslenmesine yardımcı olur. Bu süreç içerisinde kökleri besler, güçlendirir ve bitkinin kökünden itibaren bakımını da sağlar. İçeriği sayesinde bitkilerin sağlığı için gereksinim duyduğu pek çok vitamin ve minerali de kendisinde barındırır. Bitki sağlığını desteklemek adına siz de sayfamızda yer alan JBL The 7+13 Balls Kök Gübre Topu satın alabilirsiniz.

Beta Kabı Çeşitleri

Beta kabı, beta balıklarının yavruluk döneminde güvenli bir yavruluk geçirmesine olanak tanır. Yavru balıkların kap içerisinde beslenmesi sağlanır ve buna ek olarak diğer balıkların da beta yavrularını yemesi önlenebilir. Beta kabı sayesinde bunu sağlamak mümkündür. Kimi yavrulukların hazneleri yavruların sayısı için yetersiz olabilir, kimi yavruluklarda aralıklar fazla açık olduğu için balıkların aralıklardan dışarı kaçması söz konusu olabilir. Bu tip farklı olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına da beta kaplarını tercih etmek son derece uygun olacaktır. Beta balıkları yavruluk süreci içerisinde küçük olabilecekleri içim klasik yavruluklardan kaçmaları oldukça yüksek bir ihtimaldir. Beta yavrulukları ise onların gereksinim duyduğu güven ihtiyacını karşılar. Ayrıca bu kaplar içerisinde sağlıklı şekilde gelişip büyüyebilen beta balıkları, diğer balıklar tarafından gelebilecek herhangi bir tehlikeye maruz kalmaz ve bu sayede yavruluk süreçlerini de güven içerisinde geçirmeleri mümkün olabilir. Betalar içim ayrı bölmesi olan yavruluk da mevcuttur. Bu tip kapları tercih etmek de ayrıca akvaryum içerisinde sağlıklı ve güvenli bir hayat sağlamanıza olanak tanıyabilecektir. Beta balıklara ideal bir yaşam alanı sağlamak için Aim Beta Kabı edinebilirsiniz.

Akvaryum Bitki Kumu Çeşitleri

Bitkilerin sağlıklı şekilde gelişmesi için doğal mineraller ile zenginleştirilmiş bitki kumu, akvaryum içerisinde tercih edilen bitkilerin kısa sürede sağlıklı şekilde gelişmesine olanak tanır. Bitkiler akvaryum içerisinde fotosentez kaynağıyla balıklar için oksijen kaynağı olarak işlev görürler. Bu nedenle de özellikle büyük çaplı ve çok kalabalık akvaryumlarda bitkilerin sıklıkla kullanılması tavsiye edilir. Bitkilerin su içerisinde sağlıklı şekilde büyümesi içinse farklı yöntemlerin denenmesi şarttır. Örneğin akvaryum bitki kumu, bitkilerin akvaryum içerisinde sağlıklı şekilde büyümesine olanak tanır. Akvaryum içerisinde rahatlıkla büyüme olanağı sunan akvaryum bitki kumları, zengin ve yüksek mineral seviyesine sahiptir. Ayrıca gelişime katkı sağlayacak gübre formülü sayesinde de sağlıklı kökler elde etmek için yararlıdır.

Bitki kumu, klasik kum ile beraber karıştırılarak ya da tek şekilde kum olarak akvaryumun zeminine yerleştirilebilir. Akvaryum zeminine kum olarak dökülen bitki kumu, bitkilerin kum içerisinde rahatlıkla beslenmesine olanak tanır. Bu sayede bitkiler gelişip sağlıklı şekilde akvaryuma katkı sağlayabilecektir ve aynı zamanda akvaryuma oksijen kaynağı olacak şekilde görev alabilecektir. Tercih edilen akvaryum bitki kumunun ise gerekli mineral dengesine sahip olması gerekmektedir. Akvaryumda daha sağlıklı bir yaşam alanı sağlamak için JBL AquaBasis Plus Bitki Kumu 5 lt satın alabilirsiniz.

Akvaryum Isıtıcı Modelleri

Balıkların akvaryum içerisinde yaşam alanlarına uygun bir ısıda büyümesi için gerekli olan akvaryum ısıtıcılar aslında balıkların doğal yaşam alanlarına yakın bir alan oluşturmak için gereklidir. Her balığın yaşaması gereken belirli bir sıcaklık vardır. Bu sıcaklıktan yüksek ya da düşük bir sıcaklıkta ise balıkların sağlıklarını koruması pek mümkün olmaz. Bundan dolayı da akvaryum suyunun sıcaklığının dengelenmesi adına akvaryum ısıtıcıları tercih edilmektedir.

Akvaryum suyu doldurulduktan sonra bir süre içerisinde kendi ısısını kaybeder ve pek çok etkene bağlı şekilde akvaryum suyunun sıcaklığında değişmelerin görülmesi söz konusu olabilir. Örneğin akvaryumun cereyan alan bir alanda bulunması, oda sıcaklığının düşük olması, akvaryumun cama ya da kalorifere çok yakın olması ya da akvaryumun doğrudan klima altında veya klima olan ortamda bulunması dahi su sıcaklığını büyük ölçüde etkiler. Bundan dolayı da akvaryumda ısıtıcı kullanarak su sıcaklığını dengelemeniz ve sabit tutmanız mümkün olabilmektedir. Isıtıcılar sayesinde balıkların yaşamaları gereken kendi doğal ortamlarına uygun bir sıcaklıkta yaşamlarını sürdürmeleri, vücut fonksiyonlarının ise normal şekilde gerçekleştirilmesi mümkün hale gelebilecektir. Sayfamızda yer alan Eheim Akvaryum Isıtıcı Termopreset ile ideal su sıcaklığı elde edebilirsiniz.

Akvaryum Temizleme Fırçası

Camların iyi şekilde temizlenebilmesi için fırça kullanmak önemlidir. Balıklar suyun içerisindeyken bile kolay şekilde temizlik olanağı sunan akvaryum temizleme fırçası, camlarda oluşan yosunlaşmaları kolay şekilde temizlemek adına destek sağlar. Aynı zamanda akvaryum içerisindeki dekor ürünlerinin ya da filtre ve motor benzeri ekipmanların da üst yüzeylerinin kolay şekilde temizlenmesine olanak tanır. Bu fırçalar ayrıca genel akvaryum temizliği sırasında da rahat şekilde tercih edilebilir ve akvaryum camını yüzeyi çizmeden temizler, kolay şekilde temizlik sağlar.

Camın kolaylıkla temizlenebilmesi için balıklar akvaryumun içerisindeyken dahi kullanım olanağı sunan akvaryum temizleme fırçaları, akvaryumların iç yüzeylerinin iyi şekilde yosunlardan arınabilmesi için büyük bir yardımcıdır. Bu temizleme fırçaları akvaryumların yüzeyine magnet ile yapışıyor olabilir ve fırça yüzeyde magnet ile hareket ettiriliyor olabilir. Benzer şekilde uzun sağlı temizleme fırçaları da mevcuttur. Bu fırçalar sayesinde de akvaryumunuzu boşalttığınızda camları iyi şekilde silmeniz ve yosunları gidermeniz mümkün hale gelmektedir. Özellikle de balıklar akvaryumun içerisindeyken mıknatısı sayesinde camları silmenize olanak tanıdığı için bu tip temizlik ekipmanlarını tercih etmeniz akvaryumun temizliği adına son derece önemlidir. Bu sayede temizlik için sürekli olarak balıklarınızın yerini değiştirmeniz ve tüm akvaryumu boşaltmanız gerekmez. Akvaryum canlılarına hijyenik ve temiz bir yaşam alanı için Aquael Hortum İçi Temizleme Fırçası kullanabilirsiniz.

Akvaryum Yumurtlama Hunisi

Balıkların eşleşerek çiftleşmesi ve yumurtaları döllemesi için tercih edilen akvaryum yumurtlama hunisi özellikle de melek balıkları ve Amerikan Çiklet balıkları için tercih edilmektedir. Ayrıca discus yumurtlama sürecinde de bir yardımcı olan akvaryum yumurtlama hunileri, kolay şekilde balıkların yumurtaları döllemesi için tercih edilmektedir. JBL DisCon Koni Discus Melek Yumurtlama Hunisi de böyle bir üründür.

Yumurtaların döllenmesi için uygun alanı sunan, yumurtalara döllenene kadar ya da döllendikten sonra bir zarar gelmesi olasılığını önleyen akvaryum yumurtalama hunisi, verimli bir çiftleşme süreci için gerekli olan ekipmanlar arasında yer alır. Yumurtaların güven içerisinde döllenmesi adına yosun tutmayan özel yüzeye sahip olan huni şeklindeki bu ekipman, akvaryum içerisinde döllenen ve yumurtadan çıkan yavruların da akvaryum tabanına düşmesini engeller. Bu sayede balıklar yavruluk dönemine kadar bu huni içerisinde kalabilirler. Sonrasında ise yavruları yavruluğun içerisine almanız mümkündür. Güvenli ve kaliteli bir döllenme ortamı sunan akvaryum yumurtlama hunisi, balıklarınızın sağlıklı şekilde çiftleşmesi ve yumurtaların da tehlikeden uzak şekilde döllenmesi amacı ile tercih edilmektedir. Bu sayede dış tehlikelerden uzak olan yumurtalar sağlıklı şekilde huni içerisinde döllenebilecektir.

Diğer Akvaryum Ürünleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alınacak olan ürünlerin öncelikli şekilde akvaryumun özelliklerine uygun olması gerekir. Boyut olarak her bir ekipmanın akvaryum boyutu ile uyumlu olması şarttır. Buna ek olarak akvaryumda kullanılacak olan ekipmanların balıkların sağlık ihtiyaçlarına yönelik olması önemli bir detaydır. Örneğin tercih edilen filtrelerin balıkların yaşam alanlarını iyi şekilde temizliyor olması gerekmektedir. Mekanik ve kimyasal temizliği sağlayacak olan farklı filtreler ile akvaryumun temizliğini ve sağlıklı bir ortam sunabilme olanağını balıklarınıza vermeniz mühimdir.

Çeşitli ekipmanları satın alırken boyutları kadar üretildikleri malzemeye de dikkat etmeniz gerekir. Bu tarz ekipmanların, su içerisinde balıklarınıza zararlı olabilecek boyaları salmaması, kısa sürede bozulmaması ve dağılmaması gerekmektedir. Ayrıca tercih edilen kum gibi ürünlerin de toz halinde olmaması ve akvaryum suyuna bulanık bir görünüm katmaması şarttır.

Aynı zamanda tercih edilecek olan akvaryum ısıtıcısı ya da akvaryum aydınlatma ürünleri de akvaryumun genel ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalıdır. Bu sayede akvaryumun balıklar için sağlıklı bir yaşam alanı sunması da mümkün hale gelebilecektir. Farklı ekipmanları satın alırken üretildikleri malzemeye, ne kadar enerji tükettiğine, akvaryumun ihtiyacına yönelik olup olmadığına, ekipmanın kaliteli olmasına ve genel olarak balıklar için sağlıklı bir yaşam alanı sağlayıp sağlamayacak olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Akvaryum Ekipman ve Aksesuarları Nasıl Olmalı?

Çeşitli ekipmanları satın alırken dikkatli olmak gerekir. Akvaryum ekipmanlarının her birinin özelliğine dikkat etmek, kaliteli ve sağlıklı bir akvaryum kurmak için önemlidir. Örneğin tercih edilecek olan filtrelerin özelliklerine odaklanmayı ihmal etmemelisiniz. Satın alınacak olan akvaryum filtrelerinin mekanik ve kimyasal filtrelemeyi sağlayabiliyor olması, balıklarınızın da sağlıklı bir ortamda güven içerisinde yaşaması anlamına gelir. Benzer şekilde tercih edilen ısıtma ekipmanlarının da balıklarınız için yeterli ve güvenli ısı sunması gerekmektedir.

Buna ek olarak seçilen akvaryum aydınlatmalarının da öncelikli şekilde verdiği ışık ve sonrasında ne kadar elektrik çektiği son derece önemlidir. Düşük enerji tüketimi sağlayan akvaryum ısıtma ve akvaryum aydınlatma ürünlerini satın almanız son derece mühim olmaktadır. Bu tip ürünler hem bütçe dostu olacaktır hem de balıklarınızın daha az enerji israfına neden olmasını sağlayacaktır.

Seçilecek olan akvaryum dekorlarının ve aksesuarlarının akvaryum boyutu ile uyumlu boyutta olması, akvaryum içerisinde balıklarınıza yeterli yüzme alanını sağlaması gerekir. Boyuta ek olarak tercih edilen akvaryum dekorlarının her birinin suda çözünmeyen boyalar ile boyanmış olması önemlidir. Suda çözünen boyalar balıklarınıza zarar verebilecektir. Ayrıca balıklarınız için saklanma ve gölge alanları da sağlayan dekorlar, onlara yaratıcı bir gezinme alanı sunar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR