Stokta Yok!
₺325,00 KDV Dahil
₺355,00 KDV Dahil

Akvaryum Kum ve Taşları ZOO’da!

Akvaryum malzemeleri arasında önemli yere sahip olan kum ve taşlar, balıklara ve diğer akvaryum canlılarına harika bir atmosfer sunar. Kaliteli ve güvenli akvaryum kum ve taş çeşitleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Akvaryum kum ve taşları, akvaryumun zemininde yer alan ve bitkilere yaşam veren olmazsa olmaz bir parçadır. Balıklara, bitkilere ve diğer canlılara doğal ortam sunmak için akvaryum kumunu kullanmak gerekir. Akvaryum kumları pek çok çeşide sahiptir. Akvaryumda beslediğiniz balık ve bitki türüne göre kum çeşitlerinden faydalanmanız gerekir. Sayfamızda yer alan Reeflowers Live Sand Gold Canlı Kum 9 kg en popüler ürünlerden biridir.

Siyah kum, silis kumu, beyaz silis kumu, mercan kırığı kumu, dere kumu, karides kumu ve bitki kumları gibi çeşitlere ayrılır. Akvaryum kumu beslediğiniz balıkların türüne ve bitkilere göre değişiklik göstermektedir. Akvaryum taşları ise, farklı boyutlara ve renklere sahip olmakla beraber yalnızca dekor amaçlı kullanılmaz. Aynı zamanda balıklara ve bitkilere oksijen sağlamaya çalışır. Akvaryum kum ve taşları, suyun akışını düzenler, bitkilerin doğal ortamlarındaki gibi büyümesine yardımcı olur. Bunun için EuroStar Aquaclay Kum 5 Lt Kova edinebilirsiniz.

Akvaryumdaki ani ısı değişimlerinden canlıları korur. Ayrıca, akvaryumunun zemininde düzgün bir yapı oluşturarak bitkilerin canlı olmasını sağlar. Aksesuar olarak da tercih edilen kum ve taşlar, çeşitli modelleriyle akvaryumunuzu renklendirir.  Akvaryum hava taşları ise, balıklara ve bitkilere yeterli oksijeni sağlayan bir yardımcıdır. Balıklar su yüzeyine çıkmadığında veya yemek yemeyi reddettiğinde oksijen yetmezliği yaşıyor olabilir. Böyle zamanlarda oksijeni yeterli oranda alamadığını anlaşılmaktadır.

Balıklar bu tür davranışlar sergilediğinde, akvaryum kum ve taşlarını akvaryum içerisine yerleştirmeli ve yeterli oksijeni sağlamalısınız. Akvaryum suyuna oksijen sağlayan ve balıklara nefes aldıran kum ve taşlar, küçük bir alanı kaplar ve yarattığı dekorla farklı bir hava katar. Akvaryumunuzun boyutuna ve beslediğiniz canlı türlerine göre kullanacağınız kumu ve taşı alabilirsiniz.

Akvaryum Kumu ve Taş Çeşitleri

Akvaryum kum ve taşları, balıklara ve bitkilere yaşam alanı sunar. Balıkların ve bitkilerin rahat olmaları, huzurlu olmaları ve doğal yaşamına yakın bir alanda yaşamaları için kum ve taşların önemi oldukça büyüktür. Akvaryumda beslenen balık ve bitki türlerine uygun, kum ve taşlardan almak gerekir.

Akvaryum kum ve taşları, akvaryumdaki bitkilerin tutunmasını ve sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlar. Aynı zamanda, su içerisindeki sirkülasyonu sağlayarak akvaryum oksijenini artırır. Akvaryumun PH düzeyini düzenleyerek, doğal bir filtre görevi görür. Böylece oksijen artar ve bitkiler sağlıklı bir şekilde büyüme gösterirler. Bunun yanı sıra, ani ısı değişimlerini önleyerek balıkları ve bitkileri korur. Bunu gerçekleştiren ürünlerden biri de JBL Manado Bitki Kumu 10 Lt diyebiliriz.  

Akvaryum kum ve taşları, doğadaki yapılarından hiçbir şey kaybetmedikleri için akvaryum içerisinde de tüm besleyici elementleri ve maddeleri içerirler. Akvaryum içerisinde bitki köklerini en iyi şekilde besleyebilir, hava almasını sağlayabilir ve suyla temas edebilir. Bazı yararlı kum ve taşlar, bitkilerin ihtiyaç duyduğu mineralleri, elementleri ve besin değerlerini sağlayabilmektedir. Ayrıca, akvaryuma farklı bir hava katarak ahenkli bir akvaryuma sahip olmayı sağlar.

Akvaryuma bakıldığında hemen göze çarpan ve doğal bir görüntü oluşturan taşlar, oldukça şık bir görüntü sağlar. Kum, bitkilerin destek alacağı bir doku olacağından taban dokusu için son derece önemlidir. Çünkü bitkiler, gereksinim duydukları besini ve ısıyı kumdan sağlayacaktır. Aynı şekilde, bitkiler oksijen ihtiyaçlarını da kum ve taşlar sayesinde karşılayacaklardır. Bitkiler ile kumlar arasında bakteriler de yaşam bulacak ve akvaryum içerisinde biyolojik bir denge sağlanacaktır.

Akvaryum Kum ve Taşları ile Canlı Görünüm

Akvaryum kum ve taşları, canlılara biyolojik koşullar sağlamak ve doğal bir görsellik yaratmak için kullanılan ürünlerdir. Akvaryumda büyük bir problem haline gelen amonyak miktarını oksijene dönüştüren bakteriler, kum ve taşlar sayesinde kolonileşerek bu döngüyü sağlıklı olarak devam ettirir.  Akvaryumda doğal bir temizleyici görevini üstlenen kum ve taşlar, filtrelerin işlevlerini yerine getirmesini sağlayarak oksijeni temizliyor. Bunu gerçekleştirmek adına JBL Sansibar Dark Akvaryum Bitki Kumu 5 kg satın alabilirsiniz.

Balıklara ve bitkilere ciddi faydaları olan akvaryum kum ve taşları, doğal yapıdadır. Ancak, renkli ya da sade olanları arasından kendi kişisel tercihlerinize göre seçerek, farklı bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Örneğin, doğal ve estetik görünüm sunan beyaz silis kumu, akvaryum sahipleri tarafından sık tercih edilenlerden biridir. Reeflowers Caledonia Send White Canlı Kum 18 kg tam olarak böyle bir üründür.

Klasik ve özel üretime sahip olan taşlar ise, akvaryum dekorları arasında yer alıyor. Suyun berraklığını sağlayan taşlar, herhangi bir salınım yapmazlar ve doğal yapıları sayesinde balıklara kendi yaşam alanlarındaymış gibi hissettirirler. Akvaryum içerisinde balıklarınızı ve bitkilerinizi sağlıklı, huzurlu ve rahat bir alanda yaşatmak istiyorsanız, akvaryum kum ve taşlarından yararlanabilirsiniz.

Akvaryum Kum ve Taşları ZOO’da! ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Kum ve Taşları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryum için yanlış seçilen kum ve taşlar, balıkların ve bitkilerin sağlığı üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle, kum ve taş seçimini doğru bir şekilde yapmak gerekir. Akvaryum kum ve taşları çeşitli renge, kalınlığa ve boyuta sahiptir. Doğal bir görünüm elde edilmek isteniyorsa, sade renge sahip kum ve taşlardan almak doğru olacaktır.

Akvaryum kumları arasında; beyaz silis akvaryum kumu, mercan kırığı kumu, kuvars kumu, midye kırığı kumu gibi kumlar yer almaktadır. Bu kumları kalitesini kanıtlamış, sağlıklı içeriğe sahip güvenilir ürünler sunan markalardan almak gerekir.  Bu markaların kum ve taşları, herhangi bir renk değişimine uğramaz ve akvaryum suyunu olumsuz etkilemez.

Akvaryum kumları arasında bulunan demir içeriğine sahip bitki kumları, bitki bulunan akvaryumlar için oldukça faydalıdır. Bu kumları, akvaryumdaki bitki türünüze göre tercih etmeniz doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, kumların çamurlanmaya meyilli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kumların çamurlanması, balıkların sağlığını olumsuz etkileyerek solunum sistemi hastalıklarına yakalanmalarına sebep olur. Bununla beraber, sindirim sistemi de etkileyerek hastalıklarını bir kat daha artırır. Bu yüzden, kum seçimini doğru yapmalı, balıklara sağlıklı bir ortam sunulmalıdır.

Deniz akvaryumu için kullanılacak kum ve taş seçilecekse; beslenen canlıların nasıl kum ve taş çeşidine ihtiyaç duyduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlıklı, kaliteli ve estetik görünüm sağlayan ürünlerden alarak akvaryum içerisinde doğal bir ortam yaratabilirsiniz.

Akvaryum Kum ve Taşları Gerekli Mi?

Akvaryum kum ve taşları, akvaryumda yaşam süren canlılar için olmazsa olmaz ürünlerdir. Bu ürünleri kullanarak hem balıklara hem de bitkilere sağlıklı bir ortam sağlanabilir. Özellikle akvaryumun diplerinde zaman geçiren balıklar, kum ve taş bulunan yerlerde daha rahat hissederler ve bu durum balıkların stresini azaltır. Kum ve taşlar aynı zamanda bitkilerle desteklediğinde, akvaryum içerisinde yararlı bakterilerin oluşmasına ve azot döngüsünün sağlanmasına yardımcı olur. Bu noktada bakıldığında, akvaryum kum ve taşları balıklar ve bitkiler için oldukça gerekli ürünlerdir.

Akvaryum kum ve taşları, yalnızca dekor amaçlı kullanılmaz. Aynı zamanda, bitkilere ve balıklara oksijen sağlamaya yardımcı olan ürünlerdir. Akvaryum suyunun akışını düzenler, bitkilerin sağlıklı olarak yetişmesine yardımcı olur. Akvaryum içerisinde gerçekleşen ani ısı değişimlerine karşı dengeyi sağlar. Bunun yanı sıra, düzgün bir zemin oluşturarak, bitkilerin canlı olmasına yardımcı olur. Aksesuar olarak da tercih edilen kum ve taşları, akvaryum canlılarının yaşam alanını renklendirmenize yardımcı olur. Bu ürünler, akvaryumda kapladığı alanın az olması ve yarattığı muhteşem hava ile kullanışlılık sunar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR