Akvaryum Bitki Ekipmanları ZOO’da!

Akvaryumda bulunan balık dışkıları, artan yemler ve bozulmuş çeşitli organik maddeler sebebiyle suda kir oluşumu gerçekleşir ve bu da balıkların sağlıklı gelişimi için oldukça zararlıdır. Bitkiler, bakterilerin oluşumunu engellemek için akvaryum zemininde bir katman oluştururlar ve böylelikle tüm kirler tek bir noktada kalmış olur. Tek bir noktada kaldığı için balıkların bu mikroplardan zarar görmesi oldukça az bir orandadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu kesinlikle akvaryumunuza uygun bir bitki seçimi yapmış olmanızdır. Bitkilerin düzenli kalmasını sağlamak adına da çeşitli akvaryum bitki ekipmanları edinmeniz gerekir. Örneğin, Ista Bitki Tutma Maşası Eğik Uçlu Cımbız da bunlardan biridir.

Yanlış bir bitki seçtiğiniz durumlarda balıklarınıza yarardan çok zarar vermiş olacaksınız ve bu da balıklarınızın sağlığı için oldukça riskli bir durum olacaktır. Bitkiler aynı zamanda sudaki havalandırmayı sağlar. Böylelikle temiz hava alımı gerçekleşir. Temiz hava da hem balıkların sağlığı için hem de akvaryumun temiz ve ferah bir ortamda kalmasını sağlamak için oldukça önemli bir durumdur. Akvaryumda bulunan bitkiler her ne kadar fazla olursa akvaryumda sağlanan huzurlu ortam da o derece fazla olur. Aynı zamanda balıkların ömrü daha uzun olur ve sağlıklı yaşam sürmelerine de aynı oranda olanak sağlanmış olur. Bitki olmayan bir akvaryum içerisinde yosunlar daha çok gelişir ve büyür. Bitkinin olmadığı akvaryumda bulunan yosunlarla mücadele etmek ne yazık ki oldukça zordur. Bu yüzden akvaryumunuza en uygun bir şekilde bitki seçimi yapmanız en sağlıklısı olacaktır. Doğru bitkiyi seçtikten sonra olası problemleri önlemek adına Ista Bitki Yapıştırıcısı gibi ürünleri de elinizin altında bulundurmayı unutmamalısınız.

Akvaryum Bitki Gübresi Çeşitleri

Tıpkı balıklar gibi bitkilerin de bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımları da gerekli olan gübreler ve akvaryum için gerekli olan ekipmanlar ile sağlayabilmeniz mümkün. Azot, mikro, fosfor, demir, CO2 gibi besin maddelerini farklı şekillerde ekleyebilirsiniz. Bu da yalnızca gübreler yardımıyla olabilmektedir. Bitkilerin akvaryumda sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamaları için gübreler oldukça önemli bir maddedir. Akvaryumdaki en önemli madde şüphesiz ki CO2 maddesidir ve bu madde de büyüme inhibitörü işlemini taşımaktadır.

CO2 dışında bitkilerin ihtiyacı olan farklı besin maddeleri de bulunmaktadır. Bunlar Manganez, Demir, Azot ve Fosfor gibi besin maddeleridir. Bu besinlerin bir diğer ismi de makro besin maddeleridir. Bitkiler bu besinlere oldukça fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Akvaryumda bulunan bitkiler bu besin maddelerini köklerden ya da yapraklardan da alabilmektedirler. Bu sebepten dolayı her gübre farklı formlar içerisinde kullanılabilmektedir. Tablet formunda olanlar genellikle bitkilerin kökleri tarafından emilir. Aynı zamanda sıvı gübreler de yapraklar yoluyla alınabilmektedir. Gübre kullanımı bitkiler ve balıklar için oldukça önemli ve etkili bir konudur. Kaliteli bir gübre arıyorsanız; Jbl Proscape Fosfat Bitki Gübresi adlı ürünümüze göz atabilirsiniz.

Akvaryum CO2 Difüzörü Çeşitleri

Bitkiler, yaşamlarını devam ettirebilmek ve daha sağlıklı bir ortam sağlayabilmek adına su, ışık, gübre ve CO2 gibi maddelerin içerdiği çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duymaktadırlar. Balıkların üretmiş oldukları CO2 eğer çok az miktarda ise bitkileriniz yeterli verimi alamaz ve olumsuz sonuçların meydana gelmesine sebebiyet vermiş olurlar. Bu sebepten dolayı CO2 sistemleri kullanmak oldukça önemlidir. Bu sayede oldukça sağlıklı bir akvaryuma sahip olabilirsiniz. Yaygın olan birçok yöntem bulunmakta.

En yaygın olanı mayalı bir karbondioksit ile sistem kurma işlemidir. Bazı markaların oluşturmuş oldukları karbondioksit tabletlerini çeşitli aparat yardımlarıyla beraber kullanmak ve tüplü sistemler kullanmak da diğer yöntemler arasında yerlerini almaktadır. Başka yollar ile de yapabilmek mümkün ancak en bilindik yöntemler kesinlikle bunlardır. CO2 gazını mevcut akvaryumunuza direkt olarak verdiğinizde akvaryum içerisindeki baloncuklar akvaryum yüzeyine çıkar ve neredeyse saniyeler içerisinde havaya karışır. Gazı suda kolay bir şekilde çözebilmek için mevcut yüzey alanının genişlemesini sağlamak gerekir. Böylece suda daha uzun bir zamanda bulunmasını ve hatta mümkünse belli bir orandaki basınca maruz kalmasını sağlamalısınız. Bu olayı da difüzör yöntemiyle sağlarız. Kullanışlı bir difüzör için Ista Cam CO2 Difüzörü 16 mm satın alabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise Ista Cam CO2 Difüzörü 12 mm diyebiliriz.

Akvaryum CO2 Tablet Çeşitleri

CO2 tablet akvaryumunuz için en etkili olan maddelerden bir tanesidir. Bu madde sayesinde hem bitkileriniz hem de balıklarınız için en uygun ortamı sağlamış olacak ve huzurlu bir yaşam için gerekli koşulları yerine getirmiş olacaksınız. Akvaryumda bulunan her bir maddenin doğru oranda kullanılması ve oldukça iyi bir şekilde seçilmesi oldukça önemli bir konudur. Akvaryumunuza suda yavaş bir şekilde eriterek tablet formunda olan CO2 maddelerini verebilirsiniz. Bu sayede bitkilerin kolay ve hızlı bir şekilde en uygun ortam sağlanarak büyüme ve gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Ista CO2 Tablet edilebilirsiniz.

Akvaryumunuzun içerisinde bulunan bitki sayısı ile litreye göre en ideal sayıda olan tableti akvaryum içerisine atın ve yaklaşık 2 saat kadar çözülmesini bekleyin. Bu sayede CO2 maddesini akvaryumunuza aktarmış olacaksınız. CO2 maddeleri akvaryum için oldukça gerekli olan ve rutin aralıklarla kullanılması gereken en önemli maddelerden sadece bir tanesidir. Düzgün koşullar sağlandığı takdirde akvaryumunuza gerekli ekipmanları yerleştirdikten sonra gerekli besin maddelerini uygun koşullar sağlayarak akvaryumunuza aktarmanız hem balıklarınızın gelişimi için oldukça sağlıklı olacaktır hem de balıklarınızın daha uzun ömürlü bir yaşam sürmesine olanak sağlamış olacaksınız.

Akvaryum Bitki Ekipmanları ZOO’da! ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Bitki Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akvaryum bitkilerinin balıklar için oldukça yararlı olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Bitkiler, akvaryum suyunda oluşan çeşitli mikrop ve zararlı maddeleri bir arada tutar ve böylelikle bu kötü maddelerin balıkların vücutlarına girmesi engellenir. Balıkların daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam sağlayabilmeleri için seçeceğiniz her bir ekipmanın besleyeceğiniz balıklara uygun olmasına oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Yanlış seçilen ekipmanlar ya da dikkat edilmeyip özensiz seçilen ve kaliteli olmayan ekipmanlar balıklarınıza hiçbir fayda sağlamayacaktır. Aksine büyük bir oranda zarar verecektir. Bu zarar sonucunda balıklarınızın yaşamlarının sona ermesi de oldukça muhtemel bir durumdur.

Balıklarınız için bitki bakımları kesinlikle belirli aralıklarla ve rutin bir şekilde yapılmalıdır. Bitki bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır ve asla ihmal edilmemelidir. Zamanla bitkiler çürüyebilir ve çürüyen bitkileri en kısa zamanda akvaryumdan almanız gerekecektir. Bu çürüyen dalları aldıktan sonra mevcut akvaryumunuza tekrardan bir bitki ekleyebilirsiniz. Budama işlemlerini de zamanla yapmanız ve çürüyen dalları fark ettiğinizde budama işlemini aksatmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda su değişimi de dikkat edilmesi gereken bir diğer konulardan biridir. Su değişimi de tıpkı bitki bakımları gibi zamanla ve belirli aralıklarla rutin bir şekilde yapılmalıdır.

Akvaryum Bitki bakımı Nasıl Olmalı?

Bitkili akvaryumunuzun gerekli kurulumlarını yapmış ve sonrasında nasıl bir bakım rutini oluşturulması gerektiğini bilmeyen birçok kişi bulunmakta. Genellikle bu kişiler bakıma başladıktan sonra zor geldiğini düşünüp vazgeçebiliyorlar. Bu sorunu kesin çözmek adına sizlere yapmanız gereken bakım yöntemlerini paylaşmış olacağız.

Bitkili akvaryum kurulumu tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken ilk konu, akvaryumdaki suyun yeterli ölçüde ve temiz bir durumda olmasıdır. Bu nedenle akvaryumunuzdaki suyu belirli periyotlarla ve belirli aralıklarla dinlenmiş su ile ve oldukça az bir oranda değişim yapmanız en iyisi olacaktır. Yapmış olduğunuz bu işlem sayesinde hem bitki gelişiminiz hızlı ve oldukça iyi olacak hem de bakım için fazla süre uğraşmanız gerekmeyecek. Akvaryumların içerisinde bulunan bitki türlerinin çürüyen dalları, suda oluşan nitrat oranlarını arttıracağı için zamanla budanmaları gerekmektedir.

Akvaryumda bulunan bitki türlerinin doğru zamanlarda ve belirli aralıklarla budanması gelişimleri açısından oldukça önemli bir durumdur. Akvaryumunuzun bakımı için budama işlemlerini mevcut akvaryumunuzun derinliğine bağlı olarak farklı boyutlardaki bitki maşaları ya da bitki makasları ile yapabilmeniz mümkün. Budadığınız dalları diğer bitkilere zarar vermemesine dikkat ederek tekrar kuma gömüp çoğalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu işlemleri rutin bir şekilde gerçekleştirdiğinizde bitki bakımını gerçekleştirmiş olacaksınız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR