₺84,52 KDV Dahil
₺125,00 KDV Dahil
₺35,51 KDV Dahil
₺65,51 KDV Dahil
₺90,51 KDV Dahil
₺159,51 KDV Dahil
₺375,91 KDV Dahil
₺545,91 KDV Dahil
₺68,72 KDV Dahil
₺95,72 KDV Dahil
₺165,51 KDV Dahil
₺192,62 KDV Dahil
₺98,51 KDV Dahil
₺145,53 KDV Dahil
₺160,51 KDV Dahil
₺215,51 KDV Dahil
₺110,00 KDV Dahil
₺160,89 KDV Dahil
₺99,52 KDV Dahil
₺140,51 KDV Dahil
₺42,00 KDV Dahil
₺106,51 KDV Dahil

Balık Yemi

Balık besliyorsanız ya da balık beslemeyi planlıyorsanız; en önemli günlük görev muhtemelen balıklarınıza yem vermek olacaktır. Bunu sadece eğlenceli bulmayacaksınız, aynı zamanda size balığınızın normal davranış kalıpları hakkında bir fikir verecektir. Balığınızın sağlığını destekleyen ve ömrünü uzatan en kaliteli balık yemleri ZOO kalitesiyle sizlere sunuluyor!

Balığınızın Sağlığını Korumak İçin Doğru Balık Yem Çeşitlerinden Seçin

Balıkların yaşadığı akvaryumun temizliği, sudaki mineral dengesi, beslenme düzeni, yemlerin içeriği, akvaryumun yeterliliği gibi pek çok detay balıkların sağlığını ciddi ölçüde etkiler niteliğe sahiptir. Balıkların temiz, bakımlı ve dengeli mineral içeriğine sahip bir akvaryumda yaşaması için onların bakımını da düzenli olarak yapmak gerekir. Buna ek olarak doğru ve yeterli miktarda balık yemi vermek de balıkların sağlığı için en önemli niteliklerden biridir.

Balıkların yeterli ve düzenli şekilde beslenmesine ek olarak doğru yemlerin de seçilmesi gerekir. Doğru yem çeşitleri ile beslenen balıkların deri ve pulları canlı görünüme sahip olur, gözleri parlak görünür ve akvaryum içinde hareketsiz şekilde durmak yerine hareket halinde olurlar. Ayrıca renkleri canlıdır ve yem yeme zamanı geldiğinde yeme doğru yönelirler.

Sağlıklı olmayan balıklar genellikle soluk, cansız, mat görünüme sahip olur. Gözleri mat ve grimsi renge sahip olabilir. Ayrıca hareket etmezler ve genel olarak akvaryumun diplerinde bütün günü geçirebilirler. Bu durumda balığınızın sağlığından şüphe edebilirsiniz. Sağlıklı ve doğru şekilde beslenen balıklarda ise bu rahatsızlıklara rastlanmazken ayrıca görünümleri de sağlıklı ve canlıdır.

Balık yemi türleri seçerken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Örneğin balıkların sağlığı için gerekli içeriklerin yemde olup olmadığı, yemin büyüklüğü, yemin özellikleri bu noktada önemlidir. Ayrıca farklı balıklar için üretilen pek çok balık yem çeşidi de mevcuttur. Bu nedenle de balıklarınız için yem tercih edeceğiniz zaman aslında yemin özelliklerini dikkatle incelemeniz gerekebilir.

Balık yemi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, yemin büyüklüğüdür. Yem eğer balıklarınızın yiyemeyeceği boyuttaysa balıklarınız aç kalabilir ve yemleri yiyemeyecekleri için sağlıkları olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu nedene bağlı şekilde balıklarınızın ölmesi dahi mümkündür. Bu yüzden balıklarınız için yem tercih ederken onların ağızlarının büyüklüğüne uygun boyuttaki yemleri seçmeniz gerekir. Eğer balıklarınızın ağız büyüklüğüne uygun yem bulamıyorsanız ya da satın almış olduğunuz yem balıklarınızın tüketimi için uygun boyutta değilse kırarak yemleri küçültebilir ve bu şekilde verebilirsiniz. Balık türlerine ve boyutlarına göre en kaliteli ve indirimli balık yemleri ZOO’da!

Zengin İçerikli Balık Yemleri ile Balığınızı Mutlu Edin!

Yemlerin içeriği balıkların sağlığını destekleyici niteliğe sahip olmalıdır. Onların gözlerinin, pullarının ya da derilerinin parlak ve canlı görünüme sahip olması ve sağlığını koruması için bitkisel içeriklere sahip olan ve protein içerikli hammaddeleri barındıran yemler kullanılmalıdır. Bu sayede balıkların sağlığı desteklenebilir ve sağlıklı beslenmeleri sağlanabilir.

Balıkların sağlıklı şekilde beslenmesi için onların nasıl beslendiklerine de dikkat etmeniz önemlidir. Balıklarınız akvaryumun yüzeyinden besleniyorsa yüzen yemleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde dipten beslenen balıklarınız varsa batan ve su yüzeyinde kalmayan yemleri kullanabilirsiniz. Eğer elinizde yüzen ve su yüzeyinde uzun süre kalabilen yemler mevcutsa ve dipten beslenen balıklarınız da varsa, bir süre yemleri suda bekletmeniz, yemlerin suyun dibine çökmesine yarayacaktır. Bu yemler dibe ulaşacağı için dipten beslenen balıklarınız da sağlıklı şekilde beslenebilecektir.

En İyi Balık Yemi Çeşitleri ve Türleri

Balıklarınızın akvaryumda yaşamaktan zevk almasını ve gelişmesini istiyorsanız, onlara besleyici ve sağlıklı yemler sunmalısınız. En iyi balık yemi, bu aşamada büyük öneme sahiptir. Eğer bir acemiyseniz, tuzlu su tanklarına başlamadan önce tatlı su balıklarını beslemek daha kolay olduğu için ilk önce tatlı su balıklarına yönelebilirsiniz. Böylece eski zamanların favorileriyle başlayabilirsiniz. Betta, Japon balığı veya lepistesler… Hangi balığı beslemek istiyorsanız, ona uygun yemlerden satın almayı unutmamalısınız. Örneğin, Japon balığı besleyecekseniz, Japon balık yemi çeşitlerinden edinmeniz önemlidir.

Balıklar için tablet yemler, çubuklar, granüller, gofretler ve tabii ki pullar ve diğerleri gibi birçok farklı kuru gıda türü vardır. Tüm bu kurutulmuş yiyecekler, beslemek istediğiniz balık türüne bağlı olarak çeşitli kompozisyonlarda satın alınabilir. Bunlar dışında balık canlı yemler de iyi bir beslenme kaynağıdır. Balıkların beslenmelerinde tüm doğru ve gerekli bileşenleri almaları gerekir. Bunlar vitaminler, mineraller ve eser elementlerin yanı sıra yağlar, lif, protein ve karbonhidratları içermelidir. Balık yeminde kalsiyum ve fosfor da bulunmalıdır, bu iki bileşen özellikle balıkların kemikli iskeletinin gelişimi için önemlidir.

Yağ içeriği oldukça önemlidir, bu mümkün olduğu kadar düşük olmalıdır, çünkü tüm hayvanlarda olduğu gibi aşırı yağ çok sağlıksızdır, hatta balıklar için de geçerlidir.

Kuru gıdaların büyük avantajları vardır, her zaman mevcutturlar, kolayca depolanabilirler. Akvaryuma hastalık ya da parazit bulaşma riski kuru yiyeceklerle tamamen ortadan kaldırılır. Başlıca kuru balık yemi üreticileri pullarını bitkisel maddeler de dahil olmak üzere doğal malzemelerden formüle etmişlerdir. Bu nedenle kuru balık yemlerinde tüm önemli eser elementlerin yeterli miktarları mevcuttur.

Balık yem vitamin içeriğinin sınırlı bir raf ömrüne sahip olduğu unutulmamalıdır. Balık vitamin içeriği genellikle son kullanma tarihine kadar garantilidir. Bu tarih ambalaj üzerinde olacaktır. Öte yandan mineraller ve iz elementler uzun bir raf ömrüne sahiptir ve uzun süreli depolamadan olumsuz etkilenmez.

Kurutulmuş su piresi, kan kurdu veya tubifeks kurdu gibi bazı yiyeceklerin yanı sıra canlı ve donmuş yiyecekler mutlaka tüm vitaminleri ve eser elementleri içermeyebilir. Temel bir diyet takviyesi yapmakta iyidirler, ancak balığınıza sunduğunuz tek besin olmamalıdır, aksi takdirde, bu bileşenlerin eksikliğinden kaynaklanan diyet problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunlar, yüksek kaliteli balık pul yem ile düzenli besleme yapılarak düzeltilebilir.

Balığınız için sağlıklı ve besleyici yemler ZOO’da! En kaliteli balık yem markaları arasında JBL Novo Bits Balık Yemi, Tetra Pond Balık Yemi, Rotifish Balık Büyütme Yemi gibi ürünler ve çok daha fazlası var.

 

İlgili Kategoriler: Balık Yemi Balık Canlı Yem Ciklet Yemi Deniz Yemi Discus Yemi Japon Yemi Kurutulmuş Canlı Yem Pul Yem Tablet Yem Tatil Yemi Diğer Balık Yemleri

 

Balık Canlı Yem Çeşitleri

Çoğu balık türü canlı yemler tüketmeyi sever. Fakat doğadan yakalanan canlı yiyecekler, akvaryuma hastalıklar sokabilir. Tropikal akvaryumun daha sıcak suyu nedeniyle bu şekilde bulaşma tehlikesi de artar. Bu nedenle ticari olarak satılan balık canlı yemlerden edinmeniz en doğrusudur. Kaliteli balık canlı yem çeşitleri ZOO’da!

İlgili Kategori: Balık Canlı Yem Çeşitleri

 

Balık Ciklet Yemi Çeşitleri

Otçul ciklet yemi ve etçil ciklet yemi olmak üzere balık ciklet yem çeşitleri vardır. Çiklet balığı için yem arıyorsanız; besleyicilik düzeyi yüksek olan kaliteli balık yemleri ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Balık Ciklet Yemi

 

Balık Deniz Yemi Çeşitleri

Balık deniz yemleri, çoğunlukla levrek, karagöz, çipura, kalkan gibi balıkları avlamak için kullanılan olta yemleri olarak bilinir. Bazı akvaryum balık çeşitleri balık deniz yemi ile beslenir. Genelde etobur balıklar için balık deniz yem türleri sunulabilir. Bu nedenle balığınızın gereksinim duyduğu balık deniz yemlerini edinmeniz en iyisidir. Aksi halde balığınız yetersiz beslenebilir. İhtiyaç duyduğunuz en iyi balık deniz yemi seçenekleri ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Balık Deniz Yemi

 

Balık Discus Yemi Çeşitleri

Balıkların türüne göre beslenmeleri, sağlıklı kalmalarını ve daha uzun süre yaşamalarını sağlar. Discus balığı besliyorsanız, onlar için özel olarak geliştirilen yemlerden edinmeniz gerekir. Balık discus yemi, etçil olan discus balıkları için harika seçenektir. Böylece sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ederler. En iyi discus yemleri ZOO’da!

İlgili Kategori: Balık Discus Yemi

 

Japon Yemi Çeşitleri

Tatlı su balığı şeklinde bilinen Japon balığı da kendine özel yemlerle beslenmelidir. Japon yemi ile beslenen Japon balıkları sağlıklı bir şekilde büyüyebilir ve renk görünüşleri daha görkemli olabilir. Balığınızın boyutuna ve yaşına göre yem sunduğunuzdan emin olmalısınız. Japon balığı pul yem çeşitleri ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Japon Yemi

 

Balık Kurutulmuş Canlı Yem Çeşitleri

Genelde yavru balıklar için yem söz konusu olduğunda kurutulmuş canlı balık yemleri iyi bir seçenektir. Besleyicilik oranları bir hayli yüksek olan bu balık yem türleri, balığınızın sağlığını iyi şekilde destekler. Kurtulmuş canlı balık yemi, çoğunlukla doğada ve tuzlu göllerde yaşayan canlılardan elde edilir. Kurutulmuş canlı yem çeşitleri ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Kurutulmuş Yem

 

Balık Pul Yem Çeşitleri

En popüler balık yemleri arasında yer alan pul yemler, ince bir zar biçimindedir. Hem etçil hem de otçul balıklar için özel olarak üretilen balık pul yem modelleri vardır. Çoğunlukla küçük boyutlu balıkların beslenme düzeni için sıklıkla tercih edilir. En iyi, en kaliteli ve uygun fiyatlı pul yem çeşitleri ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Pul Yem

 

Balık Tablet Yem Çeşitleri

Balık tablet yemler, yüksek oranda spirulina, yani yeşil ve mavi algler içeren bir yem türüdür. Balığın iyi koşullarda yaşamasına destek olan bu yem çeşidi, yosun ile beslenen balıklar için iyi bir seçimdir. Balıklar tablet yem tüketmekten hoşlanırlar ve bu yemler balığın sağlığını koruyabilir. En iyi ve kampanyalı balık tablet yem çeşitleri ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Tablet Yem

 

Balık Tatil Yemi Çeşitleri

Balık sahiplerinin en çok tercih ettiği balık yemleri arasında yer alan tatil yemleri, akvaryumdan uzak kalacağınız zamanlarda harika bir seçenektir. Örneğin seyahat veya farklı sebepler ile balığınıza bakamayacaksanız, balık tatil yem çeşitleri ile balığınızın beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Uzun süreli beslenme sağlayan tatil yemleri, en uygun fiyatlarla ZOO’da!

 

İlgili Kategori: Tatil Yemi

 

 

Balıkların Beslenmesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Balıkları Doğru Beslemenin Önemi Nedir?

Balıkların doğru beslenmesi, tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi önemlidir. Pullarının ve derilerinin parlak ve canlı renklere sahip olması, matlaşmanın olmaması, gözlerinin sağlığının korunması için balıkların doğru şekilde beslenmesi gerekir. Tercih edilen balık yem türlerinin de buna uygun olması önemlidir. Balıkların beslenmesi için doğru yemi seçmek gerekir. Genellikle balık türlerine göre farklı balık yemleri üretilir. Ayrıca balıklarınızın sahip olduğu çeşitli rahatsızlıklara yönelik şekilde yem seçmeniz de mümkündür. Bu sayede balıkların rahatsızlıklarına yönelik desteği almaları da söz konusu olabilmektedir. Doğru ve dengeli şekilde beslenen balıkların pulları ve derileri parlak olur. Gözleri canlı ve parlak görünür. Ayrıca akvaryum ya da fanus içinde dolaşırken rahat ve hızlı şekilde hareket eder. Akvaryumun içinde gezdiğini, sağlıklı görünüme sahip olduğunu gördüğünüz balığınızın, genel anlamda iyi şekilde beslendiğini söylemek de mümkündür.

Balıkların doğru şekilde beslenmesi, onların pek çok rahatsızlıktan korunmasına yardımcı olabilir. Genel anlamda görme problemlerinin, sudan kaynaklanan rahatsızlıkların ve daha pek çok problemin doğru beslenme ile önlenmesi mümkündür. Bu nedenle de balıkları uygun koşullarda, doğru yemle ve gerekli miktarda beslemek gereklidir. Balık yemleri için balığınızın türünü de dikkate almayı unutmamalısınız.

Balığımı Ne Sıklıkla Beslemeliyim?

Balıkların beslenme aralığı sıklıkla değişiklik gösterebilir ancak farklı balıkların bir arada olduğu bir akvaryuma sahipseniz balıkların tamamının iyi şekilde beslenmesi önemlidir. Balıklar genel olarak fazla yem yeme eğilimdedirler. Bunu önlemek için balıkların tamamının yeme ulaşabilmesini sağlamak gerekir. Besleme sıklığı da verilen balık yem miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Balıklara verilecek olan yem miktarı fazla ise balıklarınızı günde bir kez beslemeniz tavsiye edilir. Eğer az miktarda balık yemi veriyorsanız balıklarınızı günde iki ya da üç kez besleyebilirsiniz. Yine de hareketi az olan yaşlı ya da yetişkin denilebilecek olgunluktaki balıkların sık ve yoğun şekilde beslenmesi gerekmez. Yavru balıklar ise çok daha hareketli olduğu için daha çok enerjiye ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle de yavru balıklara verilecek olan yem miktarı daha sık şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca, yavru balıklar içi yavru balık yemi, yetişkinler için büyük balık yemi sunmayı unutmamalısınız.

Normal aktifliğe sahip olan sağlıklı balıkların günde bir ya da maksimum iki kez yeteri miktarda yem ile beslenmesi önerilmektedir. Günde iki kereden fazla beslenen balıklar çok fazla yediği için ölme tehlikesi bile mevcuttur. Bu nedenle de balıkların yeteri miktarda ve günde maksimum iki kez olacak şekilde beslenmesi tavsiye edilir. Her balığın yemlere rahat şekilde ulaşması için su yüzeyinde kalan balık kuru yemler bir süre akvaryumun içinde ıslatılarak da verilebilir. Bu sayede suyun içine ve diplerine kadar yemlerin ulaşması mümkün olabilir. Aksi takdirde yalnızca su yüzeyinden beslenen balıklar, yemleri yerken diğer balıkların yemlere ulaşamaması söz konusu olabilir.

Balıklar Günde Kaç Yem Yer?

Balıkların gün içinde yedikleri yem miktarı aslında onların fiziksel özelliklerine, beslenme ihtiyaçlarına ve sağlık durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Hastalıklı balıklar genellikle yem yemek istemezler, yemlere karşı duyarsız davranabilirler. Benzer şekilde yavru balıkların diğerlerine göre daha çok yem yemesi de mümkündür. Gelişimlerinin sağlıklı olması ve bağışıklık sistemlerinin desteklenmesi için yedikleri yem miktarını onların ihtiyacına yönelik şekilde ayarlamak gerekir. Balıklar günde kaç yem yer diye merak ediyor olabilirsiniz. Balıkların fiziksel özelliklerinin, ihtiyaçlarının ya da gelişim durumlarının yanı sıra cinsi de ihtiyaç duydukları yem miktarında değişikliğe neden olabilir. Kimi zaman balıkların günlük yem ihtiyacı 4 – 5 pelet kadar olabilir. Benzer şekilde 2 – 3 pelet ile de doyabilen balıklar mevcuttur. Balıklarınızı çoğunlukla gün içinde maksimum iki kez beslemeniz önerilir.

Örneğin gün içinde bir beta balığı maksimum 8 pelet yem ile beslenebilir. Bu da iki öğün halinde verilebilir. Her bir beta balığı için akvaryuma 4 pelet yem atmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde iki öğün halinde balıklarınızı beslemeniz onların yeterli beslenmesine yardımcıdır. Bu ölçme işlemini sayarak değil de bir kürek, kaşık ya da hassas terazi ile ölçerek yapabilirsiniz. Mama miktarını bir kez belirledikten sonra aynı miktarda vermeniz, balıkların aşırı ya da az beslenmesini önleyecektir. Yavru balıkları günde iki kez besliyorsanız; balık yem miktarını doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Balıkların çok yemesi onların ciddi şekilde rahatsızlanmalarına neden olabilmektedir. Az beslenmeleri ya da yetersiz şekilde yem yemeleri de onlarda farklı şekillerde kendini ortaya koyar.

Japon Balığı Yem Seçimi Nasıl Olmalı?

Pek çok evcil hayvanda olduğu gibi Japon balıklarında da doğru ve sağlıklı beslenme, uzun ve sağlıklı bir yaşamın en temel belirleyicisidir. Japon balıklarının yeterli ve doğru yem ile beslenmesi aslında onların çok daha kaliteli bir yaşam sürmesi için önemlidir. Yemin yalnızca içeriği değil aynı zamanda boyutu gibi özellikleri de oldukça önemlidir. Yemin boyutunun balığın yemesine uygun olmaması balığın beslenememesi anlamına gelir. Japon balıkları için yem seçimi sırasında balıkların ağzının büyüklüğüne uygun yemlerin tercih edilmesine dikkat edilmesi gerekir. Balıkların ağzı yemi yiyemeyecek kadar küçük olduğunda balıklarınız aç kalacaktır ve bu durumda açlıktan ölebilir. Eğer verdiğiniz yemler bölünebilecek parçalarsa balıklarınızın yiyebilmesi için yemleri parçalara ayırabilir ve suyun içine bu şekilde atmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede ağızlarına uygun boyutlarda yemleri rahatlıkla tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Japon balığınız için yem seçerken yemlerin içeriğine de dikkat etmeniz önemlidir. Yemin içeriğinin hem bitkisel ürünler içermesi hem de protein içerikli hammaddeler ile hazırlanmış olması gereklidir. Bu sayede Japon balıklarınızın iyi şekilde beslenmesi de mümkün olabilmektedir. Kolay sindirilebilir özellikteki Japon balığı yemleri ayrıca rahatsızlık yaratmadan sindirilebilir. Spirulina içeriğine sahip olan yemlerin Japon balıklarına verilmesi önemlidir. Bu içeriğe sahip olan yemler balıkların bağışıklığını güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci arttırarak canlılığı destekler. Bu nedenle de Japon balığı yemlerinde spirulina içeriğine sahip olan yemlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR