Düdük ve Clickerlar

Düdük ve clickerlar sayesinde köpeğinizin eğitimini destekleyebilirsiniz. Köpek eğitim ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan düdük ve clicker çeşitleri için sayfamıza göz atabilirsiniz!

Köpek Eğitiminde Yardımcı Ekipmanların Önemi

Köpek eğitimi, köpeklerle rahatça yaşayabilmek açısından büyük önem taşır. Köpek eğitiminde kullanılan yardımcı ekipmanlar ise köpekle ortak bir dil oluşturmayı sağlar. Son derece zeki olan köpekler, doğru iletişim, sabır ve doğru ekipmanlarla kolay bir şekilde eğitilebilirler. Ev içinde veya dışarı çıkıldığında nasıl davranması gerektiği konusunda eğitilen köpekler, eğitim sayesinde kendilerini mutlu ve güvende hissederler. Köpeğe verilecek eğitimin türüne bakmaksızın köpek eğitim tasması, köpek eğitim düdüğü ve ödül maması gibi bazı yardımcı ekipmanlar eğitimin kalitesini artıracaktır.

Köpek eğitiminde kullanılan en önemli ekipmanlardan biri olan tasmalar, köpekle yapılan gezilerde onu kontrol edebilmek adına büyük kolaylık sağlar. Köpek eğitim tasması ile köpeğe kalk, otur, yürü veya dur gibi komutlar kolay bir şekilde öğretilebilir. Tasmalar köpeğin boynuna uygun boyutlarda üretildiği ve canını acıtmayacak tasarımda olduğu için eğitimler başarılı şekilde geçer.

Köpeği eğitim sürecinde cesaretlendirme adına köpek ödül mamalarının faydası büyüktür. Gün içerisinde eğitime cevap verdiklerinde ve komutlara uyduklarında bu mamalar ile ödüllendirilebilirler. Ödül mamaları, köpekleri hem eğitime teşvik etme hem de sağlıklarına destek olma konusunda çok avantajlıdır. Köpeklerin gün içerisinde enerjilerini atmak ve hareket etme gereksinimlerini artırmak için eğitim oyuncaklarından kullanılabilir. Bu köpek eğitim oyuncakları sayesinde köpek hem oyun oynar hem enerjisini atar hem de eğitilir.

Seslere karşı son derece açık olan köpeklerin eğitim süreçlerinde çeşitli zil, düdük ve clicker gibi yardımcı ekipmanlar kullanılır. Köpeğin boynuna takılan köpek eğitim düdüğü, köpeklerle çıkılan gezilerde onu eğitirken rahat hareket edilmesini sağlar. Böyle bir ürün arıyorsanız; Zampa Köpekler İçin Özel Eğitim Düdüğü sayfamızda yer almaktadır. Bir diğer ekipman olan köpek zili, çiş saati, yemek saati gibi hatırlatmaları öğretmek için kullanılan ürünlerdir.

Clickerlar ise çıkarttığı özel ses sayesinde köpeğe yakalama, getirme, oturma ve yuvarlanma gibi çeşitli komutları öğretmeye yardımcı olur. Köpeğe yaptığı davranışların doğru olduğunu anlatabilmek için clickerların önemi büyüktür. Köpek yapılması gerekenleri yaptığı an tıklayıcıyı kullanarak durum pekiştirilir. Bunun için Trixie Köpek Eğitim İçin Clicker satın alabilirsiniz.

Köpek eğitiminde yardımcı olan ekipmanlardan biri de hedef çubuklarıdır. Köpeklerin algılama sorunu yaşadığı oturma, yatma, engel atlatma veya zıplama gibi komut eğitimlerinde çok faydalı olacak bir ekipmandır. Bu çubuk sayesinde köpeğe rahat bir şekilde eğitim verilebilir ve komutlar öğretilebilir. Köpek eğitiminde kullanılan bu yardımcı ekipmanlar sayesinde eğitim süreci hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştiğinden bu ekipmanların avantajı son derece büyüktür.

Köpek Eğitiminde Clicker ile Fark Yaratın

Köpeklerin eğitimlerinin gerçekleşebilmesi için clicker, düdük gibi ürünlerin kullanımı önerilmektedir. Clicker kullanımı sayesinde köpeklerin ses ile koşullanması ve bu sayede de çeşitli eğitimleri tamamlamaları mümkün olabilmektedir. Köpekler belirli sesler ile çeşitli aktiviteleri zihinlerinde bir araya getirirler ve böylece onların bir hareketin doğru ya da yanlış olduğunu kavraması çok daha kolay olabilmektedir. El çırpma sesi, ıslık sesi, clicker sesi ya da düdük sesi gibi pek çok farklı ses sayesinde köpeklerin bu şekilde koşullanması söz konusudur.

Clicker, anlık şekilde sağladığı click sesi sayesinde köpeklerin yaptığı hareket ile sesi zihinsel bağlantılar yolu ile birleştirebilmesine olanak tanır. Örneğin köpeğinizi eğitirken el çırpma sesi kullanmanız da mümkündür ancak el çırpma sesi köpeğinize gecikmeli şekilde ulaşır. Çünkü köpeğiniz hareketi yaptıktan sonra sizin el çırpma sesi çıkarmanız arasında bir süre geçer ve köpeğinizin bu iki durumu birleştirmesi zorlayıcı olabilir. Clicker ise anlık ses çıkararak köpeğinizin anlık şekilde çıkan ses ile davranışı birleştirmesine olanak tanıyabilmektedir.

Clickerın çıkardığı anlık ses hem zahmetsiz şekilde köpeğinizi koşullamanıza yarar sağlar hem de onun kafasında parçaları rahat şekilde birleştirebilmesine imkan tanır. Tuvalet eğitiminden mama yeme alışkanlığına kadar pek çok farklı durumda kullanılabilen clicker, köpek eğitimi için tercih edilebilecek en önemli parçalardan biridir. Bundan dolayı köpeklerin eğitimi sırasında düdük, clicker ve benzeri parçalar kullanıldığında köpeklerin eğitimi zahmetsiz şekilde daha kısa sürede sağlanabilecektir. Köpeğinizin her türlü eğitimini desteklemek ve daha kolay hale getirmek için sayfamızda yer alan Zampa Askılı Köpek Eğitim Clickerı satın alabilirsiniz.

Eğitimler sırasında köpeklerin belirli hareketleri doğru yaptıklarını anlamaları ve bunu tekrar etme ya da sonraki harekete geçme davranışı göstermeleri için clicker kullanılabilir. Örneğin köpeğinizin bir hareketi doğru yaptığını ve yeni bir harekete geçmesi gerektiğini anlaması için de clicker tercih edilebilir. Bu sayede doğruyu bulana kadar köpeğiniz o hareketi tekrarlayabilecektir. Benzer şekilde köpeğinize mama vereceğiniz zaman mama paketine yöneliyorsa clicker yardımı ile ona yeme komutunu verebilmeniz de olasıdır. Bu tip ufak koşullama ve eğitim örnekleri ile köpeğinizi farklı durumlar için eğitmeniz mümkündür.

Davranış eğitimleri, karakter ve hareket eğitimleri ya da basit şekilde tuvalet eğitimleri için dahi clicker kullanılabilmektedir. Yine de clickerın kullanım amacı tek olmalıdır. Örneğin en başından itibaren köpeğinizi bir hareketin doğru olması durumunda clicker ile uyarırsanız, yanlış yapılan hareketlerde clicker kullanmamalısınız. Eğer bu tip durumlarda clicker kullanırsanız köpeğinizin eğitimini yanlış şekilde vermeniz olası hale gelecektir. Bundan dolayı eğitim sırasında köpeğinizi tek bir durum için clicker kullanmaya ve sonrasında bu şekilde devam etmeye yöneltmeniz önerilir.

Clicker kullanarak basit bir klik sesi ile köpeğinizin eğitimini sağlayabilirsiniz. Doğru yaptığı her davranış sonrasında ona ödül maması vermeniz ve ödül maması ile doğru hareketlerine teşvik sağlamanız da ayrıca önemlidir. Örneğin köpeğinize bir hareket öğretiyorsunuz ve bu hareketi doğru yaptığını anlamasını istiyorsunuz. Bu durumda köpeğiniz o hareketi doğru yaptığı anda klik sesini duymalı ve hemen ardından vakit kaybetmeden ödül maması verilmeli. Bu sayede doğru olan davranışı kafasında klik sesi ve ödül maması ile birleştiren köpeğiniz, hareketin doğruluğunu anlayacak ve sonrasında ödüllendirildiğini, hareketi doğru olduğu için ödül aldığını bilecektir. Ödül alan köpeğinizin ise doğru hareketleri gerçekleştirme olasılığı yükselecektir. Bundan dolayı ödül mamaları da clickerlar ile beraber eğitimlerde mutlaka tercih edilmelidir. Ayrıca köpeklerin eğitimlerinin bu sayede daha kolay ve kısa süreli şekilde tamamlanabileceği gözlemlenmiştir.

Köpek Eğitimini Düdük ile Verimli Hale Getirin

Eğitimler sırasında el çırpma, düdük kullanma, parmak şıklatma gibi pek çok farklı koşullama yöntemi mevcuttur. Psikolojik olarak köpekler duydukları sesler ile yaptıkları eylemi birleştirirler ve bu sayede eğitimlerini tamamlamaları çok daha kolay olabilir. Örneğin köpeğinize tuvalet eğitimi verirken onu alıştırmak için ödül maması kullanmanız ile hareketler sonrasında düdük çalmanız son derece benzerdir. Bu, köpeğinizin doğru bir harekette bulunduğunu ona göstermektedir.

Köpeklerin eğitimi sırasında düdük kullanıldığı durumlarda köpeğiniz bir hareketi doğru şekilde yaptığını ve yeni bir hareket yapabileceğini öğrenir. Yani aslında düdük burada köpeğinize bir komut verir ve köpeğiniz hareketi doğru yapana kadar düdük sesini bekler. Böylece bir nevi koşullama gerçekleşebilir.

Benzer etkinlik köpeğinizin yemek yeme davranışını düzene sokarken de uygulanabilir. Örneğin köpeğiniz mamayı gördüğünde sizin mama kabına koymanızı beklemeden heyecanlanıyor ve mama kabından değil de paketten yemeye çalışıyorsa bu durumda onu eğitmek için düdük kullanmanız olasıdır. Bu davranışın yanlış olduğunu öğrettikten sonra bir düdük sesi ile köpeğinize yeme izni verdiğinizi gösterebilirsiniz. Bu şekilde köpeğiniz düdük sesini duymadan yemeğini yemeyecektir. Benzer pek çok farklı yöntem köpek eğitimi sırasında tercih edilmektedir. Siz de bu tarz köpek eğitimleri için yardımcı bir ekipman arıyorsanız; Trixie Köpek Eğitim Düdüğü Ayarlanabilir özellikli olandan satın alabilir ve süreci hem basitleştirebilir hem de verimli hale dönüştürebilirsiniz.

Köpeklerin eğitimi sırasında düdük, alkış, ıslık ve benzeri pek çok farklı ses kullanılabilir. Bu sayede ses köpeğinizi tetikler ve onun davranışlarını eğitmenize de yardım sağlar. Çeşitli sesler ile bu eğitimlerin gerçekleştirilmesi mümkündür ancak düdük, anlık bir ses çıkarır ve köpeğinizin kalabalık alanda bile olsa duyabileceği bir ses çıkaracağından dolayı eğitimler için daha etkilidir. Örneğin köpeğinizi eğitmek için el de çırpabilirsiniz ancak bu kimi zaman gecikmeli olacağından dolayı köpeğinizin algılaması da daha zor olabilir. Ayrıca onu park ve benzeri kalabalık veya gürültü yoğunluğu olan bir alanda eğitmeye çalışıyorsanız bu durumda köpeğiniz sizi duymakta ya da karışık sesler içerisinde sizi algılamakta zorlanabilir. Bundan dolayı düdük hem anlık ses çıkaracağı için köpeğinizde daha etkili sonuca yardımcı olur hem de onun daha iyi şekilde algılamasına yardım sağlayabilir. Sayfamızda yer alan Trixie Köpek Eğitim Düdüğü 6 cm de tam olarak bu amaca hizmet eder.

Köpekler belirli sesleri belirli olay ve durumlar ile bir araya getirerek bir düzlemde birleştirir. Bu sayede gerçekleştirilen hareket bir ses ile bu düzlemde birleştiğinde köpek bunun doğru olduğunu anlamaya başlar ya da yeni bir davranışı farklı bir ses ile eşleştirerek o davranışı gerçekleştirmesi gerektiğini öğrenir. Tıpkı Pavlov’un köpeğinin ilk et gösterildiğinde zil sesine tepki vererek salya salgılaması gibi sonralarda bu düdük sesi olmadan da köpeğiniz aynı hareketleri düdük olmadan gösterebilecektir. Yine de düdük sesi köpeğiniz için bir tetikleyici olabilir ve belirli hareketleri gerçekleştirmesi için köpeğinizi etkileyebilecektir.

Gerçekleştirilen eğitimler sırasında ödüllendirme son derece önemlidir. Örneğin köpeğinize tuvalet eğitimi verdiğiniz sırada düdük ile onun doğru bir davranış yaptığını anlık şekilde göstermeniz söz konusu olabilir. Sonrasında ise köpeğinizi ödüllendirmeniz ve ödül maması ile beslemeniz, onun bu davranışı kendi içinde pekiştirmesine yardım sağlar. Bu nedenle de eğitimler sırasında düdük kullanımı sıklıkla önerilmektedir. Eğer köpeğinize ilk kez eğitim verecekseniz hem anlık bir tepki oluşturmak adına hem de köpeğinizin daha kolay algılaması adına düdük sesi ile eğitimleri sağlamanız çok yardımcı olabilecektir. Buna ek olarak ödüllendirme ile de sesi desteklerseniz eğitimlerden etkili sonuçlar elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Düdük ve Clickerlar ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Köpek Eğitiminde Clicker Gerekli Mi?

Köpeklerde önemli olan eğitimlerden biri de itaat eğitimidir. Köpekler doğası gereği karşı koymaya eğilimlidir. Çünkü içgüdüleriyle harekete geçerler. Yürüyüş esnasında sahibinin yanından ayrılabilirler, uzaklaşabilirler ve o anı kabusa çevirebilirler. Böyle durumların yaşanmaması adına köpeğe itaat eğitiminin, doğru iletişim ve eğitim ürünleriyle verilmesi önem arz etmektedir. Seslere karşı son derece duyarlı olan köpeklerin itaat eğitim sürecinde zil, düdük ve clicker gibi ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerin sesinin yeterince yüksek ve ilgi çekici seviyede olması eğitimin başarılı geçmesini sağlayacaktır.

Clickerlar çıkarttığı dikkat çekici sesler sayesinde köpeği yakalama, oturma, kalkma, yatma, getirme ve yuvarlanma gibi farklı komutları öğretmeye yardımcı olmaktadır. Eğitim ürünleri sayesinde köpeğe verilen eğitimler başarılı ve kolay bir şekilde tamamlanır. Tüm bunlardan dolayı köpek eğitiminde clicker büyük bir öneme sahiptir ve gereklidir.

Köpek Eğitiminde Düdük Gerekli Mi?

Bir köpekle birlikte yaşamanın ilk kuralı ona doğru eğitimi vermekten geçiyor. Köpekle iletişim kurarken onların söyleneni anlaması ve verilen komutları yapması beklenir. Ancak köpekler çoğu zaman verilen komutlara uymazlar. Köpek sahipleri de bu durumdan şikayet ederler. Köpekler içgüdüleriyle hareket eden hayvanlar olsalar da zeki oldukları için kolaylıkla eğitilebilirler.

Köpekler insan hayatına çok hızlı adapte olan canlılardır ancak bunun en hızlı ve kolay yolu köpekle doğru iletişim kurmak ve doğru eğitim ürünlerini kullanmaktır. Yemek saati gibi ufak hatırlatmaları öğretmek için kullanılan köpek zilleri, büyük kolaylık sağlamaktadır. Aynı şekilde boyuna takılan köpek eğitim düdükleri, dışarıda olunduğu zamanlarda köpeği eğitirken, sahibinin rahat hareket etmesini sağlar.

Köpek eğitim düdüğü köpeğe verilen eğitime ve komuta adapte olması için çok iyi bir araçtır. Düdükler kaliteli, dayanıklı ve sağlıklı malzemelerden üretildiği için uzun ömürlü kullanım vadeder. Sonuç olarak köpek eğitiminde düdük gereklidir diyebiliriz. Siz de sevimli dostunuzun eğitimi için ideal bir ürün arıyorsanız, köpek eğitim düdüğü tercih edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR