Hamster Yemi

Hamster bakıyorsanız ya da hamster sahiplenmeyi planlıyorsanız; en önemli konulardan birinin hamster beslenmesi olduğunu bilmelisiniz. Hamsterınıza taze, sağlıklı ve besleyici hamster yemi sağlamalısınız. En iyi hamster yemleri için sayfamızı incelemelisiniz!

Besleyici Hamster Yemi Çeşitleri ZOO’da!

Hamsterların düzenli ve sağlıklı şekilde beslenmesi onların pek çok hastalıktan korunmasını sağladığı gibi ayrıca gelişimlerinin ve büyümelerinin de doğru şekilde ilerlemesine destek sağlar. Bu sebeple de hamsterların beslenmesi sırasında farklı noktalara dikkat etmek, sağlığın desteklenmesinde önemlidir. Yemlerin, verilen taze meyve ve sebzelerin hangi ürünler olduğu ve içeriklerinde nelerin yer aldığı oldukça önemlidir. Örneğin farklı vitamin gruplarının hem taze meyve ve sebzeler ile tüketilmesi hem de yemin içeriğinde yer alması gerekir. Bu tip noktalara dikkat edilmesi, hamsterların iyi şekilde beslenmesine yardımcı olabilir. Örneğin, Versele Laga Crispy Muesli Hamster Yemi 400 gram, bir hamsterın beslenmesine en iyi şekilde katkı sunacaktır.

Beslenme sırasında lif içeriği yüksek olan yemleri ya da lif içeriği bakımından zengin olan taze meyve ve sebzeleri tercih etmeniz önerilir. Bu sayede lif içeriği sindirimi düzenler, hazmı kolaylaştırır. Ayrıca lif içeriğine sahip olan pek çok taze meyve ve sebze dişlerin sağlığı için de son derece önemlidir. Özellikle de taze otları içeren yemleri tercih etmeniz hem lif bakımından zengin şekilde beslenmeyi sağlar hem de dişlerin sağlığını destekler. Örneğin dişlerin törpülenmesine ve temizlenmesine yardımcı olan kuru otlar, hamsterların dişlerinin temizliği ve sağlığı için yeterli olabilecektir.

Yaban mersini, armut, muz, kavun, karpuz, çilek gibi farklı meyveleri ve ıspanak, kabak, mısır, marul, havuç gibi farklı sebzeleri hamsterların beslenmesinde tercih edebilirsiniz. Bu ürünler dengeli ve düzenli şekilde verilmelidir. Ayrıca verilen sebze ve meyveler ölçülü şekilde verilmelidir çünkü aşırı miktarda sebze ve meyve vermek hamsterların yüksek lif tüketimine neden olacağından ishal olmalarına yol açabilir. Gün içerisinde farklı birer sebze ve meyveyi vererek doğal şekilde sağlıklı beslenmesini desteklemeniz mümkündür. Fakat sebze ve meyveye ek olarak mutlaka özel hamster yemi sunulmalıdır. Hamsterınız sebze yemeyi sevmiyorsa ona EuroGold Kemirgen Krakeri Sebzeli satın alabilirsiniz.

Sebze, meyve ve yemişlere ek olarak ayrıca haşlanmış tavuk, balık ve benzeri doğal ve hayvansal kaynaklı protein içeriklerini de tüketmeleri mümkündür. Farklı hamster yemlerinin içeriğinde zaten yer alan bu tip hayvansal protein kaynaklarını siz de yeterli miktarda ve düzenli şekilde hamsterınıza verebilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri doğal şekilde içeren farklı hamster yemlerini de tercih etmeniz mümkündür. Hamsterın tüm besin bileşenlerinden alması için ona özel yemlerden mutlaka sağlamalısınız. Böyle bir yem arıyorsanız, Vitakraft Menü Vital Hamster Yemi 1000 gram iyi bir seçim olabilir. Verilen yemlerin içeriğinde koruyucu ya da kimyasal ürünlerin, renklendirici ve katkı maddelerinin yer almamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca tercih edilen yemlerin içeriğindeki proteinlerin de hayvansal kaynaklı olmaları ve yemlerin vitamin, mineral, protein dengelerinin iyi şekilde sağlanmış olması son derece önemlidir. Tüm bunlara ek olarak taze şekilde verilen sebze ve meyveler hem ilaçsız hem de organik olmalıdır. Ürünlerin ilaçsız şekilde yetiştirilip yetiştirilmediğini bilmiyorsanız iyi şekilde yıkayarak vermeniz ve güvenmediğiniz alanlardan bu tip ürünlerin hamsterınız için tercih etmemeniz önerilir.

Kaliteli Hamster Yemleri ile Minik Dostunuzun Sağlığını Destekleyin

Doğru ve eksiksiz şekilde beslenen hamsterlar iyi şekilde gelişim gösterir ve hem fiziksel hem de bilişsel anlamda sağlıklı kalabilirler. Bu sebeple de hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek ve iyi şekilde gelişim sağlayabilmek adına hamsterların doğru yemi tüketmesi önerilir. Yemişler, taze meyve ve sebzeler pek çok bakımdan hamsterlar için yararlı olsalar da her vitamin, mineral ve besin içeriğini tek seferde ve yeteri kadar tüketmeleri için yeterli olmayabilir. Bu durumda da hamsterların onlar için uygun ve besleyici olan hamster yemini tüketmesi gerekir. Hamster yemlerinin içeriğinin tamamen doğal, bitkisel kaynaklı ve katkısız olması gerekir. Bu sayede hamsterların doğal içeriklere sahip olacak şekilde beslenmesi mümkün olabilir. Tercih edilen yemlerin içeriğinde yapay ve kimyasal koruyucuların, renklendirici ya da yapay tatlandırıcıların yer almaması gerekmektedir. Bunlara ek olarak içerikte yer alan ürünlerin her birinin hem doğal kaynaklı olması hem de taze şekilde tercih edilmiş olması önemlidir. Bu nedenle, Versele Laga Crispy Muesli Çıtır Müsli Hamster Yemi 400 gram, en çok tercih edilenler arasındadır.

Vitamin bakımından zengin olan hamster yemleri hem bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar hem de hamsterların iyi şekilde gelişim göstermesine ve sağlıklarının korunmasına da destek sağlar. Bu nedenle de hamsterınız için yem alacağınız zaman mutlaka vitamin içeriğinin zengin ve doğal kaynaklı olmasına özen göstermelisiniz. Bu doğal kaynaklar meyveler, sebzeler ya da çeşitli yemişler bile olabilir. İçeriklerinde yer alan vitaminlerin iyi şekilde tüketiminin sağlanması için kimi zaman meyve ya da sebzeler kuru şekilde içerikte yer alır. Kimi zaman da bu içeriklerin yem tanelerinin içinde bir pestil şekilde bulunması da mümkündür.

Hamster yeminin lif içeriği bakımından zengin olması önerilir. Bu sayede sindirim dengelenebilir, genel sindirim fonksiyonlarında görülen sorunların giderilmesi sağlanabilir. Özellikle de lif içeriği sayesinde sindirimin daha düzenli hale gelmesi mümkündür. Bunun yanı sıra keten tohumu içeriğinin de yemde yer alması gerekmektedir. Keten tohumu sayesinde tüyler daha parlak ve daha canlı bir görünüme sahip olabilir. Ayrıca derinin ve tüylerin genel sağlığı için de son derece önemli olan keten tohumu hem besleyici hem de sağlığı destekleyici özelliği ile öne çıktığından yemlerin içinde yer alıp almadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yemlerin içeriğinde kuru otların, sebze ya da meyve parçalarının yer alması hem dişlerin törpülenmesini hem de temizlenmesini sağlar. Bu sebeple de yemin içeriğinde bu tip ürünlerin yer alıp almadığına da özen göstermelisiniz. Bu tip farklı içerikler hamsterların diş sağlığını korur, dişlerin temizlenmesini sağlar. Buna ek olarak sindirime de katkı sağlayan bu içeriklerin yemlerde yer alması gerekmektedir.

Hamster Yemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Hamster Yemi Nasıl Olmalı?

Hamsterların iyi şekilde beslenmesi için farklı içerikleri düzenli ve dengeli şekilde tüketmeleri şarttır. Bu nedenle de hamsterların farklı içerikleri dengeli olarak tüketebileceği en iyi kaynak hamster yemleridir. Elbette yemişler, taze sebze ve meyveler de hamsterların öğünlerinde ve öğün aralarında yer alabilir. Yine de temel beslenme programları hamster yemlerinden oluşmalıdır. Tercih edilen yemlerin içeriği ise doğal, bitkisel kaynaklı ve katkı ya da koruyucu maddesi içermeyen yapıda olmalıdır. Ancak bu sayede hamsterınızın sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Vitamin bakımından zengin içeriğe sahip olan hamster yemlerini tercih etmeniz önerilir. Bu yemlerin içeriğinde sebze ve meyveler yer alabilir. Bu meyve ve sebzeler yerine göre kurutulmuş şekilde de yemlerin içinde yer alabilir. Ayrıca yem taneleri de sebze ve meyveler kullanılarak hazırlanmış olabilir. Bu sayede farklı vitaminler bakımından zengin olan yemleri tüketmeniz mümkündür. Hamster yemlerinin içeriğinde ayrıca ot, yonca, keten tohumu, hindi eti gibi farklı içerikler de yer alabilir. Bu tip farklı ürünler hamsterların temel besin içeriklerini dengeli şekilde tüketmesini sağlar. Ayrıca yer alan doğal temelli ürünlerin her biri hamsterların genel sağlığı için farklı bir etkiye sahiptir. Örneğin lif bakımından zengin olan yemlerin içeriğinde otlar, yonca ya da farklı sebze ve meyveler yer alır. Lif bakımından zengin olan hamster yemleri sayesinde sindirim dengelenebilir. Ayrıca lifler sayesinde hamsterların tüketimi daha kolay hale gelir ve daha kolay şekilde sindirim sağlayabilirler.

Dişlerin törpülenmesi için hamster yemlerinin içeriğinde farklı ürünler yer alabilir. Örneğin otlar, sebze ve bitki parçaları hamsterların dişlerini törpülemesine yarar sağlar. Bu şekilde doğal ortamlarında otlar ile sağlayabilecekleri bu törpüleme işlemini de yemleri ile sağlayabilirler. Tüylerin parlak, bakımlı ve sağlıklı görünüme sahip olması için keten tohumu gibi içerikler son derece önemlidir. Vitamin içerikleri de tüy sağlığını destekler niteliğe sahiptir. Derinin ve tüylerin sağlığı için ise mutlaka keten tohumu içeriğini barındıran yemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Vitamin içeriklerinin dengeli ve düzenli olarak tüketilmesi de ayrıca deri ve tüy sağlığına yarar sağlar.

Hamster Ne Sıklıkla Yem Yer?

Hamsterlar genellikle gün içerisinde kendi yemlerine ve yemeklerine ek olarak taze meyve ve sebzeleri de yerler. Bu nedenle de kesin olarak belli saatlerde belli yiyecekleri yedikleri söylenemez. Ancak yine de hamsterınızın yemliğinde her zaman yeminin olması gerekmektedir. Bu sayede kendisi acıktığı zaman gidip bu alandan istediği kadar yem yiyebilir. Pek çok hayvanın aksine hamsterlar aşırı yeme eğilimine sahip değildir. Bu nedenle de yalnızca acıktıkları zaman yem yeme isteği hissederler. Taze meyve ve sebzeleri, yemişleri ve farklı ürünleri de hamsterınıza bu yemleri yedikten yarım saat kadar sonra vermeniz önerilir. Hamsterlar birkaç saatte bir yem yeme ihtiyacı hissedebilirler. Tek seferde yedikleri yem miktarına, gün içindeki aktifliklerine, yem yedikten sonra farklı yiyecekler yemelerine göre yem saatleri değişiklik gösterebilir. Yine de hamsterınızın dört - beş saatte bir yemliğine gidip yem yemesi mümkündür. Buna ek olarak ara öğün şeklinde ona taze meyve ve sebzeleri ya da kuruyemişleri veya çiğ yemişleri veriyorsanız hamsterınız daha uzun saatler sonrasında yem yeme ihtiyacı hissedebilir.

Ne zaman yemek yemek istediklerini kendileri seçen hamsterlar istedikleri anda yiyecekleri tüketirler. Bu nedenle de yemliğine taze yem koysanız bile hamsterınız bir anda bu yemi tüketmek için hevesli olmayabilir. Yemliğinin içinde yer alan yemi kafesi içinde saklama ihtiyacı hissedebilir ve sonrasında acıkınca sakladığı alandan bu yiyeceği çıkarıp tüketebilir. Bu nedenle de onun ne zaman yemesi ya da ne zaman yenmemesi gerektiğine karar vermeniz pek olası değildir. Yavaş şekilde tüketim sağlayan hamsterlar tek bir öğünde yem yeme eğilimi gösterebilirler. Bu öğün özellikle de sabah olacak şekilde seçilmelidir. Eğer hamsterınız gün içinde yalnızca bir kez yeminden tüketiyorsa ve sonrasında taze meyve, sebze ya da yemiş gibi ürünleri tüketiyorsa gündüz yem vermeniz en doğrusu olacaktır. Bu sayede gün içerisinde ihtiyaç duyacağı enerjiyi doğru bir saatte almasını sağlamanız mümkündür. Hamsterlar birkaç saatte bir verilen meyveleri, kuruyemişleri ya da sebzeleri genellikle reddetmezler. Verilen bu ürünleri yemek istemediklerinde ise kendi belirledikleri noktalara saklarlar. Bu sayede acıktıkları zaman gidip sakladıkları yiyecekleri kolay şekilde tüketebilirler. Güdüsel olan bu davranışları onların israftan kaçınmasını sağladığı gibi aynı zamanda aç olmadıklarında zorla yemelerini de önler.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR