Besleyici İguana Yemleri

Diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi sürüngenlerde de beslenme çok önemli bir konu. Evcil sürüngeniniz için sürüngen yemleri arıyorsanız; sayfamızda en iyilerini uygun fiyatlarla bulabilirsiniz!

İguanalar otçul hayvanlar olduğu için bitkisel kaynaklı ürünleri tüketirler. Özellikle de yeşil sebzeleri tüketmekten keyif alan iguanalara marul, roka, dereotu, maydanoz gibi birbirinden farklı yeşil sebzeleri vermeniz iguananızı memnun edecektir. Ayrıca havuç, kabak, yonca, fasulye gibi farklı sebzeleri de tüketmeleri mümkündür. Bu nedenle de aslında iguanaların yemlerinin içeriğinin de bitkisel kaynaklı ve bol sebze içerikli olması gerekmektedir. Yanlış bilinen bir durum ise iguanaların genellikle böcekler ve sinekler ile beslendiği üzerinedir. İguanalar böceklerle ya da sineklerle beslenmez çünkü aslında onların sağlığı için et içerikli ürünler zararlı olabilir. Her ne kadar istemsiz şekilde ya da bilmeden böcek ve sinek tüketebilecek olsalar bile aslında yemlerin içeriğinde bu tip ürünlerin yer almaması en sağlıklısı olacaktır. Örneğin, iguana için yem arıyorsanız; tercihinizi Dajana Iguana Adult All In One 1000 ml 240 gr ürününden yana yapabilirsiniz.

İguanalar için yem seçerken farklı noktalara dikkat edilebilir. Örneğin iguananın yavru olması yem seçimini etkiler. Benzer şekilde yemin içeriği de oldukça önemlidir. Yem içeriğinin doğal bitkisel ürünlerden elde edilmiş olması ve her bir besin içeriğinden yeteri kadar barındırması gerekir. Gerekli vitamin, mineral, protein gibi farklı içerikler yeteri kadar yemin içinde yer almalıdır. Bu sayede yemlerin iguana için sağlıklı ve besleyici hale gelmesi sağlanabilir. Farklı şekilde üretilen pek çok iguana yemi bulunmaktadır. Pelet şeklinde, çubukta ya da farklı formlarda olabilen bu birbirinden farklı yem çeşitlerini tercih ederken iguananız için uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. Örneğin yavru bir iguana için pelet ve küçük boyuttaki yemler daha kolay tüketilebilir forma sahiptir. Buna benzer özellikleri yem seçerken dikkate almanız önerilir.

Özellikle de kalsiyum, iguanaların gelişimi için son derece önemlidir. Bu nedenle de tercih edilen yemin içeriğinde yeteri kadar kalsiyum içeriği olup olmadığını gözden geçirmeniz şarttır. Ancak bu şekilde iguananızın iyi şekilde beslenmesini garanti altına alabilirsiniz. Tabi ki farklı içeriklerin de yem içinde yer alıp almadığını, doğal içeriklerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Örneğin yapay koruyucuları, renklendirici ve tatlandırıcıları içeren iguana yemlerini tercih etmemeniz de iguananızın sağlığı için oldukça önemli durumlardan biridir.

Kaliteli ve Taze İguana Yem Çeşitleri ZOO’da!

İguanaların beslenmesinde farklı noktalara dikkat etmek gerekir. Hem yem seçiminde hem de tercih edilen taze sebzelerde farklı noktalara dikkat ederek iguananızın iyi şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Verilen sebzelerin taze ve ilaçsız olmasına, yemlerin ise iguananın sağlığını destekleyecek içeriğe sahip olmasına özen göstermeniz gerekir. Bu nedenle ZOO koleksiyonunda yer alan iguana yem çeşitlerini güvenle satın alabilirsiniz!

Verilecek olan taze sebzelerin neler olduğu da iguanaların beslenmesinde önemlidir. Özellikle de roka, maydanoz, yonca, havuç, domates, lahana, yeşil fasulye gibi sebzeleri tüketmekten keyif alan iguanalara ayrıca farklı meyveler de verilebilir. Bu meyvelerden de muz, elma, armut, mango gibi farklı ürünleri sık sık tercih etmeniz hem vitamin bakımından iguananın zengin şekilde beslenmesini sağlar hem de sindirim sisteminin sağlığını destekler. Ayrıca tercih edilen meyve ve sebzeler iguanaların su ihtiyacının karşılanmasına yardımcıdır. Verilen taze sebze ve meyvelerin iyi şekilde yıkanması, ilaçsız olması ve doğal şekilde yetiştirilen taze ürünler olması gerekir. Bu ürünlerin yetiştirilmesi sırasında herhangi bir suni ilacın tercih edilmemesi gerekmektedir. Bu sayede iguananızın sağlığını olumsuz etkileyebilecek farklı içeriklerden uzak durmanız da mümkün olabilecektir. Ayrıca satın alınan sebze ve meyveler iyi şekilde yıkanarak iguanaya verilmelidir. Bu sayede toz, kir, ilaç ya da benzeri ürünlerden kolay şekilde arınması mümkün olabilir.

İguanalar ayrıca elma, kavun, karpuz, çilek gibi farklı pek çok meyveyi de tüketebilir. Mevsimine uygun şekilde dutsu meyveleri de vermeniz, iguananızın sağlığı için önemlidir. Tercih edilen meyve ve sebzeler iyi şekilde yıkanmalıdır. Ayrıca üretim sırasında ilaç kullanılmaması önemlidir. Eğer ilaç kullanılıp kullanılmadığından emin değilseniz sebze ve meyveleri vermeden önce iyi şekilde yıkamanız gereklidir. Bu sayede sebze ve meyvelerin üretiminde tercih edilen ilaçlardan iguananızın etkilenmesini önleyebilirsiniz. İguanalar otçul hayvanlardır. Her ne kadar böcek ya da sinek gibi canlıları yedikleri gibi bir etçil oldukları görüşü mevcut olsa da onlar aslında tam anlamıyla otçuldur. Hatta iguanaların et içerikli ürünler ile beslenmesi, onların hastalanmasına ve zehirlenmesine neden olabilir. Bu sebeple de iguanaların beslenmesi sırasında canlı yemlerin, böcek ya da sinek gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir. Bitkisel kaynaklı doğal yemler ve taze meyve ile sebzeler tercih edilmelidir.

Besleyici İguana Yemleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
İguana Ne Yer?

İguanalar yemler ile ya da taze sebze ve meyveler ile beslenebilir. Taze sebze ve meyveler ile desteklenen düzenli bir yem programı ise iguanalar için en iyisi olacaktır. Farklı ürünlerin bir arada tüketilmesi, farklı vitamin ve minerallerin tek seferde vücuda alınabilmesi açısından bakıldığında yemler, taze sebze ve meyvelere göre daha yararlıdır. Bu nedenle de elbette iguananıza taze sebze ve meyveleri verebilirsiniz. Ancak yine de genel beslenmenin yemler ile sağlanması en iyisi olacaktır.

Farklı formlarda üretilen iguana yemlerinin içinden iguananızın sağlığı için en iyi olan yemi seçmeniz gerekir. Bunun için elbette farklı noktalara dikkat edebilirsiniz. Vitamin içeriklerine, mineral içeriklerine, yemlerin içeriğinde yer alan bitkisel kaynaklı ürünlerin hangileri olduğuna ve daha pek çok noktaya dikkat ederek yem satın alabilirsiniz.

İguanalar farklı sebze ve meyveler ile desteklenen bir beslenme programı ile beslendiği zaman doğru şekilde gelişim sağlayabilir ve sağlıkları da korunabilir. Tüketebilecekleri sebzeler arasında roka, yonca, domates, lahana, havuç, yeşil fasulye gibi farklı sebzeler yer alır. Özellikle de taze ve yeşil yapraklı sebzeleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Maydanoz, dereotu gibi farklı ürünleri de taze şekilde iguananıza verebilirsiniz.

İguana Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İguanalara verilebilecek olan farklı sebze ve meyveler onların sağlıklı beslenmesi için önemlidir çünkü iguanalar otçul hayvanlardır. Her ne kadar farklı dönemlerde sinek, böcek gibi canlıları yiyebilseler de bu ürünleri sık sık tüketmeleri onların sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. İguanalar etçil hayvanlar olmadığından dolayı kurtlarla, böcek ya da canlı yemlerle beslenmemeleri gerekir. Protein alımı elbette gereklidir ancak bu protein et ürünleri ile değil farklı içeriklere sahip bitkisel kaynaklı ürünler ile sağlanmalıdır.

Beslenme konusunda özellikle de vitamin ve minerallerin alımına dikkat etmek gerekir. Farklı vitamin içeriklerinin tercih edilmesi hem iguananın sağlığını destekler hem de sindirim, üreme gibi farklı fonksiyonların düzenlenmesini sağlar. Ayrıca yemlerin içeriğinde yeteri kadar kalsiyumun yer alması da iguanalar için son derece önemlidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR