Sürüngen Ürünleri

Sürüngenler, insanların yaşamında önemli bir rol oynar. Küçük hayvan popülasyonlarını kontrol altında tutan birçok besin zincirine katkı sağlarlar. Bununla birlikte sürünler, evcil hayvan olarak da sıklıkla tercih edilir. Sürüngen besliyorsanız ya da beslemek istiyorsanız; onlar için sürüngen yemi, sürüngen aksesuarları ve sürüngen taban malzemeleri tedarik etmeniz gerekir. En iyi sürüngen ürünlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Sürüngen Yemi

Evcil sürüngenler için beslenme ve yem seçimi oldukça önemlidir. En iyi sürüngen yemler ile evcil hayvanınızı beslediğinizde, onun sağlıklı ve mutlu olmasını destekleyebilirsiniz. Beslenme davranışı ve sindirim, çevre sıcaklığı ile ilgilidir. Sürüngenler, memelilere ve diğer kategorideki hayvanlara göre daha düşük bir metabolizmaya sahip oldukları için daha az beslenirler. Nem, ışık, yiyecek türü ve diğer hayvanların varlığı da beslenme davranışını etkiler. Kaplumbağalarda ve bazı bitki yiyen kertenkelelerde, yiyeceğin rengi yiyecek kabulüne katkıda bulunur; kırmızı ve sarı genellikle tercih edilen renklerdir. Bazı sürüngenler belirli yiyeceklere alışırlar ve alternatifleri kabul etmek istemezler. Özellikle genç sürüngenlere, her beslenmede farklı sürüngen yemi verilmesi bu sorunu azaltabilir.

Bir sürüngen diyetinin önerilen minimum protein içeriği, et yiyenler için yaklaşık %30 ila %50 ve bitki yiyenler için yaklaşık %18 ila %22'dir. Yetersiz protein seviyeleri kilo kaybına, kas kaybına, enfeksiyon olasılığının artmasına, ürememe ve yaralanmadan sonra daha yavaş iyileşmeye neden olur. Tedaviden sonra geçmeyen bir enfeksiyon yetersiz beslenme sonucu olabilir. Kaplumbağa, iguana ve bukalemun başta olmak üzere evcil sürüngenlerde mineral noksanlıkları sıklıkla görülmektedir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, sürüngen yem çeşitleri bakımından zengin bir beslenme düzeni sunmaktır.

Sürüngenler için yem çeşitli farklı türlerde üretilir. En iyi iguana yemi, en iyi kaplumbağa yemi ve en kaliteli bukalemun yemi gibi besleyici ve faydalı tüm sürüngen yemleri Zoo.com.tr’de!


İlgili kategori: Sürüngen yemi

Sürüngen Aksesuarları

Tüm sürüngenler geniş spektrumlu aydınlatmadan yararlanmalıdır. Bununla birlikte, UVB ışığı D vitamini için önemlidir. En iyi aydınlatma kaynağı olarak özel olarak geliştirilen sürüngen lambası kullanılmalıdır. Sürüngen aksesuarları arasında önemli bir yere sahip olan sürüngen lambası çeşitleri, hastalığın önlenmesinde yardımcı olabilir.

Sürüngenler için ortam sıcaklığı da önemli bir ayrıntıdır. Çok yüksek veya düşük nem ciddi sorunlar yaratabilir. Sıcaklığı ve nemi korumak için havalandırmanın azaltılması tavsiye edilmez. Bu nedenle ortam sıcaklığını ayarlayan sürüngen malzemeleri tercih edilmelidir. Akkor ampuller, kızılötesi seramikler, ısıtma yastıkları ya da matları, sürüngenler için üretilen sürüngen ısıtıcısı modelleri arasındadır. En iyi sürüngen malzemeleri söz konusu olduğunda sürüngen teraryum ısıtıcı, sürüngen ısıtıcı lamba, akvaryum ısıtıcı gibi ürünler öne çıkar.

Sürüngen mama ve su kabı, bukalemun ısıtıcı, su kaplumbağası ısıtıcı lamba, iguana aksesuar gibi en iyi sürüngen malzemeleri zoo.com.tr’de!


İlgili kategori: Sürüngen aksesuarları

Sürüngen Taban Malzemeleri

Yeni bir sürüngen yaşam alanı oluşturmak, birçok bakıcı için heyecan verici, ancak bazen kafa karıştırıcı bir görevdir. Ne tür bir muhafaza kullanacağınıza karar vermeli, yaşam alanını nasıl aydınlatacağınızı ve ısıtacağınızı anlamalı ve diğer şeylerin yanı sıra sürüngeninizin yeni yiyeceği için bir kaynak bulmalısınız. Sürüngen yemleri ve aksesuarları ne kadar önemliyse, evcil hayvan için sürüngen taban malzemesi seçimi de bir o kadar önemlidir. Sürüngen taban malzemesi modelleri oldukça fazladır. Sürüngen taban kumu, sürüngen halısı, sürüngen bataklık yosunu gibi ürünler bunlar arasında yer alır.

Yosunlar hem ideal bir alt tabakadır hem de dekorasyon unsuru olarak iyi bir seçimdir. Teraryumlar için de doğru bir tercihtir. Yosun taban malzemesi iguana başta olmak üzere birçok sürüngen için uygundur. Halılar, sürüngenlerin ayakları için yumuşak bir zemin sunar. Kağıt alt tabakalara göre daha iyi tutuş sağlar. Halı, kumu elemek veya ağaç yongalarından dışkı toplamak zorunda kalmadan çıkarılabildiği, yıkanabildiği ve değiştirilebildiği için uygun bir alt tabakadır. Kalsiyum yüzeyler, kuma benzer bir dokuya sahiptir. Partikül boyutu ve şeklindeki farklılık sayesinde genellikle daha ipeksi bir his verirler. Çakıl, su dolu bir tankta kullanıldığında görsel çekicilik sağlar. Bitkileri ve diğer dekoratif öğeleri sabitlemenin bir yolu olarak hizmet eder. Kum, kuru ve çöl benzeri habitatlardan gelen hayvanlar için harika bir seçimdir. Daha çekici yüzeylerden biri olan kum, harika süslemeler ve küçük bitkilerle dolu, iyi tasarlanmış bir habitatta iyi görünür.

İguana taban malzemesi, iguana aksesuar modelleri, sürüngen aksesuar çeşitleri gibi daha pek çok sürüngen ürünleri Zoo.com.tr’de!


İlgili kategori: Sürüngen taban malzemeleri

Sürüngenler ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Sürüngenlerin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sürüngenler popüler evcil hayvanlardır. Çünkü onlara bakmak çok fazla uğraş ve zaman gerektirmez. Sadece belirli koşulları sağlamanız şarttır. Doğru sıcaklık, kaliteli sürüngen yemi, uygun sürüngen aydınlatması bu koşullar arasındadır. Sürüngen kafesi için en çok teraryumlar tercih edilir. Bazı sürüngenler sıcak çöllerden gelir ve sıcak, kuru bir ortama gereksinim duyar. Bazıları ise yağmur ormanları gibi ıslak ve sıcak alanlardan gelir. Sürüngenlerin çoğu yeterli ışık ve sıcaklık ortamında iyi bir şekilde yaşar. Sürüngen yemleri, sürüngenlerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çok önemlidir. Bu yüzden evcil sürüngeninize sürüngen yem çeşitleri sunmanız gerekir.

Rutin kafes bakımı, sürüngeninizin sağlığı için önemli bir ayrıntıdır. Sürüngenler cilt ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassastır. Dışkı maddeleri, insanlara zararlı olabilen salmonella gibi hastalıkları taşıyabilir. Kafes, mobilyalar ve temizlik ekipmanının kendisi düzenli olarak temizlenmeli ve periyodik olarak dezenfekte edilmelidir. Sürüngen evleri, hareketlilik için yeterli alan sağlamalı ve hem sizin hem de onun güvenliği adına ideal tasarımda olmalıdır.

Sahip olduğunuz sürüngene bağlı olarak; bu hayvanlar, farklı miktarlarda nem gerektirebilir veya ortamlarına nem katmak için farklı yöntemlerin kullanılmasına ihtiyaç duyabilirler. Tropikal iguanalar ve diğer benzer türler, sağlıklarını korumak için yüksek nem seviyelerine gereksinim duyar. Nem söz konusu olduğunda her türün tercihleri vardır. Bu nedenle evcil hayvanınızın ne tür neme ve hangi ekipmanı sağlamanız gerektiğine aşina olun. Nem seviyeleri, havalandırma, sıcaklık ve suyun atmosfere verilmesi ile kontrol edilir. Havaya sık sık su püskürterek, duran ya da akan su kaynağı sağlayarak nem seviyesini yükseltebilirsiniz. Nemi izlemek için evcil hayvanınızın yaşam alanında bir higrometre kullanın.

Sürüngen Lambası Kullanmalı Mıyım?

Aydınlatma, türe göre büyük ölçüde değişen başka bir faktördür. Kaplumbağa, bukalemun ve iguana her gün belirli miktarlarda ışığa maruz kalmayı gerektirir. Sürüngenlerin, özel lambalara, doğru konumlandırmaya ve hatta belirli ampullere ihtiyacı vardır. Tipik olarak doğrudan güneş ışığından elde ettikleri D3 vitaminine gereksinimleri olur. D3, küçük sürüngeninizin kalsiyumu emmesine yardım eder. Normal ev ampulleri bunu sağlayamaz, bu yüzden ultraviyole bir ampul kullanmalısınız. Sürüngen lambası özel olarak üretildiği için en iyi seçenektir. Sürüngeninizin yaralanma riski olmaması için ısı lambaları her zaman muhafazanın çok üstüne veya bir bariyerle monte edilmelidir.

Sürüngen Yemi Ne Sıklıkla Verilmeli?

Genç sürüngenlerin çoğu günlük yeme ihtiyaç duyarken, yetişkinler aşırı kiloluysa bundan daha az beslenmelidir. Normal kilodaki yetişkin sürüngen her gün veya gün aşırı sürüngen yemi tüketmelidir. Sürüngenler, kalsiyum, protein ve mineral gibi önemli besin maddeleri açısından zengin olan yemler tüketmelidir. Sürüngen vitamin ve mineral takviyeleri de evcil hayvanınız için gereklidir. Çoğu yetişkin sürüngen için vitamin ve mineral takviyesi önerilir.

Sürüngenler Su İçer Mi?

Sürüngenler derileri yoluyla suyu emdikleri için, hem içmek hem de banyo yapmak sulu kalmasına yardımcı olur. Sürüngeniniz için her zaman temiz su tedarik etmelisiniz. Evcil hayvanınız sadece su kabından su içmekle kalmayacak, aynı zamanda içinde yıkanacaktır. Bu nedenle sürüngen mama ve su kapları seçimine de dikkat etmelisiniz. Devrilmesi kolay olmayan ağır bir kap tercih edebilirsiniz. Suyu her gün değiştirin ve kaseyi temizleyin. Özellikle havanın daha soğuk ve kuru olduğu kış aylarında sulu kalmasına yardımcı olmak için sürüngeninizi, haftada birkaç kez su püskürtücüsü ile buğulamanız gerekir.

Sürüngen Isıtıcısı Kullanmalı Mıyım?

Sürüngen canlılar vücut sıcaklıklarını gerekli aralıkta tutamazlar. Evcil hayvanınız, çevresini düzenlemeniz için size güvenecektir. Bir sürüngene bakmanın en önemli adımlarından biri çevresindeki nemi kontrol etmektir. Sürüngenler, sabit nem oluşturabilecekleri ortamlarda yaşamayı severler. Bunu, kazarak veya ihtiyaçlarını karşılayan bir mikro iklime geçerek kontrol ederler. Evlerde yaşadıklarında bu lükse sahip değiller. Çok kuru bir ortamda yaşayan sürüngenler ciddi sağlık sorunları geliştirebilir ve hatta ölebilir. Öte yandan, çok fazla nem, mantar ve bakteri ile ilgili problemlere yol açabilir.

Yeni sürüngeninizin sıcaklık ortamını düzenlemek için ampuller, pedler, borulu ısıtıcılar, tank altı ısıtıcılar, seramik ısıtma elemanları ve tavan lambaları gibi çok çeşitli sürüngen ısıtma cihazları mevcuttur. Düşük ortam sıcaklığının, tüm ışıklar kapalıyken bile ideal sıcaklık aralığının altına düşmediğinden emin olun. Seramik ısıtma elemanları ve tank altı ısıtıcılar, günün 24 saati ışığı tutmaya gerek kalmadan ısıyı muhafaza ettikleri için avantajlıdır.

Sürüngenlerin ihtiyaçlarına bağlı olarak, nemi düzenlemenin bir yolunu sağlamanız gerekecektir. Bu, yaşam alanının bir bölümünde su filtrasyonu olan bir canlılık ve başka bir bölümde kuru teraryum kurulumunu içerebilir. Bir sürüngen nem uyarı cihazı da iyi bir fikirdir. Böylece evcil hayvanınızın yaşadığı koşullar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sürüngen ısıtıcı lamba modelleri ise sürüngen yaşam alanı için ideal nem, sıcaklık ve aydınlatma dengesi sağlayabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR