Kedi Ödül Maması

Kedinizi mutlu etmenin ve ona sağlıklı bir yiyecek sunmanın en kolay yolu kedi ödül mamalarıdır. Kedilerin beslenme gereksinimlerine uygun, en kaliteli ve sağlıklı kedi ödül maması çeşitleri ZOO’da!

En Kaliteli Kedi Ödül Maması Çeşitleri

Kedi beslenmesinde, evcil hayvanınızın tükettiği günlük öğünlerin yanı sıra, ona ara sıra verdiğiniz ikramlar da önemli bir yere sahiptir. İster eğitim amaçlı olsun, ister sadece iyi bir evcil hayvan oldukları için onları ödüllendirmek isteyin, onlara bir kedi ikramı vermek, evcil hayvanlarınıza sevginizi göstermenin kolay bir yoludur.

Kedi ikramları çeşitli şekillerde gelir. Çoğu, atıştırmalıklar ve bisküviler şeklindedir. Yapılarında faydalı besin maddeleri içerirler. Örneğin, Dreamies kedi ödül maması çeşitleri, birçok farklı bileşen ile üretilir. Dreamies peynir kedi ödül maması, Dremies somon balıklı kedi ödül maması ya da Dremies ördekli kedi ödül maması gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Aynı şekilde O’Cat kedi ödül mamaları da bir hayli popüler. O’Cat tavuklu parçacıklı kedi ödülü, somon balıklı sushi kedi ödülü, tavuk & brokoli kedi ödülü gibi seçenekler vadeder. Daha birçok kaliteli evcil hayvan mama markası, kedi ödül maması sunmaktadır. En kaliteli kedi ödülleri için sayfamızı incelemeniz yeterlidir!

Bunları evcil hayvanların tüketmesi güvenlidir. Tüm seçeneklere rağmen, kedinize verdiğiniz mama konusunda dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Kedileriniz ne kadar büyük veya ne kadar küçük olursa olsun, onlara arada bir ödül vermek önemlidir. Böylece normal yemeklerinin yanı sıra dört gözle bekleyecekleri heyecan verici bir yiyecekleri olur. Kedinize bir veya iki atıştırmalık vermek, onunla bağınızı güçlendirmenin harika bir yoludur.

Kedi ödül mamalarının çok sayıda kullanımı vardır. Sağlıklı evcil hayvan maması oldukları sürece yavru kedinizi eğitmek, iyi davranışları teşvik etmek veya kedi diş sağlığını iyileştirmek için uygundur. Kedinize her atıştırmalık verdiğinizde, tatmin karşılıklı hale gelir çünkü sadece kedinizi ödüllendirdiğiniz için değil, aynı zamanda evcil hayvanınız da emirlerinizi yerine getirmekten memnun olur. Çok fazla kedi ödül maması tüketimi zararlı olabilir. Özellikle yüksek miktarda yağ ve şeker içeriyorsa, kedinize ödül yiyecekler vermek onun aşırı kilo almasına yol açabilir. Sonuç olarak, kedilerinize bir günde sayılamayacak kadar çok ödül verdiğinizi fark ettiğiniz anda çok fazla kilo alabilirler.

Evcil hayvanlarınız aşırı kilolu olduğunda, bu durum sağlıklarını riske atabilir. Kedinizi her zaman yürüyüşe çıkaramaz veya evin içinde egzersiz yaptıramazsanız, ikramları geri çekmek veya en azından günde birkaç parça ile sınırlamak çok önemlidir. Düzenli ödül mamalarını dört gözle bekledikleri için, ikramları azalttığınız ve onları özel günler için sakladığınız için kendinizi kötü hissetmemelisiniz. En iyi sonuçlar için, daha fazla besin ve diş yararı içeren kedi ödül mamaları almaya bakmalısınız. Kedi ödül maması satın alırken mutlaka içerik kısmına da bakmanızda yarar vardır. Kedi ödülleri, evcil hayvanınızın günlük yemeklerinden sonra ikinci sırada gelmelidir ve eğer onlara gün boyunca önemli bir miktar vermeyi planlıyorsanız, kalorileri toplam günlük tüketimden çıkarmanız gerekir.

ZOO’nun koleksiyonunda yer alan kedi ödül maması markaları arasında Miamor Cream Multivitamin Kedi Ödülü, Miamor Cream Malt-Peynir Kedi Ödülü, Gimcat Tahılsız Kedi Ödül Çubuğu, Gimcat Tavuk ve Ciğerli Kedi Ödül Çubuğu, Gimcat Yoğurt Kedi Ödülü, Wanpy Tavuklu Kedi Ödülü ve çok daha fazlası var!

Kedi Ödül Maması ile Kedinizi Mutlu Edin

Sevimli dostlarımızı motive etmek, eğitmek ve onları bir duruma teşvik etmek amacı ile verilen mamalara ödül maması denilmektedir. Kediler yapıları gereği her ne kadar vurdumduymaz davransalar da onları ödüllendirmek hoşlarına gider, bunun mükâfatı olarak davranışlarında olumlu bir yönde değişim olur. Kedimizin olumsuz bir davranışı olduğu zaman cezalandırma yöntemi kullanılabilir. Fakat olumlu bir davranışında da ödüllendirilmeleri en iyi eğitim yöntemi olur. Ödüllendirme metoduna sadece mama vermek olarak bakılmamalıdır. Fiziksel bir aktivite, oyuncak, sevgi gösterisi, mama gibi durumlar kedilerin ödüllendirilmelerine dahildir. Yani kedinizin hoşuna gidebilecek her durum onlar için bir ödül olacaktır.

Ödül mamalarını seçerken mutlaka kedilerin besin değerlerini de karşılayabilecek olanlarını seçmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir kedi ödül maması tercih edilmelidir. Ödül mamalarının içinde kedinizin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein ve yağ değerleri en iyi seviyede olmalıdır. Ödül mamalarından pirinçli ödül çubukları gibi besinlerde aşırı dereceye kaçılmamalıdır. Unutmamalısınız ki kedi ödül maması türleri günlük yiyecek ihtiyaçlarını karşılamayacak yalnızca ek yiyecek olarak kullanılacak.

Ödül mamasının içinde yoğun miktarda tuz ve sodyum oranı yer alıyorsa bu tür mamalar tercih edilmemelidir. Çünkü ilerleyen vakitlerde idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları görülebilir. Dolayısıyla ödül mamasını seçerken her şeyden önce kedinin sağlığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kedi ödül mamasını seçerken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar da bulunmaktadır. Örneğin; kedinin kilosu, yaşı, sağlığı, ırkı ve fiziksel aktivitesi gibi durumlar ödül mamalarının seçiminde çok önemli bir rol oynayacaktır.

Ödül maması kedi için her ne kadar ek bir besin olsa bile aslında kedilerin size karşı olan sevgilerini de artıracak mama çeşididir. Bu sebeple kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse kediniz bütün gün evde yalnız başına kaldığında, eve geldiğiniz an kapının önünde sizleri karşılayabilir.

Her kedi ödül mamasını beğenmeyebilir ve istemeyebilir. Örneğin bir kedinize aldığınız ödül mamasını çok iştahlı bir şekilde tüketirken diğer kediniz yemeyi tercih bile etmeyebilir. Bu sebeple deneyerek doğru bir sonuca varmak gerekebilir. Kedinize ödül mamasını aşırı dozda vermekten kaçınmalısınız. Her ne kadar mama vermeniz için istekli davransalar da belirli bir disiplinle vermek kedinin sağlığı için önemlidir.

Ödül mamasını verirken kedinizi yalvartmaktan kaçınmalısınız. Her ödül maması verirken yalvarırsa bunu alışkanlık haline getirir. Ödül mamalarını genelde fiziksel aktivite ve spor ile birlikte kullanmalısınız. Böylelikle kedinizin beyin gelişimini destekleyecektir. Son olarak ödül maması kediniz için asla ilgi, şefkat ve sevginin yerini almamalıdır. Bol sevgi ve ilgi kediniz için en değerli ödüldür!

Kedi Ödül Maması ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Ödül Maması Kediye Ne Sıklıkla Verilir?

Ödül mamalarının farklı besleyici özellikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı farklı kalorilere sahiptir. Sadece sevimli dostlarımız mutlu oldukları için veya beğendikleri için ödül mamalarının sık sık verilmesi doğru değildir. Kedilerin günlük beslenmelerine eklenen ödül mamasının kalorisinin hesaplanması çok önemlidir.

Lezzeti ile kedinizi kendine hayran bırakan bu mamalar beslenme düzenine ek verilir. Sürekli olarak verildiği taktirde kedinizin kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple ödül mamasının ne kadar verilmesi gerektiği kedinizin yaşına, kilosuna, ürünün çeşidine, kalorisine, kedinin sağlık durumuna, aktivite seviyesine ve ihtiyacına göre değişkenlik gösterecektir. Pek çok ödül mamasının ambalajında günlük ne kadar tüketilmesi gerektiğine dair bilgi yer almaktadır. Veteriner hekimlerine danışılarak ve ürün tüketim sayısı önerisini dikkate alarak kedinize ne kadar mama verebileceğinizi siz belirleyebilirsiniz.

Ödül maması seçilirken, miktarı belirlenirken ve zamanlamasını ayarlarken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktaların olduğu unutulmamalıdır. Ödül mamasını kediye verirken kesinlikle ölçüsünü kaçırmamalısınız. Normal beslenmelerine ek olarak verilen ödül mamalarına kedilerin karşı koymaları çok zordur. Hatta genelde yalvaran bakışlar atarlar. Bu bakışlara kapılmak ve ödül mamasının dozunu artırmak sakıncalıdır. Ödül mamasını kedinize verirken bu besini doğrudan sevgi veya şefkat ile ilişkilendirmemelisiniz. Sevgi ve ilgi için ayrı zaman ayırmalı, dostlarınızla zaman geçirmek için lezzetli atıştırmalıklar araç olarak kullanılmamalıdır.

Ödül mamalarının hitap ettiği sağlık düzeyi, aktivite yoğunluğu ve yaş grubu vardır. Bu mama çeşitlerinden bazısı yavru dönemlerine bazıları ise tüm yaşam evresine uygundur. Kediler dünyaya geldiklerinde 2 ay anne sütüyle beslenirler. Ardından yavaş yavaş kuru ve yaş mamaya geçiş yaparlar.

Bu ürünlerin kedilere verilmesi için en az 3 aylık olmalarının beklenmesi gerekir. Kedinizin çene yapısına uygun olanı ve besleyici değeriyle fayda sağlayan ürünü seçmeniz çok önemlidir. Aşırı dozda vermekten kaçınmalısınız. Kediniz, ona ödül maması vermeniz için çok istekli davranabilir ama disipline ederek belirli zamanlarda vermeye özen göstermelisiniz. Ödül mamasını, spor ve fiziksel aktiviteler yaparken kedinize verin. Bu şekilde beyin gelişimini ve motor fonksiyonunu desteklemiş olursunuz.

Kedi Ödül Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sevimli dostlarımız için artan farkındalık benzersiz şekilde ödül mamalarının üretilmesi ile sonuçlandı. Kediler için sınırsız çeşitte bulunan ödül mamaları arasından seçim yapmak da bir hayli zorlaştı. Sizler hayatınızı paylaştığınız kediler için en doğru seçimi yapmak için birtakım maddeleri dikkate almalısınız.

Ödül mamasının içeriğini detaylı olarak incelemelisiniz ve ürünün içeriğinde bulunan tüm besinlerin kedinizin sağlığına olan katkısını araştırmalısınız. Kalitesinden ve içeriğinden emin değilseniz bu ürünleri kesinlikle tercih etmemelisiniz. Mümkün olduğu kadar katkısız olan alternatiflere yönelmelisiniz.  Ödül maması gerekli olan vitamini, minerali, proteini ve yağ değerlerini içinde bulundurmuyorsa kediniz için sağlıklı olmayacaktır. Özellikle tuz ve sodyum oranı çok yüksek olan ödüller kedinizde aşırı idrar yapma ve böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olacaktır. Bu tarzdaki yiyecekleri tercih etmemelisiniz.

Pirinçli ödül çubukları gibi kedi ödüllerini verirken de aşırıya kaçmamalısınız. Unutmamalısınız ki kedi ödül maması günlük yiyecek ihtiyacını karşılamayacak yalnızca ek besin olacaktır. Ödül mamalarının içeriği kadar kalori seçimi yaparken de çok dikkat etmelisiniz. Bu mamalar beslenmede elzem değildir. Fakat besin değerine sahiptir. Yüksek kalorisi olan ürünler sıklıkla verildiği zaman fazla kilo problemi yaşanır. Bu sebeple günlük beslenme miktarıyla denge kurulması çok önemlidir.

Seçim yaparken sevimli dostlarımızın spesifik gereksinimlerini göz önünde bulundurmalısınız. Ödül mamalarının sahip oldukları özellikleri incelemeli, seçimi ihtiyaçlarının doğrultusunda yapmalısınız. Ödül çubuğu, macun besinleri, ödül kreması ve ödül parçacıkları seçimi yapılırken sevimli dostunuzun kilosunu, yaşını, gün içindeki aktivite durumunu ve genel sağlık durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Kedinizi mutlu edecek lezzetli bir atıştırmalık alırken son kullanma tarihine çok dikkat etmelisiniz. Diğer besleyici ürünlerde olduğu gibi son kullanma tarihinin geçmesi kedinizin sağlığı için tehlike arz edebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR