₺319,53 KDV Dahil
₺459,53 KDV Dahil
₺99,90 KDV Dahil
₺109,90 KDV Dahil
₺110,55 KDV Dahil
₺190,00 KDV Dahil

Kedi Bakım Ürünleri

Kedinizin uzun ve sağlıklı yaşaması, bakım koşulları ile yakından ilgilidir. En kaliteli kedi bakım ürünleri ile kedinizin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Aradığınız tüm kedi bakım ürünü çeşidini sayfamızda bulabilirsiniz!

Kedi Bakım ve Temizlik Ürünleri ile Kedinizin Sağlığını Koruyun

Kedi sahiplenmek ve bakmak son derece keyiflidir ancak çeşitli zorlukları da vardır. Bu zorluklardan biri kedinin bakımı ve temizliğidir. Kedi bakım ve temizliği son derece özen gösterilmesi gereken bir iştir. Bunun sebebi, bakım ve temizliğin kedinin sağlığını doğrudan etkilediğidir. Dolayısıyla kedinin bakımıyla daha özenli ilgilenmek onun sağlığı için çok yararlı olacaktır. Kedi tüy dökme problemi sıklıkla yaşanılan ve kedi sahiplerinin başını ağrıtan bir sorundur. Tüy dökme çeşitli hastalıklar, mevsimsel değişiklikler ve stresten dolayı kedilerde görülebilen bir problemdir. Bu problemi çözmek için kedinin cinsine bağlı olarak tüylerini kısaltabilirsiniz. Ancak bu her zaman yapılabilecek bir çözüm değildir.

Tüy dökülmesini engellemek ve evi tüylerden arındırmak için evcil hayvanın tüylerini tarak yardımıyla sıklıkla taramalısınız. Tarama işlemini ise, kedinin tüy dökme sorunlarına özel olarak üretilen kedi şampuanıyla yapılan bir banyodan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Kediye bu işlemleri ayda 1-2 kez yapmak yeterli olacaktır. Bu işlem için Zampa Plastik Tüy Toplama Fırçası kullanabilirsiniz.

Kediyi yanlış bir şampuanla yıkamak tüy dökülmesine neden olan sorunlardan biridir. Bebekler ve yetişkin insanlar için üretilen şampuanlarla kedi yıkandığı zaman tüy dökülme olasılığı artırılmış olur. Banyo esnasında bir pamuk ile kedinin kulak içleri temizlenmelidir. Kedilerin kulakları çok hassas yapıya sahiptir. Bununla beraber kulakları ve tüyleri temiz olan kedilerde koku yayma daha az seviyede olacaktır. Tüy dökme problemlerine çözüm olarak uzun tüylerin kısaltılması sık yapılan bir durumdur. Bu durum evdeki tüy problemlerini çözebilir ancak kediye psikolojik olarak zarar da verebilir. Bu yüzden kedi için tüy bakım ve temizliği rutini oluşturmak, onu düzenli olarak taramak ve fırçalamak daha doğru olacaktır. Kedinizin tüylerini kesmek için Bobo Kablosuz Kedi ve Köpek Tıraş Makinesi Seti kullanabilirsiniz. Böylece kedi tüy kesim işlemini güvenli ve zahmetsizce tamamlayabilirsiniz.

Kedilerin tırnak bakımı ve temizliği oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kedilerin tırnak bakımlarına dikkat edilmediği zamanlarda tırnak aralarında mantar ve yara gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Özellikle de evcil kedilerin tırnak bakım ve temizliği çok önemlidir. Çünkü kediler tırnaklarıyla eşyalara zarar verme potansiyeline sahiptirler. Örneğin kanepeleri ve perdeleri yırtabilir, mobilyaları çizebilir ve sizin cildinize zarar verebilir. Doğal ortamlarında yaşayan kediler, ağaçların gövdelerini kazarak ya da uygun sertlikte olan yerlerde sürtünerek tırnaklarının bakım ve temizliğini yaparlar. Evde yaşayan kedilerin bu tür imkanları olmadığı için mobilyalara tırnaklarını sürerek kendilerine bakım yaptıklarını zannederler. Bu sebeple kedilerin tırnak bakımlarına ve temizliklerine özen gösterilmelidir ve sıklıkla yapılmalıdır.

Kedi Fırça ve Tarakları ile Kedinizin Tüy Sağlığını Destekleyin

Kediler için tüy bakımı oldukça önemlidir. Bir kedinin parlak ve sağlıklı tüylere sahip olması hem yeterli beslendiğini gösterir hem de daha güzel gözükmesini sağlar. Kediler son derece temiz hayvanlar olsalar da tüylerinin bakımı için sahiplerine ihtiyaç duyarlar. Eğer kedilerin tüy bakımına özen gösterilmezse kediler tüylerini yalar ve zamanla midelerinde kocaman tüy yumakları oluşur. Bu da ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Dolayısıyla kedi tüy bakımının önemi çok büyüktür. Zampa Tüy Toplama Eldiveni gibi kullanışlı bir ürün ile kedinizin tüy bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kedilerin tüylerini düzenli taramak ve fırçalamak onlarla sıkı bir bağ kurmanın en güzel yoludur. Bununla beraber kedi tüylerinde meydana gelen pire ve bit gibi istenmeyen problemler de kontrol altına alınmış olur. Ayrıca kedilerin hiçbir zaman sıkılmayacağı, sonsuza kadar yapılmasını isteyeceği aktivitelerin başında taranmak ve fırçalanmak gelir. Kediler o anların tadına varırken sizler de kedi ile hem güzel zamanlar geçirir hem de kediye harika bir tüy bakımı yapmış olursunuz. Kedilerin küçük yaşlardan itibaren tüylerinin taranması ve fırçalanması düzenli olarak yapılmalıdır. Bu bakımlar kedinin tüylerinde oluşan rahatsız edici düğümleri önler ve ölü tüylerinin uzaklaştırılmasını sağlar. Düzenli olarak kedi tüy bakımı yapmak sadece tüylerin temiz ve sağlıklı olmasını sağlamaz aynı zamanda eve saçılan tüylerin oluşmasını da engeller.

Kedilere tüy bakımı yapılmadığı taktirde, kedinin kürkü mat ve çirkin bir görünüme ulaşır, tüyleri zamanla güçsüzleşir ve dökülmeye başlar. Aynı zamanda dış parazit hastalıklarının görülme ihtimali büyük oranda artar. Kedilerin yuttukları tüy yumaklarından ötürü sindirim sistemlerinde problemler yaşanır. Bu yüzden kedinizin tüy bakımını düzenli şekilde tamamlamanız çok önemlidir. Fubrimnoat Furminator Kedi Köpek Tarağı Classic, tercih edebileceğiniz kedi tarak modelleri arasında yer almaktadır. Kedi tüyleri, mevsim geçişlerinde yani ilkbahar ve sonbahar aylarında sık sık dökülür. Kediler ilkbahar aylarında kıştan kalma sıkı, kalın ve uzun tüylerini dökerler, yerine ise ince, sıkı ve kısa tüyleri çıkarırlar. Sonbahar aylarında da bu tüylerini dökerler ve yerine kış için kalın, sıkı ve uzun tüyleri çıkarırlar. Bu tüy dökme durumuna mevsimsel tüy dökümü denir. Bu dönemlere dikkat edilerek tüy bakımının hassasiyetle yapılması önemlidir. Ayrıca tüyler deri bakımını da koruduğu için tüy bakımları otomatik deri bakımlarını da destekler.

İlgili Kategori: Kedi Fırça ve Tarakları

En İyi Kedi Fırçaları ZOO’da!

Kediler çok temiz ve titiz canlılardır. Bundan dolayı kendileri temizlerler ve tüy bakımlarını yaparlar. Ancak kendileri yapsalar dahi onların tüylerinin temizlenmesine yardım etmek çok daha faydalı olacaktır. Çünkü tüy bakımı kedinin kürkünü güzelleştirir ve onun daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kedilerin tüyleri temizlenmez ve gereken bakım yapılmazsa çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu problemlerden biri midede biriken ve kedilerin kusmasına sebep olan tüy yumağıdır. Bu kedilerde sindirim problemlerine yol açar. Özellikle uzun tüylü kediler için bu tür durumlara çok dikkat edilmelidir. Tüy yumağı sorunlarını en kolay şekilde atlatmak için kedinin tüylerine düzenli bakım yapmak gerekir. Kedilerin tüyleri kısa olduğunda bakım yapılmaya gerek duyulmaz. Ama bu çok yanlış bir davranıştır. Kedinin tüyü ne kadar kısa tüy olursa olsun dökülür. Bu da zamanla evde tüy birikmesine ve kedinin tüy yutmasına sebep olur. Örneğin, ZOO koleksiyonunda yer alan CatDoglife Kedi ve Köpekler İçin Kalın Telli Basmalı Fırça, kedinizin tüy bakımı için harika bir üründür.

Kediye tüy bakımı yapmaya yavruyken başlanmalıdır. Bu bakım kedinin rahatsız edici topaklaşmalardan ve ölü tüylerinden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde yapılan tüy bakımı sadece tüylerinin sağlıklı, parlak ve temiz olmasını sağlamaz aynı zamanda evin içerisinde biriken tüy yumaklarının oluşmasını da önler. Kedilerin tüylerini sıklıkla taramak ve fırçalamak onunla sıkı bağ kurmayı sağlar. Bununla beraber kedide meydana gelen pire, bit vb. istenmeyen problemlerin de önüne geçilir. Kedilere tüy bakımı yapıldığında, tüylerin arasında bulunan ölü tüyler temizlenerek kürkünün daha canlı ve parlak olması sağlanır. Bunun yanı sıra kedinin kan dolaşımı hızlanır ve düzenli bir hal alır. Kediler düzenli tüy bakımı yapılmasına alıştıklarında bu onlara masaj gibi gelir ve rahatlatır. Bunun için Trixie Kedi Masaj Fırçası da tercih edebilirsiniz. Silikon olan ürün, kedinizin derisine zarar vermeden masaj etkisi bırakır.

Kedi uzun tüylere sahipse eğer tüylerine her gün ya da en azından haftada 2-3 kez bakım yapmak gerekir. Eğer kedi kısa tüylere sahipse haftada bir kez bakım yapılması yeterli olacaktır. Kedi tüy bakım sıklığını belirleyen bir unsurda mevsimsel tüy dökme dönemleridir. Kediler genelde ilk bahar ve sonbahar aylarında normalden daha fazla tüy dökmeye başlarlar. Bundan dolayı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde kedinin tüy bakım sıklığı artırılmalıdır. Mevsimsel tüy dökme dönemlerinde; uzun tüylü kediler haftada en az 5 gün, kısa tüylü kedilere ise en az 3 gün bakım yapılmalıdır. Böylece hem sahiplerinin hem de kedinin stresi azalacak ve tüy yutma ve eve tüy bırakma gibi problemler ortadan kalkacaktır. Kedinizin tüylerinin kırpılması gerekiyorsa; Trixie Alt Kürk Tarağı da işinizi kolaylaştıracaktır.

Kedinizin Tüy Yapısına Uygun Kedi Tarağı Modelleri

Kedi tarağı, kedinin rutin bakımını yapmak ve tüy döküntüsünü engellemek için en gerekli aksesuarlardan biridir. Piyasada her kediye özel üretilen taraklar vardır. Kedinin tüy uzunluğuna, yapısına ve derisinin hassasiyetine bağlı olarak farklı taraklar tercih edilir. Kediye doğru tarağı alarak kedinin mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayabilir ve eve tüy dökülmesini engelleyebilirsiniz. Kedinizin tüyleri kısa ise Zampa Kedi ve Köpek Tüy Bakım Fırçası Small modeli seçebilirsiniz.

Kediye en uygun tarak, onun tüy yapısına uygun olanıdır; kedilerin sahip olabileceği 4 tür tüy yapısı vardır. Bu tüy yapıları ise kısa, uzun, kıvırcık ve tüysüzdür. Kedilerin 4 cm’den daha uzun tüylü olanları uzun tüylü olarak sınıflandırılır. Uzun veya kısmen uzun tüye sahip olan kediler, diğer kedilere göre daha fazla tüy dökme eğilimi gösterirler ve düzenli şekilde taranmaya ihtiyaç duyarlar. Uzun tüye sahip kedileri haftada 2-3 kez taramak önemlidir. Uzun tüylü kediler için en iyi tarak türü metal dişlere sahip olanlardır. 4 cm’den daha kısa tüylü olan kediler ise uzun tüylü kedilere kıyasla daha az bakım isterler. Kısa tüylü kediyi haftada 1-2 kez tarama yeterli olacaktır. Kısa tüylü kediler için en uygun tarak yumuşak kıllı taraklardır. Kedinin derisini çizeceğinden ve onu yaralayacağından dolayı asla sert dişli ya da metal taraklar tercih edilmemelidir. Kedinin tüyleri kıvırcık ise yumuşak ya da iğneli taraklar uygun olacaktır. Bu açıdan düşünüldüğünde Trixie Yumuşak Fırça Plastik, kediniz için idealdir.

Kedi tarağının kıl ya da diş yapısının düzgün şekilde tasarlanmış olması, kedinin sağlığı ve konforu açısından oldukça önemlidir. Tarakların birbirine çok yakın sıralı ya da çok uzak sıralı diş ve kıl yapıları kediye istenen faydayı sağlamaz. Kedinin tüylerinin yapısı dikkate alınarak yakın aralıklı ya da uzak aralıklı taraklardan alınmalıdır. Aynı şekilde uzun tüylü kediler için daha seyrek yapılı taraklar tercih edilmelidir. Uygun alınan tarakla kedinin tüyleri en iç kısımlara kadar taranacağından istenilen verim alınacaktır. Kediye alınan tarak kaliteli olmalıdır. Kaliteli kedi tarağı, kedinin tüylerinde ve derisinde etkili bir şekilde kullanılır ve derisine nazik şekilde dokunur.

Kaliteli Kedi Tırnak Makası Modelleri ZOO’da!

Tırnak bakımı kedilerin güvenliği ve sağlığı açısından çok önemlidir. Fakat kedi tırnak bakımı yapmak ciddi bir zahmet ve odak gerektiren konudur. Kedi tırnak bakımı yaparken tırnağın yapısına dikkat edilmelidir. Tırnağın diplerindeki dokular pembe renkte görünür. Tırnak makasının pembe dokulara değmemesi gerekir. Aksi taktirde ciddi yaralanmalara sebep olunabilir. Kedi tırnağının daha şeffaf kısımlarına sadece küçük bir kesik atmak sivriliği köreltmeye yardımcı olur. Trixie Köpek ve Kedi Tırnak Makası ile kedinizin tırnaklarını rahatça kesebilirsiniz.

Kedinin tırnaklarının boyunu kısaltmaya hiç gerek yoktur. Tırnağın uçlarından toplu iğnenin başından daha küçük bir kesik atmanız yeterli olacaktır. Böylelikle herhangi bir kaza yaşanma olasılığını azaltmış olursunuz. Tırnak bakımı yapmayı kediye yavruyken alıştırmak çok önemlidir. Kedi küçük yaşlarda tırnak kesme işlemiyle tanışırsa büyüdüğü zaman bu işlemi yapmak daha pratik hale gelecektir. Kediye tırnak bakımı yaparken ani bir hareket ile tırnağını dip kısımlardan kesebilir veya tırnak makasının kedinin tırnağında takılı şekilde kalmasına sebep olarak onu yaralayabilirsiniz. Bu sebeple tırnak bakımı işlemi çok dikkatli yapılmalıdır. Çünkü kedilerin çoğu tırnaklarının kesilmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu tür riskleri azaltmak için kediyi uykulu ve sakin olduğu zamanlarda yakalamak ve tırnaklarını kesmek doğru olacaktır. Tırnak bakımı yapmak için en iyi zamanlar sabahları çok erken saatler veya mamasını yedikten hemen sonra yapılan şekerleme uykularıdır.

Tırnak bakımını yaparken stres oluyor ve kesmekte zorlanılıyorsa bir veterinere danışılmalıdır. Veterinerden gerekli detaylar öğrenildikten sonra kesmeye çalışılmalıdır. Ancak kedinin tırnakları hassas olabilir. Bundan dolayı kedinin tırnaklarını keserken acele edilmemeli ve tek sefer kesilmeye kalkışılmamalıdır. Kediye önce süre tanımalı ve uygun bir anda kesme işlemine başlanılmalıdır. Direnen bir kediyse eğer zorlamadan ve bağırmadan bakım bitirilmelidir. Tırnak bakımı yapmak için en doğru an beklenmelidir.

İlgili Kategori: Kedi Tırnak Makasları

Güvenli Kedi Tırnak Makasları ile Kedi Tırnak Bakımı Çok Kolay!

Kedi bakımları arasında önemli olan bir unsurda tırnaklarının kesilmesidir. Kedinin tırnakları uzadığı zaman sürekli bir yerlere takılabilir, yarılabilir, kırılabilir veya kedinin yürümesini zorlaştırabilir. Bu sebeple kedinin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Bunun yanı sıra sürekli tırmalama yapan bir kediye sahipseniz tırnaklarının bakımları düzenli şekilde yapılmalıdır. Bu bakımın sayesinde kedinin eşyalara ve size zarar vermesi azalacaktır.

Kedilerin birçoğu tırnaklarının kesilmesinden pek hoşlanmaz. Evcil kediler tırnak kesimi sırasında çok hırçın ve saldırgan hale gelebilir. Bu gibi durumlarda kedinin tırnakları zorla kesilmeye kalkışılırsa kediye zarar verilmesi muhtemel olur. Bu yüzden kediyi zorlamamalı ve veteriner hekime danışılmalıdır. Veteriner hekim uygun şekilde kedinin tırnaklarını kesecek veya size kesme yöntemlerini söyleyecektir. Kedilerin tırnakları yaklaşık 2 aylıkken kesilmeye başlanmalıdır. Kedi yavruyken ve erken yaşlarındayken tırnak kesmeye başlamak çok avantajlıdır. En büyük avantajı kedinin tırnak kesimine alışmasıdır. Yavruyken tırnak kesimine alışan kedi ilerleyen yaşlarında daha sorunsuz ve rahat bir şekilde bu işlemi yaptıracaktır. Yavru kediniz için bir tırnak makası arıyorsanız; Easland Kedi ve Köpek Tırnak Makası doğru bir tercih olacaktır.

Kedilerin tırnaklarını kesme sıklığını etkileyen birtakım unsurlar vardır. Özellikle de kedinin dışarıya çıkıp çıkmadığı, tırmalama tahtasını kullanıp kullanmadığı ve evdeki hareket ettiği ortam etkilidir. Ancak bu durumları göz ardı edersek, evcil bir kedinin tırnaklarının haftada 2 veya 3 kez kontrol ederek kesmek doğru olacaktır. Daha kısa zamanlarda da tırnak kesimi yapılabilir ama kedinin kendisine ve çevreye zararı olmadığı sürece buna gerek yoktur. Tırnak kesme sıklığını daha uzun sürelerde yapmak ise hem kediye hem de çevreye zarar verebilir. Her kedinin tırnak uzama süreleri farklı olduğu için tırnaklarının kesileceği zaman dilimleri değişebilir. Genel olarak bakıldığında 2 haftada bir kesilmektedir. Bunun sayesinde kedinin tırnakları çok sivri olmayacaktır. Yaşlı kedilerin tırnakları diğer kedilere göre daha kalın yapıya sahiptir ve yaşlı kedilerin kalın tırnaklarını kesmek daha zordur. Bu sebeple yaşlı kedilerin tırnaklarını haftada bir kez kesmek tavsiye edilmektedir.  Bir başka seçenek ise kedinin durumunu gözlemlemektir. Kedinin tırnaklarını birkaç kez kestiğinizde ve kontrol ettiğinizde doğal olarak tırnak kesme sıklığını ayarlayabileceksiniz.

Kedi Temizlik ve Banyo Ürünleri ile Kedi Hijyenini Sağlayın!

Kedilerin diğer canlılar gibi sürekli yıkanmalarına gerek yoktur fakat bazı zamanlarda yıkanmaları gerekir. Özellikle de uzun tüylere sahip olan kedilerin banyodan ziyade daha çok bakıma ihtiyaçları vardır. Bu bakımlardan biri de kedilere özel üretilen şampuanlardır. Kedi şampuanları her bakımdan ihtiyaç duyulan ve kedinin hijyenik açıdan hayatını sürdürebilmesi için önemlidir. Kediyi banyo yaparken kullanılacak şampuan kediye uygun alınmalıdır. Kedinin yaşına, türüne ve tüy yapısına uygun olmalıdır. Kedi sahipleri kedileri banyo yaparken genelde kendilerine aldıkları şampuanları kullanacaklarını düşünürler ve çoğu zamanda kullanırlar. Ancak bu yaptıkları tamamen yanlıştır. İnsanlara özel üretilen şampuanlar kedinin sağlığını riske atarak tüy ve deri sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Dolayısıyla kediye en uygun şampuan onlara özel üretilen şampuanlardır. AllDay All Shampoo Cat Naturel Organik Kedi Şampuanı da en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Kediyi banyo yapma kararı alındığında ilk başta kediye uygun üretilen şampuanları almak gerekir. Kedi için kesinlikle bebek ve diğer canlıların şampuanlarından kullanılmaması gerekir. Çünkü şampuanların PH seviyeleri farklıdır ve kediye uygun olmayan şampuan onun cildini tahriş eder ve kimi zaman tüylerinin dökülmesine sebep olur. Kedilere özel üretilen şampuanlar onların PH seviyesine uygun olarak formüle edilir. Aynı zamanda özel üretilen şampuanlar kedilerin deri ve tüy sağlığını korur. Kediye uygun alınan şampuanla kedinin daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasına yardımcı olunur. Kedi şampuanı kedinin yaşına uygun olmalıdır. Kedi şampuanlarının bazıları 12 aylıktan daha büyük olan kediler için kullanılmaktadır.  Yavru kediler için banyoda kullanacak şampuan mutlaka yavru kediye özel üretilmiş olmalıdır. Aksi taktirde kullanılan şampuan kedinin tüylerine zarar verir.

Kedi banyo yapmayı sevmiyorsa veya sizi ciddi şekilde yoruyor ve strese sokuyorsa kediye ve sizi rahatlatacak kuru şampuanlardan alınabilir. Tıpkı insanların kullandıkları kuru şampuanlar gibi kedilerin yaşına ve türüne özel üretilen kuru şampuanlarda vardır. Kuru şampuan ile kediyi temizleyebilir ve tüylerinin daha canlı ve temiz görünmesine yardımcı olunabilir. Kuru şampuanla yıkanan kedileri kurulamaya ihtiyaç yoktur ve bu şampuanların kediye hiçbir zararı yoktur. Ancak kuru şampuanı sürekli kullanmakta yanlıştır. Kedinin hijyen ve temiz olması adına mutlaka arada bir su ile banyo yapması gerekir. ZOO koleksiyonunda yer alan Biyoteknik Dry Foam Kuru Kedi Şampuanı sayesinde kedinizin banyo ve temizlik ihtiyacını kolayca giderebilirsiniz.

İlgili Kategori: Kedi Temizlik ve Banyo Ürünleri

Kedi Bakım Ürünleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kedi Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi fırçası, kedilerin en temel bakım ihtiyaçlarından biridir. Kediler hassas ve tüylü bir yapıya sahiptirler. Bundan dolayı sadece sahiplenmek veya beslemek onların sağlıklı hayat sürmelerini sağlamayacaktır. Gerekli bakımı sağlamak kedinin yaşam standartlarını fazlasıyla yükseltecektir. Sevimli kedilerin güzel, canlı ve parlak tüylere sahip olmasını isteyen kedi sahipleri vardır. Fakat eksik yaptıkları bazı konular vardır bunlardan birisi aralıklı fırça kullanımıdır. Kedi bakımı için fırça kullanmak şarttır. Ancak alınacak kedi fırçasının işlevleri ve özellikleri çok iyi şekilde bilinmelidir. Aynı zamanda kedi fırçası alırken artılarını ve eksileri çok iyi araştırmalı ve kediye en uygun fırça alınmalıdır.

Hassas deriye ve narin bedene sahip olan kedilere alınan fırçaların özellikle uç kısımlarına dikkat edilmesi gerekir. Mesela ucu sivri olan fırçaların alınması kesinlikle önerilmez. Bu tür fırçalar deriye nüfuz ettikten sonra tahrişe ve yaralanmalara neden olabilir. Bundan dolayı kediye yarardan çok zarar vermiş olunur. Fırça almadan önce yavru ve yetişkin kedilere hangi tür fırçaların daha yararlı olacağına dair bilgi sahibi olmalısınız. Şayet yavru kedilere ve yetişkin kedilere farklı fırçalara yönelmek gerekecektir. Yavru kediler, yetişkin ve yaşlı kedilere göre daha hassas tüy yapısına sahiptirler. Kedinin canını yakma olasılığını en az indirmek için plastik uçlara sahip olan fırçalardan almak doğru olacaktır.

Kısa tüye sahip olan kedilerle uzun tüye sahip olan kedilerin bakımları farklıdır. Kısa tüylü kediler uzun tüylülere göre daha az bakım ister ve daha az fırçalanma ihtiyacı duyarlar. Kısa tüylere sahip olan kediler için küçük dişlere sahip olan fırça alınması doğru olacaktır. Uzun tüyler demek daha çok bakım ihtiyacı demektir. Uzun tüylü kediler için paslanmak çelikten üretilmiş fırça almak doğru olacaktır. Mesela Van kedisi gibi uzun tüylere sahip olan bir kediyi ortalama 3 kez fırçalamak gerekir. Yine fırça alma seçimi konusunda veterinerden tavsiye almak daha iyi olacaktır. Kedide deri hastalığı gibi sağlık sorunları varsa fırçayı hiç kullanmamak ya da vücudun belirli bölgelerine kullanmak gerekebilir. Tüm bunları dikkate alarak kediye en uygun fırça seçiminde bulunabilirsiniz.

Kediler Ne Sıklıkla Banyo Yaptırılmalı?

Kediler, kendi temizliklerini kendi yapan titiz canlılardır. Tüylerini yalayarak vücutlarını temizlerler ve bu temizliklerini belirli aralıklarla gerçekleştirirler. Bu noktada sahiplerine ihtiyaç duymayan kedilerin belirli zamanlarda banyo yapması gerekir. Kedilerin vücutlarına bir şeyler bulaştığında, dışarıda oynadığında veya bit, pire vb. istenmeyen şeyler oluştuğunda kısa bir sürede yıkanmaları gerekir. Kediler çok temiz ve titiz canlılar olduğu için haftada 1 veya 2 kez yıkamak ideal olacaktır. Kediler kendi kendilerini temizledikleri için sık sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Bu sebeple 1-2 kez yıkanmak yeterli gelecektir. Eğer uzun tüylü bir kediye sahipseniz kısa tüylü kedilere kıyasla daha sık yıkamak gerekebilir. Bunların dışında kedinin vücuduna pis bir madde bulaştığında yıkama işlemini tekrar gerçekleştirmek gerekebilir.

Kedilerin tüylerinde ve derisinde bazen yapışkanlar olabilir. Bu gibi durumlarda ilaçlı bir şampuanla yıkamayı gerektirecek sağlık sorunları oluşabilir. Ancak ilaçlı şampuanla sürekli yıkamak sakıncalı olabilir. Veterinere danışarak yıkama sıklığını ayarlamak doğru olacaktır. Kedilerin bazıları banyo yapma konusunda çok olumlu tepkileri vermezler. Bu durum ise hem kediye hem de sahibine zarar verecek sıkıntıyı yaratabilir. Kediyi gözlemleyerek yıkanma sıklığını ona göre ayarlayabilirsiniz. Son olarak kedinin çok fazla yıkanması tüy ve derisinde bulunan koruyucu yağların gitmesine neden olacaktır. Sık yıkandığı zaman kedinin tüyleri donuk olacak ve doğal koşullara karşı yeterliliğini yitirecektir. Tüm bunları dikkate alarak kedinize en uygun yıkama sıklığını ayarlayabilirsiniz.

Kedi Tırnak Makası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilerin tırnak bakımları evde sahipleri tarafından veterinere gidilmeden kolaylıkla yapılabilir. Kedilere özel üretilmeyen tırnak makasları, kedinin tırnağını zedeleyebilir, kırabilir ya da etine ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple kedilere özel üretilen tırnak makaslarından tercih etmek gerekir. Kedi tırnak makası seçerken öncelikle kedinin kilosunu, cinsini, yapısını ve boyunu dikkate almalısınız. Farklı modellere ve renklere sahip olan tırnak makaslarının ergonomik saplı olanları kolay tutum sağlayarak kedinin tırnaklarının rahat kesilmesini sağlar. Kedi sahibinin tırnak makasını seçerken en kolay şekilde tutabileceği ürünü alması kediye zarar verilmeden bakım yapılmasına olanak sağlar.

Yavru ve küçük yapıya sahip kediler için yavru kedi tırnak makaslarından tercih edilmelidir. Yavru kediler için en ideal tırnak makası boyu 8 cm uzunluğundadır. Tırnak makaslarının modelleri ve renkleri kadar uç kısımları da çok önemlidir. Kedi tırnağını tek bir hamlede kesmeyi sağlayan anatomik giyotin uçlara sahip tırnak makasları kediyi rahatsız etmeyecektir. Kedi için ilk kez tırnak bakımı yapmaya başlayanlar ise LED ışıklı tırnak makaslarından tercih edebilirler. Farklı modellerde üretilen tırnak makaslarının renk seçenekleri de oldukça fazladır. Kedi tırnak makası seçerken renkli ürünleri sevenler renkler arasından da seçim yapabilirler. Fakat önemli olan kedinin bakımı ve sağlığı olduğu için kediye en uygun olan ve en rahat kesimi sağlayacak tırnak makası seçilmelidir. Doğru bir tırnak makası seçimi ile tırnak bakımı sırasında muhtemel kazalar önlenmiş olur ve gereken bakım yapılır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR