Sürüngen Aksesuarları

Sürüngeninize iyi koşullarda bakmak adına, gereksinim duyduğu tüm malzemeleri sunmanız gerekir. En kaliteli sürüngen aksesuarları için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sürüngen Isıtıcısı Modelleri

Farklı modellerde sunulan sürüngen ısıtıcılarının sürüngenin vücut sıcaklığını iyi şekilde dengeleyebilmesi gerekmektedir. Kimi zaman doğal kaya görünümüne sahip olan ısıtıcılar, sürüngenlerin doğal bir şekilde ısınıyormuş gibi vücut sıcaklıklarına dengelemelerine izin verir. Doğal kaya görünümüne sahip olan bu ısıtıcılar, sürüngenlerin de doğal yaşam alanlarında gibi hissetmelerine olanak tanır.

Normal koşullarda tropik alanlarda yaşayan sürüngenler hem güneş ışınları ile hem de güneş ışınlarından dolayı ısınan kayalarda ve bu tip alanlarda vücut sıcaklıklarını dengeleyebilirler. Ancak evde bakım sağlandığı zaman bu mümkün olmayabilir. Bu nedenle de yapay bir görünüme sahip olmayan ısıtıcıların tercih edilmesi, sürüngenlerin kendini doğal ortamında hissetmesi için son derece önemlidir.

Isı ihtiyacı ve kullanılacak olan ekipman da türden türe değişiklik gösterebilir. Her sürüngen tipi için aynı tip ısıtıcı kullanılamaz. Türe uygun şekilde ısıtıcı seçmek gerekir. Kimi sürüngen türleri yüksek ısı isterken kimisinin aşırı yüksek ısıda olması onların hasta olmasına sebebiyet verebilir. Örneğin kimi sürüngenlerde kaya şeklindeki ya da ped şeklindeki doğrudan ısı sağlayan ürünleri kullanmak doğru olmaz. Bunun yerine alanı ısıtan çeşitli lamba benzeri modellerin tercih edilmesi önerilmektedir. Exo Terra Sürüngen Seramik Isıtıcı da harika bir seçim olacaktır.

Türe uygun bir seçim yapmanın yanı sıra elbette ısı kaynağının doğru ısıyı sağlamasına da dikkat etmek gerekir. Kimi ısı kaynakları alanın çok daha fazla ısınmasını sağlayabilir, kimisi ise yeterli şekilde ısı vermeyebilir. Satın alınacak ürünün sağladığı ısı derecesi de bilinmelidir.

İlgili Kategori: Sürüngen Isıtıcısı

Güvenli modelleri tercih etmek her zaman için en iyisi olacaktır. Sonuçta elektrik ile çalışan bir aletin doğrudan teraryum içerisinde yerleştirilmesi ya da sürüngene yakın şekilde konumlandırılması söz konusudur. Devreleri gizli, iç aksamı kapalı olan güvenli ürünleri seçmek ve kabloları sürüngenden mümkün olduğunca uzak tutulabilecek modelleri kullanmak en iyisi olacaktır.

Sürüngen Lambası Çeşitleri

Hemen hemen her sürüngen, pek çok hayati faaliyetini devam ettirebilmek adına ısıya ihtiyaç duyar. Bağışıklık sisteminden sindirim sistemine, dolaşımdan üremeye ve kas sisteminden genel hareket kabiliyetine kadar her konuda etkili olabilen ısı; sürüngenler için hayati öneme sahiptir. Öncelikli olarak kan dolaşımının dengelenmesini sağlayan ısı, sürüngen lambası sayesinde elde edilebilir. Dolaşımın düzenlenmesinin yanı sıra ısı sağlayan sürüngen lambaları sayesinde sürüngenlerin genel sindirim fonksiyonlarının da düzenlenmesi mümkün olabilecektir.

Benzer şekilde üreme fonksiyonları da ısı sayesinde düzenlenir ve dengelenir. Aşırı sıcakta ya da aşırı soğukta yer alan sürüngenlerin verimli şekilde çiftleşmesi ve üremesi mümkün değildir. Ayrıca uygun ısı sağlanmazsa yavruların da gelişimi mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de mutlaka sürüngen lambalarının ve sürüngen ısıtıcı ürünlerin teraryumlar içerisinde tercih edilmesi önerilmektedir. Exo Terra Isı Verici Taş Lamba ideal bir ürün olarak öne çıkar.

Pek çok genel sistem fonksiyonunun eksiksiz şekilde sağlanabilmesine yardımcı olan sürüngen lambaları ayrıca sürüngenlerin bağışıklık sisteminin bile sağlıklı şekilde çalışabilmesini etkiler. Sağlıklı çalışmayan bir bağışıklık sistemi, sürüngenin kısa sürede her türlü hastalığa yakalanabilmesine de sebebiyet verecektir. Düşen bağışıklığa bağlı olarak da en ufak bir rahatsızlıkta sürüngeniniz ölümcül risk ile karşı karşıya kalacaktır. Sürüngen lambalarının ve sürüngen ısıtıcılarının tercih edilmesi, hayati öneme sahiptir. Kullanışlı bir lamba arıyorsanız, Exo Terra Reptile Tropical Sürüngen Lambası satın alabilirsiniz.

İlgili Kategori: Sürüngen Lambası

Metabolizmanın düzenlenmesi, kas sisteminin iyi şekilde çalışabilmesi ve sürüngeninizin gününü aktif şekilde ve keyifle geçirebilmesi için sürüngen ısıtıcılarının önemi çok büyüktür. Eğer sürüngeninizin hastalanmasını istemezseniz ve onun sağlıklı bakımını sağlamak isterseniz mutlaka sürüngen ısıtıcıları tercih etmeniz gerekir.

Sürüngen Mama ve Su Kabı ZOO’da!

Sürüngenlerin pek çok farklı yem ile beslenmesi olasıdır. Farklı mama kaplarının farklı sürüngen tiplerinde tercih edilmesi olasıdır. Örneğin kimi sürüngenler canlı yem ile beslendiği için bu canlı yemlerin kap içerisinde çıkması, istenmeyen bir durumdur. Hem teraryum içerisinde kirliliğe neden olan hem de sürüngenlerin yem yemesini zorlaştıran bu duruma engel olmak için canlı yem tercih ettiğiniz sürüngenlerde kurt ve benzeri canlı yemlerin kaçmasını önleyecek mama kaplarını kullanmanız gerekir. Bu kapların kenarları yükseltili ve kapalı olacağı için sürüngeniniz içerisinde rahatlıkla yemi yiyebilir ancak kurt ve benzeri yemlerin de kabın içerisinde kaçması mümkün olmaz. Bunun için Trixie Sürüngen İçin Mama ve Su Kabı tercih edebilirsiniz.

Kolay temizlenebilen mama ve su kapları her zaman için idealdir. Özellikle de canlı yem tercih ediliyorsa mama kaplarının içinde bakteri barındırmayacak ve çizilmelere karşı dayanıklı olacak bir malzemeden üretilmiş olması son derece önemlidir. Eğer plastik gibi malzemelerden üretilen mama kaplarını tercih ederseniz bu durumda çizilme halinde görünmeyen şekilde bakteriler kabın içerisinde üreyebilir ve sürüngeninizi hasta edebilir. Eğer sağlıklı bir mama ve su kabı arıyorsanız seramik, porselen gibi ürünlerden üretilen sağlıklı ve kolay temizlenebilir ürünleri seçmeniz gerekmektedir.

İlgili Kategori: Sürüngen Mama ve Su Kabı

Mama ve su kaplarının sürüngeninizin erişebileceği boyda olması şarttır. Derinliği, uzunluğu ve genişliği sürüngeninizin boyutuna göre seçilmelidir. Ayrıca tercih edilecek olan mama ve su kabının, doğal teraryum ortamına uyum sağlaması için de doğal taş görünümü gibi özelliklerde olması gerekebilir. Kimi zaman teraryumlarda su ve mama kapları, doğal yaşam alanına uyum sağlayacak şekilde taş ve kaya görünümlerinde tercih edilmektedir. Bu da sürüngeninizin bulunduğu alanı yabancı görmesini önler.

En İyi Sürüngen Aksesuarları

Sürüngenlerin tamamı kuru şekilde kalmayı sevmezler. Kimi zaman suda oynamak ve vakit geçirmek de onlar için ideal bir aktivite olabilir. Bu yüzden de onlara doğal ortamlarını sunmak ve sağlıklarını korumak için sürüngen teraryum havuzları tercih edilebilir. Teraryum içerisinde yer alan bu havuzlar ayrıca sürüngenlerin ciltlerinin tamamen kurumasını önler ve zaman zaman kendilerini su ile ıslatmalarına da olanak tanır. Eğer sürüngeniniz suyu seviyorsa ve su içerisinde de vakit geçirmesi gerekiyorsa teraryum içerisinde mutlaka bir sürüngen teraryum havuzu olması gerekir. Pets Plastik Kaplumbağa Platformu da en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alır.

Kaplumbağaların da kimi zaman sudan çıkması ve kuru şekilde kalması önerilmektedir. Suyun sıcaklığı değişiklik gösterebilir ve kaplumbağaların bu nedenle hasta olması da olası hale gelebilir. Kuru şekilde suyun dışında kalmak isteyen kaplumbağalar içinse kaplumbağa platformlarının kullanılması son derece önemlidir. Bu sayede soğuyan sudan çıkan kaplumbağalar, kendilerini yem yiyebilecekleri ve dinlenecekleri bir alanda bulabilirler. Ayrıca bu platformlar sayesinde kaplumbağaların yüksek ve sudan yukarıda kalan kaplumbağa adalarına da ulaşmaları daha kolay olacağı için teraryumlarda tercih edilmektedir. Hem suya inerken hem de sudan yukarı çıkarken kaplumbağa platformlarının tercih edilmesi, kaplumbağaların pratik bir şekilde teraryumlarındaki alanı kullanabilmesini sağlar.

Benzer şekilde kaplumbağa adaları da kaplumbağalara doğal yaşam alanlarına benzer bir alan sunar. Bu adaların görüntüsü teraryumlara renk katar ve kaplumbağaların suyun dışında dinlenebilmesi için de bir olanak sunar. Eğer kaplumbağanızın sağlıklı kalmasını ve suyun dışında rahat şekilde dinlenebileceği bir alan olmasını isterseniz siz de hem görünüşü hem de işlevi ile teraryumunuza gereken kaplumbağa adasını tercih edebilirsiniz. Bu sayede kaplumbağanızın hastalanmasını engelleyebilir, onun kuru ve sağlıklı şekilde yem yemesine olanak tanıyabilirsiniz. Örneğin, Exo Terra Kaplumbağa Şeklinde Kaplumbağa Adası satın alabilirsiniz.

İlgili Kategori: Diğer Sürüngen Aksesuarları

Kimi zaman kaplumbağa adasında kalmaktan bile hoşlanacak kaplumbağanız, bu adayı evi gibi benimseyebilir ve doğal görünüşü sayesinde kendini rahat, tehlikelerden uzak ve güvende hissedebilir. Kaplumbağa adalarının ve kaplumbağa platformlarının teraryumlar içerisinde kullanılması önerilmektedir.

Sürüngen Aksesuarları ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Sürüngen Isıtıcısı Gerekli Mi?

Sürüngenlerin vücutlarının belli bir ısıda kalması gereklidir. Bu nedenle de pek çok farklı modelde sunulan sürüngen ısıtıcılarının tercih edilmesi, sürüngenlerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına gereklidir. Ped, kaya ya da farklı şekilde olan sürüngen ısıtıcıları kimi zaman lamba şeklinde yukarıdan aydınlatma olarak da tercih edilebilmektedir. Bu tip farklı sürüngen ısıtıcıları ise sürüngenlerin vücutlarının ısı dengesini korumasını sağlar ve onların sağlıklı bir yaşam sürebilmesine olanak tanır.

Kan dolaşımlarının düzenli olabilmesi, organların sağlıklı şekilde çalışabilmesi ve üreme verimliliğinin iyi olması gibi pek çok durumda en etkili olan etken, sürüngen ısıtıcılarıdır. Bu ısıtıcılar sayesinde vücut içi sıcaklık dengelenir ve sürüngenlerin sağlıklı şekilde ısıtıcılar sayesinde genel vücut sıcaklıklarını korumaları mümkün olabilir. Genellikle tropik ve sıcak iklimlerde yaşamaya alışkın olan sürüngen vücutları, evlerde bakıldığı zaman vücut sıcaklıklarını olması gereken seviyede muhafaza edemezler. Bu sebeple de sürüngen ısıtıcılarının kullanılması önerilir. Bu tip ürünler kullanılmadığı zaman ise sürüngenlerin sindirim, dolaşım gibi hayati sistemlerinde pek çok rahatsızlığın meydana gelmesi olası bir hal almaktadır.

Bağışıklığın dahi sağlanabilmesi adına ısıtıcılar büyük öneme sahiptir. Tercih edilen sürüngen ısıtıcısı hangi modelde olursa olsun sürüngenlerin genel iç ısısını dengeleyen bir model olması şarttır. Bu sayede sürüngenlerin genel sağlıklarının da korunması sağlanabilmektedir. Farklı hastalıklara daha açık hale gelebilecek olan sürüngenler, ısıtıcı yokluğunda zayıf düşerler ve genel sistemlerinde görülen aksaklıklar nedeniyle de farklı birçok hastalığa daha açık olurlar. Bu nedenle de sürüngen bakımı sırasında tercih edilmesi gereken en önemli aksesuarlardan biri, sürüngen ısıtıcılardır.

Sürüngen Mama ve Su Kabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer sürüngeniniz için bir mama ve su kabı alacaksanız mutlaka kolay temizlenebilmesine özen göstermeniz gerekir. Plastik ve benzeri malzemelerden üretilmiş olan kapları kullanıyorsanız bu ürünleri çizilip bakteri tutmaması için sık sık değiştirmeniz gerekir. Seramik, porselen gibi ürünleri tercih ediyorsanız da kolay temizlenebilecek bir formda tasarlanmış olması son derece önemlidir. Kolay temizlenebilen mama ve su kapları, içlerinde bakteri barınmasına izin vermezler ve sağlıklı kullanıma olanak sunarlar.

Eğer canlı yem tercih edecekseniz seçeceğiniz mama kabının mutlaka yemlerin kaçmasını önleyecek formda olması gerekmektedir. Örneğin kurt, bir canlı yem olarak tercih edildiği zaman kabın içerisinde rahatlıkla kaçabilir ve hem sürüngeninizin beslenmesini engeller hem de teraryumdan çıkarak evin içerisinde gezebilir. Bunu önlemek içinse üstü kapalı ve derin olan mama kaplarını tercih etmeniz özellikle önerilmektedir. Bu kaplar genellikle canlı yemlerin kaçmasını önlemek için özel olarak tasarlanmış olan kaplar olduğundan bir problem yaşanma riskini de en aza indirir.

Mama ve su kaplarını alırken özellikle de sürüngeniniz için boyutunun uygun olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Çok derin kaplar kimi zaman sürüngenlerin yetişemeyeceği boyutta olabilir ve küçük sürüngen dostunuz su kabının içine düşebilir. Bu tip aksiliklerin yaşanmaması adına mama ve su kaplarını onun boyutu için uygun şekilde seçmeniz gerekmektedir. Hem rahat kullanımlar için hem de onların sağlıklı şekilde yem tüketebilmeleri adına mama ve su kabının boyutu çok önemlidir.

Seçilen mama ve su kabının doğal ortama uyması da ayrıca istenebilir. Sürüngeniniz için doğal bir yaşam alanı oluşturuyorsanız seramik veya porselen gibi ürünlerden üretilmiş olan kaya, taş benzeri modellere sahip mama ve su kaplarını tercih ederseniz çok daha doğal bir kullanım alanı oluşturmanız mümkün olabilecektir. Bu sayede sürüngeninizin de mama ve su kaplarını değişik ve yabancı görmesi mümkün olmayacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR