ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Akvaryum Aydınlatma Ürünleri

Akvaryum aydınlatması çok önemlidir, çünkü ışık sayesinde dünyanın tüm güzelliğini camın içinde görebiliriz. Işığa ihtiyaç olmasının tek nedeni elbette bu değil. Akvaryum ışığı aynı zamanda balıklar ve akvaryum bitkileri için de büyük önem arz eder. En iyi akvaryum aydınlatma ürünleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Akvaryum Aydınlatma Ürünleri ile Akvaryumunuz Olağanüstü Görünsün

Ağırlıklı olarak balık ve birkaç bitki türü besliyorsanız; litre başına 10-20 lümen civarında bir lamba seçebilirsiniz. Bitkileriniz ve balık sayınız daha fazla ise daha güçlü bir akvaryum lambası seçin. Böyle bir durumda litre başına 20-40 lümen yeterli olmaktadır. Ayrıca CO2 enjeksiyonunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bu ışık, besinler ve karbondioksit sebebi ile akvaryum ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır. Bu parlaklık seviyesinde akvaryumun temizliğine ve uygun şekilde filtrelenmesine de dikkat etmelisiniz.

Aşırı yüksek seviyedeki parlaklık yosun oluşumuna neden olabilir. Yüksek yoğunluklu ışıklar, litre başına 40-70 lümen aralığında olanlardır. Bitkilerinizdeki en yoğun kırmızı renkleri ortaya çıkarabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da ışık yoğunluğunun bazı bitki türlerine zarar verebilme ihtimalinin olduğudur. Bu yüzden, akvaryum aydınlatma ürünleri akvaryumun büyüklüğüne, bitki çeşitlerine ve balıklara göre seçilmelidir.

Akvaryum ışıklandırma ürünleri alınırken alıcıların dikkat etmesi gereken birçok farklı nokta vardır. Bu noktalara dikkat edilerek aydınlatma ürünlerinin alınması son derece önemlidir. Aydınlatma ürünleri balıklar ve bitkiler için en uygun yaşam ortamını sağlamaktadır. Aşırı aydınlatma balıklara ve bitkilere zarar vermektedir. Bu nedenle aşırı aydınlatma yapmak yerine doğru aydınlatma yapılması en önemli faktörlerden biridir. Doğru aydınlatma ile balıkların kendilerini yaşam alanlarında hissetmesi için aydınlatma ürünlerinin renkleri, büyüklüğü ve kalitesi balıklar için uygun şartlarda olması gerekmektedir.

Doğal renkler ve su, doğa renklerine uygun olması son derece önemli bir diğer faktördür. Aydınlatma ürünü almadan önce bakılan balığın araştırılması ve balık türüne uygun aydınlatma ürünlerinin alınması gerekmektedir. Örneğin sert akvaryum mercanı ile yumuşak akvaryum mercanını aydınlatma ürünleri aynı değildir. Kaliteli ürünler almak için akvaryum sahiplerinin aydınlatma ürünlerinin fiyatları yerine yorumlarına bakması önemlidir. Özellikle akvaryum ürünlerini satın alan kullanıcılar tarafından yapılan yorumlara bakılarak bu tarz ürünleri satın almak en doğrusudur.

Doğru ürün almanın önemi balıkların ekosistemi için en gerekli durumdur. Eğer tercih edilen akvaryum ışıklandırması balıkların doğal yaşamına uygun değilse, balıklarınız bu durumdan olumsuz anlamda etkilenebilir. Akvaryum aydınlatması alırken en önemli faktörlerden ikisi de ışık kaynağının boyutu ve rengidir. Akvaryuma uygun boyutta bir ışık gücü alınması şarttır. Akvaryum ışıklandırılması balıklar için önemli olduğu gibi bitkiler için de önemlidir. Aydınlatma ürünlerinin bitkiler için uygun renkler, uygun boyutlar ve uygun kalitede seçilmesi gerekmektedir. Çünkü ışıklandırma bitkilerin en ihtiyaç duyduğu özelliktir. Balıklar ve diğer canlılar için ışıklandırmanın zarar vermeyeceğinden emin olunarak alınması gerekmektedir.

Akvaryum Işıklandırma Ürünleri ile Akvaryum Yaşamını Destekleyin

Aydınlatma yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok kural vardır. Aydınlatmanın doğru yapılması balıklar ve bitkiler için çok ciddi bir aşamadır. Özellikle fazla ışıklandırma yapılması tehlikelidir. Fazla ışık yapılması balıkları, bitkileri ve çevresindeki tüm canlıların hayatını riske atabilir. Işığın ayarlanması için pencere yakınında duran akvaryumların ışık gücü 3.000 lux, gölgede duran akvaryumlar için 10.000 lux ve güneşli yerlerde duran akvaryumlar için 100.000 lux ışık gücü olduğunu unutmadan bu gücü minimum tutarak ışıklandırılma yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda ışığın cinsine ve miktarına bağlı olarak bitkilerin büyümesini etkilemektedir. Aydınlatma ışık renkleri için; mavi ve yeşil ışıklar bitkilerde büyümeyi durdurur. Ve balıkları etkiler. Kırmızı ışık ise bitkilerin büyümesi ve gelişmesine uygun klorofil miktarını sağlar ve balıklar için daha uygun bir ışık rengidir. Yine de renk seçilirken balıklara uygun olması daha önemli bir seçim kararı olacaktır.

Işıklandırma için akvaryum lamba seçimi ve lamba boyutu önemlidir. Lamba boyutu ve adet sayısı akvaryum büyüklüğüne göre belirlenmelidir. Uzun akvaryumlarda ışıklandırma dibe doğru gittikçe azalır. Ayrıca ışıklandırma için 3 farklı ışık türü bulunuyor. Bu ışık türlerinin akvaryuma göre seçilerek kullanılması gerekir. Akvaryum LED ışık türü hem diğer türlerden daha avantajlıdır hem de daha çok tercih edilendir. Çünkü diğer ışık türlerine göre daha kolay dizayn edilebilir ve kullanımı daha tasarruflu bir şekilde yapılabilir. Akvaryum floresan ve akkor aydınlatma da diğer aydınlatma türleridir. Akkor ışık kaynağı uzun süredir birçok akvaryum sahibi tarafından kullanılıyor. Ve oldukça eski bir akvaryum ışık çeşidi olarak kabul ediliyor. Floresan aydınlatma türü ise genellikle bitkiler için daha uygun olmasından ötürü bitkiler için kullanılan bir ışık kaynağıdır.

Akvaryum Aydınlatma Ürünleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Işıklandırma Balıklar İçin Faydalı Mı?

Işıklandırma balıklar ve bitkiler için son derece önemlidir. Balıkların yaşam alanları için uygun şartların sağlanması adına ışıklandırma yapılması gerekmektedir. Balıkların yaşam alanlarında daha mutlu olmaları açısından gereklidir. Balık türüne göre değişkenlik göstererek balıklar aydınlatmadan farklı derecelerde etkilenebilir. Özellikle japon balıkları ışıktan en kolay etkilenen balık türüdür. Japon balıkları besleyen akvaryum sahiplerinin doğru ışıklandırmaya ekstra önem göstermesi gerekmektedir. Balıklara günün yarısından biraz fazlasında ışıklandırma yapmak ve bir kısmında da karanlığı tercih etmek ideal olacaktır. Örneğin günün 14 saati ışıklı ve günün 10 saati ışıksız bir şekilde bakılması doğru bir yöntemdir. Birçok kişi bu kuralara uyarken zorluk çekiyor. Çünkü saatleri karıştırmak oldukça doğaldır. Bunun için ayarlanabilir prizler kullanılması daha rahat ve daha doğru bir uygulama sağlayacaktır.

Bitkiler ve balıkların gelişimi için akvaryum içerisinde bulunan ışık kaynağının yaklaşık olarak 7000K renk sıcaklığında olması gerekmektedir. Eğer akvaryum içerisinde bitki yoksa ve sadece balık var ise 6000K renk sıcaklığı yeterli olacaktır. Bitkiler çok fazla ihtiyaç duymadığı için bu sıcaklık değerli ışıklandırma için yeterli oranlardır. Bunların yanı sıra akvaryumda bulunan tüm canlıların büyümesi ve gelişmesi için ışıklandırma gereklidir. Ayrıca ışıklandırma için akvaryumlarda tank sisteminin olması da yardımcı bir faktördür. Balıklar doğada sabahları ışık, geceleri karanlık yaşarlar. Bu nedenle geceleri ışıksız ve karanlıkta kalmaları daha doğru olacaktır. Gece uyuyana kadar ışıklı, gece uyurken ışıkları kapatarak balıklara bakılabilir.

Akvaryum Aydınlatması Gerekli Mi?

Akvaryum aydınlatması hem bitkiler için hem de balıklar için son derece önemli ve gereklidir. Özellikle akvaryumlar güneş ışığı gibi ışık kaynakları göremeyen yerlerde bulunuyor ise ışıklandırmanın kesin olarak yapılması gerekmektedir. Birçok kişi akvaryum aydınlatmalarının sadece keyfi ve güzel görünüm için yapıldığını düşünmektedir. Her ne kadar zevki bir mesele olsa da ışıklandırma akvaryum için büyük bir faktördür. Balıkların ideal ortamda yaşamaları adına doğru renk ile doğal bir yaşam alanı kurmak için aydınlatma gereklidir. Aynı zamanda bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için de aydınlatma önemli bir faktördür.

Aydınlatma akvaryum içinde bulunan canlıların ve bitkilerin organizmalarının büyümesi için gerekli enerjiyi ve gerekli oksijeni sağlamaktadır. Aydınlatma yapılırken 4 ana kurala ve renklere uyulması gerekir. Bunlar kelvin, watt, par ve lümendir. Bunlara uygun olarak aydınlatmaların yapılması çok önemli bir detaydır. Akvaryum canlıları için gerekli zemin substratı ve şu şartları sağlanmasından sonra aydınlatma işlemi de yapılmalıdır. Normal bitkiler için normal bir aydınlatma yeterli olurken egzotik bitkiler için farklı aydınlatmalar kullanılmaktadır. Eğer akvaryumda egzotik bitkiler var ise aydınlatma için uzman kişilerden yardım alınması son derece önemlidir.

Doğru ışıklandırma bitkiler ve balıklar için uygun şartları sağlarken yanlış ışıklandırma tehlikeli durumları ortaya çıkartabilir. Özellikle bitkilerin fotosentezi için ışıklandırma önemli olduğu için bitkilere uygun ışıklandırma yapılması şarttır. Ancak ışıklandırma aşırı olursa tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum; oluşan alglerdir yani bakterilerdir. Bunun önüne geçilmezse algler bitkilerden önce akvaryumda bulunan besinleri tüketerek bitkilerin ölümüne yol açar. Aynı zamanda algler balıklar için de tehlikeli bakteri türüdür. Bu nedenle akvaryum aydınlatma ürünü seçilirken doğru tercih yapmanız önemlidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR