Köpek Kulübe ve Ev Çeşitleri

Köpeğinize ev içinde veya ev dışında harika bir inziva alanı sağlamak istiyorsanız; çok doğru yerdesiniz! En kaliteli köpek kulübe ve evleri ZOO’da!

Köpeğinize Uygun Köpek Kulübe ve Ev Çeşitleri

Köpek kulübeleri, köpeğe iyi bir dinlenme ve korunma alanı sağlayarak rahat etmesini kolaylaştırır. Köpekler için sağlıklı yaşam alanı sunan köpek kulübeleri hem görünüş hem de işlevsel olarak birçok seçeneğe sahiptir. Eve, bahçeye ya da balkonlara konulan kulübeler sayısız modellerdedir. Köpek kulübesi modelleri tercihe göre metal, plastik, ahşap gibi materyallerden yapılabiliyor ve köpeğin cinsine, yaşına ve boyutuna göre farklı olabiliyor. Üçgen, çitli ve teraslı gibi çeşitlerin arasından köpeğin kolayca sığabileceği, içerisinde rahatça dönebileceği ve ayağa kalktığı zaman başını çarpmayacağı bir kulübe olmalıdır. Örneğin, Doglife Salerno Plastik Köpek Kulübesi Kapılı 88x79x82 cm model, çoğu köpek için ideal bir seçimdir. Marka farklı boyutlarda köpek evi ürettiği için köpeğinizin boyutlarına uygun bir plastik köpek kulübesi bulabilirsiniz.

Küçük boy köpek ırkları için evin içerisine, balkona kolayca sığabilecek küçük köpek kulübeleri, ırkı büyük olan köpekler için ise köpek kulübesi büyük boyda olmalıdır. Evin içerisinde bulunan köpek kulübelerinde daha çok görünüş ön plana çıkarken, kulübe karton, taşınabilir ve katlanabilir şekilde olmalıdır. Bahçe için alınacak kulübeler ise sıcak tutan, dayanıklı, sağlam ve su geçirmeyen yapıda olmalıdır. Yalıtıma sahip köpek kulübeleri ise köpekler için sağlıklı ve oldukça konforlu kullanım sağlamaktadır. Balkonlar için köpek kulübeleri tahta, telli ve su geçirmeyen gibi özellikle de taşınabilen ve portatif kulübe olmalıdır. Trixie Köpek Kulübesi Termal & Isıtıcı Yatak gibi bir ürün de beklentilerinize yanıt verebilir.

Köpek kulübesi aynı zamanda köpeğin cinsine ve boyutuna da uygun olmalıdır. Cinsine ve türüne göre farklı özelliklere sahip olan köpeklerin rahat etmeleri için kulübe boyutunun doğru alınmış olması gerekir. Köpek kulübesi, büyük boy olduğunda farklı malzemeler arasından doğru seçimde bulunmak gerekir. Ahşap malzemeler kullanılarak üretilen yalıtımlı ve su geçirmeyen köpek kulübeleri açık havada kullanılacaksa ideal olacaktır. Köpek kulübesi büyük boy tercih edilecekse yüksek kaliteli ve sert plastikten yapılmış olmalıdır. Son derece estetik biçimde tasarlanan plastik köpek kulübeleri hem fonksiyonel hem de görünüş açısından çok hoş seçeneklere sahiptir. Açık alanlarda üstü açık şekilde tasarlanan çit kulübeleri de sık tercih edilir. Sıcak mevsimlerde ve yazlıklarda kullanılan bahçeli köpek kulübeleri ferah bir kullanım sağlar.

Köpek kulübeleri büyük ırk köpekleri için ayarlanabilir kapılı ve geniş alanlı olmalıdır. Büyük ırk köpekleri için kulübeler hem genişlik hem de yükseklik olarak büyük olmalıdır. Geniş ve yüksek kulübeler çoğunlukla ev görünümlü olmaktadır. Büyük ırk köpekleri için kulübe 1 buçuk metre ya da daha büyük olmalıdır. Köpek kulübelerinin bazıları ise birden fazla köpeğin sığabileceği büyüklükte üretilmektedir. Bahçede yaşayan küçük köpekler için daha makul boyutlara sahip olan köpek kulübeleri yeterli olmaktadır. Küçük köpekler için kulübe seçenekleri farklı köpek cinslerine uygun üretilmektedir. Ayrıca, Trixie 39530 Kodlu S Kulübe Kapısı da güvenlik gereksinimini en iyi şekilde karşılar. Bu model küçük ırk köpekler için uygundur. Daha büyük köpekler için Trixie Köpek Kulübe Kapısı 34X52 cm gibi bir ürün tercih edilebilir.

Yavru köpek kulübeleri daha sempatik ve mini modellerdedir. Küçük ırk köpeklerinin kaçmaması için kapılı şekilde üretilen köpek kulübeleri, küçük ırk köpeklerini çevreden gelen tehditlere karşı koruyor. Kapılı köpek kulübeleri yavru veya küçük ırk köpeklerinin daha konforlu ve güvenli şekilde uyumasını sağlar. Ancak yavru ve küçük ırk köpeklerinin uzun bir süre köpek kulübesinde kilitli kalması tavsiye edilmemektedir. Yavru ve küçük ırk köpekler için evin içerisinde kullanılmak üzere de kulübeler vardır.    Bu kulübelerin malzemesi daha hafiftir ve tasarım olarak da çok sempatiktir. Bu kulübeler yavru köpeklerin ilk andan itibaren kendisine ait alanın olmasını sağlamaktadır. Bu kulübelerin sayesinde yavru köpekler daha özel hisseder ve kendi yaşam alanına sahip çıkmayı çok daha kolay öğreniyor. Bahçeli köpek kulübelerinden yavru köpeklere uygun olanları da vardır. Bu kulübeler uygun bahçede yavru ve küçük ırkların rahatça gezip dolaşmalarını mümkün kılar. Bahçeli köpek kulübeleri köpeğe ferah ve konfor sunar.

En İyi Köpek Kulübe ve Ev Modelleri

Sevimli dostlarımız köpeklerin zamanlarının büyük bir kısmını geçirdiği evlerin seçimi oldukça önemlidir. Bu evlerin imal edildikleri malzemeler, boyutları ve ek özellikleri değişebildiği için köpek evleri arasından seçim yaparken birçok detayı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Köpek evi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk husus dayanıklı ve kaliteli malzemelerden yapılmış olmasıdır. Aynı zamanda köpeklerin içgüdüsel olarak yaptıkları kemirme özellikleri de bu seçim yapılırken göz önünde bulundurulması gerekir. Yani köpek evi üretiminde kullanılan materyallerin kimyasal maddelerden olmaması önemli bir tercih olacaktır.

Köpek evinin yapımında kullanılan bazı tahtalar ve ahşaplar çürüme veya kurtlanma yapabilir. Bunun sebebi ise malzemenin olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olmamasıdır. Aynı zamanda evin yapımında kullanılan materyal nemlenme, su çekme veya küf yapar. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olan bir ev tercih edilmelidir. Köpeklerin ter bezi bulunmadığı için sıcak havalarda vücut ısılarını dengelemek adına dillerini kullanırlar. Bu yüzden ince ve yalıtım fonksiyonu olmayan kalitesiz plastikten yapılan köpek evleri köpeğin yaz aylarında serinlemek için kullanacağı yerden çıkmasına yol açabilir. Kalitesiz plastikten evlerin suya dayanıklılığı çok yüksek olmasına rağmen ısı yalıtma konusunda iddialı değillerdir. Ancak, ZOO koleksiyonunda yer alan plastik köpek evleri son derece kalitelidir, sağlıklıdır ve uzun ömürlüdür. Doglife Ravello Plastik Köpek Kulübesi Kapılı 87X72X76 cm, plastik köpek evi arayanlar için idealdir.

Köpek evi seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise köpeğin yaşı ve fiziksel özellikleridir. Eğer köpek yavru ise daha ne kadar büyüyeceği göz önünde bulundurarak köpek evi seçimi yapmak çok doğru olacaktır.  Böylelikle yavru köpek büyüdüğü zaman yeni bir ev alma gibi masraflara katlanmak zorunda kalınmaz. Aynı zamanda köpeğin alıştığı ve sahiplendiği eski evinden ayrılıp yeni eve alışması gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Köpeğin yatış pozisyonuna göre yüzeysel bir ölçü alarak seçim yapacağınız evin taban genişliğiyle karşılaştırıp ideal evi alabilirsiniz. Ayrıca köpeğin genişliği ve yüksekliği de köpek evin kapısının ölçüsü için önemlidir.

Köpek evinin kapısı ne gereğinden büyük olmalı ne de köpeğin girmekte zorlanacağı kadar da küçük olmalıdır. Köpeğe seçeceğiniz evin yerden yüksekliğinin 5 cm ila 101 cm arasında olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Bu yükseklik şiddetli yağışlarda köpek evine suyun girmesini ve zeminde bulunan nemin eve ve köpeğe zarar vermesini önler. Toprakta bulunan böceklerin ve diğer canlıların eve zarar vermesini önler ve böylelikle köpek evinin ömrü uzar. Aynı zamanda topraktan gelen böceklerin köpeğe geçerek sağlığını riske atmasının da önüne geçilir. 39483 İçin Flap Kapı gibi bir ürün de güvenliği artıracaktır.

Köpek evinin üretildiği malzemenin yıkanabilir malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Köpek evi kolayca temizlenmezse eğer köpek hastalanır ve onun aracılığıyla sahibi de hastalanır. Köpeği ve kendinizi bu tür hastalıklardan korumak için evin de temizliğinin kolay yapılması gerekir. Böyle durumlarda plastikten yapılan köpek evleri tercih edilebilir. Kolayca takılıp ve çıkarılan parçalarının sayesinde köpek evinin içi açılabilir ve kolayca temizlenebilir. Plastik parçalı evler, ahşap ve diğer malzemelerden yapılan evler kadar gösterişli olmasalar da kolayca yıkanabildiği için büyük avantaj sağlar.

Bir köpek evi satın alırken havalandırma önemli bir faktördür. Köpeğinizin sağlığı için çok önemli olan iyi bir hava sirkülasyonu olmasını sağlar. Birincisi ve tartışmasız en önemli faydası, durgun havayı ve dolayısıyla patojenleri azaltmaktır. Temiz hava dolaşmadığı zaman havada kötü bakteriler bırakır ve ardından köpek kulübesi köpek için sağlıksız bir ortama dönüşür. Bu, evcil hayvanınızın hastalanmasına neden olabilir, bu nedenle bu önemli bir endişe kaynağıdır. Ayrıca soğuk havanın, köpeğinizin sıcak havalarda nefes alması için daha keyifli olduğunu ve onu serinletmeye yardımcı olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden hava sirkülasyonunu mümkün kılan köpek evi modelleri arasından seçim yapmanızda yarar vardır. Trixie Köpek Kulübesi L 96X104X112 cm doğru bir seçim olabilir. Fakat köpeğiniz küçük boyutlu ise Trixie Köpek Kulübesi S 71X77X76 cm tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kokuyu da dikkate almanız gerekir. İyi bir hava akımı yoksa, köpek kulübesi çok daha sık kokar. Temiz ve güzel kokmasını sağlamak için çok daha fazla temizlik gerektirir. Koku hem siz hem de köpeğiniz için rahatsız edici olabilir. Bu nedenle havalandırma hijyen seviyelerini etkileyebilir.

Tıpkı bizim gibi köpekler de güneş yanığından muzdarip olabilir. Kalın paltoları olanlar bile açıkta kalan cilt bölgelerine sahip olabilir veya kürkleri koşu sırasında açıkta kalan alanlar bırakmak için hareket edebilir. Çoğumuzun bildiği gibi, güneş yanığı çok acı vericidir ve iyileşme hızlı bir süreç değildir. Bu nedenle köpek evlerinin UV korumalı olduğundan emin olmak şarttır. Aksi halde bu ciddi bir güneş yanığına neden olabilir. Köpeğinizin evi iyi korunaklıysa, serin bir gölge alanı sağlar. Bu şekilde, köpeğiniz aşırı ısındığında, daha serin hissetmek için köpek kulübesine gidebileceklerini bilirler. Sıcaktan korunaklı bir bölge olduğu bilincine sahip olarak, kendilerini güneş yanığına yol açan aşırı ısınmanın olumsuz durumundan uzaklaştırabilirler. Bu yüzden köpek evinin koruyucu özellikleri çok önemlidir. Böyle bir ürün arıyorsanız; Trixie Köpek Kulübesi Ahşap model de doğru bir seçimdir.

Son olarak köpek evinin kapısının olup olmadığına ve ayrıca kapının nasıl açılıp kapandığına çok dikkat etmek gerekiyor. Köpek evinin kapısının zor şekilde açılıp kapanması ve ses çıkarması gibi durumlar köpeği korkutabilir. Bu yüzden köpek evi seçerken kapının sessiz olmasına ve kolayca açılıp kapanabilmesine özen göstermelisiniz. Eğer köpek evinden korkarsa veya kapısı her zaman kolay şekilde açılıp kapanmazsa köpek korkar ve evden rahatsız olur. Bu sebeple de köpeğin rahatına ve konforuna uygun bir ev tercih edilmelidir.

Köpek Kulübe ve Ev Çeşitleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Köpek Kulübesi Gerekli Mi?

Köpek kulübeleri, köpeklerin yaşamlarını sürdürmek için ideal bir barınma alanıdır. Köpekler zamanlarının birçoğunu bu kulübelerde geçirirler. Köpek kulübeleri bahçede, balkonda veya konumlandırıldığı alanda köpeğin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine imkan tanır. Köpek evleri sayesinde köpekler soğuk kış aylarında yağmurdan ve yazları güneş ışınlarından kendini korur. Böylece bu sevimli dostlarımız kulübeler ile sağlıklı bir hayat sürerler. Ayrıca üstünün kapalı olması sayesinde köpek üşütüp ya da ıslanıp hasta olmaz. Köpek kulübeleri köpeklerin rahat ve konforlu uyumaları ve istirahat etmeleri için de son derece idealdir. Bu kulübelerin ses yalıtım sistemleri çok iyi olduğu için köpekler kulübelerinde rahatça uyurlar. Gergin oldukları zaman huzur bulabilecekleri kulübeler sağlıklı psikolojiye sahip olmaları için çok büyük bir gerekliliktir.

Köpek kulübeleri köpeklerin kendilerine mekan edinmesini de mümkün kılar. Çünkü evde ya da bahçede yaşayan köpeklerin sağlıkları ve huzurları için kendilerine özel, rahat edecekleri bir alana sahip olmaları gerekir. Köpekler kendilerine ait olan kulübelerde rahat ederler ve kendilerini güvende hissederler. Köpekler için kendilerine ait alanın olması, istedikleri zaman sığınma özgürlüğünü yaşamaları hem bir gereklilik hem de konfor artıran bir husustur. Köpeklere hem istirahat etmelerini sağlayan hem de kendilerini güvende hissettiren köpek kulübeleri farklı renklere, boyutlara ve tasarımlara sahipken çeşitli materyallerden de üretilebiliyorlar. Ayrıca bu ürünlerin sadece dış mekanlarda kullanılma gibi bir zorunluluğu yoktur. Tasarım çeşitliliği sunduğu ve köpeğin güvende hissetmesini sağladığı için iç mekanlarda da sık sık tercih ediliyor. Böylelikle içeride veya dışarıda yaşamalarından bağımsız şekilde onların da zamanlarını geçirebilecekleri huzurlu ve sağlıklı bir alanları olabiliyor.

Köpek Kulübe ve Evi Neden Önemli?

Köpek evleri, sadece köpeğiniz için yapılmış kapalı bir alandır. Dinlenmek istediklerinde bir inziva alanı, hava koşullarından korunma ve güvenlik duygusu sunarlar. Köpek evleri, bir köpeğin fiziksel ve zihinsel sağlığını artırabilir. İlk olarak; bu güvenlik alanını diğerlerinden uzakta sunarak kaygıyı en aza indirebilirler . İkincisi, hava koşullarından ve farklı sıcaklıklardan korunma sağlayarak fiziksel sağlıklarına yardımcı olabilir. Bu yüzden yağmurda veya güneşte kalmazlar ve bunun yerine rahat köpek evlerinde inzivaya çekilebilirler. Genel olarak köpek evi, bir köpeğin ruh halini de iyileştirir.

Köpek evleri görünüm, boyut ve kullanılan malzemeler açısından büyük farklılıklar gösterebilir. En yaygın köpek evlerinden bazıları, dış mekan ahşap olanları veya akrilik çerçeveli olanları içerir. Ancak kuru alanlar veya iç mekan kullanımı için diğer malzemelerden üretilen köpek evlerinden de satın alabilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR