Tatil Yemleri

Siz evde yokken de balıklarınızın sağlıklı şekilde beslenmelerini sağlamak için balık tatil yemi edinmeniz yeterli olacaktır. Besleyici ve kaliteli akvaryum tatil yemleri ZOO’da!

Balık Tatil Yemi ile Balığınızın Aç Kalmasını Önleyin

Farklı türlerde üretilen akvaryum tatil yemleri, balıklarınızı evde uzun süre yalnız bırakmanız gerektiği dönemlerde tercih edilebilen ürünlerdir. Örneğin bir iş seyahatine ya da tatile gidecekseniz balıklarınızı yanınızda götüremezsiniz. Bu tip durumlarda ise balıklarınızın aç kalmaması için tatil yemlerini tercih etmeniz mümkündür. Tercih edilen akvaryum tatil yemleri farklı boyutlarda üretilir ve farklı çeşitleri vardır. Belli boyutlar farklı gün aralıklarında yeterli olacak şekilde dizayn edilmiştir. Akvaryum içindeki balık sayısına ve balıkların yem ihtiyaçlarına göre farklı yemleri tercih etmeniz mümkündür.

Özellikle de bir hafta ve daha uzun sürecek tatillerde balıklarınızın aç kalmaması için akvaryum tatile yemlerini tercih edebilirsiniz. İki günlük, bir haftalık, iki haftalık olacak şekilde uzun süre balıklarınızın aç kalmasını önleyecek tatil yemleri mevcuttur. Kullanılacak olan süreye bağlı olarak yemlerin boyutu değişiklik gösterir. Zamanla suyun içinde çözülen yemler, balıklarınızın siz tatildeyken aç kalmasını önler. Onların sağlığı için tatil yemlerini tercih etmeniz gerekmektedir.

Balık tatil yemleri yalnızca boyut olarak değil aynı zamanda form olarak da farklılık gösterir. Örneğin blok şeklinde, jel formunda ya da tablet şeklinde farklı akvaryum tatil yemleri mevcuttur. Kalsiyum blok yemlerin içeriğinin temelini alçı ve kalsiyum mineralleri oluşturmaktadır. Vitamin, protein gibi farklı içerikleri de barındıran bu yemler, balıklara enerji sağlayan temel içerikleri de barındırır. Bu sayede balığınızın siz evde yokken sağlıklı şekilde beslenmesi mümkün olabilir. Su içinde çözünen bu yemler, suyun bulanmasına neden olabilir. Bu sebeple de uzun süreli tatillerde eğer akvaryumunuzda çok sayıda balık mevcutsa ve çok sayıda kalsiyum blok yem tercih edecekseniz suyunuzun kalitesinin düşeceğini bilmeniz gerekir. Eğer birkaç günlük kısa bir tatile gidiyorsanız bu durumda kalsiyum blok yemleri kullanmanız mümkündür.

Jel formundaki yemler tercih edildiğinde suda jel yavaş şekilde çözünür. Bu yemler suda bulanıklığa neden olmaz çünkü içerisinde alçı ya da kalsiyum temelli içerik barındırmaz. Suyun içerisinde bulanıklığa neden olacak herhangi bir çözelti bırakmaz. Bu yemler suda kirliliğe ve görüş alanının kısıtlanmasına neden olmaz. Ancak yine de güçlü çene yapısına sahip olan büyük boyuttaki balıkların yer aldığı akvaryumlarda bu yemler balıklar tarafından parçalanabilmektedir. Balıklarınız eğer jel formundaki yemleri çiğneyebilecek ve parçalayabilecek kadar iri ve güçlü ise bu yemlerin kullanılmaması önerilir. Güçlü çene yapısına sahip olan balıklar bu yemleri çiğner ve koparıp parçalar. Kopan yemleri bir anda çok fazla tüketip hastalanabilirler ve ölebilirler. Ayrıca yemin kısa sürede hızlı şekilde tüketimi nedeniyle de ilerleyen günlerde balıklarınız aç kalacaktır. Eğer küçük ve güçlü çene yapısına sahip olmayan balıklarınız varsa akvaryumunuzda jel formundaki yemleri tercih etmeniz su kalitesini olumsuz etkilemeyeceği için tercih edilebilir.

Tablet formundaki tatil yemi çeşitleri de suda kirlilik yaratmadığı için sıklıkla tercih edilen tatil yemlerindendir. Bu yemler suyun içerisinde zamanla çözülmez. Yalnızca balığınız yiyeceği zamanla çözünür ve balığınızın yemesine olanak sağlar. Balığınız yemediği sürece suyun içinde çözünmesi olası değildir. Tablet yemler de suda kirliliğe neden olmadığından tercih edilebilecek olan ürünlerdendir. Kimi tablet yemler kalsiyum ve alçı temelli olabilir ancak kalsiyum ve alçı içeriğine sahip olmayan tablet yemler de mevcuttur. Bu nedenle de balığınız için en iyi tablet yemleri tercih edebilir, içerik konusunda seçici davranabilirsiniz.

Akvaryum Tatil Yemleri ile Yokluğunuzu Hissettirmeyin

Akvaryum tatil yemleri, uzun süre evde olmayacağınız zaman balıklarınızın aç kalmasını önler ve su içinde çözünerek ya da balıkların isteğine bağlı şekilde yemesine olanak tanıyarak su içinde yer alır. Bu yemler özellikle de birkaç gün ya da bir – iki hafta kadar evde olmayacağınız dönemlerde tercih edebileceğiniz önemli alternatiflerdendir. Örneğin, Dajana Tatil Yemi 80 ml 20 gr gibi bir ürün sayesinde, siz evde yokken balıklarınızın beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Pek çok evcil hayvan tatile ya da bir seyahate giderken taşınabilir ya da bir kedi – köpek otelinde konaklayabilir ancak ne yazık ki balık sahiplerinin böyle bir şansı yoktur. Ayrıca bir arkadaşınıza, tanıdığınıza ya da komşunuza diğer evcil hayvanların pek çoğunu vermeniz de mümkündür fakat akvaryumların taşınması hem balıklara büyük bir stres verir hem de büyük akvaryumları taşımak son derece zor olduğundan ev içinde kalması daha sağlıklı olacaktır. Uzun süreli seyahatlerde ise balıkların düzenli olarak beslenmesi gerektiğinden tatil yemlerini tercih etmek gerekebilir.

Balık tatil yemi tercih ederek balıklarınızın yemin ömrüne göre olacak şekilde düzenli beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kimi yemlerin boyutu yalnızca birkaç balığın iki gün beslenmesine yetecek kadar olabilir. Kimi yemler ise pek çok balığın bir hafta beslenmesini sağlayacak kadar büyük boyuttadır. Bu yüzden de akvaryumunuzda yer alan balık sayısına ve balıkların yeme düzenine göre farklı boyutlardaki balık tatil yemlerini tercih edebilirsiniz.

Balıkların birkaç gün boyunca hiç beslenmemesi onların açlıktan ölmesine, ciddi hastalıklara yakalanmasına ya da birbirini yemesine neden olabilir. Bu tip durumlar ile karşılaşmamak için balıklarınızı aç bırakmamanız önemlidir. Tatil yemleri de bu işe yarar ve balıklarınızın ihtiyacına yönelik şekilde su içinde çözünür ya da balığınızın yeme isteğine bağlı şekilde erir. Bu sayede balıklarınız aç kalmaz ve düzenli olarak beslenmelerini sürdürebilirler.

Balıklara bir anda çok fazla yem vermek sağlıklı değildir. Balıklarınız koyacağınız çok yemin tamamını yiyerek hastalanıp ölebilir. Tatil yemleri ise tek seferde verilmesine rağmen balıkların tek seferde tüketmesi için uygun değildir. Suda zaman içinde çözünen bu yemler kısa sürede çözünmediğinden balıklarınız acıktığı zaman rahatlıkla yemi tüketebilir. Ayrıca sürekli yem yemeyecekleri için de aşırı yemekten hastalanmaları mümkün olmaz.

Tatil Yemleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Tatil Yeminin Önemi Nedir?
İş seyahatlerine ya da tatile çıktığınız zaman kedi, köpek vb. evcil hayvanlarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Fakat tatile giderken akvaryumu yanınızda götürmeniz pek mümkün değildir. Bu duruma çözüm olarak tatil yemleri üretilmiştir. Tatile çıktığınızda akvaryumda yaşayan balıklarınızın beslenmesini de sağlamanız gerekir. Özellikle de 1 haftadan daha uzun sürecek tatile çıktıysanız balıkların beslenmesi konusuna çözüm bulmanız gerekecektir. Balık tatil yemleri, evinizden ve doğal olarak akvaryumdan uzakta olduğunuz zamanlarda balıklarınızın beslenmesini sağlar. Bu yemler suyun içerisinde yavaş yavaş çözündükleri için balıkların uzun süreli beslenmelerini sağlayan yem türüdür. Balık yemi üreten firmalar, bu yemleri 2 günlük, 7 günlük, 14 günlük sürelere yetecek şekilde farklı boyutlarda sunarlar. Tatile çıktığınız süre ne kadarsa sunulan tatil yemi seçeneklerinden ona göre satın alabilirsiniz. Bu seçenekler; tablet, jel, çubuk vb. formlarda olabilir. Yaklaşık 15 güne kadar balıklarınızı besleme olanağı sunan bu tabletlerle tatil boyunca balıklarınızı tok tutabilirsiniz. Aynı zamanda söylemek gerekir ki sağlıklı olan balıklar yemek yemeden 1- 1 buçuk hafta sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Bir haftalığına tatile çıktığınız zaman balıkların beslenmeleri konusunda endişelenmemeniz gerekir. Tamamen iyi bir niyetle normalden daha fazla yem atıp tatile giden balık sahipleri, daha fazla ölüm ihtimaline sebep olacaklardır. Balıkları aşırı derecede besleme balık sahiplerinin yaptıkları en yaygın yanlışlardan biridir. Akvaryumdaki tüm canlılar için ciddi problemlere yol açabilir. Balıkları aşırı derecede besleme sebebiyle akvaryum filtresi tıkanabilir ve bu nedenle suyun içerisinde zararlı maddeler oluşabilir. Bunlardan dolayı tatil öncesinde fazla yem atmak yerine akvaryum tatil yemini kullanabilirsiniz. Akvaryum tatil yemleri diğer yemlere göre filtrenizin ve suyunun gereksiz bir şekilde kirlenip tıkanmasını önleyecektir. Son olarak doğada yaşayan balıklar aç oldukları zaman yiyecek besin ararlar. Ancak ne zaman bir yiyecek bulurlarsa o zaman yerler. Besin kaynakları eğer bolsa gün içinde birkaç defa yerler, değilse günlerce yemeden de yaşarlar. Bu sebeple balıkların fırsatçı olduklarını yani zaman yem bulurlarsa o zaman yiyeceklerini bilmelisiniz. Onlara bu şansı verirseniz eğer balığınız bunu geri çevirmeyecektir ve hep daha da fazlasını isteyecektir. Bu konuda akvaryum tatil yemlerinin önemi büyüktür.
Balık Tatil Yemi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Akvaryum tatil yemi almak ve kullanmak hem akvaryum için hem de balıklar için önemli bir konudur. Bu yemlerden alırken ilk başta aldığınız paketteki son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz. Bunun dışında paketi tozlu ve rengi solmuş olanları almamaya dikkat etmelisiniz. Bu tatil yemleri genelde uzun bir süredir rafta durmuş demektir. Aldığınız tatil yemlerini açık bir yerde bırakmamalı ve nemli, sıcak ortamlarda bulundurmamalısınız. Bu yemlerden çoklu paket alıp evde biriktirmemelisiniz. Tatile veya seyahate çıkarken almanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde bekleyen tatil yemlerinin tarihi geçecek ve besin değerini kaybedecektir. Tatil yemi seçeneklerinden olan kalsiyum blok yem, temel olarak kalsiyum ve alçı minerali içermektedir. Bu yemler balıklarınız için gereken vitamini, proteini ve enerjiyi içeriğinde barındırır. Kalsiyum blok yem, suyu çok fazla kirletmemesi için kısıtlı besinlerle üretilmiştir. Bu yem balıklarınız için hayati öneme sahip olan gıdaları içerisinde barındırır. Fakat kalsiyum ve alçı minerali zamanla suyun içinde eriyerek biraz bulanık bir su oluşumuna sebep olabilir. Bu uzun süreli tatiller için idealdir. Eğer aldığınız yemi yumuşak suda kullanacaksanız suyun değerini etkilediğini bilerek almalısınız. Bir diğer seçenek olan jel formdaki tatil yemi, balığınız için besleyici içeriğe ve suda yavaşça eriyen jel formuna sahiptir. İçindeki kalsiyum ya da alçı minerali bulunmadığından akvaryum suyunda bulanıklık oluşturmaz. Aynı zamanda jel yemlerin su kalitesinde kötü değişikliklere sebep olma olasılığı da çok düşüktür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise jel yemlerini balığınızın parçalayacak boyutta olup olmamasıdır. Eğer balığınız güçlü ve iri çene yapısına sahipse bu jel yemleri kısa bir sürede tüketme eğilimi gösterebilir. Son bir seçenek olan hafta sonu tatil yemleri, 1-2 günlük tatillerinizde tercih edebileceğiniz yemlerdendir. Balığınızın birkaç günlük gıda ihtiyacını karşılamak için üretilmiştir. Genelde stick formda olurlar. Uzun süreli tatillerde bazı balık sahipleri tarafından seçenek olarak birden çok hafta sonu yeminin kullanılması halinde balıklarınız için uzun bir süre yeterli olacağı söylenmektedir. Fakat bu çok yanlıştır. Hafta sonu yemleri birkaç günlük süreç içinde suyun içinde çözüneceğinden akvaryumu kirletecektir. Bu sebeple uzun tatiller de kullanılması önerilmez.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR