Köpek Tırnak Makası

Köpeğinizin patileri, onlara koşma, zıplama, kovalama ve oynama özgürlüğü verir. Yavrunuzu yumuşak çim, halı ve çakıl üzerinde taşırlar. Yavrularınızın pençeleri güçlü ve esnek olmasına rağmen, yine de sık bakıma ihtiyaçları vardır. Bu yüzden köpek tırnak makasına mutlaka ihtiyacınız var. En iyi köpek tırnak makasları ZOO’da!

Köpek Tırnak Makası ile Sevimli Dostunuzun Tırnak Bakımı Daha Kolay

Köpeğinizin patilerini tımar etmek, köpeğinizin yürümesini zorlaştırabilecek herhangi bir tahriş veya enfeksiyon yaşamamasını sağlar. Bir köpeğin tırnakları çok önemlidir. Bir köpek yürürken ekstra tutuş sağlarlar ve pati pedlerini aşırı aşınma ve yıpranmaya karşı korumaya yardımcı olurlar. Ancak, birkaç nedenden dolayı kırpılmaları gerekir. Bu işlem için Zampa Köpek Tırnak Makası gibi kaliteli bir ürün kullanmanız şarttır. Uzun tırnaklar köpeklerin üzerinde yürümesi için rahatsız edici olabilir. İdeal olarak, yavrunuz ayakta dururken zemine dokunmazlar, yani tırnaklara baskı yapmazlar. Aşırı uzun tırnaklar, pençe yastığının etrafında büyüyebilir ve onu delebilir, ağrılı bir yaraya neden olabilir ve potansiyel olarak enfeksiyonun yolunu açabilir. Uzun ayak tırnaklarının da kırılma olasılığı daha yüksektir. Kırılmanın nerede gerçekleştiğine bağlı olarak, bu, yavrularınız için son derece acı verici olabilir.

Bir köpeğin tırnaklarını kesme fikri, birçok evcil hayvan ebeveyni için bir kabus gibi geliyor. Pek çok köpek, sahipleri dışında, tırnaklarının bir profesyonel tarafından kesilmesinden nefret eder. Ancak bu, köpeğinizin tırnaklarını uygun uzunlukta kesmenizi engellememelidir. İster köpeğinizin tırnaklarını kendiniz düzeltin, ister bir uzmandan yardım alın, tırnakların her bir veya iki haftada bir uygun uzunlukta kesildiğinden emin olun. Onları çok kısa kesmekten kaçının, aksi takdirde tırnağın kan damarları içeren bir kısmını kesebilirsiniz.

Çoğu evcil hayvan ebeveyni, tırnak kesmenin önemini anlarken, daha azı, köpeklerinin patilerinin etrafındaki düzeltmenin önemli olduğunu bilir. Bu, tüyleri ayaklarına engel olabilen orta ve uzun tüylü köpekler için özellikle önemlidir. Köpeğinizin patilerinin etrafındaki ve ayak parmaklarının arasındaki tüyler, köpeğiniz etrafta koşarken biriken kir ve kalıntılara karşı hassastır. Bunlar uzadığında, tüyler bir araya toplanmaya ve ayak parmaklarına yapışmaya başlayabilir. Köpeğiniz bu kümeler üzerinde dolaşırken tahrişe neden olabilir ve hatta patilerinin etrafındaki deriyi yaralayabilirler. Bu alanlar temizlenmezse veya tedavi edilmezse, enfekte olabilirler ve yavrularınızın yürümesini acı verici hale getirebilirler. Ek olarak, uzun tüyler pati yastıklarının altından kayabilir ve köpeğinizin kaymasına veya dengesini kaybetmesine neden olarak yaralanma riskini artırır. Bu sorunlardan kaçınmak için, köpeğinizin patilerinin arasındaki ve etrafındaki fazla tüyler geriye doğru kesilmeli ve taranmalıdır. Bunun için Trixie Köpek Bakım Trim Makası ideal bir üründür. Paslanmaz olduğu için köpeğin tırnağına ve tüylerine zarar vermez, uzun yıllar kullanılabilir.

En İyi Köpek Tırnak Makası Çeşitleri ZOO’da!

Sevimli dostlarımız köpeklerin diğer bakımları gibi tırnak bakımı da çok önemlidir. Köpeğin tırnaklarına dikkat ederek nasıl bakım yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmanız gerek. Birlikte yürüyüşe çıktığınız zaman kaldırım gibi sert zeminler köpeğinizin tırnaklarını yıpratır. Düzenli şekilde yapılmayan tırnak bakımından dolayı zayıf tırnaklar kırılabilir, kanayabilir ve ayaklarına doğru büyüyebilir. Bu da onlara çok fazla rahatsızlık verir. Köpeğiniz yetişkin ya da yaşlı ise aşırı uzun tırnaklarla yürümek ağrıya sebep olabilir. ZOO’da yer alan kaliteli köpek tırnak makası modelleri ile köpeğinizin pati ve tırnak bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu açıdan Trixie Köpek Tırnak Makası 11 cm harika bir seçenektir.

Köpeğiniz sert zeminlerde yürürken, tırnaklarından çıkan tık sesini duymak, köpeğinizin tırnak bakımına ihtiyacı olduğunun belirtisidir. Köpeklerin tırnaklarını kesmek basit bir işlemdir. Ancak kazara olarak yapılan hasara ya da ağrıya neden olmamak adına köpeğinizin tırnaklarını kesme konusunda bilgi almalısınız. Köpeğiniz ve sizin için bakımı kolay hale getirmek amacıyla veterinerden yardım almanız iyi olacaktır. Tırnak bakımı, köpek bakımının en önemli parçasıdır. Çünkü tırnaklar, köpeğinizin hijyeni ve sağlığı açısından olmazsa olmazlarıdır. Köpekler tırnak bakımını sevmedikleri ve büyük endişe duydukları için onu yavruyken bu bakıma alıştırmak doğru olacaktır. Kimi köpekler siz tırnaklarını kestiğiniz sırada bu işi biraz güçleştirir. Köpeğinizin tırnağı çok uzadığı zaman ağrıya ve diğer ciddi problemlere yol açabilir. Zamanla aşırı derecede uzayan tırnaklar, köpeğinizin sık sık değişen ağırlıklarıyla omurga ve duruş problemlerine neden olabilir. Çok uzayan tırnaklar köpeğinizde yürüyüş problemlerine yol açabilir. Aşırı uzayan tırnaklar köpeğinizin günlük yaşantısını ciddi manada etkileyeceğinden tırnak bakımının önemi büyüktür.

Köpekler için özel tasarlanmış farklı türlerde tırnak makasları vardır. Zampa Kedi ve Köpek Tırnak Kesme Makası 10x5 cm, bu ürünler arasında en popüler olanlardan biridir. Köpeğinizin en rahat olduğu makas türünü ya da en iyi olanını seçebilirsiniz. Yavru bir köpeğe sahipseniz tırnaklarını kesmeden önce alışması için masaj yapmalısınız veya oyun oynuyormuş gibi onu sevmelisiniz. Böylelikle patilerini her elinize alışınızda köpeğiniz hiç korkmayacak ve hırçınlaşmayacaktır. Yumuşak bir zeminde yürümeye alışkın köpekler, dışarıda yürüyen köpeklere göre tırnaklarının uzunluklarını kontrol etmekte zorlanırlar. Bu sebeple ideal tırnak uzunluğunun korunması için köpeğinizin tırnaklarını 2 haftada 1 kez kesmelisiniz. Dışarıda yaşayan köpeklerin ayaklarında aşınmalar, çizilmeler, kırılmalar ve yaralanmalar görülebilir. Bu sebeple yapılan bakım esnasında ayaklar gözden geçirilmeli ve hayvanı rahatsız eden durum olup olmadığına bakılmalıdır.

Tırnak bakımı için elverişli bir tırnak makası ve fırçayla tırnak aralarına sıkışan kurumuş çamur parçalarını, kirleri ve tozları temizlemelisiniz. Dolaştığı yerlerde olan keskin kenarlı taşlar ya da kırık cam parçaları köpeğinizin tırnaklarında derin kesiklere sebep olabilir. Tırnaklarda kırılmalar olabilir ve kıymık ve diken batabilir. Bu gibi durumlarda tırnak bakımı ve tedavisi anında yapılmalıdır. Çünkü kesik, yara ve çizikler ihmal edildiklerinde çok büyük problemlere yol açar. Kırılan tırnaklar ve aşırı uzayan tırnaklar ciddi bakımlar gerektirir. Çok uzayan tırnaklar kıvrılarak köpeğin etlerine doğru ilerler ve iltihaplanmalara sebep olur. Bazen de sağa sola takılarak köpeğinizi rahatsız eder ve kırılır. Bu yüzden köpeğinizin tırnaklarını düzenli bir şekilde kesmenizde fayda vardır. Sağlıklı ve bakımlı köpeklerin tırnaklarında ve ayaklarında yabancı bir madde yani kir, toz ve pislik bulunmaz. Tırnakları düzgün ve bakımlıdır. Uzayan, çatlayan, kırılan tırnakları olmaz. Tırnak bakımı düzenli yapıldığı zaman taban yastıkları da bakımlı olur, kesik yara ve kabuklanmalar görülmez. 

Köpek Tırnak Makası ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Köpeklerin Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Köpeğinizin tırnakları kırpılmamışsa ya da köpeğinizin tırnaklarını kendiniz kırpmadıysanız bu her ikiniz için de ilginç bir deneyim olabilir. Bununla beraber iyi bir şekilde hazırlanıp, köpeğinizi sabit tutarak hemen basit adımları denemelisiniz. Köpeğiniz, tırnaklarının kesilmesi konusunda biraz stresli, gergin ya da üzgünse ya da sizler deneme konusunda tedirginseniz, tırnakları siz kesmeyin veterinerden yardım alın.

Köpeğiniz için özel tasarlanan tırnak bakım aletlerini edinin ve işi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için bakımlı ve keskin olduklarından emin olun. Köpeğinizin büyüklüğüne göre onu kucağınıza alın ya da masaya oturtun. Köpeğinizin kafasını tutarak ve ona güven vererek tırnak kesmeye başlayabilirsiniz. Köpeğinizin pençelerinden sıkıca tutarak, patilerini hafifçe ittirmelisiniz. Tırnaklarının en ucundan başlayarak, tırnak makasını 45 derecelik açı ile klipsleyiniz. Köpeğinizin tırnakları koyu ise köküne ve yumuşak kısımlarına zarar vermek muhtemeldir. Koyu renkli tırnakları çok ince kesin. Eğer tırnakların orta kısımlarında siyah noktalar görürseniz hedefe ulaşmışsınızdır. Açık renkli tırnaklarda, tırnak sinirleri pembemsi yerdedir. O sinirlere zarar vermemek için çok dikkatli olmalısınız. Köpeğinizin tırnağını yanlış yerden keserseniz kanar, sinir ve kan damarlarına gelir.

Köpeğinizin tırnak bakımını gerekirse eğer haftada 1 kez, köpeğin ihtiyacına ve dışarıda ne kadar vakit geçirdiğine bağlı olarak da ayda 2 kez yapmalısınız.

Köpeklerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilmeli?

Sevimli dostlarımız köpeklerde düzenli şekilde yapılan tırnak kesimi ve bakımı çok önemlidir. Köpekler doğal yaşamlarında sürekli hareket halinde olduklarından ve birçok farklı yerle temas ettiklerinden tırnaklarında doğal olarak aşınmalar meydana gelir. Ancak özellikle de evcil köpeklerde bu pek mümkün değildir. Ortalama olarak günde 40-45 dakika yürüyüş yaptıkları için bunun dışında hareketsiz kalırlar. Ev içerisinde hareket etseler dahi hareket ettikleri alanlarının kısıtlı olması tırnaklarını törpülemeye yetmemektedir. Bu sebeple düzenli bir şekilde tırnaklarının kesilmesi gerekir. Köpeklerin tırnakları düzenli olarak uzar. Doğal yaşamlarında bu tırnaklar törpülenir ama evcil köpekler için bu pek mümkün olmaz. Uzamış tırnaklarla özellikle sert zeminlere basan köpekler tırnak köklerinde acı hissedeceklerdir. Bundan dolayı tırnak ve parmaklarında ağrılar oluşacaktır. Bunlar köpeğinize ciddi rahatsızlıklar verir. Aynı şekilde uzayan tırnakların zamanla tırnak köklerinde kanamalar olur. Bu tırnaklarla yere basmak güç hale gelecektir. Bu da çeşitli hastalıkları beraberinde getirir. Tüm bu sorunların önüne geçmek için köpeğinizin tırnağını düzenli bir şekilde kesmelisiniz.

Köpeğinizin tırnağını kesmek için özel tırnak makaslarından kullanmanız gerekir. Köpekler için çeşitli boylarda üretilen birbirinden farklı tırnak makasları vardır. Bunlardan köpeğinize uygun olanı seçerek tırnak kesimini gerçekleştirebilirsiniz. Kendiniz kesmekte güçlük çekiyorsanız hekimden ya da veterinerden destek alabilirsiniz. Özellikle de köpeğinizin tırnakları koyu renkli ise köpeğinizin canlı dokularına hasar verme ihtimaliniz var. Tırnakların bazı kısımlarında canlı dokular bulunur. Tırnakları bu canlı dokuların 3-5 mm önünden o dokuya temas ettirmeden kesmelisiniz. Köpeğinizin tırnakları açık renk ise canlı dokuyu pembemsi veya koyu renkten ayırabilirsiniz. Ancak koyu tırnaklarda bunu ayırt edebilmeniz güçtür. Bu konu da tecrübeli insanlardan destek almalısınız. Onun için en uygun tırnak makasını seçtikten sonra köpeğinizin tırnaklarının uzunluğunu korumak adına 2 haftada 1 kez kesmeniz gerekir. Aynı zamanda aşırı derecede büyüyen tırnakları ne kadar çok dibinden keserseniz kan damarları o kadar köpeğinizin patisine doğru çekilir. Bu sebeple köpeğinizin tırnağını sık sık kesmemek çok önemlidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR