₺69,12 KDV Dahil
₺137,09 KDV Dahil
₺319,53 KDV Dahil
₺459,53 KDV Dahil
₺149,21 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil

Köpek Bakım Ürünleri

Köpeğinize iyi şartlarda bakmak ve onun sağlığını korumak istiyorsanız; en iyi köpek bakım ürünlerine ihtiyacınız var. Köpeğiniz için aradığınız tüm bakım ürünlerini sayfamızda keşfedebilirsiniz!

En Kaliteli Köpek Tüy ve Deri Bakım Ürünleri ZOO’da!

Köpeklerde tıpkı diğer canlılar gibi hayatlarını devam ettirebilmek için belirli ortamlara ve şartlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden köpeklerin yaşadığı yerin uygun olup olmadığından tutun, temizliğinin yapılıp yapılmadığından, gerekli mamalarının karşılanıp karşılanmadığından, hareket alanından ve dolaşma olanağına kadar birçok etken sağlıkları konusunda birtakım etkiler yaratabilir. Köpekler her ne kadar dış faktörlerden etkilenmiyor gibi gözükseler de onların da itinalı bir bakıma ihtiyaçları vardır. Önemsiz gibi görünen savsaklamalar, emin olmadan yapılan yanlış uygulamalar, ciddi problemlere yol açabilir. Bu sebeple köpek bakımında ve sağlıklı yaşamlarında çok önem taşıyan konulardan bir tanesi köpek taraklarıdır. Köpek tüy bakımının vazgeçilmezlerinden olan Trixie Köpek Tarama Eldiveni, bu konuda kurtarıcınız olabilir.

Köpek bakımında köpek taraklarının yeri oldukça önemlidir. Köpeklerin tüyleri de diğer canlıların tüyleri gibi dökülebilmektedir. Köpek tarakları da köpeklerin bu tüylerinin dökülmelerini engeller. Köpeklerin postu, onları dış etkenlere karşı koruduğu gibi aynı zamanda ona birtakım güzellikleri katar. Köpeklerin bir kısmının tüyleri kısa bir kısmının orta uzunlukta ve kalanının ise uzundur. Doğal olarak uzun tüylere sahip olan köpeklerin daha çok bakıma ihtiyacı vardır. Bu yüzden de uzun tüylü köpeklere uygun alınan köpek tarağı ile daha itinalı bakım yapılmalıdır. Köpeğiniz uzun tüylü ise onun için Zampa Kedi ve Köpek Tüy Toplama Fırçası Medium ideal bir ürün olacaktır.

Köpek taraklarının üretilme amacı, görevi ve taşıdığı önem birbirinden farklıdır. Doğru köpek tarağı seçimi yapıldığı taktirde etkili sonuçların alınabilmesini sağlar. Genelde uzun tüylü köpeklere her gün, kalın derili köpeklere ise haftada 3 kez ve kısa tüylü köpeklere ise haftada 1 kez taramak gerekir. Tüyleri kısa olan köpeklere tarak seçiminde bulunurken kısa ve yumuşak kıllara sahip olan taraklardan tercih edilmelidir. Bu tür tüy yapısına sahip olan köpeklere sert kıllı ve uzun kıllı köpek tarakları istenilen faydaları sağlamaz. Aynı şekilde uzun tüylere sahip olan köpeklere de uzun ve sert kıllı köpek taraklarından alınmalıdır. Bu yapılara sahip köpek tarak modelleri uzun tüylere sahip olan köpeklerin tüyleri arasında kolayca dolaşabilmektedir. Bununla beraber uzun tüylere sahip ancak hassas cildi olan köpeklere tercih edilen taraklar mutlaka yumuşak kıllı olmalıdır. Aksi halde köpeğin cildinde tahrişler ve yaralanmalar oluşabilir. Sert ve kıvır kıvır tüylere sahip olan köpeklerin taranmasında ise tel fırçalar tercih edilmelidir. Köpeğiniz için bir köpek fırçası arıyorsanız; tercihinizi Trixie Köpek ve Kedi İnce Paslanmaz Tarak gibi bir üründen yana kullanabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise Trixie Köpek Çift Taraflı Tahta Fırça olabilir.

Keçeleşen tüylerin açılması için ise özel üretilmiş taraklardan tercih edilmelidir. Fakat bu taraklar hatalı şekilde kullanılırsa köpeğin derisi zarara uğrayabilir. Pire, bit tarakları ince aralıklara sahiptir. Bu taraklar pirelerin köpeğin tüylerinden ve derisinden çıkarılmasında çok büyük rol oynar. Bu taraklar su ile temizlenebildiği için ihtiyaç duyulduğu zamanlarda tekrardan kullanılabilir. Banyo tarakları suya dayanıklı taraklar olduğu için banyo sırasında da kullanılabilir. Köpek tüylerinin karışma ve düğümlenme gibi sorunları olabilir. Bu tür sorunların yaşanmaması adına her köpeğin tüylerinin sıklığı, kalınlığı ve uzunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru tarak seçimiyle köpeklerin parlak ve canlı tüylere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Kategoriler: Köpek Fırça ve Tarakları, Köpek Tüy ve Deri Bakım

Köpek Temizlik ve Banyo Ürünleri ile Köpeğinizin Sağlığını Koruyun

Köpeklerin yaşı, türü ve tüyüne göre ona şampuan almak belirleyici faktörlerdir. İnsanlar gibi köpeklerin de banyo yaparken şampuan kullanmaları gerekir. Özellikle de köpeğin dış dünyayla iletişimi yüksek düzeydeyse hayatınızı paylaştığınız köpeğin temizliğine daha çok dikkat etmek gerekir. Ayrıca köpeğin temizliği evde yaşayan diğer insanların da temizliği demektir. Köpeğin getireceği bir hastalık evde yaşayan insanlarında sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir. Öte yandan köpeğin temizliğine dikkat edilmediği zaman köpeğin kendisi de hastalanacak ve bu durumdan olumsuz şekilde etkilenecektir. Dolayısıyla bu durumlara karşı tedbirli olmak çok önemlidir. Bilinçli bir köpek sahibi evini paylaştığı sevimli dostuna karşı her zaman şefkatli ve özenli davranır.

Temizlik alışkanlığı bu bakışın bir parçası olmaktadır. Köpek tüy bakımında şampuan kullanmak temizlik ve hijyen açısından çok büyük önem taşır. Köpeklere özel üretilmiş şampuanlar vardır. Bu bağlamda iki tür şampuandan bahsedebiliriz. Sıvı köpek şampuanı, köpek şampuan seçiminde sıkça tercih edilen bir şampuandır. Bu tercihi tabi ki köpeğin tüylerine, türüne ve yaşına göre yapmalısınız. Büyük yaşa sahip ve yetişkin köpekler için sıvı şampuanlardan alınmalıdır. Bu şampuanlarla insanların kullandığı şampuanlar arasında fark vardır. Köpeklere özel üretilen sıvı şampuanlarda çok fazla köpürme olmaz. Sıvı şampuanla köpeği yıkarken şampuanı bir süngere dökmeli ve köpeğin derisine masaj yaparak uygulamalısınız. Köpeklere sıvı şampuan uygulaması yaparken temas kurmanız gerekecektir. Bu temasın sayesinde şampuanın etkisi artacaktır ve aksi halde şampuan etki göstermeyecektir. Sıvı bir şampuan arıyorsanız; Trixie Köpek Şampuanı Hindistan Cevizli doğru bir seçim olacaktır. Köpeğiniz yavru ise Trixie Yavru Köpek Şampuanı tercih edebilirsiniz.

Kuru köpek şampuanı, yavru köpekleri yıkarken tercih edilmektedir. Diğer yaşlardaki köpekler içinde köpek sahiplerinin tercihte bulunduğu kuru şampuanlar sıvı şampuanlardan farklıdır. Kuru şampuanların köpürme durumu farklıdır. Kuru şampuanlar köpeklerin bazıları için sağlıklı kabul edilmektedir. Köpek sahipleri de köpeğin yaşına, türüne ve tüyüne göre veteriner hekime danışmalı ve köpeğinize ona göre şampuan kullanmalısınız. Köpeklere çok sayıda kuru şampuanlar bulunur. Şampuanlar arasından seçim yaparken kalitesine dikkat etmelisiniz. Adı ve içeriği hakkında hiç bilgi sahibi olmadığınız şampuanlar istenmeyen sonuçları beraberinde getirir. Şampuanın fiyatından önce içeriğine bakmalısınız. Özellikle de kuru şampuan alırken içeriğini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Kuru şampuanlarda köpeğin sağlığını tehlikeye atabilecek alerjenler olabilir. Bunları daha önceden öğrenmeniz halinde köpeğe banyo sırasında şampuan seçimini en doğru şekilde yapabilirsiniz. Köpek şampuanları için profesyonel yardım almak her bakımdan faydalı olacaktır. Köpek için oldukça gerekli olan şampuan ile hem köpeğiniz temiz ve sağlıklı olacak hem de eviniz! ZOO koleksiyonunda yer alan Trixie Kuru Şampuan ile köpeğinizin bakımını doğru şekilde sürdürebilirsiniz!

İlgili Kategori: Köpek Temizlik ve Banyo Ürünleri

Köpek Tırnak Makası ile Sevimli Dostunuzun Tırnak Bakımını Kolaylaştırın

İnsanlar gibi sağlıklı şekilde gelişme gösteren sevimli köpeklerin de tırnakları düzenli olarak uzamaktadır. Dolayısıyla köpeklerinde tırnaklarına sürekli bakım yaparak kesmek ve sağlıklarını olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınmak gerekir. Köpeklerin tırnak kesimleri, köpeklere özel üretilen tırnak makaslarıyla yapılmaktadır. Örneğin, Trixie Köpek Tırnak Makası Paslanmaz Çelik gibi bir ürün, uzun yıllar boyu kullanım imkanı sunmaktadır.

Köpeklerin doğal şekilde büyüme gösteren tırnaklarına bakım yapılmazsa ve kesilmezse eğer dolaştıkları sırada zarar görebilirler. Tırnaklara bakım yaparak ve keserek zedelenmeleri önleyebiliriz. Bu sebeple köpeğe düzenli tırnak bakımı yaparak bu sorunlardan doğacak sıkıntıları önlemiş olursunuz. Düzenli şekilde tırnakları kesilen köpek, gezerken zorluk çekmeyecek ve daha neşeli hissedecektir. Köpeğin sağlığı için en doğru olan şey tırnak boyutlarının normal uzunlukta olmasıdır. Eğer rahatsız eden bir uzunluğu varsa ve evde yaşamını sürüyorsa bu tırnakların kesilmesi gerekir. Dolaşırken tırnaklarından çıkan çıt sesleri artık tırnaklarının kesilmesi gerektiğinin sinyalini vermektedir. Köpeğiniz için tercih edebileceğiniz tırnak makasları arasında Trixie Köpek Tırnak Makası Büyük ve Zampa Kedi Köpek Tırnak Kesme Makası gibi ürünler de var!

Köpeğin tırnak bakımı geldiği zaman dikkat edilmesi gereken hususlardan biri doğru tırnak makasını seçmek olacaktır. İri ırk köpekleri için tercih edilecek tırnak makasları büyük boy olmalıdır. Büyük boy köpeklerin tırnak yapıları da vücutlarına ve cinslerine göre farklılık gösterecektir ve sert ve kesimi oldukça zor olacaktır. Bu yüzden köpeğin yaşına, ırkına ve cinsine göre tırnak makası seçiminde bulunmalısınız. Beslediğiniz küçük ırk köpekleri için seçeceğiniz tırnak makası ise küçük boy olmalıdır. Köpeğin hareketli olması veya sizin ani hareket etmeniz anında sevimli dostunuza zarar verebilir ve onu yaralayabilirsiniz. Yavru köpeğe sahipseniz eğer tırnak makasını da minik boylarda seçmeniz daha doğru olacaktır. Tüm tırnak makası modelleri farklı boyutlara sahip ve farklı işlevsel özellikler içermektedir. Köpeğinize en uygunu seçmek çok kolay olacaktır!

İlgili Kategori: Köpek Tırnak Makası

En İyi Köpek Göz ve Kulak Ürünleri ZOO’da!

Köpekler için göz ve kulak bakımı oldukça önemli bir konudur. Köpeklerin göz ve kulak bakımları düzenli bir şekilde yapılmadığında bu durum onu huzursuz eder. Huzursuzluğunun sebebini ise köpek sahipleri başka bir rahatsızlıktan kaynaklandığını düşünürler. Oysaki köpekler kulaklarının ve gözlerinin bakımı yapılmadığında duyamamalarından ve görememelerinden dolayı huzursuz olurlar. Sağlıklı köpeklerin gözleri parlak ve temiz olur. Eğer köpeğin gözlerinde kanama, çapaklanma ve donukluk varsa bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Köpeğinizin göz hijyeni ve sağlığı için Trixie Kedi Köpek Göz Çevresi Temizleme Mendili kullanabilirsiniz.

Köpeklerin göz temizliklerine özen gösterilmelidir. Köpeklerin gözlerinde kanlanma veya çapaklanma olduğu zaman veteriner hekime danışılması gerekir. Bu durum köpeğin üşütmesinden kaynaklı da olabilir. Eğer üşütmesinden kaynaklı bir durum ise veteriner hekim ilaç vererek çapaklanmayı veya kanlanmayı önleyebilir. Köpek sahibi bu durumda akan çapakları temizleyerek köpeğe kaliteli bir görüşü sağlamalıdır.

Köpeğin kulak bakımı da düzenli şekilde yapılmazsa duyma kalitesi düşer ve bu da köpeğin huysuzlanmasına sebep olur. Köpeklerin işitme hisleri onların yön duygularını etkileyen ciddi histir. Bu sebeple köpeklerin duyu organları az da olsa engellenirse strese girerler ve panik yapmaya başlarlar. Düzenli bir şekilde kulak bakımı yapılması köpeğin kaliteli bir yaşam sürmesini sağlar. Ayrıca köpeğin banyo esnasında kulaklarına kaçan sularında temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenmezse kulaklarında mantar gibi hastalıklar oluşur bu durum köpeğin sürekli kulaklarını kaşımasına neden olur. Köpek kulağını kaşımak istediği esnada kulağına tırnaklarıyla zarar verebilir. Tüm bunları engellemek için banyo yapmadan önce köpeğin kulaklarına pamuk tıkamak çok doğru olacaktır. Köpeğinizin kulak temizliği için Beaphar Ear Cleaner Kedi ve Köpek Kulak Temizleme Solüsyonu kullanabilirsiniz.

Köpeğin kulağı, kulak çöpüyle veya alkol içermeyen ıslak mendille temizlenmelidir. Alkol içeriğine sahip olan mendiller köpeğin kulaklarının hassas florasını bozar ve zarar verir. Köpekler kulaklarında bir problem olduğunda bunu belli etmek için genelde kulaklarını yere sürterler ve başlarını sürekli aşağı eğik bir vaziyette tutarak patileriyle kaşımaya çalışırlar. Böyle bir durum yaşandığı zaman mutlaka veterinere götürülmelidir. Köpeklerin kulaklarında meydana gelen akıntılara dikkat edilmelidir. Bu akıntılar genelde bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Kulak bakımı yapılırken içten dışarı doğru yapılmalıdır ki içeride kir kalmasın. Kulakta meydana gelen aksamalar köpeğin günlük yaşamını ciddi oranda aksatabilir.

İlgili Kategori: Köpek Göz ve Kulak Ürünleri

Köpeğinizin Ağız Sağlığını Destekleyen Köpek Ağız ve Diş Bakım Ürünleri

Köpek ağız ve diş sağlığı önemli bileşenlerdir. Köpek sahipleri, gereken diş bakımı rutinini yerine getirmemekte ve ağız hijyeni sağlayacak adımları atmamaktadırlar. Oysa köpek diş sağlığının tehdit altında olduğunun göstergesi ağız kokusu genelde yaşamlarının ilk 4 yıllarında etkisini göstermeye başlamaktadır. Ağız kokusu köpeklerin diş sağlıklarının bozulduğuna yönelik bir belirti olsa dahi köpeklerin doğal bir ağız kokusunun olduğu düşüncesi de diş bakımının önemsenmemesine sebep olur. Köpeklerde diş sağlığı bozulduğu zaman gerekli tedaviler yapılmazsa diş kayıpları, enfeksiyonlar, kalıcı çene hasarları, ağrılı apse oluşumları, sindirim sorunları ve kalp rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bu sebeple köpeklerde diş bakımı aksatılmamalı ve köpeklerin dişleri fırçalanmalıdır. Zampa Kedi ve Köpekler İçin Çift Taraflı Diş Fırçası, köpeğinizin dişlerini kolayca fırçalamanıza izin verir.

Köpekler anatomileri gereği insanlardan çok farklı olduklarını her an hatırlamamız gerekiyor. Bu yüzden oluşabilecek sorunlardan kaçınmamız için veterinerden ya da evcil hayvan ürünleri satan yerlerden alabileceğiniz köpeklere özel üretilmiş diş macunu ve diş fırçalarından uygun olanını edinmelisiniz. Köpeğe alacağınız diş fırçası ve diş macunu mutlaka sevimli dostunuzun ağız yapısına uygun üretilmiş olmalıdır. Diş macunu köpeğin sindirim sorunlarına ya da mide ağrılarına neden olmayacak içeriğe sahip olmalıdır. Köpeğin dişlerini fırçalamak için en doğru zaman köpeğin 4 aylık olduğu zamandır. Çünkü köpek 4 aylıkken bunu oyun olarak görür ve hayatının ilerleyen zamanlarında da bu düşüncesini hep sürdürür. Trixie Köpek Diş Bakım Seti ile yavru köpeğinizin ağız ve diş bakımına hemen başlayabilirsiniz!

Köpeğin ağız bakımını korumak için doğru diş fırçası almakta fayda vardır. Birkaç çeşidi olan köpek diş bakımlarından en pratiği parmak diş fırçasıdır. Parmak diş fırçalarının kullanımı çok kolaydır ve köpekleri korkutmaz. Bir diğer çeşit işlevsel çift taraflı küçük ve büyük uçlu diş fırçalarıdır. Bu fırçaların büyü uçlu kısımlarıyla genel fırçalama yapabilir ardından ulaşılmayan yerlere küçük uçlu kısmıyla ulaşabilirsiniz. Köpeğe hangi diş fırçasını kullandığınız kadar hangi diş macununu kullandığınızda çok önemlidir. Hem ağız kokusunu engelleyecek hem de köpeğin ferah bir ağza kavuşmasını sağlayacak bir macun almalısınız. İnsanların kullandığı diş macunları ile köpeğin dişlerini kesinlikle fırçalamamalısınız. Flor içeriğine sahip olan bu macunlar köpeğin midesinde gastrite sebep olabilir. Köpek için tercihiniz ona özel üretilmiş köpek diş bakımında önemli yere sahip olan diş macunlarından olmalıdır. Köpeklerin sevdiği biftek, ciğer ve tavuk aromalı macunlardan tercih edebilirsiniz. Macunu diş fırçasına az miktarda koyarak köpeğin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Sevimli dostunuz için macun arıyorsanız; Zampa Kedi ve Köpekler İçin Diş Macunu doğru bir tercih olacaktır.

Günlük diş bakımının yanında eğlenceli köpek diş temizleme vb. oyuncaklardan alabilirsiniz. Zararsız ve oldukça kaliteli malzemelerden üretildiklerine dikkat etmek kaydıyla diş arasını temizleyen, diş plağını ve taşını önleyen köpek diş bakım ürünleri çok yararlı olacaktır. Köpeğe ağız kokusunu giderici spreylerden de alarak ağzının ferah kokmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğin ağzının ferah kokması için özel üretilmiş ürünleri temel ağız bakımlarının yanında kullanabilirsiniz. Maydanoz, taze nane vb. bitkiler ile harmanlanmış tavuk, et aromalı spreyler hem köpeğin ağzını ferahlatacak hem de sevimli dostunuzun oldukça hoşuna gidecektir. Köpek ağız bakımını düzenli ve pratik bir şekilde yapabileceğiniz bilgileri verdik. Bu bilgilerin yanı sıra köpeğinize veteriner kontrolünde ağız bakım rutini oluşturabilirsiniz. Köpeğinizin ağız ve diş sağlığını korumak için ona oyuncaklar da sunmalısınız. Örneğin, Trixie Köpek Diş Bakım Oyuncağı tam olarak bu amaca hizmet eder!

İlgili Kategori: Köpek Ağız ve Diş Bakım

Köpek Bakım ürünleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Köpek Tüy Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Köpek tüy bakımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Köpeklerin hijyenlerini düzenli şekilde yapmalı ve özel bakımlarına özen göstermelisiniz. Köpeğin yaşına, ırkına, özelliklerine varsa rahatsızlıklarına dair tüy bakımı yapmanız sağlıklı sonuçlar alabilmenizi sağlayacaktır. Tüy bakımı sırasında köpeğin düzenli tüylerinin taramalı, tıraş etmeli ve onu yıkamalısınız. Bunun sayesinde dökülen tüyleri toplayarak sağlıklı ve canlı tüyleri temiz tutabilirsiniz. Aynı zamanda doğru zamanlarda yeteri kadar tıraş edilen köpeklerin tüy gelişimleri de sağlıklı olacaktır. Köpekleri doğru köpek bakım ürünleriyle yıkamak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Köpeklerin yaşına, cinsine ve tüy yapısına özel üretilen tarak ve fırçalarla uygun formüle edilen şampuanlardan alabilirsiniz. Bunun sayesinde köpeğin tüy sağlığı korunmuş olacaktır.

Köpeğin yüzündeki tüylerin bakımı için temiz ve nemli bez kullanılabilir. Temiz ve nemli bez ile köpeğin yüzünü silerek onu toz ve kirlerden arındırabilirsiniz. Aynı zamanda köpeğin gözlerindeki çapakları da nemli ve temiz bezle silerek iyice temizleyebilirsiniz. Bu sırada farklı ir bakım ürünü kullanmaya gerek yoktur. Köpeklerin tüylerinin hassas bölgelerine ve cildine çok dikkat ederek onu taramalısınız. Bu sayede derisini çizemez ya da hassas bölgelerine zarar veremezsiniz. Tarama esnasında köpeğin tüy yapısına uygun tarak veya fırça tercih etmelisiniz. Kısa tüylü veya uzun tüylü köpekler için farklı tarakları kullanarak köpeğin tüylerinin daha iyi bir şekilde tarayabilirsiniz.

Köpeklerin bazıları için günlük bazıları ise haftalık periyotlarla tekrarlanması gereken fırçalama ve tarama seansları sadece köpeklerin iyi ve sağlıklı görünmelerini sağlamaz. Düzenli yapılan tüy bakımı ile tüylerin birbirine dolaşması önlenir, parlak ve güzel görünmesini sağlar. Aynı zamanda köpeğin cildinize masaj yapılarak tüylerin doğal yağlarını aktive eder. Köpeğin tüylerinin havalandırılması, ölü tüylerinin temizlenmesi ve kan dolaşımlarının hızlandırılması gibi avantajları da vardır. Tarama, fırçalama ve doğru şampuanlarla yıkama tüy dökülme problemlerinin azaltılmasında oldukça etkili olup yaşam alanlarının tüy ile dolmasının önlenmesi noktasında baya etkilidir. Aynı zamanda bu sırada köpeğin cildine temas edildiğinden olağanüstü bir durumla karşılaşılırsa bunu hemen fark eder ve gereken önlemleri almış olursunuz.

Köpeklerin Dişleri Fırçalanır Mı?

Köpeklerin dişlerini düzenli şekilde fırçalamak, dişlerinin çürüyüp dökülmesi ve ağzının kokması gibi ciddi rahatsızlıkları önlemek adına oldukça önemlidir. Sevimli dostunuzun sahibi olarak her türlü bakımını sağlamakla ve iyiliğini istemekle yükümlüsünüz. Bu sebeple köpeğin diş rahatsızlıklarıyla karşılaşmaması için ağız hijyenini düzenli olarak sağlamanız gerekir. Köpeğin dişlerinin sağlıklı ve hijyen olabilmesi adına uygulayabileceğiniz birkaç adım var.

Köpeğin ağzını nazik şekilde açmalı ve onu korkutmamalısınız. Ardından dişlerindeki kana, sarı lekeler, kırmızı diş etleri, eksik dişler ve gevşek dişleri, ağız kokusu ve aşırı tükürük salgılaması gibi herhangi bir ağız ve diş probleminin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda sevimli dostunuzun beslenme alışkanlıklarında değişiklik olup olmadığına dair bilgi edinmelisiniz. Köpeğin çiğne sırasında acı ve zorluk çekmesi veya ön patileriyle sürekli ağzını tutması gibi sorunlar gibi ne olduğunu anlamak için köpeği bir veterinere göstermelisiniz.

Köpeklerin Ağız Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Ağız ve diş sağlığı tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de çok önem verilmesi gereken bir konudur. Günlük, haftalık ve aylık periyotlarla köpeğin ağız bakımı yapılmalıdır. Köpeğin sadece ağzında ve dişinde oluşan sorunları değil aynı zamanda mide ve bağırsaklarındaki oluşacak hastalıkları da düzenli bakımlarla önleyebilirsiniz. Ağız içerisinde biriken bakteriler diş taşı, diş eti iltihabı ve plak gibi problemlere yol açar. Aynı zamanda uzun bir süre ağız bakımı yapılmayan köpeklerin dişlerinde oluşan bakteriler mide ve bağırsak hastalıklarına neden olur.

Köpek en az 4 aylıkken ağız bakımı yapmaya başlanmalıdır. Yavruyken ağız bakımına alıştırmak çok faydalı olacaktır. Diş bakımına yetişkin yaşlarda başlamak ise kolay olmamakla beraber imkansız sayılmaktadır. Köpeği ağız bakımına alıştırırken korkmaması adına uzun süreli fırçalama işlemleri yapılmamalıdır. İlk zamanlar ağzının bir tarafını yapıp bir süre bekledikten sonra diğer tarafını fırçalamalısınız. Bu süreçte pekiştiriciler kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle korkulmaması gereken bir rutin olduğuna köpeği alıştırırsınız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR