Stokta Yok!
₺344,45 KDV Dahil
₺413,34 KDV Dahil

Hava Motoru

Akvaryum hava pompası, akvaryum sistemindeki suyu sirküle ederek ve filtreleyerek iyi su kalitesinin korunmasına yardımcı olur. Balıklarınıza kaliteli bir yaşam alanı sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz akvaryum hava motoru çeşitleri ZOO’da!

Akvaryum Hava Motoru ile Balıklarınızın Sağlığını Koruyun

Her tankın kendine has özellikleri vardır. Bu nedenle, akvaryum boyutuna ve içinde yaşayan omurgasızların, bitkilerin, filtrasyonun ve balıkların türlerine bağlı olarak bir hava pompasının kapasitesi ve boyutu değişebilir. Tuzlu su akvaryumları, küçük bir hava pompasıyla elde edilebilen yapay olarak yerleştirilmiş tatlı su akvaryumlarına kıyasla daha yüksek bir su akış hızına ihtiyaç duyar. Akvaryumunuz büyük boyutlu ise Aquawing Çift Çıkışlı Hava Motoru sizin için doğru bir seçim olabilir.

Bir akvaryum hava pompası, havayı atmosferden akvaryuma aktaran ve ayrıca sünger filtreler, kabarcık süslemeleri ve hava taşları gibi havayla çalışan cihazlara güç sağlamak için kullanılabilen elektrikli bir ekipmandır. Diğer hayvanlar gibi balıklar da nefes almak için oksijene ihtiyaç duyar. Balıklar sudaki çözünmüş oksijeni kullanır. Sorun, suyun çok fazla çözünmüş serbest oksijen içermemesidir. Su yüzeyi, fitoplankton ya da bitkiler nedeniyle oksijen bakımından azalabilir. Bir akvaryumda kapasitesinden daha fazla balık varsa, yüksek miktarda oksijene ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumda, akvaryuma bir hava pompası bağlamak önemlidir. Akvaryum hava pompası, balıklara oksijen sağlar. Bu durum balıkların rahat şekilde nefes almasına yardımcıdır. Balıklar için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak adına akvaryumda farklı ürünler tercih edilir. Balıkların gerekli oksijen seviyesine sahip olmasını sağlayan, suyu temizleme görevi olan, suyun içinde hava akışı yaratan ve balıklar için uygun bir yaşam alanı kurmayı sağlayan farklı ekipmanlar temelde balıkların sağlığını ve yaşam kalitesini destekler. Akvaryumlarda tercih edilen hava motorları da farklı işlevlere sahip olan ürünlerden biridir. İdeal bir hava motoru arıyorsanız, seçenekler sonsuzdur. Küçük akvaryumlar için Resun Air 1000 Tek Çıkışlı Akvaryum Hava Motoru seçebilirsiniz.

Akvaryumlarda tercih edilen hava motorları balıkların yaşamına uygun bir alan oluşturmak için gerekli ekipmanlardandır. Bu ürün akvaryum suyunun düzenli olarak temizlenmesine yardımcıdır. Aynı zamanda su sıcaklığının doğru ısıda kalmasını sağlayan bu ürün bir yandan da akvaryuma basınç ve havalandırma sağlar. Balıkların yaşadığı alanın her gün temizlenmesi elbette mümkün değildir. Akvaryum suyunun her gün boşaltılması ve her gün akvaryumun temizlenmesi balıkların strese girmesine neden olacağı gibi onların yaşam alanında da çeşitli değişikliklere yol açar. Hava motoru kullanımı ise balıkların suyunun temizlenmesine katkı sağlar. Bu sayede çok sık aralıklar ile suyu boşaltmak ve akvaryumu tamamen temizlemek gerekmez. Akvaryumlarda hava motorlarının tercih edilmesi sıcaklığın muhafaza edilmesine katkıda bulunmaktadır. Akvaryum sıcaklığı, suyun temizliği kadar önemli bir etkendir. Suyun aşırı soğuması ya da aşırı ısınması gibi durumlar balıkların yaşamlarını ciddi oranda riske atabilir. Bu nedenle de hava motoru balıkların yaşamına ve sağlığına uygun alanı oluşturmak için uygun ısıyı koruyan bir işleve sahip olduğundan dolayı oldukça önemli bir akvaryum ekipmanıdır. Resun Ac-1500 Çift Çıkışlı Hava Motoru ile akvaryumun hava kalitesini artırabilirsiniz.

Suda meydana getireceği dalgalanmalar ile suda doğal bir su sirkülasyonu sağlar. Bu sayede suyun durgun şekilde kalmasını, bulanmasını ve kirlerin su yüzeyinde görünür hale gelmesini önler. Yani yalnızca akvaryumda temizliği sağlamakla kalmayan bu ürün aynı zamanda suyun durgunlaşarak bozulmasının da önüne geçer. Bu sayede doğal bir dalgalanma yaratarak balıklar için uygun yaşam alanını sağlama amacına sahip olan bir üründür. Ayrıca dalgalanmanın meydana geleceği bu su, balıkların sağlığı için de önemli bir etkiye sahiptir.

En Kaliteli Akvaryum Hava Motoru Çeşitleri ZOO’da!

Akvaryum içinde meydana gelecek olan havalandırma sayesinde balıkların solunumuna, stres oranına ve mutluluğuna büyük ölçüde etki eden bu ürün fanuslarda kullanılamadığı için fanus ve akvaryum balıkları arasındaki fark kolaylıkla ayırt edilebilir. Fanus balıklarında su ve hava sirkülasyonu olmadığından su sürekli olarak bulanıklaşır ve suyun içindeki oksijen seviyesi düşer. Buna bağlı şekilde sürekli temizlenmeyen fanuslarda yaşayan balıklar su kirliliğinden ya da oksijen seviyesinin düşük olmasından kaynaklı şekilde ölebilirler. Hava motorunun kullanıldığı akvaryumlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle de akvaryumda hava motorlarının kullanılması balıkların yaşam kalitesini arttırır, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam alanı sunar. Ayrıca doğal dalgalanma etkisi ile de hem balıkların daha doğal bir su ortamında yaşamasına zemin hazırlar hem de onların sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır.

Yaşanılan bölgedeki hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde veya altında seyretmesi akvaryumlardaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olur. Akvaryumdaki oksijen oranının azalmasını balıkların sağlığı için risk oluşturur ve hatta ölümlerine bile yol açar. Akvaryum suyu içindeki oksijen seviyesinin belirli oranlarda korunması oldukça önemlidir. Oksijen seviyesini koruyabilmek adına akvaryumda hava motorunun kullanılması önemlidir. Bazı akvaryum sahipleri hava motorunu almak yerine iç filtrelerin su çıkışını akvaryuma uygun bir şekilde yerleştirir ve su üzerinde oluşan kabarcıklarla kısmi olarak oksijen alımını sağlarlar. Bu bir seçenek olsa da hava motoru her akvaryum için gereklidir ve ciddi önem arz eder. Hava motoru, bakılan balığın ihtiyaç duyduğu su litresine ve oksijen ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle ilk olarak balıkların oksijen ihtiyaçları düşünülmelidir. Balıkların oksijen gereksinimlerini desteklemek için Resun Hava Motoru ya da Minjiang PS-250 Tek Çıkışlı Akvaryum Hava Motoru gibi bir ürün tercih edebilirsiniz.

Akvaryum hava motoru, sessiz çalışan bir özelliktedir. Sizde akvaryumunuz için hem sessiz çalışan hem de performansı yüksek olan bir hava motoru istiyorsanız bu konuda çok kaliteli markalar vardır. Bu kaliteli markaların hava motoru fiyatları çok yüksek gelebilir ve daha uygun hava motoru almak istemeye yönelebilirsiniz. Ancak uzun soluklu bir hobiyi sürdürmek istiyorsanız ucuz ve kalitesiz ürünlere para harcamamanızı öneririz. Akvaryum hava motorunun daha sağlıklı ve uzun ömürlü çalışması için elektrik kesintisi olduğu zamanlarda suyun hortumdan geri çekilmemesi için, hava motoru ve akvaryum suyu arasına check valfe bağlamanız yeterli olacaktır. Elektrik kesintisinin yaşandığı zamanlarda eğer chec valfe kullanılmıyorsa hava motoru, su seviyesinin üzerine çıkarılmalıdır. Elektrik kesintisinde eğer su hava motoruna tekrardan dönerse motorun yanmasına sebep olur. Bu da yangın gibi daha büyük problemlere yol açabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için hava motorunun su seviyesinin üstüne konulması en doğrusu olacaktır.

Hava Motoru ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Akvaryum Hava Motoru Neden Önemli?

Hava motorları akvaryuma giren havanın verimini önemli ölçüde artırabilir ve akvaryumun görünümünü iyileştirebilir. Hava pompaları, belirli türdeki akvaryum filtreleme cihazlarını verimli bir şekilde çalıştırmak için de kullanılabilir. Akvaryum hava pompaları, tuzlu su ve tatlı su akvaryumları için uygundur. Hava motorlarının en önemli işlevi, balıklara yeteri miktarda oksijen sağlamaktır. Aynı zamanda bu ekipman, akvaryum canlıları için de gereklidir.

Akvaryum Hava Motoru Nasıl Çalışır?

Bir akvaryum hava motoru, havayı bir hava borusuna çeken ve bir hava taşından akmasını sağlayan mekanik bir cihazdır. Bu işlemden sonra atmosfer havası baloncuklar şeklinde akvaryumun suyuna iletilir. Kısacası, atmosfer havası akvaryum suyunda doğrudan çözülür, çözünmüş oksijenin erişilebilirliğini arttırır, böylece balıklar ve diğer suda yaşayan canlılar kolayca nefes alabilir.

Yine de balıklar atmosferik havayı soluyamaz ve yalnızca su sütunundaki çözünmüş oksijen yoluyla nefes alabilir. Akvaryumda atmosfer hava kabarcıkları görünmeye başladığında, su hareket eder ve döner. Havanın bir kısmı çözünmüş oksijene dönüşür; CO 2 ve diğer bazı gazlar da hava kabarcıkları ile yükselir. Bu kabarcıklar su yüzeyinde rahatsızlık yaratır ve atmosfer ile akvaryumun su sütunu arasındaki gaz konuşmasını daha da artırır. Hava motoru tüm bu olumsuz durumları ortadan kaldırır. Sonuç olarak balıklara ve akvaryum canlılarına kaliteli bir yaşam alanı vadeder.

Akvaryum Hava Motoru Geceleri Kapatılmalı Mı?

Filtreden farklı olarak hava motoru 24 saat gerekli bir ekipman değildir, bu nedenle geceleri kapatırsanız akvaryum sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmaz. Ancak, akvaryumunuzda bitki besliyorsanız, fotosenteze yardımcı olması için pompayı gece açık tutmanız kesinlikle önerilir. Bitkiler sentezlemek için geceleri oksijen tüketir, bu nedenle ek oksijen ve yüzey çalkalaması olmadan zarar görebilirler.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR