Kanarya Yemi

Her kanarya sahibinin çok iyi bildiği gibi yem seçmek ciddi bir konudur. Kuşunuzu yeterli ve dengeli şekilde beslerseniz, uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlamış olursunuz. Kanaryanızın ihtiyaç duyduğu sağlıklı ve besleyici kanarya yemi çeşitleri ZOO’da!

En İyi Kanarya Yemi ile Kuşunuzun Sağlığını Destekleyin

Bu mutlu, çevik küçük kuşlar bakması en kolay evcil hayvanlardan biridir. Küçük boyutları ve umursamaz yapıları, hemen hemen her bakıcının evine sığmalarına izin verir. Bir kanaryanın rengi yeşilimsi kahverengiden parlak sarıya, turuncuya ve hatta kırmızıya kadar değişebilir. Melodik seslere sahip olan bu özel kuş türü, sağlıklı beslenme ve ideal bakım ile uzun seneler boyunca yaşayabilir.

Kanaryanız tipik olarak, üreme mevsiminden hemen sonra, yazın ortasından sonbaharın ortasına kadar yılda bir kez deri ve tüy değiştirir. Bu süre zarfında kanaryanız sessizleşebilir veya normalde olduğu kadar aktif olmayabilir. Özellikle bu dönemlerde kuşunuzu Gold Wings Premium Kanarya Yemi gibi kaliteli yemler ile beslemeniz önemlidir.

Uzun ve mutlu bir yaşam sürmek için kanaryanıza dengeli bir beslenme düzeni sağlamalısınız. Taze kanarya tohumu karışımı, kuşunuzun yemliğinde her zaman mevcut olmalıdır. Tohumunu günde iki kez kontrol edin ve yemlikte bırakacağı boş kabuklara aldanmayın! Bunları çöpe atın, karıştırın ve gerektiği kadar doldurun. Günlük olarak kuşunuza sunabileceğiniz yem arıyorsanız; Versele Laga Prestige Kanarya Yemi ya da Jungle Kanarya Yemi gibi ürünleri sayfamızda bulabilirsiniz.

Kanaryalar, bütün dünyada kafes kuşu olarak bilinirler. Kanaryaların sapsarı renkleri ve ötücü bir sesleri vardır. Bu güzel sesli kanaryaların beslenmeleri çok önemlidir. Doğal yaşamdaki kanaryalar besinlerini kendileri bulurlar. Ancak kafeste yaşayan kanaryaların bakımlarını ve yemlerini sahipleri karşılar.

Kanaryalar yemleri ve tohumları çok severler ve vazgeçemezler. Günümüzde çok çeşitli yemler bulunmaktadır. Kanaryanızın yaşına, cinsine ve kilosuna göre yem vardır. Yabani şalgam, şalgam tohumu, kuş yemi, yulaf bulguru, kolza, turp, akdarı, keten tohumu, ince darı, japon darısı, horoz ibiği, kenevir, kahverengi darı, perilla, aspur, arpa, panicum, esmer buğday arpası, çeltik ve pirinç bu yem ve tohumlardan bazılarıdır. Sıhhat yemi olarak adlandırılan kimyon, haşhaş, lahana, anason, hardal, salata ve semizotu kanaryalar için çok faydalı olmakla birlikte kanaryalara verilirken az miktarda ve karıştırılarak ölçüye uygun şekilde verilmesi önerilir. Gold Wings Meyveli Kanarya Yemi, Gold Wings Kenevir Kanarya Yemi, Gold Wings Aspur Sade Yem gibi seçenekler ile kuşunuzun sağlığını destekleyebilirsiniz.

Kanaryalar küçük olmasına rağmen çok enerjik olmalarıyla bilinirler. Kanaryaların enerjilerini düşürmemek için bitkisel ve proteinli yemleri onlara vermelisiniz. Özellikle de meyve ve sebze ağırlıklı olan yemler kanaryanız için en sağlıklı olanıdır.

Kanarya yemleri kuşun cinsine, yaşına, yemin besin değerine göre çeşit çeşit bulunmaktadır. Yeni gelişmekte olan yavru bir kanaryanız varsa yavru kanarya yemi ile onu beslemeniz önemlidir. Yemleri temin ederken ambalaj üzerinden içeriğini kontrol ederek kanaryanıza en uygun olanını seçebilirsiniz. Örneğin kanaryanız çok hareketli ve enerjik ise ona enerji değeri yüksek olan besini sunmalısınız.

Besleyici Kanarya Yemi Çeşitleri ile Kuşunuzu Mutlu Edin

Protein, kanarya beslenmesinin çok önemli bir parçasıdır. Günlük tüketimlerinin yaklaşık %12’si protein olmalıdır. Kanaryalar çoğunlukla tohum yiyiciler olduğundan ve böcek yiyiciler olmadığından, proteinleri kanarya otu ve kolza tohumunda bulunur. Her ikisi de kanarya karışımlarında yer alır ancak, diyetine proteinli kanarya yumurta yemi eklenmelidir. Quik Ballı Yumurtalı Kanarya Kalp Kraker bunun için iyi bir seçim olacaktır.

Meyveler bir destekleyici olarak görülmeli ve minimum düzeyde sunulmalıdır. Her kuşun farklı zevkleri vardır. Bazı kanaryalar rendelenmiş havuçları severken, diğerleri marulları tercih edebilir. Denemeye devam edin ve ona çeşitlilik verin. Obezite, kanaryalarda bir sorun olabilir ve bu nedenle patates püresi, fıstık ezmesi gibi “insan yiyecekleri” sunulmamalıdır.

Kanaryaların, vitamin, mineral ve amino asitler açısından zengin olan bir beslenme düzeni olmalıdır. Vahşi doğada, bir kuş tüm beslenme gereksinimlerini karşılamada özgürdür. Vitaminlerin neden eklenmesi gerektiğine dair güzel bir örnek, diyetlerindeki A vitamini eksikliğidir. Bu yağda çözünen vitamin, tohumda neredeyse yoktur, bu nedenle başka kaynakları da sunmalısınız. Yumurta sarısı ve taze yeşillikler A vitamini açısından zengin olsa da, kanaryanız bu yiyecekleri kabul etmeyebilir veya yeterince yemeyebilir. Kanaryanızın vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri aldığından emin olmak için yüksek kaliteli toz vitamin eklemenizi öneririz. Bu, meyve ve sebzelerle beraber verilebilir veya kanarya yemi üzerine serpilebilir. Kanaryanız sunduğunuz vitaminli yiyecekleri atıyorsa, toz yerine sıvı bir vitamin tercih edebilirsiniz.

Kaliteli yemler, kanaryanıza onu optimum sağlıkta tutmak için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve diğer mineralleri sağlamanın uygun bir yoludur. Vitakraft Premium Kanarya Yemi, Gold Wings Kenevir Kanarya Yemi gibi yem türleri ile kuşunuzun yeteri oranda mineral almasını sağlayabilirsiniz.

Kanaryaların temel beslenmesinde yetersiz olan iyot, bakır ve diğer birçok minerali küçük miktarlarda sağlar. İyot tableti çiğnemek kanaryalar için eğlencelidir, aynı zamanda lezzetlidir.

Darı, kuşların tipik olarak vahşi doğada bulabilecekleri mevcut tek besindir. Kanaryanızı eve getirdiğinizde, onlara günlük olarak darı vermelisiniz. Kanaryanızın başlangıçta rahat edeceği tek şey bu olabilir. İlerleyen zamanlarda kanarya yemi ile beslenmesini desteklemelisiniz. Kuşunuz yeni yuvasına alıştıktan sonra, ona haftada bir veya iki kez darı sağlamak da uygundur.

Paketlenmiş tohum ürünleri, bal çubukları ve yumurtalı bisküviler, kanaryanıza istediği çeşitliliği ve yiyecek arama gibi ihtiyaç duyduğu davranışsal gereksinimleri sağlar. Kanarya ikramları ya da kanarya ödül yemi gibi yiyecekler, kuşunuzu mutlu eder.

Kanarya Yemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kanarya Ne Sıklıkla Yem Yer?

Doğada yaşayan her canlılar için beslenme çok önemlidir. Sağlıklı bir şekilde uzun süre yaşamaları için tüm canlılar gibi kanaryaların da beslenmelerine özen göstermeliyiz. İçeriği temiz ve sağlıklı yemleri vererek onları beslemeliyiz.

Kanaryalar her gün düzenli bir şekilde beslenmelidir. Bir gün süresinde kanarya yemi tüketmezlerse ölebilirler. Kanaryaların beslenmelerinde yemlerin ayrı bir yeri vardır. Yağlı tohumların içinde yer alan keten, kenevir, susam, lahana, şalgam ve turp unlu tohumların arasında yer alır. İnce yem yulaf, darı ve bulgurdur. Sağlıklı yemlerin arasında kimyon, haşhaş, semizotu, hardal, salata ve devedikeni yer alır. Bu yemleri kanaryaya karıştırarak vermelisiniz. Yemler hem faydalı hem de sağlıklıdır ancak fazla verilmesi halinde kanaryanıza zarar verebilir.

Kanaryanızın yemliğini ambalajda yazan grama göre günlük doldurmalısınız. Fakat kanaryalara her gün verilen yem tek başına yeterli olmaz. Bu sebeple yemin yanında meyve, sebze ve tahıllar ile kanaryaya beslenme katkısında bulunmanız gerekir. Aynı şekilde günlük verilen yemlerin yanında turp, elma, kenevir, yulaf, marul, keten tohumu, haşhaş ve havuç gibi ek gıdalar ve tahıllar verilebilir. Aynı zamanda Nijer tohumunu da beslenmeye ekleyebilirsiniz. Çok güçlü protein kaynağı olan Nijer tohumu, kanaryanıza çiftleşme döneminde çok katkı sağlar. Tüm bu yemlerin dışında ona kanarya maması da verebilirsiniz. Çeşitli vitamin ve mineralleri içeren bu mamalar kanaryanın daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlar.

Kanarya Yemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer kuşların olduğu gibi kanaryaların da metabolizmaları sanıldığından daha hassastır. Bu hassas yapılarına zarar vermemek adına oda ısısı, yaşam koşulları, uyku düzeni ve ışık düzenine ek olarak yiyecekleri yemleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Yaşam gereksinimlerini karşılamayan şartlarda yaşayan kanarya kuşları, bu durumları yedikleri besinlerdeki vitamin ve minerallerle tolere edebilirler. Bu sebeple kanarya sahipleri işini şansa bırakmamalıdır. Kanaryaların yaşamaları, sahiplerinin sunduğu kaliteli ortama bağlıdır. Bundan dolayı kuşları besleme konusunda hassas olmalı ve onlara aldığımız yemleri hassasiyetle seçmeliyiz. Dünya genelinde fazla beslenen kanaryaların çok farklı çeşitleri vardır. Onlar için çok çeşitli kanarya yemi türleri vardır. Kanaryanız için yem seçerken yemin içerisinde bulunan hammaddeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü kanaryanızın bir besine karşı alerjisi olabilir.

Yetişkin ve yavru kanarya kuşlarının besin ihtiyaçları farklıdır. Bu sebeple kuş yemini seçerken kuşunuzun yaşını göz önüne alarak seçmelisiniz. Özellikle de yeni gelişmeye başlayan kanarya kuşları için özel yemlerden kullanılması tavsiye edilmektedir. Yem besin değerine bakarak kanaryanız için en uygun olanını bulmalısınız. Evin içinde serbest zaman geçiren bir kanaryanız varsa enerji değeri çok yüksek olan yemleri tercih edebilirsiniz. Bu yemleri kanaryanız tüketirken onu gözlemlemelisiniz. Çünkü kanaryaların bir yemi yiyor oluşu onun için faydalı olduğu anlamını taşımamaktadır. Kanaryanızda olası bir farklılık olduğunda o yemi vermeyi bırakmalısınız.

Kanaryanız için yem seçerken dikkatli olmanız gereken bir diğer faktör, kanaryanızın o yemi yiyip yememesidir. Çünkü yeni bir yem almaya vaktiniz yoksa kanaryanızın 1 gün içerisinde yemek yemedikleri için hayatları tehlike altına girebilir. Küçük olmalarına rağmen çok enerjili olmaları ile bilinen bu güzel kuşlar, genelde bitkisel proteinli besinlerle beslenmelidir. Özellikle de sebze ve meyve karışımlarından elde edilen yemler kanaryanız için en sağlıklı olanıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR