Muhabbet Kuşu Yemi

Muhabbet kuşları dünya çapında en popüler evcil kuşlardır. Bakımı oldukça kolaydır, ancak küçüktürler ve bazı yiyecek türleri de dahil olmak üzere bazı şeylere karşı savunmasızdırlar. Bu yüzden onlara sunacağınız yem kaliteli ve besleyici olmalıdır. Muhabbet kuşunuzun sağlığını desteklemek için kaliteli muhabbet kuşu yemleri ZOO’da!

En İyi Muhabbet Kuşu Yemleri

Muhabbet kuşları genel ortamlarında özel muhabbet kuşu yemleri ile beslenirler. Fakat bunların yanında sebzeleri ve meyveleri de yiyebilirler. Ayrıntılı bakmak gerekirse muhabbet kuşlarının geniş besin yelpazesi bulunur. Bunlar arpa, kuskus, horoz ibiği çiçeği, makarna, keten, pirinç, karanfil, buğday, yulaf, leylak, papatya, hanımeli, okaliptüs, gül, ayçiçeği, menekşe, brokoli, lale, yosun, karnabahar, tere, harda yaprağı, maydanoz, kara lahana, pancar yaprağı, ıspanak, elma, şalgam yaprağı, muz, üzüm, mango, kivi, turunçgiller, kavun, papatya, şeftali, havuç, kavun, armut, bakla, badem, salatalık, marul, erik, mercimek, biber, fındık, patates, balkabağıdır. 

Tüm bu saydıklarımız muhabbet kuşlarının doğal yaşamında tükettikleri besinlerdir. Beslenme konusunda problem yaşamayan kuşlara meyve, sebze ve diğerleri dışında kaliteli muhabbet kuşu yemi sunmak da çok önemlidir. Özellikle vitamin içerikli yemleri sağlamak gerekir. Vitamin alan muhabbet kuşlarının rengi daha canlıdır. Vitakraft Menu Muhabbet Yemi, Gold Wings Premium Muhabbet Kuşu Yemi, Versele Laga Prestige Muhabbet Kuşu Yemi gibi zengin içerikli yemler, kuşunuzun beslenmesine katkı sağlayacaktır.

Muhabbet kuşları, doğal yaşamlarında genelde Haziran ve Eylül ayları arasında ürerler. Fakat bu ayların arasında istisnai olarak çiftleşme de olabilmektedir. Bu tamamen muhabbet kuşlarının iyi bir şekilde beslenmeleri ile alakalıdır. Muhabbet kuşları eşine karşı son derece ilgili ve sevecen olan kuşlardır. Eşlerinin tüylerini gagaları ile düzenleyip, yedikleri yemleri eşlerinin ağzına vererek onları da besleyebilmektedir. Çiftleşme dönemlerinde kuşlarınıza sağlıklı yemler sağlamaya özen göstermelisiniz. Aynı şekilde yavru muhabbet kuşları için de özel yemler tercih etmelisiniz. Onlar için Gold Wings Premium Yavru Muhabbet Yemi, Jingle Yavru Muhabbet Kuşu Yemi ya da Garden Mix Platin Yavru Muhabbet Kuşu Yemi gibi ürünler ideal olacaktır.

Bu kuşlar için özel olarak üretilen muhabbet kuşu yem çeşitleri onlara mutlaka sunulmalıdır. Muhabbet kuşlarının beslenmesi nispeten kolaydır. Genellikle onlara sunduğunuz çoğu muhabbet kuşu yemini denemeye istekli olan meraklı kuşlardır. Çeşitli muhabbet kuşu tohumu harmanları vardır ve genellikle biri diğerinden daha iyi değildir. Tohumlar, muhabbet kuşlarının ihtiyaç duyduğu belirli amino asitler, vitaminler ve mineraller bakımından düşük olma eğilimindedir. Bu nedenle, muhabbet kuşunu besin maddelerinden mahrum bırakabileceği için tamamen tohum diyetinin önerilmemesinin nedeni budur. Muhabbet kuşunuza hem meyve ve sebze çeşitleri hem de özel muhabbet kuşu yemi sağlamanız onların sağlığı açısından çok önemlidir.

Ek olarak, hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayan ve tek başına bir tohum ile beslenen muhabbet kuşlarında aşırı yağ birikintileri olabilir ve bu da kuş üzerinde insanda olduğu gibi aynı sonuçlara yol açabilir. Bunun nedeni, tohumların yağ bakımından nispeten yüksek olmasıdır. Yağ açısından dengeli olan kuş yemleri arasında EuroGold Sarı Doğal Darı, EuroGold Kabuksuz Muhabbet Kuşu Yemi, Jungle Kuşlar İçin Doğal Dal Darı, Garden Mix Platin Meyveli Muhabbet Kuşu Yemi ve sayfamızdaki diğer muhabbet kuşu yemleri sayılabilir.

Sağlıklı Muhabbet Kuşu Yemleri ile Kuşunuzu Mutlu Edin

Peletler tohumları taklit edecek şekilde tasarlanmıştır ve genellikle tohumun tek başına sağlamadığı besinleri sağlamak için tohumlarla beraber sunulur. Kuşun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral içerebilirler ki bu harika! Peletleri bir muhabbet kuşunun diyetine entegre etmenin en iyi yolu, bunu kademeli olarak yapmaktır. Çoğu muhabbet kuşu, aniden bir tohumdan pelet diyetine geçerse peletleri tamamen reddeder. Meyve ve sebzeler muhabbet kuşları için doğal vitamin ve mineraller sağlar ve ayrıca kuşa çeşitli seçenekler sunar. Çilek ve yaban mersini gibi meyveler antioksidan bakımından çok yüksektir ve muhabbet kuşları meyvelerin suyunu tatmaya başlar başlamaz meyveyi yemek ister. Bununla birlikte, meyveler sebzelerden daha yüksek şeker içeriği içerdiğinden her gün muhabbet kuşuna servis edilmemelidir. Haftada iki-üç kez yeterli olacaktır. Örneğin, meyvelerle beraber kuşunuza Gold Wings Classic Ballı Muhabbet Kuşu Krakeri de sunabilirsiniz. Böylece dengeli beslenmesini sağlamış olursunuz.

Sebzeler ise kuşun normal tohum diyeti ile birlikte her gün verilebilir. Unutulmaması gereken bir nokta, bir muhabbet kuşunun dışkısının meyve veya sebze ile beslendiğinde daha sulu olacağıdır, ancak bunu ishalle karıştırmayın. Sebzeleri bir muhabbet kuşuna tanıtmanın bir yolu onları buharda pişirmek veya kaynatmaktır. Örneğin havuç kaynatılıp küçük parçalara bölünebilir. Muhabbet kuşları birkaç çeşit kuruyemiş yiyebilir. Besleyicidirler, ancak aynı zamanda yağları da yüksektir, bu nedenle az miktarda verdiğinizden emin olun; haftada iki-üç kez yeterlidir. Muhabbet kuşları tohum, pelet, meyve, sebze, baklagiller ve kuruyemiş karışımını yerler. Muhabbet kuşlarına gün boyunca ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamak ya da günlük diyetlerine temel vitamin ve mineralleri eklemek şarttır.

Muhabbet kuşları için en iyi yiyecek, beslenme açısından dengeyi sağlamak olacaktır. Bu genellikle özel muhabbet kuşu yemlerini tercih etmek anlamına gelir. Quik Ballı Tava Muhabbet Kuşu Krakeri gibi ödüllerle de onu memnun etmeyi unutmamalısınız. Muhabbet kuşunuz pelet yemeyecekse, kuşunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlamak için doğru tohum, tahıl, meyve ve sebze dengesini bulmanız gerekir. Peletler muhabbet kuşları için idealdir, çünkü besleyici olarak dengelidirler. Kuşunuzun günlük beslenmesinin %75 ila %80'ini oluşturmaları gerekir. Vahşi doğada muhabbet kuşları çok çeşitli tohumları yerler, bu nedenle muhabbet kuşlarınız tohum yerse, birkaç tür tohum içeren bir karışım seçtiğinizden emin olun. Muhabbet kuşunuzun diyetinin yaklaşık %5'i meyveden ve %10 ila %20'si yapraklı yeşillikler, bezelye, havuç, brokoli ve tatlı patates gibi taze sebzelerden oluşmalıdır.

Muhabbet kuşu oldukça küçük bir kuş olduğu için büyük miktarda yiyecek gerektirmez. Çoğu muhabbet kuşu, boyutlarına bağlı olarak günde 1 ila 2 yemek kaşığı tohum tüketerek sağlıklı kalabilir. Kafeste birden fazla muhabbet kuşu varsa, her kuş için ayrı tabak koymalısınız. Kuşlar tipik olarak bir gagalama düzeni oluştururlar. Bu nedenle kuş başına bir yemek tabağı sağlamak, tüm muhabbet kuşlarınızın ihtiyaç duydukları yiyeceği almasını sağlar. Çoğu muhabbet kuşu gün boyunca yemek yemeyi tercih eder. Muhabbet kuşu yiyeceğini günde bir kez sunmalı ve kuşun istediği gibi yemesine izin vermelisiniz. Yiyecekleri taze tutmak için muhabbet kuşunuza her seferinde sadece bir günlük yiyecek verin ve ertesi gün yemeden önce yemliği temizleyin. Muhabbet kuşlarının beslenme düzeni söz konusu olduğunda vitaminler ve mineraller çok önemlidir. Bu nedenle vitamin ve mineral açısından zengin olan muhabbet kuşu yemleri seçebilirsiniz. EuroGold Yumurtalı Meyveli Kuş Maması ya da Jungle Meyveli Lüx Muhabbet Kuşu Krakeri gibi yiyecekler ile onun sağlığını destekleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Muhabbet Kuşu Yemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bulundukları her ortama renk ve neşe katan, hoş görüntüleriyle kendilerine hayran bırakan sevimli dostlarımızdan biri de muhabbet kuşlarıdır. Eğitildikleri zaman çok daha neşeli bir şekilde besleyeceğiniz kuşlara dönüşmektedir. Ortalama olarak 15 yıl yaşadıkları söylenir. Fakat bunun için hassas olan yapısına zarar vermemek gerekiyor. Bu kuşlar bulundukları yerlere alıştığı zaman kafeslerinin yerinin değiştirilmesinden hiç hoşlanmazlar. Çok soğuk ortamlarda kalmamaları gerekir. Aynı şekilde sıcak havalar da onları bunaltır. Bütün bu detayları ile ne kadar bakım istediklerini anlamak mümkündür.

Evin uğurlusu haline gelen bu sevimli dostların beslenmesine özen gösterilmelidir. Muhabbet kuşunu beslerken dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Günlük bakımlarında suyunun her gün değiştirilmesi çok önemlidir. Muhabbet kuşlarının hastalanmaları halinde kesinlikle vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bu her zaman olabileceği gibi sağlıklı olan kuşlarda 3 günü bulmaktadır. Fakat süreyi geçirmemeye özen göstermelisiniz. Bu kuşların sindirim sistemleri son derece hassastır. Bundan dolayı yiyecekleri yemleri verirken özen göstermek mühimdir. Sebze ve meyvelere olan alışkanlığı nedeniyle muhabbet kuşlarının belirli zamanlarda ödüllendirilmeleri yerinde bir karar olacaktır. Aksi taktirde ishal olma riski ile karşı karşıya kalınabileceğini unutmamalısınız.

Muhabbet kuşunda yemlerin seçimi için birçok seçenek vardır. Meyve parçalarının bulunduğu, çekirdekli yemin olduğu ya da sade kuş yemlerinin önerildiği pek çok seçenekten hangisinin daha doğru ve iyi karar olacağı kuşunuzun tercihlerine ve gereksinimlerine bağlıdır. Bunun için kısa bir zamanda denemeye çalışılmalı ve kuşun hangi yemleri sevip sevmediğini anlamak için çeşitlerin hepsine zaman vermelisiniz. Böylelikle hangisini daha çok ve çabuk tüketeceğini görecek ve yem seçme konusunda karara varacaksınız.

Muhabbet kuşunuz yavruysa yemin çekirdeksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Sindirim sistemi hassas olduğu için hazmedemeyeceğini bilmelisiniz. Yetişkin kuşlara göre hassas olduklarından bu ayrıntıya mutlaka dikkat edilmelidir. Yetişkin hale geldiklerinde çekirdekli ve meyve parçalı yemlere özen gösterilmesi kuşlar için faydalı olacaktır. Bu yüzden yavru muhabbet kuşu yem seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Yemlerin çeşitlerine ve türlerine karar verildikten sonra nereden ve nasıl alınacağı da çok önemlidir. Uzman veterinerlerin önerisinin doğrultusunda açıkta satışa sunulan yemlerin alınmaması gerekiyor. Ambalaj içinde ve kapalı bir şekilde satılan yemleri tercih etmeniz halinde muhabbet kuşları içim daha doğru kararları aldığınızın farkına varacaksınız. Ambalajlı yemleri alırken taze olmasına ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. En önemlisi de güvenilir yerlerden alım yapmalısınız.

Muhabbet Kuşu Ne Sıklıkla Yem Yer?

Muhabbet kuşları, otçul beslenen canlılardır. Bu kuşlar doğal yaşamlarında çeşitli besinlerle beslenirken, evde bakıldıkları zaman darı ve tohumlardan oluşan yemler ile beslenmektedir. Muhabbet kuşuna sahip olan insanlar, kuşlarına mümkün olduğunca iyi bakmak isterler. İyi bir şekilde beslenen muhabbet kuşu sağlıklı, mutlu ve neşeli olur. Muhabbet kuşlarının kalbine giden yol kursaklarından geçer. Kuşları doğru bir şekilde beslemek onların sağlıklı olması ve hareketli olmasını sağlamaktadır. Besin çeşitliliği kuşlar için dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konudur.

Muhabbet kuşunun sık tükettiği yem seçeneği tohum olduğu için uygun bir şekilde beslenmelerinin sağlanması gerekir. Tohum, muhabbet kuşunun temel besin kaynağıdır. Unlu tohumlar ve yağlı tohumlar olmak üzere 2 kategoride sınıflandırılır. Bu tohumların ikisinde de karbonhidrat, lipit ve protein bulunur. Bu yemlerin içerisinde karışık biçimde sarı darı, Nijer tohumu, beyaz darı, aspur, kırmızı darı mevcuttur. Bunlar muhabbet kuşlarının günlük yeme olan ihtiyacını oldukça karşılamaktadır. Yulaf, muhabbet kuşunun çok sevdiği bir besindir. Fakat çok tüketildiği zaman kuşlarda yağlanmaya neden olacağı için az ve kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Hasta olan ya da zayıf düşen muhabbet kuşlarının kısa bir sürede kendilerini toparlamaları için sade verilebilir. Dal darı, darı dalından kurutularak elde edilen doğal bir üründür. Muhabbet kuşları, dal darıyı çok severler. Hatta en sevdikleri besin denilebilir. Muhabbet kuşuna haftada en az 1 defa verilmesi uygundur. Fazla verilmesi kuşun şişmanlamasına neden olur.

Aspur, genelde kanarya yemi ya da sade muhabbet kuşu yemi olarak bilinir. Bu tohumun kabuğu çok kolay soyulduğundan muhabbet kuşları çok sever. Diğer yemlerin içine %50 oranında karıştırarak kuşunuza verebilirsiniz. Muhabbet kuşları günde ortalama olarak 10 gram yem tüketir. Bu miktar kuşun cinsiyetine, ırkına ve yaşına göre değişiklik gösterir. Yavrulama ve kuluçka dönemlerinde bu yem artırabilir. Muhabbet kuşları için kabuğu soyulan ürünleri tercih etmemek gerekir. Canlılığı biten bir tohumun besin değeri yoktur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR