ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Balık Canlı Yemi ile Balığınızın Sağlığını Koruyun

Balığınızın daha sağlıklı beslenmesini mümkün kılmak için ona kaliteli yemler sunmalısınız. Balık canlı yemi çeşitleri ile balığınızın mutlu ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Balık canlı yem türleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Balıklarda canlı yemlerin tercih edilmesi pek çok anlamda sağlığa katkı sağlar. Özellikle de balıkların taze ve sağlıklı protein tüketebilmesi için canlı yemlerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Buna ek olarak balıkların avlanma güdülerini de pekiştiren ve destekleyen canlı yemler, iyi şekilde beslenmeyi sağladığı için olası sağlık problemlerinin oluşma riskinin de azalmasına yardımcı olabilecektir.

Balık canlı yemleri, üreme fonksiyonlarını düzenler. Bu sayede balıkların dönemine uygun şekilde ve sağlıklı olarak üremesi mümkün olabilir. Ayrıca hareketli, sağlıklı ve canlı renge sahip balıklarınızın olmasını da istiyorsanız canlı balık yemlerini tercih etmeniz önerilmektedir. Balıkların canlı yemler ile beslenmesi onların hem canlı bir dış görünüşe sahip olmasını sağlar hem de iyi şekilde enerji alabildikleri için akvaryum içinde de hareketli ve neşeli kalabilmelerine yardımcı olabilmektedir.

Balıkların canlı yemler ile beslenmesi, taze ve sağlıklı protein elde etmelerine yarar. Bu sebeple de etobur olan farklı balıklarda canlı balık yemlerini kullanmanız aslında onların sağlığını en iyi şekilde destekler. Pelet yemleri, bitkisel kaynaklı yemleri ya da farklı ürünleri tercih etmeniz ise etobur balığınızın eksik ve yetersiz beslenmesine neden olabilir. Durum böyle olunca balıklarınız eksik beslendiğinden dolayı cansız hale gelir, sağlığı kötüye gider ve ölümleri söz konusu olabilmektedir. Ayrıca balıklar hoşlanmayacağı için bitkisel kaynaklı yemleri tüketmek istemeyebilir.

Üreme fonksiyonlarını düzenleyen bu canlı yemler ayrıca balıkların aktif kalmasını sağlar. Kaliteli enerji tüketimi sağlayan balıklar, akvaryum içinde çok daha aktif kalabilirler. Ayrıca iyi şekilde dinlenir, hareket eder ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olurlar. Tercih edilen canlı yemlerin kaliteli, parazitlerden arındırılmış ve sağlığa katkısı olacak farklı yemler olmasına özen göstermeniz gerekir.

Akvaryum Balıkları İçin En İyi Balık Canlı Yemleri ZOO’da!

Farklı pek çok türe akvaryum balığının canlı yemler ile beslenmesi gerekmektedir. Etobur olan akvaryum balıklarının canlı yemler ile beslenmesi hem onların avlanma güdülerine hitap ederek doğal ve sağlıklı bir beslenme tarzını benimsemelerini sağlar hem de balıkların iyi şekilde taze protein almalarına yardımcı olabilmektedir. Etobur pek çok farklı balık türü bulunduğundan dolayı da bu balıkların sağlığı için canlı yemleri tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Canlı yemler tercih edilmediği zaman etobur balıklar ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Bu balıkların cansız görünmesi, üreme fonksiyonlarının bozulması, solgun bir renge sahip olması, hareketsiz durması ve hatta ölümü bile söz konusu olabilir. Bu tip durumların yaşanmaması için ise etobur akvaryum balıklarının taze protein kaynağı olan canlı yemler ile beslenmesi gerekmektedir. Kan kurdu, su piresi gibi birbirinden farklı pek çok canlı yem çeşidi içinden balıklarınız için en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Bunun için ZOO koleksiyonunda yer alan balık canlı yemler listesinde göz atabilirsiniz.

Balıkların beslenme programlarında yer alan farklı ürünler olabilir. Yine de canlı yemlerin tercih edilmesi, balıkların iyi şekilde protein alması için gereklidir. Taze ve sağlıklı protein kaynağı olan canlı yemler, parazit ve benzeri zararlı içeriklerden arındırıldığı için iyi şekilde beslenmeye katkı sağlar. Etobur balıklara canlı yemlerin verilmesi onların iyi şekilde beslenmesine, sağlıklı gelişim göstermesine ve üreme fonksiyonlarının da düzenli şekilde devam etmesine yardımcı olabilecektir. Bu nedenle de farklı canlı yem çeşitlerinin akvaryum balıklarında tercih edilmesi gerekir. Yine de balıklarınızın beslenme alışkanlıklarını öğrenerek farklı canlı yemleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Kaliteli Canlı Yemler ile Balığınızın Beslenmesini Destekleyin

Akvaryumlarda tercih edilen canlı yemler farklı özelliklerde olabilir. Farklı canlı yemler, farklı balıklarda tercih edilebilir. Örneğin yavru balıklar için özel üretilmiş olan canlı yemler mevcuttur. Bu tip özelliklere dikkat edilerek canlı yemlerin satın alınması gerekir. Ayrıca her akvaryum canlı yem de her balığa verilemez. Bu sebeple de balıklarınızın hangi yemleri tüketebileceği, hangi canlı yemlerin onların beslenmesine uygun olduğu öğrenilmelidir. Akvaryumlarda tercih edilen canlı yemlerin parazitlerden arındırılmış olması şarttır. Bu yemler parazitlerden arındırıldığı zaman akvaryumdaki balıkların da sağlıklarının olumsuz şekilde etkilenmesi söz konusu olamaz. Yani aslında bir canlı yem satın alacağınız zaman balıklarınızın sağlığı için öncelikli olarak yemin parazitlerden arındırılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Canlı yemlerin ne olduğuna dikkat etmelisiniz. Taze ve doğal protein kaynağı olan canlı yemler, farklı ürünler olabilir. Örneğin kan kurdu ya da su piresi gibi farklı pek çok canlı yem çeşidi satılmaktadır. Bu yemlerin her biri her balığa vermek için uygun değildir. Eğer balıklarınızın iyi şekilde beslenmesini istiyorsanız hangi yemi tercih etmeniz gerektiği konusunda veterinere danışmanız yararlı olabilecektir. Akvaryumda tercih edilen canlı yemlerin parçalanmaması önemlidir. Bu yemlerin akvaryumda kirlilik yaratması pek söz konusu değildir ancak yine de akvaryum suyunda kirliliğe neden olacak farklı canlı yemleri tercih etmemeniz önerilmektedir. Suyun kalitesinin düşmemesi için mümkün olduğunca parçalanmayan ve taze olan canlı yemleri seçmeniz gerekir.

Canlı yemlerin son kullanma tarihlerine bakmak gerekir. Bu yemlerin raf ömrü pelet yemlere göre daha kısadır. Bu sebeple de balıklarınızın için canlı yem alacağınız zaman kapalı bir canlı yem alacaksanız mutlaka son kullanma tarihini ya da paketlenme tarihini göz önünde bulundurmalısınız. Taze şekilde sunulan canlı yemler balığınızın sağlığı için son derece yararlıdır. Oysaki taze olmayan ve raf ömrü çoktan geçmiş olan canlı yemler balıkların sağlığını ve suyun kalitesini ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

Balık Canlı Yemi ile Balığınızın Sağlığını Koruyun ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Hangi Akvaryum Balıkları Canlı Yem Yer?
Bazı balıkların beslenme ihtiyaçları diğer balıklara göre farklı olabilir. Örneğin her balık yalnızca pelet yem ile beslenemez. Kimi balıklar otobur şekilde beslenirken kimisi ise etobur şekilde beslenmektedir. Durum böyle olunca akvaryum içinde canlı yem kullanmak da gerekebilir. Canlı yemler etobur balıkların beslenmesinde tercih edilir. Bu sayede iyi şekilde kaliteli ve taze protein almaları mümkün olabilmektedir. Doğal yaşam alanlarında beslenme şekillerine uygun olması bakımından balıklara doğal protein kaynağı olan farklı ürünlerin canlı şekilde verilmesi onların avlanma güdülerini de destekler. Balıkların yalnızca avlanma güdülerinin değil aynı zamanda sağlıklı beslenmelerinin de desteklenmesi için canlı yemlerin tercih edilmesi mümkündür. Pek çok balık otobur şekilde beslenebilse de kimi balıklar etobur olduğundan dolayı onların bitkisel kaynaklı yemler ile beslenmesi, sağlıkları için olumsuz bir etki yaratabilir. Tetralar, çiklitler, yırtıcı çöpçü balıkları, zırhlı çöpçüler, piranalar ve daha pek çok farklı balık için tercih edilebilir. Balıklarınız etobur ise zaten canlı yemleri gördükleri zaman avlanmak ve beslenmek için son derece istekli olacaklardır. Otobur balıklar ise sadece bitkisel kaynaklı yemler ile oldukça iyi şekilde beslenebilmektedirler. Kan kurdu, su piresi gibi pek çok farklı çeşide sahip olan canlı yemlerin yavru balıklar için uygun olanları ve yetişkin balıkların da tüketimine uygun olanları mevcuttur. Bu yemler parazitlerden ve zararlı içeriklerden arındırıldığı için balıklarda rahatsızlığa neden olmaz. Bu sayede de sağlıklı bir akvaryum yaşamının desteklenmesini sağlar.
Balık Canlı Yem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Akvaryumdaki balıklarımızı beslemek adına seçtiğimiz yemler balıkların sağlığı ve ömrü üzerinde etkilidir. Bu yemlerden birisi olan canlı akvaryum yemlerinin sağladığı yararları bilmek için ise canlı yemlerin hakkında bilgiye sahip olmamız gerekir. Akvaryumdaki balıklarımızı beslemek söz konusu olduğu zaman seçim yapacağımız çok çeşit vardır. Balıklarımızı canlı yemlerle beslemeden önce bu yemler arasından seçim yapmamız gerekir. Çünkü beslediğimiz balığın türüne ve ihtiyacına göre canlı yemler farklılık göstermektedir. Canlı balık yemlerinden birisi tuz karidesidir. Bu eklem bacaklılar balıklar için muhteşem bir protein kaynağıdır. Yavru ve küçük bir balığa sahipseniz nauplii adındaki yeni toplanmış tuzlu su karidesleri ideal olacaktır. Aynı zamanda olgun akvaryum balıkları için de yetişkin tuz karidesleri harika bir besindir. Balığınıza A ve D vitamin kaynağını sağlamak istiyorsanız, canlı su pirelerinden tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak balığınızı beslemek için beyaz solucan, kan kurdu ve mikro solucan da alabilirsiniz. Balığınıza protein takviyesi yapmak için kan kurdu mükemmel bir tercihtir. Yeni yetişen yavru balıkları için infusoria canlı balık yemini tercih edebilirsiniz. Çünkü infusoria, mükemmel şekilde boyutlandırılmıştır. En besleyici canlı balık yemi istiyorsanız seçenekler arasından lepistesleri tercih edebilirsiniz. Canlı akvaryum yemleri, geçirilen işlemlerden etkilenmeyen ya da değiştirilmeyen inanılmaz derecede yüksek besin değerine sahiptir. Fakat bu yemler akvaryum balıkları için mükemmel seçenek olsa da diğer yemlere göre pahalıdır. Bu yemlerden seçerken fiyatlarına da dikkat etmelisiniz. Bazı canlı akvaryum yemleri hastalık bulaştırma potansiyeline sahiptir. Besleyici balığı etkileyen canlı bakteriler, canlı yem olarak kullandığımız böceklerden dikkatli olunmadığında doğrudan balıklara geçer. Ayrıca bu yemlerin raf ömürleri diğer yemlere göre kısadır. Diğer yemleri alıp aylarca kullanabiliriz. Ancak canlı balık yemleri tazeliğini yalnızca birkaç gün ya da hafta koruyabilirler. Canlı akvaryum yemlerini alırken bunu da göz önünde bulundurmalıyız.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR