₺319,53 KDV Dahil
₺459,53 KDV Dahil
₺149,21 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil

Köpek Tüy ve Deri Bakım

Evcil köpeğinizin tüy bakımı için bazı önemli malzemelere ihtiyacınız var. ZOO’nun köpek tüy ve deri bakım ürünleri sayesinde, köpeğinizin daha sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Köpek Tüy ve Deri Bakım Ürünleri ZOO’da!

Sevimli dostlarımız köpeklerin tüy bakımları onların ırkına ve yapısına göre değişiklik gösterir. Bundan dolayı her köpek cinsinin kendine has tüy şekli ve deri yapısı vardır. Hassas ya da çok sert yapılarının yanında uzama gibi farklı özellikleri vardır. Köpeklerin tüy bakımları ciddiyet gerektiren bir konudur. Özellikle de yavru bir kediye sahipseniz onların bakımı daha çok dikkat gerektirir. Köpekler tüylerini belli dönemlerde dökerler. Doğal yaşamlarında olan köpekler ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda 2 defa tüy dökmektedirler. Evcil köpekler ise ışık durumuna göre farklı zamanlarda tüy dökerler. Köpeğiniz için en doğru tüy bakımı, onun kendi vücudunun sıcaklığını düzenlemesine izin vererek, köpeğin doğal olarak dökmeye çalıştığı tüm ölü katman tüylerini çıkarmak ve taramaktır. Ölü olan katmanı çıkararak, sağlıklı, taze, yeni tüy gelişimini sağlarsınız. Aynı zamanda aşırı derece de tüy dökme problemini de ortadan kaldırmış olursunuz. Zampa Kedi ve Köpek Tüy Bakım Fırçası gibi bir ürünle evcil hayvanınızın tüylerine derinlemesine bakım yapabilirsiniz.

Köpeğinizi düzenli bir şekilde fırçalamazsanız alt katmandaki tüyler topaklanır ve bazen taramayla sıkışıp kalırlar. Düzenli fırçalanmadığı zaman alt katmanlar topaklanır ve taramayla açılmaz. Böyle durumlarda en iyi çözüm köpeğinizi tıraş ettirmektir. Köpeğinizi tıraş yaptırdıktan sonra onun tüylerini sık sık fırçalamak tüylerinin tekrar uzamasına yardımcı olacaktır. Tıraş yapmak istemiyorsanız ve köpeğinizin tüyleri çok karıştıysa, Doggy Dolly Silky Hızlı Kıtık Açıcı Sprey kullanmanız iyi bir çözüm yolu olacaktır. Köpek tüy bakımı düzenli şekilde yapılırsa, onun iyi durumda kalmasıyla beraber derisi ve tüyleri sağlıklı olur. Köpeklere yapılan tüy bakımlarının sayıları farklılık gösterse de bütün köpekler için tüy tarama programları uygulanmalıdır. Çeşitli yerlerde tüy bakım hizmetleri verilmektedir. Yakınızda bulunan evcil hayvan mağazası ve ünlü özel evcil hayvan kuaförlerinde ya da veteriner kliniğinde köpeğinizin tüy bakımını yaptırabilirsiniz. Buna ihtiyaç duymuyorsanız, köpeğinizin boyutuna uygun köpek tüy toplama eldiveni ya da köpek tıraş makinesi edinebilirsiniz. Bunun için Trixie Köpek Tarama Eldiveni veya Holytachi Şarjlı Kedi ve Köpek Tıraş Makinesi gibi ürünlere göz atabilirsiniz.

Köpeğinizin tüy bakımını doğru şekilde yapmazsanız tüyleri kolayca kırılır ve kuru olur. Bu da köpeğinizin tüylerinde çokça dökülmeye sebep olur. Köpeğiniz kısa tüylere sahipse, tüylerinin taranması için yumuşak ve kısa kıllı köpek taraklarından tercih edebilirsiniz. Uzun kıllı ve sert yapılı fırçalar kullanımları bakımından zararlı oldukları için köpeğinizin derisini çizip, tahriş edebilir. Köpeğinizin tüylerinin çıkış yönlerine doğru tarayarak tüm pislik ve tozları dışarı atabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin tüyleri sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur. Köpeğiniz uzun tüylere sahipse, taranması için uzun ve sert kıllara sahip fırçaları tercih edebilirsiniz. Böylelikle uzun ve sık tüylerin arasına girip temizlemek, havalandırmak ve düzenlemek köpeğiniz için oldukça iyi olur.

Tüyler kendi yapılarına göre tozlu ya da yağlı bir görünüme sahip olabilir. Sağlıksız olan tüylerin belirtileri ise yağlı, tüysüz noktalar ve kötü kokudur. Köpeğinizi tüylerinin türüne göre yıkamalısınız. Eğer uzun tüylü bir köpeğe sahipseniz 3 ayda bir yıkama yaparken, kısa tüylü köpeğinizi sadece kirliyse yıkayabilirsiniz. Köpeğinizin tüylerini ona özel üretilen şampuanla ve ılık suyla yıkamalısınız. Köpeğinizi yıkama, durulama, kurulama aşamalarıyla bakımını gerçekleştirmiş olursunuz. Bit ve pire gibi problemler varsa, Zampa Kedi ve Köpekler İçin Bit Pire Tarağı edinebilirsiniz.

Köpek Tüy ve Deri Bakım Ürünleriyle Derinlemesine Bakım

Köpeklerde tüy bakımının doğru ve düzenli şekilde yapılması önemlidir çünkü köpeklerin tüylerinin hem temizliği için hem de sağlığı için tarama, yıkama gibi temel ihtiyaçlar giderilmelidir. Köpeklerin tüyleri özellikle de tüy yapısına uygun olacak bir düzende fırçalanmalıdır. Bu sayede tüylerin birbirine dolanması önlenebileceği gibi kirler de tarama yardımıyla köpeğin tüylerinden uzaklaştırılabilir. Tüy bakımı yalnızca tüylerin taranmasını da içermez. Tüylerin tıraşlanması, yıkanması, temizlenmesi, eğer gerekirse yağların ve özel bakım ürünlerinin uygulanması köpeklerin tüy ve cilt sağlığını korur. Bu sebeple de köpeğinizin tüy bakımını öncelikli tutmanızda yarar vardır. Yalnızca Trixie Islak Köpek Tarama Eldiveni bile köpeğinizin tüy bakımına en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Köpeklerin temizliğinin en önemli parçası onların tüy bakımıdır. Tüylerin genel anlamda temiz olması aslında köpeğinizin de bakımının temelini oluşturur. Bu sebeple de yüz, pati gibi bölgelerdeki tüylerin hem temizliği hem de bakımı sağlık için önem taşır. Yüz bölgesindeki tüylerin bakımı yapılmazsa sağlık sorunları çıkabileceği gibi köpeğinizi de rahatsız edebilir. Örneğin pis tüylere sahip patileri köpeğiniz yalayarak ya da yüzüne sürerek bakteri ve mikropları bulaştırır. Bu nedenle de göz enfeksiyonları, alerjiler ya da çeşitli rahatsızlıklar gözlemlenebilir. Benzer şekilde yüz bölgesi tüylerinin aşırı uzun olması köpeklerin hem rahatsız hissetmesine neden olur hem de çabuk kirlenerek hastalıklara yol açabilir. Uzun tüylerin alınması için Trixie Köpek Tüy İnceltme Kuaför Makası kullanabilirsiniz.

Tüy bakımının düzenli olması sağlığı koruyup köpeklerin temizliğini sağlamanın yanı sıra daha güzel bir görünüme kavuşmak için de gereklidir. Köpeğinizin tüylerini düzenli şekilde tıraş ediyor, onun temizliğini ve bakımını yerine getiriyorsanız sağlıklı ve güçlü tüylere sahip olacağı gibi aynı zamanda daha canlı görünen ve sağlam tüyleri olmasına da katkı sağlayabilirsiniz. Tüylerin bakım ve temizliğinin düzenli olmadı dış parazitlerin tespit edilmesinde ve ayrıştırılmasında da önemlidir. Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak tarıyorsanız bu sırada tüylere dikkat etmeniz önerilir. Eğer dış parazit mevcutsa tarama sırasında kolaylıkla görülebilir. Bu sayede erken tedavi sağlanabilir.

Köpeklerde tüy bakımı yalnızca tüylerin sağlıklı olmasına yarar sağlamaz. Aynı zamanda köpeğinizin derisinin de son derece sağlıklı olmasına yardımcıdır. Ölü tüyler tarama ile köpeğinizin cildinden uzaklaştırılır, yıkama ve tarama ile alerjenler ortadan kaldırılır ve dolaşıklığın meydana gelmesi de önlenebileceği için köpeğinizin rahatsızlık hissetmesine imkan tanınmaz. Bu sebeple de düzenli bakımı sağlanan köpeklerin ciltleri nefes alır ve herhangi bir problemin görülme olasılığı en aza indirilebilir. Trixie Fırçalı Tüy Toplama Rulosu ya da Trixie Köpek ve Kedi Tarama Eldiveni ile tüy bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Tüylerin bakımı sırasında farklı ürünlerden faydalanmak gerekebilir. Örneğin çift katlı tüylere sahip olan köpeklerin çoğu zaman su geçirmez yapıya sahip tüyleri olur. Bu tüylerin sık sık su ile temas etmesi tüy yapısını bozabilir. Bu tip durumlarda kuru şampuandan yararlanabilirsiniz. Ayrıca köpeklerin tüy şekline göre farklı taraklardan yararlanmanız önerilir. Uzun, dalgalı, kıvırcık, kısa ve düz tüyler için farklı tarak modelleri mevcuttur. Bu taraklar cilde ya da tüylerin yapısına zarar vermeden tarama sağlar. Köpeğinizin tüy bakımını sağlamanız onun sağlığını, güzel görünümünü, korunmasını ve hem cildinin hem de tüylerinin daha canlı görünmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de köpeğinizin tüy bakımını aksatmamanız, tüy yapısına uygun şekilde bakımı gerçekleştirmeniz en iyisi olacaktır.

Köpek Tüy ve Deri Bakım ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Köpek Tüy Bakımı İçin Gereken Ürünler Nelerdir?

Kısa tüylü köpekler, uzun tüylü köpeklere göre daha az tüy bakımına ihtiyaç duyarlar, ancak günlük olarak fırçalamak tüy dökülmesini azaltacaktır. Hem kuru fırçalama hem de banyo için harika olan kauçuk köpek fırçaları, mutlaka edinmeniz gereken ürünlerin başında gelir. Köpeğiniz uzun tüylü ise düzenli tüy kesim gerektirir. Bu yüzden bir köpek tıraş makinesi satın almanızda yarar vardır. Tüy toplama eldivenleri günlük bakımı kolaylaştıran malzemeler arasındadır. Köpeğinizin tüyleri sıkça tarama gerektiriyorsa, bir köpek tüy toplama eldiveni ile bakım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uzun ve ipeksi tüyleri olan ırklar için metal uçlu fırçalar doğru bir seçim olacaktır. Tüy bakımı için fırçalar önemli olsa da, tüm düğümleri ve karışıklıkları gidermek için özel bir tarak edinmeniz de çok önemlidir. Kirli patileri temizlemek için özel spreyler ya da mendiller edinebilirsiniz. Köpek temizleme bezleri, pürüzsüz bir tüyü hızla tazelemenin harika bir yoludur. Ayrıca, cildin doğal yağlarını sıyırmadan bir köpeğin kürkünden kum, kepek ve salyayı çıkarmak için harika bir seçenektir.

Köpek Tüy ve Deri Bakımının Önemi Nedir?

Köpeğinizin tüy paltosu ile insan saçı arasındaki en büyük fark, köpek tüylerinin aslında üç farklı türde kıl içermesidir. Bunlar astar, koruyucu ve bıyıktır. Astar, cilde en yakın konumdadır ve köpeğinizin sıcak kalmasına yardımcıdır. Kalın ve yumuşak bir tüy tabakasıdır. Koruyucu, köpeğinizi elementlerden korumak için yağ üreten daha kalın, daha uzun bir tabakadır. Bıyıklar sadece yüzde bulunur ve tamamen farklı bir amaca hizmet eder. Uzun boyları, köpeklerin göremedikleri zaman çevrelerini algılamalarına yardımcı olur. Farklı ırklardan evcil köpekleriniz varsa, muhtemelen tüylerinin farklı doku, renk ve kalınlıkta olduğunu fark etmişsinizdir. Her cinsin genetiği, adapte olduğu çevre ortamına bağlı olarak tüy tipleri ve melanin miktarının kombinasyonunu tanımlar. Köpeğinizin fiziksel özelliklerine göre gereksinim duyduğu köpek tüy ve deri bakım ürünleri de farklılık gösterir. Örneğin uzun tüylü köpekler için metal taraklar idealdir. Kısa tüylü köpekler için kauçuk materyaller doğru bir seçimdir. Tüyleri çok karışan köpekler için düzenli bakım şarttır. Köpeğinizin tüy yapısına uygun olan bir ürünle onun tüylerine bakım yapmanız, daha sağlıklı görünmesini, hijyenik kalmasını ve mutlu olmasını sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR