Kedi Sağlık Ürünleri

Kedi sağlık ürünleri ile kedinizin mutlu ve sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz. Kediniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm kedi sağlık ürünlerini sayfamızda bulabilirsiniz!

Kedinizin Sağlığını Destekleyen Kedi Maltı Çeşitleri

Kedi maltı, içeriğindeki malt özleri, bitkisel içerikler ve yüksek kalitedeki yağ ve liflerle kedilerin vücutlarını temizler. Aynı zamanda maltı, kedilerin yalayarak yuttukları tüylerin midelerinde birikerek çeşitli hastalıklara yol açmasını önleyen ek bir besindir. Düzenli şekilde kedi maltı kullanarak kedinin yuttuğu tüylerin bağırsaklardan sağlıklı bir şekilde atılması sağlanabilir. Kedi maltı, öncelikle bağırsakları kayganlaştırır ve kedilerin yuttukları tüy yumaklarının dışkılayarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bununla beraber kedi tüylerinin mide ya da bağırsaklarda topaklaşmasını önler. Kedide tüy çıkarmaya çalışma sebebiyle öğürme, öksürme ve kusmayı tamamen durdurur. Aynı zamanda kedi maltı mide bağırsak sindirimini destekler. Örneğin, Trixie Kedi Maltı ile kedinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Kedilerin tüylerinde bulunan keratin, tüylerin doğal şekilde sindirilmesini çok zor kılar. Çünkü kedilerin midesindeki enzimler çok fazla miktarlarda olan keratini sindirme konusunda başarılı değillerdir. Bu yüzden kedi maltı içeriği sayesinde kedinin yuttuğu tüylerin sindirilmesini kolaylaştırır. Böylece kedinin midesinde herhangi bir tüy yumağı oluşmaz ve kedi midesini rahatsız eden tüyleri kusarak değil de tuvaletini yaparak vücudundan sağlıklı şekilde atar. Kedi maltları farklı türlerde ve aromalarda üretilir. Kedinizin damak tadına uyumlu olan bir ürün seçtiğinizden emin olun. ZOO koleksiyonunda yer alan Trixie Kedi Maltı Peynir Tadında, çoğu kedinin sevdiği bir aromaya sahiptir.

Uzun tüylere sahip olan kedilerde bu tüy yumakları kusularak çıkarılamayacak kadar büyük boyutlara ulaşabilir. Bu gibi durumlarda ise kedilerin midelerinde ve bağırsaklarında tıkanıklık yaşanır. Bu tıkanıklıkla beraber kedide çeşitli hastalıklar boy gösterebilir. Eğer kedi her zamanki gibi değil de halsizse, gün içinde devamlı kusma refleksi gerçekleştiriyor fakat kusamıyorsa ve artık mamalarını tüketmiyorsa bu gibi durumlarda veterinere danışmalısınız. Kedi maltını düzenli olarak tüketen kedilerde tüy yumaklarının midede birikme ve bağırsakları tıkama riski en aza iner. Kedi maltı tüylerin birbirine yapışmalarının ve keçeleşmelerinin önüne geçer ve tüy demetlerinin sindirim sisteminde kolay şekilde ilerlemesini sağlar.

Çeşit formlarda satılan kedi maltlarından en çok tercih edileni macun şekilde olanlardır. Çünkü macun gibi olan kedi maltı kolay tüketilir ve ölçülü şekilde verilmesini sağlar. Kedinin gün içerisinde fındık tanesi kadar tüketeceği macun onun tüm ihtiyacını karşılayacaktır. Kedilerin bazıları malta macunlarını yemek istemezler. Bu gibi durumlarda yeteri kadar macunu kedinin patilerine sürerek kirletin. Kedi temizlemek için sürekli yalayacak ve maltı macununu da midesine almış olacaktır. Kedi maltını kediye vermeden önce dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Kedi maltını verirken dozunu iyi ayarlamalı ve aşırı derece de vermekten kaçınılmalıdır.  Kedi maltı sadece oranlı ve düzenli bir şekilde verildiğinde beklenilen etkiyi sağlayacaktır.

Yavru Kediler İçin En İyi Kedi Süt Tozu Çeşitleri

Süt tozu, yavru kediler için üretilen anne sütünü içerisinde barındıran protein ve mineral içerikli ek gıdadır. Anne sütünden erken ayrılan kedi yavrularının beslenmeleri güç bir süreçtir. Özellikle de annesini kaybeden ve daha gözlerini bile açamamış kedi yavrularıyla sık karşılaşılmaktadır. Bu yavrulara konserve kedi maması ile kuru kedi maması vermek sakıncalı olabilmektedir. Bu tür besinleri sindirecek ve vücut için yararlı bir hale getirecek enzimler kedi vücudu tarafından üretilmemektedir. Üstelik besinlerin sindirilmesi ve parçalanması için gerekli olan bağırsak florası yavru kedilerde aktif durumda değildir. Bundan dolayı henüz 30 günlük bile olmamış kedi yavrularını beslemek için süt tozu kullanılır.  Yavru kediniz için süt tozu arıyorsanız; Mio Kedi Süt Tozu harika bir seçim olacaktır.

Kedi süt tozu protein ve mineral bakımından zengin olduğu için kedilerin gelişimine katkı sağlar. Kedilerin bağışıklık sistemini geliştirir ve vücut fonksiyonlarının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar. Yavru kedilerin daha uzun ömürlü yaşam sürmeleri ve bu yaşamlarını sağlıklı şekilde geçirmeleri için kedi süt tozları verilmelidir. Süt tozlarının içeriği doğru ve dengeli şekilde hazırlanmıştır. İçeriklerinin tamamen doğal olması sayesinde yavru kedilerin ihtiyaç duyduğu besin takviyesini sağlar. Beavis Growth Care Yavru Kedi Devam Sütü gibi bir ürünle de kedinizin beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Süt tozu yavru kedilere biberonla verilir. Piyasada birçok çeşitte bulunan süt tozlarını hazırlamak farklı olabilir ancak genelde su kıvamına yakın yoğunluğa getirilir. Bunun için ambalajlarının üstünde yer alan hazırlama talimatı incelenebilir. Yavru kedilerin mideleri küçük olduğu için bu mamalar sık sık ama az az verilmelidir. Bunun için her 4 saatte bir az miktarlarda süt tozu yedirilebilir. Yavru kedilere süt tozunu verirken biberon kesinlikle sıkılmamalıdır ve kedinin süt tozunu emerek yemesi sağlanmalıdır. Biberon sıkıldığı taktirde yavru kedinin akciğerleri süt dolabilir ve kedi boğulabilir. Biberon temiz olmalı ve her öğünün ardından temizlenmelidir. Yavru kedilere süt tozunu verirken kucağınıza yatırıp başını hafif eğerek biberonu ağzına tutabilirsiniz.

En İyi Kedi Vitamini Çeşitleri ZOO’da!

Kediler için vitamin kullanmak hassasiyet gerektiren bir konudur. Kedilere mutlaka özel olarak formüle edilen vitamin takviyelerinden vermek gerekir. İnsanların ve diğer canlıların fizyolojik yapıları çok farklı olduğu için vitaminlerin içeriği ve türü göz önünde bulundurulmalıdır. Belirli zamanlarda insanların vitamin takviyelerine ihtiyaç duyduğu gibi kedilerin de olabilir. Kedilerdeki mineral eksikliği belirtileri olduğunda bu durum bazen vitamin eksikliği ile de ilişkili olabilir. Bu sebeple kediler için vitamin kullanımı son derece gereklidir. Petguard Plus Kedi Multivitamin gibi bir takviye edici ile kedinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Her türden kedi için farklı yaş kriterlerine bağlı üretilen vitamin takviyelerinin önemi çok büyüktür. Kedilerin daha uzun ömürlü yaşam sürebilmeleri ve yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri adına mutlaka vitamin verilmelidir. Vitaminlerin içerikleri denge altında hazırlanmıştır ve tamamen taze ve doğaldır. Bu sayede kediler yaşamlarının farklı zamanlarında ihtiyaç duydukları enerjileri en iyi şekilde alır. Farklı yoğunluklardaki et çeşitleri ve aynı zamanda değişik sebze ve meyveler ile beraber vitamin ve minerallerin bir araya getirildiği bu gıdaların, kedilere fiziksel bir açıdan sağlıklı yaşam elde etmelerinin yanında psikolojik olarak da mutlu yaşam sürmelerine olanak sağlar. Dolayısıyla bu vitaminler kedinin ömrünün uzamasına büyük etki sağlar. Vitaminler tamamen kedilerin damak zevklerine uygun olacak şekilde pek çok çeşitte üretilmiştir. Bu vitaminler kedilerin eğitimleri, gelişimleri ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için çok fazla tercih edilir. ZOO koleksiyonunda yer alan vitamin ve ek besinler arasında; Petguard Plus Kedi Biotin ve Sarımsak ve Petguard Kedi Immunis Plus 100 Tablet gibi ürünleri de sayabiliriz.

İlgili Kategori: Kedi Vitamin ve Ek Besin

Kedilere en uygun mamalar alındıktan sonra bazı vitaminlerin ve gıdalarında takviyeleri alınmalıdır. Bu vitaminler, kedilerin dişleri, tüyleri, kalbi ve tüm sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat vitaminler konusunda aşırı dereceye kaçılmamak gerekir. Vitaminlerin ve ek besinlerin sayesinde kedilerin bağışıklık sistemleri ve metabolizmaları daha güçlü bir hale gelir. Vitaminlerin sayesinde kedilerin hastalıklara karşı dirençleri artar ve yaşam kaliteleri artar. Kedilerin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeleri adına gerekli olan vitaminler gayet ekonomiktir. Vitaminlerin fiyatları kullanım içeriğine ve amaca göre değişiklik gösterir. Taurin, lizun gibi vitaminlerin yanı sıra ek besinlerde kedilerin gelişmesine büyük katkılar sağlar. Bu açıdan düşünüldüğünde Pharmax Aminosol Köpek Kedi Kuş Kemirgen Vitamini de doğru bir seçim olabilir.

Kedi vitaminleri doğru dozlarda kullanıldığı zaman kedilerin kalp hastalıkları, eklem hastalıkları ve böbrek hastalıkları gibi rahatsızlıklarının önüne geçilebilir. Özellikle kediler için omega-3 tüketimi çok önemlidir. Bu vitaminler için bağlık yağını içeren takviyeler tercih edilebilir. C vitamini ve E vitamini de kedilerin sağlıkları ve gelişimleri açısından çok önemlidir. Karaciğer ve böbrek hastalıklarının önüne geçmek adına veteriner önerisiyle bu vitaminlerden kullanılmalıdır. Kedilerin diş ve kemik sağlığı da dikkat edilmesi gereken detayların arasındadır. Bu yüzden diş ve kemik sağlıklarını destekleyen vitaminlerin ve vitaminlerin alınması önemlidir. Kedilerin ölü tüylerinden kurtulması ve parlak ve sağlıklı tüylere kavuşması için ise multi-vitaminler kullanılabilir. Bu vitaminler belirli aralıklarla kediye verilerek sağlıkları desteklenebilir.

Kedi Sağlık Ürünleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kedi Vitamini Nasıl Olmalı?

Kediler sağlıklı ve mutlu bir şekilde hayat sürebilmek için birçok vitamine ihtiyaç duyabilirler. Her ne kadar kedi mamaları onların gereksinimleri olan tüm besinleri karşılamak için üretilse de bazı zamanlarda yeterli olmayabilir. Böyle zamanlarda en iyi içeriğe sahip olan vitaminlerden alarak kedinin vücudunu destekleyebilirsiniz.

İnsanlarda olduğu gibi bazı vitamin ve mineral eksikliği durumunda kedilerde de sorunlar görülebilir. Özellikle yavru bir kediye sahipseniz onu anne sütünün haricinde yavru kedi vitaminleriyle de desteklemek gerekebilir. Yavru kedi vitaminleri kedilerin genel sağlığına ve vücut gelişimlerine önemli derecede katkı sağlayan besin kaynakları içerirler. Kedi vitaminleri tüy ve cilt sağlığının yanı sıra göz sağlıkları açısından da çok faydalıdır. Ayrıca sindirim sistemi problemleri, sinir sistemleri ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ağız ve diş sağlıklarının yanı sıra eklem ve kalça problemlerine de çare olan takviyeler kedi sahiplerinin tercih ettiği takviyelerdir.

Kedilerin tüyleri onların sağlıkları açısından önemli bilgileri verir. Doğru şekilde beslenmek, parlak ve güzel görünümlü tüyler için büyük bir rol oynar. Yanlış şekilde beslenmek ise kilo problemleriyle karşılaşılmaya sebep oluyor. Kedileri doğru beslenme programını tamamlayan besin desteklerine ihtiyaç vardır. Özellikle de içeriğinde E vitamini veya sarımsak yağını barındıran doğal vitaminler kedilerin sağlıkları bakımından oldukça önemlidir. Kedinin tüylerinin azalması, matlaşması ya da dökülmesi büyük bir sorunken, besleyici vitaminlerin alınmasıyla aşılması kolay bir sorundur. Kedilerin tüy problemleri olduğu zaman zayıflık ve hastalıkları halinde veterinere danışarak kedi vitaminlerinden kullanmak gerekir.

Kedi Maltı Gerekli Mi?

Kedi maltı malt özü, lifler bitkisel yağlar, farklı bitkisel içerikler ve aromalar içeren macunlardır. Bu macunlar, önce kedinin bağırsaklarını kayganlaştırır ve kedilerin yuttukları tüy yumaklarının dışkı yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Bununla birlikte kedi tüylerinin mide ya da bağırsaklarda topaklaşmasını önlerler. Kedinin tüy çıkarmaya çalışma sebebiyle öğürmesini, öksürmesini ve kusmasını tamamen durdurur. Ayrıca kedi maltı, kedinin mide bağırsak sindirimini destekler.

Kediler vücutlarını sürekli yalayarak tüy yuttukları için midelerinde zamanla tüy yumakları oluşur. Bu tüy yumakları ise ilerleyen zamanlarda kedilerde çeşitli sağlık problemlerine yol açarlar. Kedi maltı ile kedinin yuttuğu tüylerin vücuttan sağlıklı şekilde atılması sağlanabilir. Kedi maltını düzenli şekilde tüketen kedide tüy topaklarının midede birikme ve bağırsakları tıkama ihtimali en aza iner. Aynı zamanda kedi maltıyla tüylerin birbirine yapışmaları ve keçeleşmelerinin önüne geçilir ve tüy demetlerinin sindirim sisteminde kolay bir şekilde ilerlemesi sağlanır. Kedide sürekli olarak öğürme, öksürme ve kusma gibi onları strese sokan, sindirim veya solunum yolu hastalıklarını olumsuz şekilde etkileyen problemler yaşanmaz.

Kedilerin tüylerinde bulunan keratinler, tüylerin doğal şekilde sindirilmelerini çok zor kılar. Çünkü kedilerin midesindeki enzimler çok fazla miktarlarda bulunan keratini sindirme konusunda başarılı değillerdir. Bu yüzden kedi maltının içeriği sayesinde kedinin yuttuğu tüylerin sindirilmesi kolaylaşır. Böylelikle kedinin midesinde herhangi bir tüy topağı oluşmaz ve kedi midesini rahatsız eden tüyleri kusarak değil, tuvaletini yaparak vücudundan sağlıklı bir şekilde atar. Kedi maltı tüketen kediler, tuvaletlerini yaparken kum kabına dışkı ile karışık tüylerini de çıkartmazlar. Aynı zamanda kedi kusmadığı için sahiplerinin de kusmuk temizleme gibi bir uğraşı olmaz. Bu sebeple kedi maltı, kediler için hayati bir önem taşır ve oldukça gereklidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR