Tavşan Yemi

Ailenizin bir parçası oldukları için evcil hayvanlarınıza yalnızca en iyi yemleri sunmak istersiniz. Bir tavşanınız varsa, kaliteli tavşan yemi çeşitleri için ZOO’nun ilgili sayfasını incelemeniz yeterli!

Besleyici Tavşan Yemi Çeşitleri ZOO’da!

Tavşanlar özellikle de taze sebzeler ile beslenmekten çok hoşlanırlar. Eğer tavşanınıza hem taze sebzeleri hem de tavşan yemlerini vermek istiyorsanız yemlerin içeriğine dikkat etmenizde fayda vardır. Bu yemlerin içeriğinde tavşanınızın sağlık durumuna, kilosuna, yaşına göre farklı içeriklerin olmasına özen gösterebilirsiniz. Örneğin yetişkin tavşanınıza yulaf, ot ve sebze gibi ürünleri verebilirsiniz ancak yavrulara genellikle yonca verilmesi önerilir. Bu da tavşan yemlerinin içeriğinde yer alan ürünlerden biridir. Yetişkin tavşanlara yonca verilmesi ise pek önerilmez. Protein ve şeker içeriği yüksek olduğundan dolayı yetişkin tavşanların farklı sağlık problemi yaşamasına neden olabilir. Verselelaga Crispy Muesli Tavşan Yemi ya da Versele Laga Nature Cuni Tavşan Yemi gibi besinler, evcil tavşanınızın iyi şekilde beslenmesine yardımcı olacaktır.

Beslenme programında yer alacak olan tavşan yeminin içeriğindeki vitamin oranları ve vitaminlerin neler olduğu çok önemlidir. Vitaminler hem bağışıklığı destekler hem de pek çok farklı fonksiyona katkı sağlar. Bu nedenle de tavşanınızın yeminin içeriğinde farklı vitamin içeriklerinin yer aldığından emin olmanız gerekmektedir. Buğday, keçiboynuzu, arpa, ay çekirdeği, yulaf, mısır, fesleğen, lahana, brokoli, havuç, karahindiba, dereotu, maydanoz, nane gibi pek çok içerik tavşanların yemlerinde yer alabilmektedir. Bu içerikler tavşanların hem sağlıklı beslenmesi için hem de güç kazanması ve enerji alması için önemlidir. Evde hazırlanacak olan mamalarda da bu tür ürünler kullanılabilir. Bu açıdan Jungle Tavşan Yemi doğru bir seçim olabilir.

Tavşanlar özellikle de sebze tüketmekten çok hoşlanırlar. Bunların yanında tavşanınıza su vermeniz de sindirimi kolaylaştıracağı gibi organların fonksiyonlarını da destekler niteliğe sahiptir. Bu nedenle de tavşanınızın sağlıklı sebzeleri tüketirken yeteri miktarda su içtiğinden de emin olmanız gerekmektedir. Meyveler de tavşanların severek tükettiği ürünlerdendir. Bu meyveler özellikle de çilek, böğürtlen, ananas, muz gibi farklı ürünler olabilir. Mevsimine uygun şekilde tavşanınızın tüketmesi için ona az miktarda da olsa meyve vermeniz hem bir ödüllendirme olabilir hem de onun vücut fonksiyonlarını destekleyerek farklı vitaminleri doğal yoldan alması sağlanabilir. Tavşanların yemlerinin oranlarına dikkat etmeniz gerekir. Yemin içeriğindeki yulafın, sebzelerin, karbonhidrat ve farklı yemişlerin oranı onun sağlığı için önemlidir. Bu tip farklı içeriklerin oranları tavşanınızın enerji ihtiyacını karşılamalı ve aynı zamanda sağlığını desteklemelidir. Örneğin vitamin ve mineral bakımından destekleyici olan, yeteri kadar sebze, meyve ve tahıl içeriği olan yemleri tercih etmeniz hem sağlıklı bir beslenme sağlar hem de yemlerin içeriğinde yer alan farklı ürünler tavşanınızın damak tadına hitap edebilir. Örneğin, tavşanınıza EuroGold Tavşan Yemi ile beraber taze sebze ve meyveler de sunabilirsiniz.

Tavşanınıza zaman zaman taze meyve ve sebzeleri de verebilirsiniz. Bu meyve ve sebzelerin böcek ilacı ve benzeri kimyasal ürünler ile temas etmemiş olması ve iyi şekilde yıkanmış olması önemlidir. Aksi takdirde zehirlenmeler meydana gelebilir. Ayrıca eğer tavşanınız pek su içme alışkanlığına sahip değilse meyve ve sebzeleri yıkadıktan sonra kurulamadan üzerindeki suyu ile tavşanınıza vererek dolaylı şekilde taze su almasını da sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Tavşan Yemleri ile Evcil Tavşanınızın Sağlığını Koruyun

Tavşan yemini doğru seçmek tavşanınızın sağlığı için çok önemlidir. Yanlış seçilen yemler tavşanlarda obeziteye, böbrek hastalıklarına ya da hayatının kısalmasına sebep olabiliyor. Aynı zamanda bazı yemlerin içeriğindeki besinler tavşanlara alerji yaparak deri sağlığını riske atabiliyor. Tavşanda alerjik reaksiyonlara sebep olan yemlerin sürekli kullanılması halinde tavşan normalden daha çok tüy dökebilir. Tavşanınıza doğru çeşidi ve doğru markayı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi tavşanınızın beslenme geçmişidir. Eğer tavşanınızı karışım yemle beslemeye alıştırdıysanız tavşanınız başka yem tüketimine geçerken zorlanabilir ya da başka yemi yemeyi reddedebilir. Yavru bir tavşana sahipseniz eğer yem değişimini yapmak daha kolaydır. Çünkü yetişkin tavşan alıştığı yeme devam etmek ister. Yetişkin bir tavşan sahiplenen insanların kesinlikle tavşanın daha önceden nasıl beslendiğini öğrenmesi gerekmektedir. Tavşanın beslenme geçmişi diyetinde kullanacağı yeşillik miktarını da etkilemektedir. Yeşillikle beslenen bir tavşanınız varsa kuru gıdayı az tüketmesine rağmen hastalanmazken, kuru gıdayı ağırlıklı tüketen bir tavşan fazla yeşillik tükettiğinde hastalanabilmektedir. Tavşanınızın sağlığını desteklemek amacıyla ona Vitakraft Menü Tavşan Yemi sunabilirsiniz.

Eğer tavşanınızı yavruluktan beri karışık yem ile besliyorsanız tavşanınız kalan yaşamında da karışık yemi tüketmek isteyecektir. Bundan dolayı tek çeşit olan yemek geçmekte zorluk çekecektir. Bu gibi durumlarda tavşanınız için karışık yemi sürekli olarak kullanabilirsiniz. Fakat tavşanınızı yavruyken sahiplendiyseniz onu tek çeşit olan yeme alıştırmanız en doğrusu olacaktır. Bu şekilde tavşanınızın sindirim sistemi daha iyi çalışacak ve ileride tavşanınızın hastalıklara yakalanma riski azalacaktır. Yetişkin bir tavşanınız varsa onun yaşına ve boyutuna uygun yem sağladığınızdan emin olmanız önemli. Yetişkin tavşan yemi olarak Versele Laga Complete Cuni Adult Tavşan Yemi harika bir tercihtir.

Tavşan yemi çeşitlerinden pelet yem, yonca peleti, kemirgen yemi ve kuzu yemi gibi pek çok çeşide ayrılır. Tavşanınıza tercih edebileceğiniz en doğru pelet yem ona özel üretilenidir. Bu yemler tek tip olduğu için sindirimi çok daha kolaydır. Aynı zamanda diğer yemlere kıyasla daha az karbonhidrat ve su içerir. Bundan dolayı kilo alımını engelleyerek sonraki zamanlarda obezite gibi sorunlara yol açmaz. Sindirim sistemi hassas olan tavşanların çoğu karışık yem tüketemez ya da buna bağlı olarak hastalıklara yakalanır. Yonca peleti seçimi hassas sindirime sahip olan tavşanlar için yerinde bir tercih olacaktır.

Tavşan Yemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Tavşan Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavşanların sağlıklı kalmalarının anahtarı doğru beslenmeden geçer. Bir tavşan diyeti için en iyi seçenekler, yerel kaynaklı birinci sınıf malzemeleri içerir. Tavşan yeminde prebiyotikler, inülin ve fruktooligosakkarit yer almalıdır. Bu bileşenler tavşanlarınızın sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Tavşanınıza mümkün olan en iyi beslenme düzenini sağlamak için ek öneriler vardır. Saman, tavşanınızın diyetinin çoğunu oluşturmalıdır. Tavşanınızın her zaman rahatça beslenebilmeleri için tavşan yemi çeşitlerini hazır bulundurmalısınız. Saman, sindirime yardımcı olan temel lif sağlar. Saman ayrıca sürekli büyüyen tavşanların dişlerinin aşınmasına da yardımcı olur. Tavşanınıza saman sağlamak iyi diş sağlığını destekler. Ayrıca tüy gelişimi ve diğer rahatsızlık riskini azaltarak tavşanınızın rahat etmesini sağlar.

Saman, A ve D vitamini ile kalsiyum açısından zengindir. Saman ayrıca protein ve diğer gerekli besinleri içerir. Tavşanınız için taze görünen ve taze kokan saman sağlayın. Saman kahverengi veya küflü olmamalı ve taze kesilmiş çimen kokusuna sahip olmalıdır. Saman, bayatlamasını önlemek için kuru bir kapta saklanmalıdır. Tavşanlar sebzeleri sever ve tavşanınız için en iyi diyetin temelini oluşturmalıdır. Pestisit içermeyen taze sebzeleri seçin ve tavşanınıza beslemeden önce iyice yıkayın. Mümkünse, tavşanınız için organik sebzeler satın almak en iyisidir. Yapraklı yeşillikler, tavşanınıza verilen sebzelerin büyük kısmını, alımlarının yaklaşık %75'ini oluşturmalıdır. Bu metriğe uymak, tavşanınıza en iyi diyeti vermenizi sağlayabilir.

Tavşanınıza bol miktarda taze, arıtılmış su verdiğinizden emin olun. Tavşanlar su şişelerinden veya su kabından içerler. Tavşanınızın yeterince su içmediğinden endişeleniyorsanız, ona bir tedavi olarak biraz buz küpü vermeyi deneyin. Ayrıca, biraz ekstra hidrasyon sağlamak için nemli olan sebzeleri de sunabilirsiniz. Besleyici peletler tavşanınız için en iyi seçimdir. İyi peletlerin lif oranı yüksek olmalıdır; %18 üzeri idealdir. Daha genç tavşanlar diyetlerinde daha fazla pelet yiyecektir; daha yaşlı tavşanlar yaşlandıkça pelet alımını azaltmalıdır. Peletler her zaman satın alınmalı ve tavşanlarınıza bayat değil taze olarak yedirilmelidir. Genel olarak, her altı haftada bir taze pelet satın almak, uyulması gereken iyi bir kuraldır.

Yavru Tavşanlar Ne Zaman Yem Yer?

Yavru tavşanların özel beslenme ihtiyaçları vardır. Yavru tavşan, ömrünün ilk üç haftasında anne sütü almalıdır. Dördüncü ve yedinci haftalar arasında tavşan yemi, saman ve pelet tüketmeye başlayabilir. Tavşan yetiştirmek için en iyi saman ve peletler yoncadır. Bu mahsul aslında bir baklagildir. Bu nedenle besleyici olarak çim bazlı bir samandan daha yoğundur. Yoncalar erken çiçek açtığı için yüksek oranda protein içerir. Bu da tavşanların ihtiyaç duyduğu protein bileşenini almalarını sağlar. Tavşanlar 7 aylık olana kadar sınırsız yonca samanı ve peletlerine erişebilmelidir. Ayrıca 12. haftadan itibaren tavşan diyetine küçük miktarlarda tavşan için güvenli sebzeleri birer birer eklemeye başlayabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR