Akvaryum Kafa Motoru

Akvaryumun çalışması için en önemli ürünlerden biri de kafa motorudur. Akvaryum sisteminize uyum sağlayan kafa motoru çeşitleri ZOO’da!

Akvaryum Kafa Motoru ile Balıklarınıza Daha Kaliteli Yaşam Alanı Sağlayın

Kafa motoru bir akvaryumun olmazsa olmazıdır. Kafa motorunun özelliğinin, suyun emiş borusunda toplanmasını sağlaması diyebiliriz. Ardından çıkış borusundan çıkmasını sağlar. Kafa motorunun kaliteli olması bu özelliğini daha iyi yapmasını mümkün kılar. Kafa motoru sump motoru ismi ile de bilinmektedir. Kafa motorlarının hepsi akvaryumda bulunan suyun içerisinde gömülü olarak yer alır. Kafa motorunun özelliklerine bakmadan alınmaması gerekir. Balıklar ve bitkilerin yaşaması için ışık, ısıtıcı, filtreler ne kadar önemli ise kafa motorları da en az o kadar önemlidir. Kafa motoru sürekli olarak çalışmalıdır. Asla kapatılmamalıdır. Ayrıca herhangi bir şekilde bozulması durumunda anında müdahale edilmesi ve tamir edilmesi ya da yenisinin yerine konulması gerekir.

Genelde kafa motorları ses çıkarttıkları için birçok kişi şikayetçi olsa da kafa motorlarının türüne göre ses sorunu ortadan kalkmaktadır. Bunun önüne geçmek için tercihinizi kaliteli ürünlerden yana yapmalısınız. ZOO koleksiyonunda yer alan akvaryum kafa motoru çeşitleri, son derece kaliteli ve uzun ömürlüdür. Ses sorunun önüne geçmek amacıyla sessiz kafa motoru alınabilir veya en düşük seste kafa motoru kolayca bulunabilir. Yine de çok ses çıkıyor ise bu sesten akvaryum sahiplerinin rahatsız olduğu gibi balıklar da rahatsız olmaktadır. Herhangi bir akvaryum ilaçlaması için motor kapatılabilir ancak temizlik işlemi bittikten sonra tekrar açılması gerekir. Yani balıkların akvaryumda bulunduğu süre boyunca mutlaka motorların çalışması şarttır. İlaçlar suda bulunan oksijeni gidereceği için kafa motorları açık bırakılabilir. Aynı zamanda akvaryum içinde kafa motoru olmadan Japon balıkları yaşayabilse de birçok tür yaşayamaz.

En Kaliteli Akvaryum Kafa Motoru Modelleri ZOO’da!

Akvaryum kafa motorları, akvaryum içindeki suyun devinimi sağlayan ürünlerden biridir. Bu ürün sayesinde akvaryum içindeki suyun devir daim edilmesi mümkün olabilmektedir. Suyun devir daim edilmesi ise akvaryum içinde suyun durgun şekilde durmasını engeller. Bu sayede durgun olmayan suda yosunlaşma daha az olacaktır. Aynı zamanda, filtreler dönen sudan her türlü kiri daha kolay şekilde temizleyebilecektir. Yani bakıldığında suyun devinimi olmadığında her türlü kirlilik yaratan ürün suyun içinde durgun şekilde kalmaya devam eder. Oysaki suyun içinde bu kirlilik yaratan ürünlerin devir daiminin sağlanması, filtrelerin her türlü ürünü tutmasını kolaylaştırır. Balıkların hareketlenmesi için de devinim yaratan motorlara gerek duyulmaktadır. Böylece balıkların cansızlaşması önlenebilir. Kimi zaman balıklar durgun suda daha hareketsiz, mutsuz ve cansız hale gelir. Bu cansız ve hareketsiz tavırlarını ortadan kaldırmak adına, balıklarınız için suda dalga ve devinim yaratacak bir motora ihtiyacınız vardır. Bu aşamada kafa motorları devreye girer. ZOO’da satışa sunulan akvaryum kafa motorları ile balıklarınıza daha sağlıklı bir yaşam alanı vadedebilirsiniz.

Kafa motorları suda yarattığı devinim sayesinde suyun daha kolay şekilde temizlenebilmesini de sağlar. Ortaya çıkan devinim sebebiyle dışkı, yem parçaları ve benzeri ürünler suda döner ve filtreler tarafından kolayca çekilir. Bu yüzden suyun kısa sürede daha iyi şekilde temizlenmesi mümkün olabilir. Ayrıca kafa motorlarının yarattığı devinim nedeni ile suda yosunlaşma meydana gelmesi önlenebilir. Suyun durgun olması ise özellikle de akvaryum içindeki aksesuarlarda ve camda yosunlaşmanın meydana gelmesine yol açabilir. Bunu önlemek için akvaryumunuzda bir kafa motoru tercih edebilirsiniz. Suyun içinde sağlanan devinim ile filtrelere düzenli olarak farklı noktalardaki sular taşınır. Durgun suyun taşınması ise sürekli olarak aynı noktadaki suyun filtre tarafından emilip geri verilmesine neden olur. Kafa motorları ile de su devinim içinde olacak şekilde döner ve filtreleme daimi olur.

Yani kafa motoru hem filtrelemenin daha sağlıklı olmasını sağlar hem de balıklar için canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Balıkların kendini daha enerjik hissetmesi gibi bir göreve sahip olan bu motor, suyun temizlenmesini kolaylaştıracağı gibi su içindeki kirlerin de giderilmesini kolaylaştırır.

Akvaryum Kafa Motoru ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Akvaryum Kafa Motoru Neden Önemli?

Akvaryum kafa motoru, akvaryumun en önemli parçalarından biridir. Kafa motoru, balıkların sağlıklı bir şekilde yaşamaları ve uzun ömürlü olmaları için gereklidir. Akvaryum sisteminde su pompası veyahut su motoru şeklinde de tanınan kafa motorları, oldukça önemli bir yere sahiptir. Akvaryum sistemindeki suyu devir daim yapar ve böylece atıkları filtreleme sistemine gönderir. Sonuç olarak oksijenlendirmeye katkı sağlar. Bu motor türü, devir daim sırasında yalnız suyun içerisindeki havanın değil, suyun kimyasına da olumlu anlamda etki eder. Bu sebeple akvaryum kafa motoru akvaryum için çok önemlidir.

Akvaryum kafa motoru, balıkların ihtiyaç duyduğu minerallere ve besinlere olan erişimini kolay bir hale getirir ve bu işlevini yerine getirirken balıkları hiç tehlikeye atmaz. Akvaryum kafa motoru, suyun içerisinde çalışan ve suyun dışarısında çalışan olmak üzere iki tanedir. Akvaryum içerisinde çalışan kafa motorlarına sahip olmanız için akvaryumun içerisinde yeterli alanın olması gerekir. Ancak suyun dış bölümünde çalışan motorlar, akvaryumun içerisinde yer kaplamaması nedeni ile daha avantajlıdır.

Akvaryum kafa motoru, yüksek güç ve basınç kullanarak çalışmaktadır. Kafa motoru suyun içerisine batırılır ve su filtreden çekilir. Ardından bu su akvaryumun içerisine geri gönderilir. Akvaryumdaki filtre sistemleriyle çok uyumlu bir halde çalışan kafa motorları çok kuvvetlidir ve havayla beraber soğur. Aynı zamanda suya batırılan bu modeller çok daha fazla su hacminin hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Bunun sayesinde akvaryumda geri basınçta az olmaktadır. Aynı zamanda kafa motorlarını tercih ederken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Akvaryumda bulunan balık türleri, akvaryumun hacmi ve akvaryumun büyüklüğü kafa motoru seçimi konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Akvaryumda saat başı devir daim yapılması gereken su hacmi kafa motorunun seçimi için çok önemlidir.

Akvaryum Kafa Motoru Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli olanın satın alınması son derece önemli bir faktördür. Kafa motorları balıklar için tamamen bir hayati öneme sahiptir. Bu nedenle bu konuda çok dikkat edilmesi gerekir. Motorlar ses çıkarttığı için ses sorunu olmayanlar tercih edilebilir. Balıklar için iyi bir akvaryum kurmada en önemli rollerden biri kafa motorlarına aittir. Akvaryum sisteminizden en iyi verimi alabilmek ve su sisteminin en ideal bir şekilde çalışması için motorun debisi son derece önemlidir. Yüklü debi daha iyi bir temizlik değildir. Debinin olması gerekenden çok daha yüksek seyretmesi durumunda bakteri ve pislikleri tutması da bir o kadar zor olmaktadır. Bu nedenle gereğinden düşük veya yüksek debi olmamalıdır.

Debi ayarlanması için mutlaka bir uzmandan yardım alınması gereklidir. 24 saat boyunca çalışacağı için enerji tüketimi de bir o kadar yüksek olur. Bunu ayarlamak için enerji tasarrufu sağlayan motorlar kullanılabilir. Aynı zamanda filtreyi alırken dikkatli olunması gereken bir diğer nokta ise el pompasıdır. Ucuz ve kalitesiz pompa seçimi yapılmaması gerekir. Çünkü pompalar suyun filtreye doldurulmasını sağladığı için mutlaka kaliteli olanının kullanılması şarttır. Kalitesiz olan pompalarda bazen sıkışmalar yaşanabiliyor ve bütün sistemi kilitleyip bozabiliyor. Pompa ve filtre temizliği de yapılması gerekmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise motorun içinde sünger ve elyaf gibi temizleme malzemelerinin olup olmamasına bakılması gerektiğidir. Balıklar için suyun sıcaklığı ve soğukluğunun da ayarlanması gereklidir. Bunu yapan makine ise ısıtıcının yanı sıra kafa motorudur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR