Sürüngen

Evlerinizde biraz daha farklı ve egzotik canlılar beslemek istiyorsanız tercihinizi her zaman sürüngenlerden yana kullanmanız gerekli. Evlerde en yaygın olarak beslenen sürüngen kaplumbağadır. Çok yüksek boyutlara ulaşabilen bu canlılar birçok insan için eğlenceli bir seçenek olur.
Kaplumbağaların çok sakin canlılar olduğunu düşünüyorsanız iguana ya da bukalemun gibi canlılara yönelebilirsiniz. Aynı sakinliği bu canlılarda da göreceksiniz. Ancak şekil ve görüntü olarak çok daha etkileyici canlılardır. Son olarak yılan ya da timsah türlerinden bazıları evlerde beslenebilir. Bu canlılarda sürüngen yemi sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sebeple de ilk etapta sürüngen seçimlerinde çok daha basit canlılara yönelmenizi öneriyoruz.
Sürüngenler isimlerinden de anlaşılabildiği gibi yerde sürünerek hareket ederler. Sürekli olarak yere temas ettikleri için akvaryumlarında kullanılan taban malzemeleri çok büyük önem taşıyacaktır. Bazı sürüngenler için çim zeminler hazırlanırken bazıları kum zeminleri tercih eder. Beslenen sürüngen türüne göre karar vermeniz gerekecektir.
Satın alınacak olan sürüngen taban malzemeleri dostlarımızın çok daha iyi vakit geçirmesini ve daha iyi seviyede büyümesini sağlar. Bu sebeple de özenli bir şekilde seçilmelidir.
Evinizde bir sürüngen beslemeden önce etçil mi otçul mu olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Aksi halde hem beslemesi zor olabilir hem de sizler bu durumdan zarar görebilirsiniz. Sürüngenler genel olarak daha karmaşık canlılar olduklarından sürekli olarak özel yiyeceklerle beslenmesinin gerekli olduğu düşünülür. Aslına bakılırsa durumda çok daha farklıdır.
Evde beslenebilen tüm canlılarda olduğu gibi sürüngenler için de yemler üretilir. Alınacak olan sürüngen yemi ile birlikte rahatlıkla yeni dostlarınızı mutlu edebilirsiniz.
Tercih edilecek olan canlıya göre alınması gereken sürüngen aksesuarı da değişecektir. Yılanlar için alınan aksesuarlar ile iguanalar için alınan aksesuarların bir olması düşünülemez. Yılanlar için saklanabilecekleri küçük kayalıklar alınabilirken iguanalar için sürekli olarak üzerinde durabilecekleri bir dal gerekmektedir.
Sürüngenlerin aksesuarlarında çok yüksek çeşitlilik olmaz. İnsanların evlerde hayvan beslerken ilk tercihleri arasında yer almadıkları için üretimler de sınırlı bir şekilde yapılır. Fakat doğru adreslerden aradığınız tüm ürünleri bulabilirsiniz.
Sürüngenlerin vücut yapıları birbirinden çok farklı olabilir. Kaplumbağa ile yılanın aynı şekilde değerlendirilmesi çok mümkün olmayacaktır. Sürüngenlerin kalacakları akvaryumlar belirlenirken seçilen canlı türüne göre hamleler yapılır. Ancak hepsi için uygun olacak seçenekler de söz konusudur.
Özellikle kaplumbağa besliyorsanız rahat yüzebileceği bir alan sağlamanız gerekli. Diğer sürüngenler de yüzme alanlarının olmasından hoşlanacaktır. Ancak sürekli olarak yüzmeleri söz konusu olmaz. Bu sebeple de sürüngen akvaryumu içerisinde dinlenebilecekleri tepeciklerin olması önemlidir. Her zaman suyun temizlenmesi için filtre kullanımı gerekli olur. Ayrıca gerekli D vitaminini alabilmesi için UV lambaların tercih edilmesi gerekir.
Sürüngenler için tahsis edilen teraryum her yönden tercih edilen canlı için uygun olmalıdır. İlk olarak zemininde kullanılacak malzemeye karar verilir. Burada sürüngenlerin çeşidine göre tercih yapılabilirken aynı canlılar birkaç farklı zeminde de yaşayabilir.
Teraryum altında mağara kumu, çöl kumu, hindistancevizi lifi, kayın ağacı ya da nem tutan bitki kullanımı söz konusu olacaktır. Bunları aynı anda deneyip sürüngen dostunuzun en çok hangisini sevdiğini gözlemleyebilirsiniz.
zoo.com.tr'de ki diğer tüm sürüngen ürünlerine bu kategorilerden ulaşabilirsiniz;
Sürüngen Yemi
Sürüngen Aksesuarları
Sürüngen Taban Malzemeleri