₺69,12 KDV Dahil
₺137,09 KDV Dahil
₺319,53 KDV Dahil
₺459,53 KDV Dahil

Köpek Fırça ve Tarakları

Köpek tüy bakımının doğru şekilde ve düzenli olarak yapılması, köpeklerin tüylerinin ve cildinin sağlığını en iyi şekilde korur. Köpeğinizin tüy bakımı için ihtiyaç duyduğunuz köpek fırça ve tarak çeşitlerini sayfamızda keşfedebilirsiniz.

Sevimli Dostunuzun Tüy Sağlığını Destekleyen Köpek Fırça ve Tarakları

Köpeklerin tüylerinin sağlıklı olması, onun alerjilerden korunmasını ve köpeğinizin deri sorunları yaşamasını önler. Bu nedenle de tüy bakımının düzenli olması çok önemlidir. Köpeklerin tüy bakımını düzenli şekilde yapmanız, tüylerin birbirine dolanmasını önler. Tüyler birbirine dolanmadığı zaman toz ve kiri tutma oranı da düşer. Tüylerin dolanmaması için tüyleri düzenli şekilde taramanız, tüy temizliği için şampuan ya da kuru şampuan ile köpeğinizin tüylerini temizlemeniz gerekir. Köpeğinizin tüylerinin temiz olması, ciltte yaşanabilecek rahatsızlıkları da önler. Köpeğiniz pis olduğu zaman kaşınabilir, tüyleri birbirine dolanabilir, uzadığı için içlerinde kir birikebilir. Bu tip durumların yaşanmaması için farklı bakım noktalarına dikkat etmek gerekir. Örneğin, Trixie Köpek Tarama Eldiveni ile köpeğinizin tüy bakımını kolayca yapabilirsiniz.

Tüy bakımı için köpeklerin tüylerinin taranması, gerekli oldukça köpeğinizin yıkanması, yüz bölgesindeki tüylerin zaman zaman silinerek temizlenmesi gerekir. Ayrıca dönemsel şekilde tüy dökülmesi görüldüğünde köpeğinizin tüylerini daha sık şekilde taramanız ve tüy sağlığını destekleyecek besinler ile beslemeniz gerekmektedir. Ayrıca köpeğinizin tüylerinin de dönem dönem tıraşlanması, onun tüylerinin özellikle de yaz aylarında ağırlık yapmasını önleyecektir. Bu işlem için Trixie Köpek Alt ve Üst Kürk Tarağı gibi bir ürün de tercih edebilirsiniz.

Köpeklerin tüylerinin dönemsel şekilde kesilmesi, onun tüy dökülmesini azaltabilir ve köpeğinizin tüylerinin uzunluğundan rahatsız olmasını engeller. Örneğin yüz bölgesindeki tüylerin çok uzaması hem köpeğinizin görmesini engeller hem de tüyler köpeğinizin nefes almasından egzersiz yapmasına kadar her türlü aktivitesini engeller. Bu sebeple de yılda bir kez bile olsa köpeğinizin tıraşını yapmanız gerekir. Trixie Köpek Bakım Trim Makası, köpeğinizin uzayan tüylerini kırpmanıza yardımcı olacaktır.

Köpeklerin günlük ya da haftalık olacak şekilde farklı dönemlerde tüylerinin taranması gerekir. Kimi köpeklerin günlük şekilde tüylerinin taranması gerekir. Kimilerinin ise tüyleri haftalık tarama ile bile doğru şekilde bakımı sağlanabilir. Köpeğinizin tüylerinin uzunluğuna, tüy yapısına ve tüylerin şekline göre tarama sıklığı değişiklik gösterebilir. Köpeklerin tüylerinin düzenli olarak taranması, köpeğinizin tüylerinde mevcut olabilecek dış parazitlerin de tespit edilmesinde yardımcı olabilir. Bu sayede tarama sırasında köpeğinizde parazit ya da böcek fark ederseniz bunları engellemek için kısa sürede çözüm bulabilirsiniz. Ancak düzenli tarama yapmazsanız ancak köpeğiniz dış parazitlerden etkilenmeye başladığında bunu fark edersiniz.

Köpeklerin tüyleri her zaman yıkanmak istemez. Sık sık tüyleri yıkamak kimi köpeklerin tüylerini de ciddi ölçüde olumsuz şekilde etkileyebilir. Yine de köpeğinizin tüylerinin temiz olması onun enfeksiyonlarından ya da çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olabilmektedir. Bu sebeple de köpeğinizi sıvı şampuan ve su ile yıkamasanız bile kuru şampuan ile temizlemeniz gerekir. Bu sayede köpeğinizin tüylerinin çeşitli toz, kir ve benzeri ürünlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Banyo sonrasında Trixie Köpek Masaj Fırçası da kullanabilirsiniz.

Yüz bölgesinin de özenli şekilde temizlenmesi önemlidir. Kulakların, yüz bölgesinin ve patilerin temizliğini dikkatli şekilde gerçekleştirmek gereklidir. Yüz bölgesi ile kulakların temizliğinin düzenli olarak yapılması, köpeklerin enfeksiyon ve alerji gibi durumlardan uzak kalmasına yardımcı olabilmektedir. Köpeğinizin özellikle de yüz bölgesindeki tüylerini sık sık temizlemeniz ve gözlerinin çevresinin temizliğine de önem vermeniz gerekir. Ayrıca patileri de dışarıda geldikten sonra temizlemeniz ve patilerin tüylerinin de aşırı uzun olmamasına dikkat etmeniz, köpeğinizin dışarıdan toz ve kirleri getirmesini önleyebilir.

En İyi Köpek Fırça ve Tarak Çeşitleri ZOO’da!

Köpeğiniz için tarak seçeceğiniz zaman öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken pek çok farklı nokta vardır. Bu noktalara dikkat ederek köpeğiniz için uygun tarağı satın alabilirsiniz. Yanlış tarağın kullanılması köpeğinizin cildine zarar verebilir, tüylerin iyi şekilde taranmasını engelleyebilir ve etkili bir tarama sağlamaz. Köpeğinizin bakımını iyi şekilde gerçekleştirebilmeniz ve onun canını acıtmadan tüylerini taramanız için pratik kullanıma sahip olan doğru ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Köpeğinize kolayca bakım yapabileceğiniz bir tarak arıyorsanız; Zampa Kedi ve Köpek Tüy Bakım Fırçası ya da Trixie Köpek Tüy Topağı Açıcı ve Bakım Tarağı gibi bir ürün seçebilirsiniz.

Köpek tarağı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, köpeğinizin tüyleri için tarağın uygun olup olmadığıdır. Köpeğinizin tüy yapısına uygun olan köpek taraklarını seçmeniz hem kolay şekilde tüyleri taramanıza yarar sağlar hem de köpeğinizin tüylerinin iyi taranmasını sağlar. Köpeğinizin tüy şeklini, tüylerin uzunluğunu ya da yapısını dikkate almanız gerekir. Kolay karışan yapıya sahip olan tüyler için iğne uçlu fırçalar önerilir. Özellikle de uzun tüylü köpeklerin tüyleri çok çabuk şekilde birbirine karışabilir. Köpeğinizin tüyleri uzun ve karışmaya yatkınsa iğne uçlu köpek taraklarını tercih edebilirsiniz. Kıllı fırçalar hemen hemen her tüy yapısına uygun olan fırçalardır ve köpeklerin tüylerindeki tozların, kirlerin ya da dökülen tüylerin temizlenmesini iyi şekilde sağlar. Hem kısa hem de uzun tüylü köpekler için kıllı fırçaları tercih etmeniz mümkündür. Köpeğinizin tüyleri çok sık dolaşıyorsa; Trixie Köpek Uzun Tüy Kolay Tarama Spreyi edinmenizde yarar vardır. Böylece köpeğinizin canını acıtmadan tüy bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Ele geçirilen eldiven formuna sahip olan fırçalar bulunmaktadır. Bu taraklar genellikle kalın uçlara sahiptir ve dökülen tüyleri iyi şekilde toplar ancak birbirine dolanan tüylerin açılmasını sağlamaz. Köpeğinize masaj yapabilmenizi sağlayan ve dökülen tüyleri iyi şekilde toplayan bu eldiven tarakları da günlük şekilde tercih edebilirsiniz ancak tüylerin birbirine dolanmasını önlemeyeceğini bilmelisiniz. Köpeğinizin tüyleri kısa yapıdaysa ve sadece dökülen tüylerin toplanması için bir tarak arıyorsanız ya da kalın uçlara sahip olan veya sık kıllı fırçaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin tüylerinin iyi şekilde dökülen tüylerden, tozlardan ve kirlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Kısa tüylü köpeklerin tüyleri birbirine dolanma karakterine sahip değildir. Bu nedenle de dolanmayı önleyecek bir tarak kullanmanız genellikle gerekmez. Onlar için Trixie Çift Taraflı Köpek Fırçası da edinebilirsiniz.

Köpeğinizin tüy yapısına uygun olan tarağı bulduktan sonra kendi taramanızı kolaylaştıracak olan taraklara da bakmanızda yarar vardır. Örneğin tarağın kolay tutulabilir olması önemli bir ölçüttür. Kolay şekilde eli acıtmadan ve elinize iyi şekilde oturan bir tarak alarak tarama işlemini kendiniz için de kolay hale getirebilirsiniz. Köpek tarağı seçerken dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilen bir tarak almanız uzun süreli şekilde onu kullanabilmenizi sağlar. Hafif plastikten üretilen köpek tarakları ne yazık ki tüyleri iyi şekilde taramaya yaramaz. Tüylerin arasına saplanıp kalması bile mümkündür çünkü hafif yapısı nedeniyle dolanan tüyleri açmaya yaramayabilir. Bu sebeple de kaliteli malzemelerden üretilen dayanıklı ürünleri tercih etmeniz gerekir. Örneğin, Furminator Köpek Tarağı gibi bir ürün, uzun seneler boyu kullanım imkanı sunar.

Yalnızca tarağın kılları ya da tutuş şekli önemli değildir. Aynı zamanda köpek taraklarının uçlarının genişliği de önemlidir. Küçük ırklarda pek de büyük olmayan köpek taraklarını tercih edebilirsiniz ancak büyük ırkları bu tip küçük taraklar ile taramak çok uzun sürebileceği için boyutu daha büyük olan tarakları tercih etmenizde yarar vardır. Ayrıca köpeğinizin cildine zarar vermeden kolaylıkla her alanı taramanızı sağlaması için tarağın kıllarının olduğu alanın esneme payının olması ve baskı gördüğü zaman ona uygun şekilde şekil alması gerekir. Bu şekilde olan taraklar köpeğinizin her bölgesini iyi şekilde taramanıza yardımcı olabilmektedir.

Köpek Fırça ve Tarakları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Köpeklerin Tüyleri Ne Sıklıkla Taranmalı?

Sevimli dostlarımız köpeklerin tüy bakımları rutin olarak yapılmalıdır. Tüy bakımı doğru şekilde yapılan köpekler daha sağlıklı ve uzun yaşarlar. Köpeklerin tüyleri onları hem dış etkenlere karşı korur hem de onlara güzellik katar. Köpeklerin bir kısmının tüyleri kısa, bir kısmının orta uzunlukta geriye kalan kısmının ise olabildiğince uzun tüyleri vardır. Uzun tüye sahip olan köpekler daha fazla ve itinalı bir bakım isterler. Özellikle de tüy değiştirme dönemleri olan ilkbahar ve sonbaharda bu bakımlara daha çok özen göstermek gerekir. Köpeklere tüy bakımı yapılmadığı zaman yaşadıkları ortam tüy dökülmesi ile dolar. Bu durumda insanların sağlıkları açısından büyük risk içerir. Köpekler içinse başka açılardan problemler yaratabilir.

Köpeğinizin tüyleri fırçalamaz ve bakımı yapmazsanız bu durum onu rahatsız eder. Köpeğiniz kendi çabalarıyla tüylerini düşürmeye ve uzaklaştırmaya çalışır. Köpeğinizin bu çabaları onun derisinin çizilmesine, yaralanmasına ya da mikrop kapmasına yol açar. Ve hatta köpeğinizde köpek deri hastalıkları meydana gelebilir. Bütün bu hastalıkları engellemek ve köpeğinizin sağlıklı, parlak tüylere sahip olmasını sağlamak için normal günlerde gün aşırı, tüy değiştirdiği dönemlerde ise günde bir kez taranması yeterli olacaktır. Fakat derinin bu zamanlarda çok hassas olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle sert kıllı taraklar kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Köpeğinizin özel bakım istemeyen dönemlerindeyse genel olarak bakımınızı şöyle yapabilirsiniz: köpeğinizin tüylerini taramaya baş kısmından başlayarak orta bir sertlikteki köpek tarağıyla onun gerisine doğru sıkı bir şekilde sıvazlayarak tarayınız. Sırt bölgesini taradıktan sonra göğüs kısmıyla yan taraflarını aşağıya ayaklarına doğru tertipli bir şekilde fırçalamalısınız. Ardından tüylerini çıkış yönlerinin tersine doğru tekrardan taramalısınız. Tarama işlemi kıl diplerini güçlendirir, deriye masaj yapar ve kılların diplerine yerleşen tozu, kiri ve zararlı maddeleri kabartır. Daha sonra tekrardan düz yönde yapılan fırçalamayla ilk aşama bitirilir. Köpeğinizi ıslattıktan sonra suyunu iyi bir şekilde alınmış bez parçasıyla köpeğinizin tüylerinin çıkış yönüne doğru bastırarak silmelisiniz. Köpeğinizin karın, göğüs ve bacak aralarını iyice temizlemelisiniz. Bu işlem sırasında köpeğinizin derisine iyice bakarak, pire, kene, bit gibi zararlı şeylerin bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer görürseniz gerekli tedbirleri alarak onları temizlemelisiniz.

Köpeğiniz kısa tüylere sahipse, tüylerinin taranması için yumuşak ve kısa kıllı köpek taraklarından tercih edebilirsiniz. Uzun kıllı ve sert yapılı fırçalar kullanımları bakımından zararlı oldukları için köpeğinizin derisini çizip, tahriş edebilir. Köpeğinizin tüylerinin çıkış yönlerine doğru tarayarak tüm pislik ve tozları dışarı atabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin tüyleri sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur. Köpeğiniz uzun tüylere sahipse, taranması için uzun ve sert kıllara sahip fırçaları tercih edebilirsiniz. Böylelikle uzun ve sık tüylerin arasına girip temizlemek, havalandırmak ve düzenlemek köpeğiniz için oldukça iyi olur.

Köpek Fırça ve Tarağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sevimli dostlarımız köpeklerin, güzelliklerine güzellik katmak için tüylerinin taranması rutin olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu tarama işlemini gerçekleştirirken köpek tarağı kullanılır. Köpek tarakları ince telli, plastik uçlu, kıtık kesici, boncuk uçlu, bit-pire-kedi tarağı ve sık aralıklı olarak çeşit çeşittir. Köpeğinizin tüylerini tarama işleminde tüylerin akış yönüne göre önce geriye ve sonra tüy akış yönüne doğru ileriye tarama yapılır. Bu işlemin sonunda ölü tüyler dökülür, köpek cildi nefes alır.

Köpeğinizin tüy yapısına uygun olan tarakları tercih etmelisiniz. Pratik, etkili ve profesyonel tasarım alternatifleriyle köpeğinizin tüylerini iyi bir şekilde tarayan bu taraklar, çok kaliteli özelliklere sahiptir. Bu taraklar rengine ve kullanım seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Yumuşak uçlu ve iğne uçlu olan bu taraklardan paslanmayan özelliklere sahip olanları tercih etmelisiniz. Bu taraklar, sap ve kullanma özelliklerine göre değişiklik gösterir. Düz saplı modellerle beraber ele geçirilen banyo kesesine benzer tasarımlı modellerde tercih edilebilir.

Köpek tarakları seyrek dişli de olabilir sık dişlide. Farklı özelliklere sahip bu taraklar tüy yapısına göre kullanılır. Köpeğinizin tüylerinin uzunluğuna göre üretilen bu taraklara dikkat etmelisiniz. Köpeğinizi tarama esnasında çok bastırmamalısınız. Hafif ve nazik bir şekilde taramak yeterli olacaktır.  Köpeğiniz kısa tüylere sahipse, tüylerinin taranması için yumuşak ve kısa kıllı köpek taraklarından tercih edebilirsiniz. Uzun kıllı ve sert yapılı fırçalar kullanımları bakımından zararlı oldukları için köpeğinizin derisini çizip, tahriş edebilir. Köpeğinizin tüylerinin çıkış yönlerine doğru tarayarak tüm pislik ve tozları dışarı atabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin tüyleri sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur. Köpeğiniz uzun tüylere sahipse, taranması için uzun ve sert kıllara sahip fırçaları tercih edebilirsiniz. Böylelikle uzun ve sık tüylerin arasına girip temizlemek, havalandırmak ve düzenlemek köpeğiniz için oldukça iyi olur.

Köpeğinize tarak seçerken ona hem masaj yapmak hem de tüylerinin keçeleşmemesini sağlamak için eldiven şeklinde olan taraklardan seçebilirsiniz. Bu masajla hem kan dolaşımı harekete geçer hem de tüyleri daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzar. Köpeğinize uygun tarak seçilmediğinde tüylerde keçeleşme, parazit oluşumu, sağlıksız bir şekilde uzama, kelleşme be dökülme oluşur. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için köpeğinizin cinsine göre veteriner kontrolünde tarak seçmelisiniz. Köpeğinizi taradıktan sonra dökülen tüyler için tüy toplayıcı gereklidir. Bazı tarakların arka kısımlarında tüy toplayıcı kısım yer almaktadır. Ekstra bir ürün almak istemezseniz bu ürünü tercih edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR