Köpek

İnsanların en sadık dostu olan köpekler evcil hayvan olarak kediler ile birlikte en çok tercih edilen iki canlıdan bir tanesidir. Doğdukları anda insanlara karşı sevgi besleyen tek canlı olarak tanımlanır. Sizle daha ilk buluştuğu anda sizi çok sevecek ve ilişkiniz bu seviyeden başlayacaktır. Köpek sahiplendiğinizde onun sizi sevmesini sağlamanıza gerek olmaz. Sizle ilk tanıştığı anda sizi çok seven köpeklerin sizi sevmeye devam etmesini sağlamanız yeterli olur. Doğru köpek maması seçimi ve bakımlarının aksatılmaması onlar için yeterlidir.
Köpekler için mama seçimi yapılırken üç farklı etmene dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak alınacak köpek maması kolay sindirilmelidir. Aksi halde köpekler huysuzlaşmaya başlar. Bunun yanı sıra gerekli kas gelişiminin sağlanabilmesi için protein yönünden zengin olan mamaların alınması gerekli olur. Mamalarda kalsiyum ve fosfor miktarı da yüksek olmalıdır. Böylece köpeklerin kemik ve zihin sağlıkları üst seviyede olur. Köpekler 12 haftayı geçtikten sonra kuru mamanın yanında süt ya da su verilmesi gerekmektedir. Aksi halde sindirim sorunları kendini gösterebilir.
Her ne kadar türüne göre değişiklik gösterse de köpekler eğitilmeye çok yatkın canlılardır. Onlara öğrettiğiniz eylemleri kolay kolay unutmazlar. Henüz çok küçük yaşta başlanana eğitimler ile birlikte köpek bakımı çok daha kolay bir hale gelecektir. Sahip olduğunuz köpeğinizi eğitimi için bazı materyallere ihtiyaç duyabilirsiniz. Genellikle ödül mamaları en çok ihtiyaç duyulan ürünler olacaktır. Bunun yanı sıra köpek eğitimi sırasında dostunuzun daha fazla keyif alması için küçük oyuncaklar da tercih edebilirsiniz.
Köpeklerin bakımı kedilere göre biraz daha zordur. Kedilerde olduğu gibi tüy dökme dönemleri olur. Bu dönemlerde köpekler temiz tutulursa çok fazla tüy dökmezler. Ancak her zaman tüylerinin taranması ve bu şekilde tüylerin dökülmeden toplanması gerekir. Köpeklere tuvalet eğitiminin verilmesi de çok önemlidir. Her zaman düzenli olarak dışarıya çıkarılması ve tuvaletini dışarıda yapması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra koşmayı seven türlerin bolca yürüyüş ve koşu yapması da köpek bakımı için önemlidir.
Köpekler her zaman yürüyüş ve koşu yapmayı seven canlılardır. Her ne kadar bazı türler için evde kalmak en iyi seçenek gibi gözükse de düzenli olarak spor yapmaları sağlıkları için de önemli bir etmen olur. Gerçekleştirilecek olan köpek gezdirme eyleminde dikkat edilmesi gereken beli başlı unsurlar yer alır. İlk olarak tasma olmadan köpek gezdirme her ne şart altında olursa olsun doğru değildir. Ancak köpeklere belirli özgürlüklerin de tanınması gerekir. Ayarlanabilir tasmalar ile muhteşem gezintilere çıkmak mümkün olacaktır.
Köpeklere bazen ödül maması bazen de ana öğün olarak insanların tükettiği ürünler verilir. Ancak mamalar yerine bu ürünlerin verilmesi köpeğin hayatını ciddi şekilde tehlikeye sokabilmektedir. Köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasında yer alan bir ürün verilirse köpekler kısa sürede zarar görebilir. Avokado, üzüm, çiğ balık, soğan, ekmek, peynir, çikolata ve süt köpekler için uygun olmayan besinlerdir. Bunların tamamı köpeklerde ölümcül sonuçlar doğurmaz. Ancak köpeğin olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız her zaman mamaları tercih edin.