En İyi Akvaryum Filtre Malzemeleri ZOO’da!

Akvaryum filtre malzemeleri, akvaryum filtrelerinin iyi şekilde çalışmasını sağlar. Filtreler, akvaryum içerisindeki suyun arıtılmasını ve temizlenmesini mümkün kılar. Balıklarınıza daha kaliteli bir yaşam alanı sağlamak için aradığınız tüm akvaryum filtre aksesuarları ZOO koleksiyonunda!

Akvaryum filtre malzemesi çeşitleri, filtresinin iyi bir performansta çalışmasını destekler. Ayrıca suyun içerisindeki pek çok mineralin ayrıştırılmasında da etkili olan filtreler, suyun içerisindeki kirlilik yaratan etkenlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu filtre malzemeleri de akvaryum filtrelerinin sudaki her türlü kirliliği gidermesine destek olan parçalardır. Parçalarda meydana gelen en ufak problem, filtrelerin iyi şekilde çalışmasını önler. Bu nedenle de suda kirlilik meydana gelir. Filtre malzemeleri düzenli olarak değiştirildiğinde ve doğru şekilde seçildiğinde de akvaryumların her anlamda temizliğine yardımcı olur.

Filtre malzemelerinin eskimesi durumunda filtre görevini yerine getiremez. Örneğin mineraller ayrıştırılamaz ve filtre tarafından emilemez. Bu durumda filtrenin ememediği her türlü mineral duyun içerisindeki kirliliğe neden olur. Ayrıca balıkların yaşam alanlarının da onların yaşamasına uygun olmasını engeller. Bu tip durumlarda filtre malzemelerinin önemi daha iyi şekilde anlaşılabilir. Akvaryumunuz için bir filtre ihtiyacınız varsa; Sunsun Hw-302 Dış Filtre satın alabilir ve sonrasında filtre malzemeleri edinebilirsiniz!

Akvaryum Bakteri Kültürü

Akvaryumlarda da bakteriler yaşar. Bu bakteriler zararlı bakteriler değillerdir. Yani aslında akvaryum içerisinde olması gereken zararsız bakteriler, akvaryumun temizliğini sağlar. Örneğin bakteri kültürü, akvaryumda meydana gelen amonyağı tüketir ve bu sayede akvaryumun balıklar için çok daha sağlıklı bir alan oluşturmasını sağlar. Bakteri kültürü kullanılmadığında ise akvaryumda yaşayan balıkların amonyak nedeniyle zehirlenmesi mümkün olabilmektedir.

İlgili Kategori: Bakteri Kültürü

Bakteri kültürü akvaryum içerisinde ilk görülmeye başladığı zaman genellikle filtrede mevcut olur. Sık sık filtrenin temizlenmesi ise amonyağı temizleyen bu yararlı bakterileri öldürür. Bu nedenle de filtre temizlendikten sonra yeniden bakteri kültürü sağlanmalıdır. Bu bakteriler amonyak gibi zararlı ürünlerin temizlenmesine yardımcı olacak olan dengeleyici ve sağlıklı bakterilerdir. Bakteri kültürü sayesinde bu yararlı bakterilerin akvaryum içerisinde üremesi ve çoğalması sağlanabilir. Mevcut olan amonyak ise her türlü sebepten dolayı meydana gelebilir. Örneğin balıkların dışkısı, yiyeceklerin kalıntıları ya da farklı pek çok etken amonyak gibi zararlı ürünlere yol açabilir. Bakteri kültürü ise bunların giderilmesini sağlar.

Akvaryum Bioball

Filtrelerde kullanılan bioball, filtrelerde her bölgede eşit şekilde su akışı sağlar. Yararlı bakteriler bu sayede filtrelerin içerisinde daha kolay şekilde çoğalabilir ve amonyak gibi zararlı maddelerin yok edilmesini sağlayabilir. Bazı bölgelerde bu yararlı bakteriler çoğalır ve amonyak gibi zararlı ürünlerin yok edilmesini sağladıklarından dolayı da akvaryum suyunun kalitesini iyileştirirler.

İlgili Kategori: Bioball

Bioball aslında filtre içerisinde tercih edilen bir üründür. Bu sayede filtrenin tamamına suyun eşit akış ile ulaşmasını sağlar. Filtrenin her yerine eşit şekilde su geldiğinde ise akışın eşit olmasından kaynaklı şekilde yararlı bakterilerin üreme alanı elverişli hale gelir. Bioball ürünlerinin kullanımı, akvaryum filtrelerinin çalışma prensiplerini iyileştirir ve bu sayede akvaryumun su kalitesinin yükselmesi de mümkün olabilir.

Akvaryum Elyaf ve Sünger

Akvaryum filtrelerinde elyaf ve sünger gibi farklı malzemeler tercih edilebilir. Bu ürünler filtrelerin kiri ve çeşitli pek çok ürünü de iyi şekilde tutmasına yarar sağlar. Örneğin elyaf genellikle balıkların dışkısının, yem artıklarının ve buna benzer genel kaba kirlerin tutulmasını sağlayan bir üründür. Elyaf kullanılmadığı zaman bu ürünler filtrenin içine karışır ve filtrenin iyi şekilde akvaryum suyunu temizlemesine engel olur. Tercih edilen elyafların kalitesi de elbette filtrenin iyi şekilde temizlik sağlamasında son derece önemlidir. Bu açıdan düşünüldüğünde Aquawing Üretim Filtresi ideal bir seçim olacaktır.

İlgili Kategori: Elyaf & Sünger

Suyun temizliği için ayrıca süngerler de tercih edilmelidir. Bu süngerler biyolojik sünger olarak adlandırılır ve akvaryum temizliğine destek sağlar. Özellikle de bakteriyel filtrasyonun sağlanmasında süngerler oldukça önemlidir. Sağlanan temizlik, akvaryumun genel anlamda su kalitesini iyileştirir ve filtrelerde tercih edilen süngerler de bakterilerin tutulmasında öncelikli görece sahiptir.

Akvaryum Karbon Kömür

Akvaryum filtrelerinde tercih edilen karbon kömür, sudaki kirliliğin emilmesine yarar sağlar. Bu ürün, su içerisindeki pek çok kirliliği emerek suyun temizlenmesine yarar sağlar. Hem tatlı hem de tuzlu su akvaryumlarında kullanılabilen karbon kömürleri, filtrenin sık sık temizlenmesi sayesinde daha etkili bir işleve sahip olabilecektir.

İlgili Kategori: Karbon Kömür

Kiri tutma özelliği yüksek olan karbon kömürü, su içerisindeki zararlı bakterilerin önlenmesini sağlar. Suyun sertlik derecesini değiştirmeyen ve balıklara ya da suyun özelliğine herhangi bir zararı olmayan karbon kömürleri, su içerisindeki kötü kokunun giderilmesini sağlar. Ayrıca su içerisindeki zararlı bakterilerin giderilmesine de yardımcı olan bu ürün, filtre içerisindeki su akışını da engellemez. Bu sayede suyun filtreleme yöntemi ile temizlenmesine yardımcı olur.

Akvaryum Peat Torf

Su içerisindeki sertliği gidermeye yardımcı olan peat torf, doğal bir üründür. Bu nedenle de suyun içerisinde herhangi bir kirlilik yaratmaz ve suyun genel değerlerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Karbon sertliğini azaltan ve pH değerini düşüren peat torf, pek çok zararlı bakterinin de giderilmesini sağlar. Mantar, bakteri ve alg gibi ürünlerin kontrolsüz şekilde akvaryum içerisinde gelişmesine engel olan peat torf ayrıca yosunlaşmayı da önler.

İlgili Kategori: Peat Torf

Özellikle de tropik balıkların yer aldığı akvaryumlarda etkili işleve sahip olan peat torf, torpik akvaryumların yumuşak bir su değerine sahip olabilmesi için önemlidir. Suyu yumuşatmak ve pH seviyesini dengelemek amacı ile bu ürünün tercih edilmesi, akvaryumun genel değerlerinin balıklar için iyileştirilmesine yarar sağlar. Peat torf ürünün özellikle de tropikal akvaryumlarda tercih edilmesi önerilmektedir.

Akvaryum Filtre Seramiği

Seramik filtreler, dış filtre malzemeleri arasında yer alır. Bu ürünler genellikle su içerisinde yararlı bakterilerin üremesine alan sağlar ve gözenekli yapıları sayesinde bu bakterilerin üremesi daha kolay hale gelir. Seramik filtre malzemeleri, amonyağın parçalanarak nitrit haline dönüştürülmesinde de tercih edilen ürünlerdir. Bu ürünler sayesinde amonyak gibi balıklar için zehirli olabilecek olan bir ürün, daha az zararlı bir ürün haline getirilerek su içerisinde yer alır. Nitrit de sonrasında nitrata dönüştürülür. Nitrat, nitritten daha az zararlı bir malzeme olduğundan dolayı su içerisinde balıkların zehirlenmesine yol açmaz. Amonyak ise balıkların zehirlenerek ölmesine neden olan zararlı bir madde olduğundan seramik filtreler sayesinde dönüştürülebilir. Akvaryum filtre seramiği arıyorsanız; Eurostar Bio Glass Ring Seramik satın alabilirsiniz.

İlgili Kategori: Seramik

Seramik filtre ile temas halinde olan atıklar ve dışkılar rahatlıkla tutulabilir. Bu ürünler su içerisinde kirlilik yaratan malzemelerdir. Seramik filtreler ise su içerisinde kirliliğe neden olan bu tip ürünleri tutar ve suyun kirlenmesini önler. Filtrelemenin önemli adımlarından biri olan dış filtreleme, seramik filtre malzemeleri ile sağlanabilir.

Akvaryum Filtre Testleri

Akvaryumlardaki filtrelere uygulanan testler, filtrelerin hangi ürünleri nasıl filtrelediğini ve uzun süreli kullanıma sahip olup olmadığını denetler. Biyolojik ya da kimyasal filtreleme yapan farklı filtreler karşılaştırılabilir, filtrenin sahip olduğu genel özellikler karşılaştırılarak sağlıklı bir filtreleme işleminin sağlanması daha kolay hale gelebilir. Bunu sağlamak için JBL AquaTest NO3 Nitrat Test Kiti edinebilirsiniz.

İlgili Kategori: Testler

Filtre testi genel anlamda filtrelerin hangi işlemleri nasıl ve ne derecede gerçekleştirdiği ile ilgilidir. Örneğin çeşitli atıkların filtrelenmesi, filtrenin hangi ürünleri temizlediği, filtrede hangi malzemelerin kullanıldığı gibi farklı detaylar; akvaryum filtre testi sayesinde ölçülebilir. Bunun için ise test, belli kriterler ölçüsünde akvaryumlarda kullanılırken uygulanabilir. Suyun iyi şekilde temizlenmesini ve balıklarınız için daha sağlıklı hale gelmesini isterseniz siz de farklı filtrelerin özelliklerini öğrenerek filtre testlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Akvaryum Zeolit

Biyolojik filtrelemenin önemli etmenlerinden biri olan zeolit, doğal bir madendir. Ayrıca zeolit sayesinde azot döngüsü de sağlanabilir. Azot döngüsü ise temelde amonyağın akvaryum içerisinde yok edilmesine ve daha az zararlı bir forma dönüşmesine yarar sağlar. Ölü balıklar, yem artıkları, balık dışkıları gibi pek çok etken sebebiyle meydana gelebilen amonyak, biyolojik filtreleme yani zeolitin kullanımı sayesinde yok edilebilir ve dönüştürülebilir. Amonyak balıklar için zehirli bir madde olduğundan dolayı bu ürünün filtrelerde tercih edilmesi son derece önemlidir. Balıkların sağlıklı bir yaşama sahip olabilmesi için zeolit kullanımı önerilmektedir.

İlgili Kategori: Zeolit

Akvaryumlarda zeolitin bir dekor ya da kum olarak tercih edilmesi önerilmez. Zeolit akvaryumlarda yalnızca bir filtreleme malzemesi olarak tercih edilmelidir. Eğer kum ya da dekor olarak zeolit tercih edilirse çok kısa sürede bir değiştirmek gerekir. Bu da akvaryumdaki canlıların sürekli olarak rahatsız edilmesi anlamında gelir. Yani aslında zeolit akvaryumlar için bir dekor malzemesi değil, filtreleme özelliğine sahip olan başlıca temizlik ekipmanı olarak görülebilir.

En İyi Akvaryum Filtre Malzemeleri ZOO’da! ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Filtre Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satın alınacak olan akvaryum filtre malzemelerinin dayanıklı olması öncelikli olarak önemlidir. Alınan malzemeler ayrıca filtreler ile birlikte kullanılabilir olmalıdır. Her akvaryum filtre malzemesi her filtre için uygun olmayabilir. Tercih ettiğiniz filtrenin filtreleme özelliğine göre bir filtre malzemesi seçimi yapmanız çok daha iyi olacaktır.

Akvaryumun temizliği için filtre malzemelerinin de buna uygun olması şarttır. Örneğin suyun pH değerlerinin dengelenmesini istiyorsanız filtre malzemelerinin de bunu sağlaması gerekir. Benzer şekilde dışkıların ya da kaba atıkların filtrelenmesi için de farklı filtre malzemeleri kullanılmalıdır. Bu tip farklı filtreleme yöntemleri için filtrenin içerisinde farklı filtre ürünleri yer alır. Bu ürünlerin kalitesi, filtre ile kullanılabilir boyutta ve özellikte olması, akvaryumun tatlı ya da tuzlu su olması gibi farklı pek çok nokta; akvaryum filtre malzemesi alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir.

Akvaryum Karbon Kömür Ne İşe Yarar?

Suyun temizlenebilmesine yardımcı olan karbon kömürü, akvaryumların içerisindeki suyun dengesini bozmadan balıklar için daha yaşanılabilir bir ortam sunar. Ayrıca karbon kömürleri sayesinde zararlı bakteriler yok edilir ve su içerisindeki yararlı bakteriler işini yaparken zararlı bakterilerin balıkları zehirlemesi söz konusu olmaz.

Karbon kömürleri filtrelerin içerisinde tercih edildiğinden kiri tutar. Bu sayede akvaryum içerisindeki kirlilik yaratan pek çok etmen de karbon kömürü sayesinde temizlenebilir. Bu ürünler filtrelerin daha iyi temizlik yapmasına katkı sağlayan ürünler olduğundan dolayı akvaryumun daha dengeli ve temiz olmasını isterseniz karbon kömürü kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca kötü kokuları giderme ve kokuların oluşmasına engel olma özelliğine sahip olan karbon kömürü, akvaryumun kötü kokulardan arındırılması için de etkili ve doğal bir çözüm olabilecektir.

Akvaryum Bakteri Kültürü Ne İşe Yarar

Bakteri kültürü, akvaryum içerisinde yararlı bakterilerin oluşmasını sağlar. Özellikle de filtrenin içerisinde meydana gelen bakteri kültürü, filtrenin sürekli olarak temizlenmesi nedeniyle yok olabilir. Bu sebeple de filtre düzenli aralıklarla ancak çok sık olmamak koşulu ile temizlenmelidir. Filtrelerin içerisinde yer alan bu bakteriler, akvaryumdaki pek çok atığın temizlenmesine yardım sağlar.

Akvaryum içerisindeki pek çok etken, amonyak sebebi olabilir. Bakteri kültürü ise bu amonyağın iyi şekilde temizlenmesine yardımcı olan ürünlerden biridir. Akvaryumdaki amonyak temizlendiği zaman balıkların daha sağlıklı bir alanda yaşama olasılığı daha yüksek olacaktır. Amonyak, balıkların zehirlenmesine ve bu nedenle ölmesine yol açabilir. Bakteri kültürü ise balıkların amonyak gibi pek çok farklı etkenden korunmasına yardımcı role sahiptir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR