Keli Tırnak Makasları

Sevimli dostlarımız kedilerin diğer önemli bakımları gibi tırnak bakımları da çok önemlidir. Bu yüzden kedilere özel tırnak makasları ile onların tırnak bakımları gerçekleştirilmelidir. En iyi kedi tırnak makasları için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kaliteli Kedi Tırnak Makasları ile Kedinizin Tırnak Bakımını Tamamlayın!

Tırnak bakımına özen gösterilmezse tırnak aralarında yara ve mantar gibi problemler oluşur. Özellikle evde beslediğiniz kedinin tırnak kesimi ve bakımı çok önemlidir. Tırnak kesimini düzenli bir şekilde yapmazsanız eşyalarınıza zarar verebilir. Mesela koltuklarınızı ve perdelerinizi yırtabilir, mobilyalarınızı çizebilir ve en önemlisi size zarar verebilir. Doğal ortamında yaşayan kediler ağacın gövdelerini kazıyarak veya uygun bir sertlikte bulunan yerlere tırnaklarını sürterek tırnak bakımlarını yaparlar. Evde beslediğiniz kedilerin böyle imkanları olmadıklarından koltuklara ve mobilyalara tırnaklarını sürerek bakım yaptıklarını düşünürler. Bu sebeple bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Kedilere uygun tırnak makası modelleri arasından seçim yaparak, kedinizin tırnaklarını ideal şekilde ve ona zarar vermeden kesebilirsiniz. Örneğin, Trixie Kedi Tırnak Makası ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kedinizin ayak üzerinde dururken veya gezerkenki problemleri genellikle tırnaklarından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda ya tırnakları çok uzamıştır ya da çok sivrilmiştir. Kedinizin tırnak bakımını düzenli olarak yapmaz ve temizlemezseniz tırnaklarının aralarında yara ve mantar gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu da kedinizin hayatını etkiler ve onun stresli, hırçın olmasına neden olur. Kedinize tırnak kesimini yavruyken kazandırmalı ve yavruyken eğiterek onu bu eyleme iyi şekilde alıştırmalısınız. Eğer kediniz yavruyken alışmaz ise büyüdüğü zaman size zor anlar yaşatır. Kedinizin tırnağını normal bir tırnak makası ile kesmeyin. Bu onlara çok acı verir ve kestirmek istemezler. Zaten normal tırnak makası kedinizin tırnaklarını kesmez sadece kedinizin canını yakarak onu yaralar. Bu sebeple kedilere özel olarak üretilen tırnak makaslarından almalı ve bu işlemi onunla gerçekleştirmelisiniz. Kedi tırnak makası modelleri için sayfamızdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Eğer, bu işlemi kendiniz evde yapamıyorsanız veterinerin kontrolünde yaptırabilirsiniz. Evinizde kendiniz yapıyorsanız şu adımlara dikkat etmelisiniz; kediniz tırnaklarını ve parmaklarını içine çekme ve saklama özelliğine sahip olabilir. Bu sebeple patisine uzun ve sert bir şekilde bastırmalısınız ki tırnakları dışarı doğru çıksın. Kedinizin tırnaklarında kan dolaşımını sağlayan damarları bulunmaktadır. Bu sebeple dikkatli bir şekilde kesmelisiniz. Kan dolaşımı olan damarlarını keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Kesilmesi ve korunması gereken bölgeyi beyaz tırnaklı olan kedilerde rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Ancak bu ayrımları yapmak siyah tırnağa sahip kediler için mümkün değildir. Siyah tırnaklı kediler çok dikkat isterler. Onların yaşam kalitelerinin korunmaları gerekir.

Tırnaklarının kesilmesi gereken alan ile korunması gereken alanı belirlemelisiniz. Tırnakları beyaz olan kedide kolay bir şekilde görülür. Canlı doku ve içindeki kan damarlarına kadar belli olur. Kesilmesi gereken yer ise rengi hafif koyu ve canlı hücrelerin olmadığı kan damarlarının yokluğundan anlaşılır. Bu metotları tavsiye niyetinde anlattık. Ama sizler veteriner kontrolünde tırnaklarını kestirebilirsiniz. Kedinizde oluşabilecek ters bir durum söz konusu olduğunda veteriner hekim tarafından anında müdahalede bulunulmalıdır.

Veterinerler bu işlemleri gerçekleştirirken genelde kediye ödül maması verirler. Aynı zamanda veteriner kliniğindeki güçlü ışık ile oluşabilecek kazaların önüne geçilmiş olacaktır. Yakınınızda her zaman olası bir kanamayı durduracak bez bulundurmalısınız. Eğer kediniz size tırnağını kestirmekte güçlük çıkartıyorsa onu fazla zorlamayın. Çünkü bu tür zorlamalar onu sinirlendirip bir daha size hiç güvenmemesine sebep olur. Eğer kedinizin size olan güveni sarsılırsa tekrar güvenini kazanmak çok zor olacak. Bu yüzden size tırnağını kesmeniz için izin verdiği zamanlarda ödüllendirme yaparak işleme başlamak çok doğrudur. Kediler insanlar gibi bakımına çok önem veren hayvanlar oldukları için sahibi bakmazsa eğer kendileri yapmaya başlarlar. Bu da sahiplerine pahalıya mal olabilir. Çünkü kediler tırnak bakımlarını yapmak için mobilyaları, koltukları tercih ederler. Onlar kendilerine bakım yaparken sizin eşyalarınızda hasarlar oluşur.

Kedi Tırnak Makası Çeşitleri ZOO’da!

Kedilerde tırnak bakımının sağlanması hem tırnakların sağlığını hem de kedinizin sağlığını destekler. Aynı zamanda kedinizin uzayan tırnaklarının çevresine zarar verme olasılığını da en aza indirir. Bu sebeple de kedilerde tırnak bakımı düzenli şekilde gerçekleştirilmelidir. Eğer kedinizin tırnaklarının temizlik ve bakımını düzenli olarak gerçekleştirmezseniz hem hastalıklara açık hale gelmesinin hem de kedinizin uzayan bakımsız tırnaklarından dolayı sorunların yaşamasının önünü açarsınız. Tırnak bakımı denildiği zaman yalnızca kedinizin tırnaklarının kesilmesi anlaşılmamalıdır. Kedinizin patilerinin bakımı, tırnaklarının sağlığı ve tırnaklarının temizliği de son derece önemlidir. Tırnaklar elbette ki kısaltılmalıdır. Buna ek olarak kedinizin tırnak ve genel sağlığını desteklemek için onun buna uygun şekilde beslenmesi ve pati bakımının da düzenli olması gerekir.

Kedinizin tırnaklarını düzenli şekilde kesmeniz onun tırnaklarının sağlıklı şekilde uzamasını sağlar. Ayrıca kedinizin fazla uzayan tırnakları kırılabilir, size ya da evdeki eşyalara da zarar verebilir. Bundan uzak kalmak için kedinizin tırnaklarının uzadığını fark ettiğiniz zaman kesmeniz gerekir. Bu sayede kedinizin tırnaklarının kırılıp ona acı çektirmesini de kedinizin uzun tırnaklarının etrafındakilere zarar vermesini de önlemeniz mümkün olabilir. Kedi tırnak kesimi için Easland Kedi Tırnak Makası gibi kaliteli ve kullanışlı bir ürün seçebilirsiniz.

Kedinizin tırnak bakımını doğru ve düzenli şekilde yapmazsanız enfeksiyonlara da sebebiyet vermeniz mümkündür. Özellikle de kırılan tırnaklar kedinizin ciddi ağrılar çekmesine ve enfeksiyonların meydana gelmesine yol açabilir. Bununla beraber, temizlenmeyen tırnaklar ve patiler kedinizin her türlü kiri ve tozu yalayarak vücuduna almasına ya da gözlerine bulaştırmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı kedinizin tırnak bakımını rutin olarak sağlamanız aslında onun genel sağlığına katkıda bulunacağı gibi aynı zamanda tırnak bakımsızlığına bağlı enfeksiyon hastalıklarına yakalanmasını da önleyecektir. Kediler doğal ortamlarında tırnaklarını ağaç gövdelerine ya da farklı alanlara sürter ve bu sayede hem tırnaklarını kısaltır hem de tırnaklarının törpülenmesini sağlar. Bunu evde yapmak için ise ona doğal bir ortam sağlamak tam olarak mümkün olmasa da en iyisi bir tırmalama direği almak ve bakımı düzenli şekilde gerçekleştirmek olacaktır. Kedinizin tırnak bakımı için tırmalama direği iyi bir destekleyici oyuncak olacaktır.

Kedi Tırnak Makasları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kedilerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilmeli?

Tüylü dostlarımız kedilerin diğer bakımları gibi tırnak bakımı da çok önemlidir. Kediler 4 haftalık oldukları zaman tırnaklarını uygun şartlar doğrultusunda kesmeye başlayabilirsiniz. Eğer yavru bir kediye sahipseniz ihtiyaç halinde onların da tırnaklarını kesebilirsiniz. Yavru kedilerin tırnakları normal olarak daha küçük ve kısa olur. Yavru kedinizin tırnağını keserken fazla derine inmeden ucundan nokta kadar kesmeye çalışırsanız kediniz tırnak kestirmeye alışır. Kedinizi veteriner hekimin kontrolüne de bırakabilirsiniz. Uysal bir kediye sahipseniz kendiniz evde de kesebilirsiniz. Çünkü kedilerin tırnaklarını kesmek oldukça zor ve zahmetli bir iştir.

Kedinizin tırnağını kesmeden önce tırnak yapısını öğrenmelisiniz. Tırnak makasını kedinizin tırnak diplerindeki pembe dokulu bölümlere asla değdirmemelisiniz. Aksi halde ciddi yaralanmalara yol açabilirsiniz. Tırnaklarının uçlarından nokta kadar almanız gerekir. Kedinizin tırnağını keserken uygun olan tırnak makasını kullanarak derine gidilmesini önleyebilirsiniz. Kedinizin bakımını doğru şekilde ve doğru bir zamanda yapmalısınız. Kedinizin tırnağını küçük yaşlarından itibaren kesmeye başlamalısınız. Kediniz dört haftalık olduktan sonra ihtiyaç duyarsanız tırnaklarını kesebilirsiniz. Kediniz yavruyken tırnaklarının kesilmesine alışırsa büyüdüğü zaman çok rahat şekilde kestirecektir. Kedinizin tırnağını kesmek için en doğru zamanı belirlemelisiniz. Çünkü kedilerin çoğu tırnaklarının kesilmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu gibi durumları engellemek adına kedinizin tırnağını kesmek için uykulu olduğu zamanı tercih edebilirsiniz. Kediler uykulu anlarında daha masum ve hareketsiz olurlar.

Kedinizin etrafa zarar vermemeleri ve tırnaklarıyla kendi vücutlarını, eşyaları ve sahiplerini çizmemesi için tırnaklarını düzenli bir şekilde kesmelisiniz. Kedinizin tırnağı farklı aralıklarla uzayabilir. Çünkü her kedinin tırnağı farklı zamanlarda uzar. Bu sebeple kedinizin tırnak kesme işlemini doğru dönemlerde yapmalısınız. Bu gibi durumları etkileyecek çok fazla unsur vardır. Özellikle de kedinizin dışarıya çıkıp çıkmadığı, tırmalama tahtası kullanıp kullanmadığı ve genel olarak yaşamını sürdürdüğü ortamlar etkili olabilir. Ancak bunları göz ardı ederseniz, evde yaşayan kedinizin tırnaklarını ayda bir kez kontrol ederek kesmeniz yeterli olacaktır. Daha kısa zamanda da bu işlemleri yapabilirsiniz ama kendisine, eşyalara ve çevredeki insanlara zarar vermediği sürece gerek kalmaz. Daha uzun sürelerde yaparsanız eğer kendisine, eşyalara ve etraftaki insanlara zarar vermeye başlar. Kedinizin tırnaklarını kesmeniz gereken en doğru zaman sizin onu gözlemlemenizden geçer. Kedinizi birkaç sefer kontrol edip tırnaklarını kestiğinizde, onun ne sıklıkla tırnaklarının kesileceğini anlarsınız. Böylelikle tırnak kesme işlemi düzene girmiş olur.

Kedilerin Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Kedilerin tırnakları çok hızlı uzar ve sürekli tırmalama ihtiyacı hissederler. Kedilerin tırmalamaya olan ihtiyaçları önlenemeyeceğinden, tırnaklarının düzenli bir şekilde kesilmesi gerekir. Kedilerin tırnakları pembe dokusuna çok yaklaşmadan kesilmelidir. İlk olarak en büyük olan ve kolay bir şekilde çıkan işaret parmağı kesilmelidir. Kedinizin tırnaklarını keserken tek bir hamlede hızlıca keserek ve aynı zamanda kedinizi severek onu ödüllendirmelisiniz. Kedinizin tırnaklarını o hafif uykuluyken kesebilirsiniz. Böylelikle size hiçbir zorluk çıkarmayacaktır. Kedinizin arka ayak tırnaklarını kesmemelisiniz. Çünkü kediniz arka tırnaklarını tutunmak için kullanır. Arka tırnakları kesilen kedi çıktığı pencere, cam, kapı vb. kenarlara tutunamayarak düşebilir. Ev içerisinde etrafa zarar veren tırnaklar zaten ön tırnaklarıdır. Ön tırnaklarını kesme süresini uzatmak istiyorsanız eğer bir tırmala tahtası alarak kullandırabilirsiniz.

Kedilerin tırnakları çok çabuk uzamaktadır. Bu sebeple kedinizin tırnaklarını onu ürküterek keserseniz bir sonraki kesme girişiminizde sizi çok zorlar. Tırnak bakımı denildiğinde onların tırnaklarının düzenli şekilde kesilmesi ve mümkünse tırmala hareketlerini rahat yapabilecekleri tahtaların temini akla gelir. Kediler için özel üretilen tırnak makasıyla düzenli şekilde tırnaklarının kesilmeleri şarttır. Aynı şekilde uygun bir tırmala tahtasını, evinizde baktığınız kediye yavruluk sürecinden itibaren sunmalısınız ve buna alışmasını sağlamalısınız.

Kedinizin tırnağını keserken ve kestikten sonra dikkat etmelisiniz. Eğer kediniz saldırgan bir yapıdaysa tırnak kesimini siz yapmamalısınız. Bir veterinere danışarak ve gerekli detayları öğrenerek bunu yapmalısınız. Kedinizin tırnakları hassas olabilir. Dolayısıyla sizler kedinizin tırnaklarına zarar vermemek için acele ile kesmeye kalkışmayınız. Kedinizin tırnaklarını tek seferde kesmeye kalkışmayın. Ona süre tanıyın ve uygun zamanı bulduğunuzda kesme işlemini tamamlayın. Eğer kediniz tırnak kesimine direniyorsa ona bağırmayın ve onu cezalandırmayın. Kesmek için uygun zamanı bekleyin.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR