Kuş Kafesleri

Kanatlı dostlarımıza sahip olmanın en önemli sorumluluklarından biri de ona yeterli yaşam alanını sağlamaktır. Sağlam, kaliteli ve uzun ömürlü kuş kafesi çeşitleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz!

En Kaliteli Kuş Kafesi Çeşitleri ZOO’da!

Günümüzde birçok boyutta ve renkte tasarlanan kuş kafesi seçeneklerinden alırken kararsız kalmak normaldir. Kuş kafesi seçerken her şeyden önce kuşun rahat edeceği ve kafesin içindeyken ihtiyaç duyduğu malzemelerin onun uçuşuna engel olmayacağı, rahat bir şekilde sığabileceği boyutlarda bir kafesin seçilmesine dikkat edilmelidir. Seçtiğiniz kuş kafesini evde konumlandıracağınız yeri bile önceden belirlemelisiniz. Kafesin yeri rüzgâr almayan ve hava akışı olmayan bir yerde olmalıdır.

Kuş kafesini evde konumlandıracağınız alan büyükse ve eğer imkânınız varsa mümkün olduğu kadar büyük bir kuş kafesi almak çok doğru olacaktır. Kuşlar doğal yaşamlarında uzun mesafeler uçabildikleri için kafes içerisinde de büyük alanda kolayca uçabilmeleri gerekir. Böylece kuşu uçması için sık sık kafesin dışına çıkarmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda seçilecek kuş kafesi kuşların kanatlarını kolayca açabileceği bir genişliğe sahip olmalıdır. Eğer tek bir kuş sahiplendiyseniz en az 40-50 cm kuş kafesi yeterli olacaktır. Fakat birden fazla kuş beslemeyi düşünüyorsanız 60 cm ve üzerinde bir kuş kafesi seçmek çok doğru olacaktır. Ayrıca, Trixie Metal Kuş Yuvası S 9,5 cm gibi bir ürünle kafesi destekleyebilirsiniz.

Kuş kafesi, kanatlı dostlarımızın mutlu ve huzurlu şekilde yaşayabileceği bir alandır. Bu sebeple de kuş kafesi kuşa uygun olmalıdır. Evin neşesi olan kuşların mutluluğu için doğru kafes almak çok önemlidir. Evlerde bizlere en çok arkadaşlık eden kuşlar arasında muhabbet, papağan, kanarya ve diğer cins kuşlar gelmektedir. Evde kuş bakmak, diğer canlı çeşitleriyle kıyaslandığı zaman daha kolaydır. Kuş kafesini kuşa uygun aldığınız zaman kanatlı dostunuzun mutluluğunu sesinden fark etmek mümkün olur. Kuş kafesini alırken mutlaka kuşun cinsini dikkate almalı ve seçiminizi ona göre yapmalısınız. Özellikle boyut olarak büyük olan kuşlar için kafes alırken daha büyük ebatlı ve hacimli olan modellere bakmalısınız. Küçük boyutlu kuşlar için ise kafesin içerisinde uçabileceği, rahat edeceği boyutlarda kafes almak çok doğru olacaktır. Eğer imkânınız varsa büyük kafeslerden almak en sağlıklı seçim olacaktır.

En Sağlam Muhabbet Kuşu Kafesi Modelleri

İster 2 muhabbet kuşu için kafes arayın ister tek muhabbet kuşu için… Muhabbet kuşu kafesi ahşap, metal ve daha birçok farklı materyalde üretilir. En kaliteli muhabbet kuşu kafes çeşitleri için sayfamızı incelemeniz yeterli!

İlgili Kategori: Muhabbet Kuşu Kafesi

Muhabbet kuşları sosyal, neşeli, enerjik, oyun oynamayı seven ve özgürlüklerine oldukça düşkün olan kuşlardır. Bundan dolayı evde beslemek üzere alınan muhabbet kuşlarının kafesleri de ayrı bir önem kazanmaktadır. Yeterli büyüklükte olmayan ya da kötü özellikleri içeren kafesler, muhabbet kuşunun hem sağlığını hem de eğitimini olumsuz etkiliyor. Mesela küçük bir kafeste yaşayan muhabbet kuşlarında durgunluk, mutsuzluk gibi olumsuz etkiler oluşurken bir diğer yandan eğitim sürelerinin de uzadığı saptanmıştır. Bu yüzden muhabbet kuşu kafesinin doğru seçilmesi önemlidir.

Muhabbet kuşları çok hareketli ve taklacı kuş olarak bilinmektedir. Bu sebeple de onlara alınan kafesin büyük olması sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Muhabbet kuşlarının erkek olanları insana çok kolay alışmaktadır. Aslında kuşu kendimize alıştırıp onları evin içerisinde özgür bırakmak gerekir. Ancak her halükârda bir kuş kafesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Muhabbet kuşlarına ideal kafes boyutu kuşun kanatlarının açık halinin iki katı şeklinde olmalıdır. Bu en az miktardır ve bir tane beslenilecek muhabbet kuşu için 40-45 cm kafes, çift muhabbet kuşları içinse 55-60 cm aralığındaki genişlik ideal olmaktadır. Jumbo muhabbet kuşu kafeslerinin boyutları ise biraz daha büyük olmalıdır. Kafes ideal ölçülerde değilse eğer kuşu mümkün olduğu kadar eve alıştırmak ona daha rahat yaşam sağlamak için uygun olacaktır. Erkek muhabbet kuşları ise bu tür eğitimlere çok açıktır ve pratik şekilde eğitilirler.

Muhabbet kuşları oyun oynamayı çok seven canlılardır. Bu yüzden kafeslerinin içerisinde mutlaka oyuncağın olması gerekir. Kafeslerinde oyuncak ne kadar çok olursa o kadar neşeli olurlar. Bu yüzden oyuncak seçimi de kafesin boyutuna uygun olmalıdır. Eğer bir tane muhabbet kuşu varsa bir tane aynalı oyuncaklardan edinmelisiniz. Aynalı oyuncakların sayesinde muhabbet kuşları daha kolay konuşmaya başlarlar. Bunun yanı sıra ballı kuş yemi, zil, diş kaşıma tebeşirleri gibi hem neşeli hem de işlevsel oyuncaklardan edinmek gerekir. Oyuncak alırken kuşun kafesini de büyütmeli ve kuşa oyun oynaması ve uçabilmesi için alan bırakmalısınız. Kuşa doğru oyuncaklar alınırsa kuşun zihinsel gelişimi o kadar iyi olur. Trixie Kuş Yuvası 11 cm ise çoğu kafese uyum sağlayan ve kuşları memnun eden bir ürün olarak öne çıkmaktadır.

Muhabbet kuşunun kafesi dikey ve yatay çubuklardan oluşmalıdır. Çünkü muhabbet kuşları oldukça hareketli kuşlardır. Yatay kafes demirlerinden olması onun daha oyuncu olmasını sağlar ve kuş bu demirlere tutunarak taklalar atar. Eğer erkek ve dişi muhabbet kuşu aynı kafeste ise dişiyi etkilemek adına bu kafesin demirlerini kullanır.

Muhabbet kuşunun kafesinin temizliği de çok önemlidir. Bu yüzden kafesin altı çıkabilen ve kolayca temizlenen kafeslerden tercih etmelisiniz. Ayrıca hem kafes tabanının hem de tüneklerinin her zaman temiz olduğundan emin olmalısınız. Kuş kafesinin paslı olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Muhabbet kuşuna paslı kafeslerden asla almamalısınız.

Her Papağan Cinsine Uygun Papağan Kafesi Çeşitleri

Papağan kafesi büyük boy ya da papağan kafesi küçük boy gibi seçenekler sunan koleksiyonumuz, papağanınız için en kaliteli kafesi bulmanıza yardımcıdır. İskender papağanı kafesi, Sultan papağanı üretim kafesi, sehpalı papağan kafesi, papağan kafesi yuvarlak ve çok daha fazlası için sayfamızı inceleyin!

İlgili Kategori: Papağan Kafesi

Evde kuş beslemek isteyen insanların sık tercih ettiği bir kuş türü de papağanlardır. Bazı çocuklu aileler, çocuklarına hayvan sevgisini ve sorumluluk almayı kazandırmak adına papağan sahiplenirler. Bir papağan aldıktan sonra onun rahatlığı, kafesin içerisinde kolay kanat çırpabilmesi ve mutlu olması çok önemlidir. İnsanların yaşam alanlarının uygun olması ne kadar önem arz ediyorsa papağanlarında iyi olması yaşam kaliteleri açısından oldukça önemlidir.

Papağa kafes seçerken ilk olarak tel çapına dikkat edilmelidir. Çünkü papağanların gagaları bilindiğinden daha da güçlüdür. Bundan dolayı ince telli kafeslerin bu güce dayanmaları çok azdır. Küçük boya sahip papağanlarda bu bir sorun oluşturmasa da orta ve büyük boylardaki papağan sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Orta ve büyük boy papağanlar için tel çaplarının en az 3-4 mm arasında olmasında yarar vardır.

Kafesin tel aralığı papağanın kafasının sığamayacağı kadar ufak fakat dışarıyı görmesini engellemeyecek kadar da büyük olmalıdır. Küçük boy papağanlar için 1 cm, orta boylar için 2 cm, büyük boylar için ise 3 cm olması uygun olacaktır. Yukarıda da söylediğimiz gibi papağanların gagaları güçlü olduğundan punta kaynağının da çok iyi malzemeden yapılmış olması gerekir. Bununla birlikte, kuşunuzun yuvasını desteklemek için Trixie Kuş ve Sürüngen Natürel Yuva Pamuğu da edinmelisiniz.

Kafesin tel ve kilit mekanizmalarında kullanılan malzemeye dikkat edilmelidir. Piyasada genelde kaynaktan sonra galvanize edilen demir kullanılarak kafes imal edilir. Ancak pahalı olmasına rağmen çelikten üretilen kafesler hem papağan için sağlıklı hem de kullanım ömrü uzundur.

Papağanlar gelişmiş zekalarının sayesinde kafeslerde bulunan karmaşık kilitleri bile açabilmektedirler. Bundan dolayı açma mekanizmasına gagasıyla ulaşamayacağı kilitleri tercih etmelisiniz. Asma kilit diye adlandırılan kilitlerden tercihe edilmemelidir. Bu kilitler ağır metal içerdiği için papağanın zehirlenmesine veya ölmesine neden olabilir. Kafesin şekli ise dikkat edilmesi gereken bir başka unsurdur. Papağanlar yuvarlak kafeslerde rahat edemezler. Bu kafeslerin köşesi olmadığında dolayı doğada av hayvanı olan papağanların güvenlik ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Papağanlar için kare ya da dikdörtgen kafeslerin tercih edilmesinde yarar vardır.

Son olarak dikkat edilmesi gerek bir unsur da kafesin boyutu küçük papağanlarda en az 60 cm genişlik, 40 cm derinlik ve 40 cm yükseklikte olması gerekir. Papağanlar kafesin içinde kanatlarını kafese veya oyuncaklara çarpmadan kolayca açabilmelidir.

En İyi Kanarya Kafesi Modelleri

Kanaryalar yaşam alanlarının dışında fazla zaman harcamazlar ve fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak gelişimlerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir yaşam alanına ihtiyaç duyarlar. Kuşlarınız için mümkün olan en büyük kanarya kafesini sağlamanız önemlidir. Çünkü kanaryalar çiftler halinde veya grup halinde daha iyi performans gösterir. Dolayısıyla birden çok kanarya beslemek için yeterince büyük bir kafese ihtiyacınız olacaktır.

İlgili Kategori: Kanarya Kafesi

Kuşları dışkılarından uzak tutmaya yardımcı olmak için kanarya kafenizi altta bir ızgara ile donatın. Daha kolay temizlik için tepsiyi habitat kâğıdı veya uygun alt tabaka ile hizalayın. Kuşların yaşam alanlarında, kontaminasyonu önlemek için tünekler, yemlikler ve suluklar ayarladığınızdan emin olun. Çeşitli çaplarda ve dokularda tünekler ayaklarının sağlıklı kalmasına ve tırnaklarının törpülenmesine yardımcı olacaktır. Kanarya kafesi içine oyuncaklar ekleyerek kuşlarınızın eğlenmesine ve aktif kalmasına yardımcı olun. Salıncaklar, merdivenler ve uygun büyüklükteki oyuncaklar, can sıkıntısının önlenmesine yardımcı olur. Bir yuva boşluğunu taklit etmeye ve kuşlarınız için huzurlu ve güvenli bir alan oluşturmaya yardımcı olabilecek bir habitat örtüsü kullanın. Kanarya kafes örtüleri de kuşunuzu evinizde olabilecek her türlü ortam ışığından korur ve kuşunuzun cereyanda kalmadan uyumasını sağlar. Trixie Kuş Hindistancevizi Lifi Yuva Pamuğu ile kuşunuzun yuvasını daha yaşanır hale getirebilirsiniz.

Dolu ve mutlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak adına kanaryanız için mükemmel yaşam alanını kurun. En kaliteli kanarya kafesi çeşitleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz!

Kuş Kafesleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Kuş Kafesi Nasıl Olmalı?

Kuş kafesinin nasıl olmalı sorusu kuşun sağlıklı ve huzurlu olabilmesi için oldukça büyük öneme sahiptir. Kuşun kafes içerisinde rahat etmesi ve huzurlu olması için belirli detayları göz önünde bulundurmak gerekir. Her şeyden önce kuşun konforlu olabileceği ve kafesin içerisinde de gereksinim duyacağı malzemelerin uçuşuna ve kanatlarını çırpmasına engel olmaması gerekir. Bu sebeple bazı kuşların boyu 18 cm uzunluğa erişebilecekleri için kafesin boyutu da bu boy oranına ideal olmalıdır.

Kuş kafesinin ev içerisinde nasıl konumlanacağı da çok önemlidir. Bu sebeple kuş kafesini alırken evde konumlandırılacak yerin önceden belirlenmesi son derece önemlidir. Evin içerisinde rüzgar olmayan ve hava akışı gerçekleşmeyen yere kuş kafesini yerleştirmek çok önemlidir. Eğer imkan varsa kuşun rahat etmesi için büyük kafes almak uygun olacaktır.  Çünkü kuşlar özgürlüklerine çok düşkün canlılardır ve geniş alanda rahat bir şekilde hareket etmeyi isterler. Kuşa en az 45x45 cm büyüklüğünde bir kafes almak gerekir.

Kuş cinslerinin bazı oyuncu canlılar olduğu için kafesin tellerini gagalarıyla ve pençeleriyle tırmalarlar ve ısırırlar. Bu sebeple kuş kafesinin dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapılmış olmaları şarttır. Aynı zamanda kafes tellerinin dikey şekilde olması kuşlarının tutunmasını zorlaştıracağı için oyun oynamalarına imkan vermeyecektir. Kuş kafesinin tellerinin dikey olması gerekmektedir.

Kuşlar kafes içerisinde beslenme, uyuma, dışkılama gibi temel ihtiyaçlarını giderirler. Kuşlarda neticede bir canlıdır, beslendikleri ve uyudukları yerlerde dışkılamaları onları her canlı da olduğu gibi hastalıklara açık bir hale getireceğinden kafes hijyeni çok önemlidir. Bu yüzden kuşlar için alt kısımları kolayca çıkan kafesleri tercih etmelisiniz. Bu tür kafeslerin temizliği çok kolaydır. Kuş kafesini düzenli olarak temizlemek, yem ve su kaplarını ise hijyenik bir hale getirmek çok büyük bir sorumluluktur. Ayrıca kuşların kafesinde su kabı, yem kabı, birkaç tane tünek ve oyuncak mutlaka bulunmalıdır. Kuşlar için oyuncak alırken mutlaka merdiven, ayna ve zil gibi ses çıkaran ürünlerden tercih edilmelidir. Bunun dışında kafeste vitamin ve gagaları güçlendirici özel taşlar da olmalıdır. Ancak kafese koyulan hiçbir şey kuşun yaşam alanını daraltmamalıdır. Kuşa alınan kafesin ve diğer malzemelerin doğal materyallerden yapılmış olması da kuşun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kuş için en sağlıklı malzemeler ahşaptan yapılandır.

Kuş Kafesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Beslemeyi düşündüğünüz kuşun türü kafes seçimi konusunda oldukça önem arz etmektedir. Eğer muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorsanız yukarıda saydığımız ölçüler yeterli olacaktır. Başka tür muhabbet kuşu ya da kuş besleyeceksiniz eğer tek başına yaşayacak bile olsa 50- 60 cm’den büyük kafesleri tercih etmek gerekecektir. Mesela Jumbo muhabbet kuşları normal kuş boyutlarından iki kat daha büyüklüğe sahiptir. Bu sebeple alınacak kuş kafesi sultan papağanı kafesinin boyutlarında olması çok iyi olacaktır. Bazı kuşlar ise dar alanları hiç sevmezler ve strese girerler. Bu kuşlara çift bakılmalı ve bu sebepten de kafesi büyük olmalıdır. Kuş kafesi için yeterli bir alanınız yoksa ve daha küçük kafes almak zorundaysanız kafesin yüksekliğini büyük tercih etmelisiniz. Yüksekliği büyük olan kuş kafesiyle kuşa rahat bir hareket alanı sağlayabilirsiniz.

Kuşların bazıları tırmanmayı çok severler. Bu sebeple seçeceğiniz kafesin yatay tellere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Fakat her bir tarafı yatay telli olan kafeslerden almak yerine iki yüzeyi yatay olan diğer yüzeyi dikey olan kuş kafeslerinden seçerseniz eğer kafese takmak durumunda olduğunuz suluk ve yemlik gibi malzemelerle uyum problemi yaşanmayacaktır. Seçilecek kuş kafesinin tel aralıkları 1 – 1,3 cm aralığında olması uygun olacaktır. Daha geniş tel aralığında olan kuş kafesleri bazı kuşlar için uygun olmayacaktır. Kuşlar kafasını çıkarmaya sıkışabilir ve boğulma riski yaşanabilir. Kuş kafesi çeşitleri oldukça fazla olduğu için aralarından seçim yaparken zorlanmak normaldir. Kuşun boyut olarak ideal olması oldukça önemlidir. Kafesin şekli ise kuşun türünden türüne değişebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR